کد خبر: 3692
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۰ - ۸:۲۵
آشنایی با خودروی ریو
خودروی ریو

خودروی ریو
در اولین نگاه جذاب است. چهره ی امروزی او دوست داشتنی ست. جدای ظاهری اسپورت جنبه تشریفاتی نیز دارد، در قیاس با خودروهای هم ردیف خود به قیمتش می ارزد. بیشتر افراد اولین فکری که برای خرید خودرو شاید بعد از فروش پراید به ذهنشان میرسد خرید این خودرو است. آشنایی شما با او از ۱۴ میلیون تومان پول شروع می شود ریو LS.

آشنایی با خودروی ریو:
ریو یک خودروی سواری سدان است و وزنی معادل ۱۱۰۹ KG بدون بار دارد که در نوع گیربکس اتومات ۲۸ کیلو گرم سنگین تر است، طول و عرض این خودرو ۴.۲ و ۱.۶ متر است و ارتفاعی معادل ۱.۴ متر دارد و به طور ایده ال رکاب آن ۱۵ cm از سطح زمین فاصله دارد.
از جمله استانداردهای این خودرو می توان به سیستم تهویه مطبوع، شیشه بالا برهای برقی در جلو و عقب، شیشه های رنگی، کاتالیزور آلاینده اگزوز، رادیو و سیستم پخش CD، سیستم immobilizer، برف پاکن تایمر دار و گرمکن شیشه عقب اشاره کرد.
همچنین از آپشن های این خودرو رینگ اسپرت، فرمان هیدورلیک، ترمز ABS، پروژکتور جلو، گیربکس اتومات و ایربگ راننده و سرنشین جلو بوده که قابل تغییر است و به درخواست متقاضی وابسته است.
ریو با داشتن اتاق مدرن، ایمن و نیرو محرکه قویتر دست کم نسبت به پراید جایگاه خوبی در بین خودروهای داخلی و محصولات سایپا دارد.
آیرودینامیک جذاب و فریم داخلی خوب، ارگونومی مناسب با خصوصیات متقاضی ایرانی چهره ی قابل قبول از این خودرو پدید آورده است.
تست تصادفات Unticrash این خودرو مثبت بوده و با تجهیزات ایمنی ایربگ و ABS شرایط بهتری نیز خواهد داشت.
ریو در سال ۱۳۸۴ به این ایران آمد. امروزه نسلهای جدید کیا ریو از جمله خودروهای محبوب در آمریکا هستند. شرکت خودروساز کیا کره جنوبی با اصالت جنرال موتورز امریکا در ایران آغازی پرتوان با پراید داشت که هم اکنون یکی از پرفروشترین خودروهای موجود در کشور محسوب می شود.

ریواز گروه خودروهایی است که جزو CKD لحاظ میشود، طبق قوانین کلی CKD هیچ کشوری حق ندارد تغییری در جنس و فصل تجهیزات خودرو به وجود آورد مگر تغییراتی در آپشنهای خودرو که این نکته باعث حفظ کیفیت این خودرو شده به طوریکه هنوز بخشیهایی از قطعات این خودرو وارداتی بوده و بدون تغییرات کیفی ارائه می شود. بنابراین همچون زانتیا دچار تغییراتی کیفیتی نشده است، فعلا.

ریو در کوچه بازار:
از آنجائیکه ظاهر ریو یکی از مهمترین محاسن این خودرو محسوب میشود در تهیه تیزرهای تبلیغاتی تاکید بر نقاط مثبتی از جمله نمای عقب خودرو، چراغهای جلو و طراحی داخلی خودرو و همچنین راحت بودن رانندگی، نرمی حرکت فرمان در پیچها و پارک خودر اشاره شده است.
اما صدای زیاد موتور و عدم وجود آپشن هایی نظیر ABS و کیسه هوا مهم ترین نقاط ضعف این خودرو است که با برطرف نمودن آنها و حفظ شرایط قیمت افزوده می توان میزان تقاضا برای این خودرو را به مراتب افزایش داد.
بیشتر مالکین از این خودرو راضی هستند اما معایبی نیز داشته که در قیاس با دیگر خودروها قابل بررسی است به طور مثال صدای زیاد موتور، قیمت بالا، امکانات کم خودرو، تنگ بودن صندلیهای عقب یا طرح قدیمی داشبورد، نوع لاستیک و رینگ های کوچک نسبت به بدنه، ترمز ضعیف، از جمله معایب برجسته این خودرو است.
درک این معایب نیاز به مقایسه درست بین خودروهای مختلف را دارد. در کشور ما به علت عدم تنوع محصولات تولیدی و وارداتی گاه این قیاس وجود نداشته و حتی بیان این قیاس از زبان کارشناس کاری بیهوده است.

استفاده از لاستیکهای ۱۴ بجای ۱۳ in در این خودرو پیشنهاد می شود که جدای ظاهری بهتر در خودرو مصرف نیز کاهش می یابد. البته توجه که با افزایش قطر رینگ سرعت خودرو بیشتر از سرعت نمایش داده شده در داشبورد خواهد بود که خیلی از افراد هنگام جریمه شدن به علت سرعت بیش از حد متوجه این موضوع می شوند.
زاویه باز شدن درب این خودرو کمی متفاوت است. صندلی کوتاه و بلند بودن رکاب درب کمی راننده را مجبور به بیشتر بلند کردن پا برای پیاده شدن می کند و اگر کمی راننده چاق یا قد بلندتر باشد سوار و پیاده شدن از این خودرو سخت خواهد شد، در این بین زاویه فرمان که شبیه خودروهای کوپه است بی تقصیر نیست و با پای راننده درگیر است.
سرو صدای جاده در کابین در سرعتهای بالا زیاد است و اگر سرنشین عقب این خودرو باشید صدای زوزه باد از بیرون براحتی شنیده می شود.
سیستم فنربندی این خودرو کمی ضعیف است و لرزش جاده به راحتی به بدنه و تجهیزات می رسد که با افزایش سن خودرو صدای لرزش داشبورد به راحتی شنیده می شود. بنابراین سعی کنید باد تایر را بیش از حد تعیین شده نزنید، تا تایر نرمی کافی را برای جذب نوسانات جاده داشته باشد. از نکات دیگر منفی که خیر بیش از حد است زود قفل شدن کمربند ایمنی است که در یک دست انداز و حتی هنگام سریع بستن کمربند نیز قفل می شود.
فضای عقب کابین کوچک است و کمربندهای کوچکتر و کودکانه ای دارد.

موتور ریو:

موتور این خودرو ۴ سیلندر خطی در کلاس۱۵۰۰ با حجم دقیق ۱۴۹۳ CC با ضریب تراکم ۱ به ۹.۵ است. این موتور توانی معادل ۹۷ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ و گشتاور ۱۳۵ نیوتن متر در دور ۴۵۰۰ تولید میکند. سرعت نهائی این خودرو ۱۷۵ کیلومتر بوده و قادرست ظرف ۱۲.۸ ثانیه سرعت صفر تا صد را بدست آورد.
موتور ریو در دو مدل ۸ و ۱۶ سوپاپ طراحی شده است، مدل ۸ سوپاپ ۱۳۰۰ CC بوده و دارای توان ۸۱ اسب بخار است.
مدل ۱.۵ لیتری این موتور ۱۶ سوپاپ DOHC است یعنی دو محور میل سوپاپ دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو با ظرفیت باک ۴۵ لیتری ۶.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.
اتصال دسته موتور در سه نقطه به بدنه، صدا و لرزش موتور را کاهش داده است.
سیستم سوخت رسانی این خودرو از نوع انژکتوری چند نقطه بوده که سوخت را به هر سیلندر به ترتیب می پاشد و سیستم جرقه زنی آن هم از نوع کوئل دوبل است.
روغن موتور این خودرو با ویسکوزیته ۲۰W50 SAE با کیفیت API SG مورد استفاده قرار می گیرد، ظرفیت روغن موتور ۳ لیتر است که با فیلتر ۳.۴ لیتر خواهد بود.
همانطور که می دانید SAE نشان دهنده روغن اتومات یا چهار فصل است که به آب و هوای منطقه وابسته است و API نشان دهنده کیفیت روغن است که سعی شود از روغن با گرید SG در این خودرو استفاده شود که برای آشنایی بیشتر به کتاب دوم مراجعه کنید.
سیستم خنک کاری این موتور از نوع آب خنک به حجم گردش مایع خنک کننده ۶ لیتر با نسبت ۵۰ به ۵۰ درصد ضدیخ و آب مقطر است که در کمترین حجم نسبت اختلاط باید ۳/۱ مایع ضد یخ باشد.
نوع شمع این موتور BKR6E است که استاندارد فاصله دهانه شمع ۰.۷ تا ۰.۸ mm است که بهتر است در مدت ۱۵۰۰۰ km شمعها بازدید و در فاصله ۳۰۰۰۰ km تعویض گردد.

سیستم انتقال قدرت ریو:
انتقال قدرت موتور به چرخها از طریق کلاچ، گیربکس و دیفرانسیل صورت می گیرد.
کلاچ این خودرو در مدلهای معولی از نوع تک صفحه خشک است که نیروی موتور را به گیربکس ۵ سرعته این خودرو می رساند.
گیربکس این خودرو در دنده هایی جلو سنکرونیزه و در عقب کشویی است. در این گیربکس دنده ۱ قدرت بسیار بالایی دارد که توان کشندگی این خودرو را بالا برده است اما فاصله ضریب نسبت دنده یک با دنده دو بسیار بالا ست به طوریکه دنده دو سرعتی تر بوده و گشتاور کمی دارد و این باعث مردگی زودهنگام دنده دو بخصوص در ترافیکها می شود که راننده مجبور خواهد بود برای کاهش لرزش موتور و ادامه حرکت به دنده ۱ برگردد. نسبت دنده دو نزدیک دنده سه است اما دنده چهار سرعت فوق موتور یا به عبارتی اوردرایو دارد که در دنده ۵ به این سرعت افزوده خواهد شد. دنده عقب نیز در این گیربکس گشتاور بالایی داشته که برخلاف اکثر گیربکسها نسبت به دنده یک گشتاور کمی دارد.
توجه کنید گشتاور به نیروی چرخشی و توان کششی باربری موتور گفته می شود که معمولا در دور ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ بدست می آ ید.
حجم روغن واسکازین یعنی روغن گیربکس در دیفرانسیل ۲.۸ لیتر با گرید ۷۵W90 است و در نوع گیربکس اتومات این خودرو ۵.۹ لیتر روغن مخصوص گیربکس اتومات استفاده میکند.

دیفرانسیل در بین چرخهای جلو قرار دارد که از طریق دو پولوس نیرو را به چرخها می رساند. پولوس سمت چپ خودرو از طرف راست کوتاه تر است زیرا دیفرانسیل در سمت راننده قرار دارد به همین دلیل پولس سمت راست دارای یک بلبرینک است تا طول بلندتر پولوس دچار عدم بالانس نشده و لرزش نداشته باشد.
خلاصی بین توپی چرخ و پولوس توسط هزارخاری سر پولوس جبران می شود. پولوسها در خودروهای محرک جلو دارای سیبکی به نام CV بوده و اصطلاحا به آن سه شاخ پولوس نیز گفته می شود که توسط گردگیر پوشیده شده است و هنگام تغییر ارتفاع خودرو و تغییر زاویه چرخها انتقال نیرو را تامین می کند.

همیشه در گیربکس اتومات جهت نرمتر درگیر شدن دنده ها پدال ترمز را بگیرید. اگر دسته دنده اتومات را از حالت خلاص N یا از حرکت D به موقعیت دنده عقب R یا پارک P جابجا نموده اید و یا از پارک به دنده عقب و رفتن به قفل دنده D1 یا D2 حرکت می کنید کلید روی دسته دنده را فشار دهید. قفل دنده D1 و D2 هنگام حرکت در سطوح شیب دار مورد استفاده قرامی گیرد تا حداکثر قدرت مورد نیاز از موتور بدست آید و توجه کنید که هنگام قفل D1 یا D2 نباید سرعت خودرو به ترتیب بیشتر از ۶۰ و ۱۰۸ کیلومتر برساعت بشود.
توجه کنید هیچگاه خودروی خود را در سراشیبی ها خلاص نکنید زیرا در این شرایط بوستر ترمز ضعیف عمل می کند. بهتر است برای کنترل بهتر از نیروی ترمز موتوری استفاده کنید. توجه کنید زمانی که موتور خاموش است بوستر از کار می افتد و ترمز چوب میکند.
برای بالاتر بودن راندمان عملکردی، ترمز پدال را در دو مرحله فشار دهید تا لنت بهتر خنک شده و پمپ ترمز دوباره پر شود و همچنین زمان کافی برای گرفتن ترمز داشته باشید.
روغن ترمز پراید DOT3 بوده که روغنی زرد رنگ است. هیچگاه این روغن را با رنگ آبی یا DOT4 ترکیب نکنید.
کم شدن روغن ترمز نشانه نشتی روغن ترمز است.
هیچگاه از پدال کلاچ به عنوان تکیه گاه یا دسته دنده به عنوان تکیه گاه استفاده نکنید.
از نیم کلاچ برای نگه داشتن خودروی خود در سراشیبی استفاده نکنید.
بالانس چرخ‌ها، تنظیم فرمان و فشار باد از جمله عواملی است که سبب زیاد‌شدن طول عمر لاستیک‌ها می‌شود. بهتر است هر ۸ تا ۱۰هزار کیلومتر، جای لاستیک‌ها را به صورت ضربدری عوض کنید.

تایر این خودرو از نوع ۱۷۵/۷۰R13 و ۱۷۵/۶۵R14 است. تفاوت این دو تایر در فاق و قطر رینگ است. سطح مقطع هر دو تایر ۱۷۵ mm است. اما تایر با قطر ۱۳ in فاق ۷۰ cmو تایر قطر ۱۴ in فاق ۶۵ cm را دارد که معمولا از نوع طرح آج بلوک ریپ استفاده می شود. توجه داشته باشید باد چرخهای عقب و جلو ۳۳ psi است.

سیستم کنترل حرکت ریو:
سیستم فرمان این خودرو از نوع تلسکوپی مجهز به سیستم هیدرولیک فرمان با جعبه ی فرمان شانه ای است. قفل تا قفل فرمان از چپ به راست ۳.۳ دور است. قطر قربیلک فرمان ۳۸ CM است که نسبتا زیاد است اما باعث افزایش نیروی فرمان و کاهش بار به دست راننده می شود با این حال در قیاس با هیدرولیک خودروهای دیگر فرمان کمی سفت تر است که این به دلیل طراحی این سیستم برای فشار کمتر به موتور است. روغن مصرفی در سیستم فرمان این خودرو PSF III ، DEXRON II است که در فاصله ۱۵۰۰۰ KM پیشنهاد تعویض دارد.

سیستم ترمز این خودرو از نوع هیدرولیکی مجهز به تقویت کننده بوستر خلائی است. پمپ اصلی ترمز دو کاناله بوده و به کمک تقسیم کننده یا کنترل کننده نیروی ترمز، روغن را به چرخها ارسال می کند. در این خودرو نیز روغن به صورت ضربدری توسط لوله های فولادی به چرخها منتقل می شود.

نوع روغن مورد استفاده در این خودرو از هر دو نوع ترمز DOT3 روغن زردرنگ و DOT 4 روغن آبی رنگ است، توجه کنید این دو روغن نباید با هم ترکیب شود بنابراین هر نوع روغنی که در مخزن روغن مشاهده شد از همان نوع و همان رنگ در صورت کم شدن روغن ترمز باید به آن اضافه شود.
به یاد داشته باشید روغن ترمز نباید به هیچ وجه کم شود زیرا تنها علت کم شدن روغن ترمز نشتی و ریزش روغن است که بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم توجه و تمام شدن روغن باعث خالی شدن پدال زیر پا یا اصطلاحا بریدگی ترمز می شود. کم شدن روغن ترمز در حد ۳ میلیمتر می تواند نشان دهنده کاهش ضخامت لنت باشد.
پیشنهاد تعویض این روغن برای هر دو سال است که اصولا در مناطق شرجی این نکته بسیارمهم تر است. زیرا یکی از خاصیتهای روغن ترمز واکنش آن آب است که در مناطق شرجی فساد این روغن زودتر پیش بینی می شود.

ترمزهای جلو از نوع دیسکی و در چرخهای عقب از نوع کاسه ای است که مجهز به رگلاژ اتومات ترمزدستی در کفشک چرخهای عقب است، کورس پدال ۱۳ CM است. سیستم ترمز دستی این خودرو نیز به چرخهای عقب متصل است که با نمایی نسبتا متناسب در وسط کنسول قرار دارد.

سیستم برق ریو:
شبکه روشنایی و برق این خودرو از یک باطری ۱۲ ولت ۶۰ AHاز نوع MF یا همان باطری اتمی یا بدون مراقبت برخوردار است. دینام یا آلترناتور این خودرو ۱۲ ولتی ۸۰ آمپری برق مورد نیاز خودرو را در شرایط روشن برعهده دارد. استارت این خودرو نیز ۸۵ کیلو واتی است.
شبکه موتور مجهز به سیستم سوخت رسانی انژکتوری تک نقطه ای است و سیستم جرقه زنی نیز از نوع کوئل دوبل است که دارای سنسورها و عملگرهایی است که توسط مدیریت مرکزی یعنی ECU رهبری می شود.
سنسورها حسگرهایی هستند که شرایط محیطی موتور را به صورت سیگنال یا ولتاژ متغیر به کامپیوتر مرکزی یاecu ارسال میکنند.
Ecu با engine control unite واحد پردازش گر است که اطلاعات دریافتی از سنسورها را با توجه به برنامه های الگوریتمی و جداول اطلاعاتی از پیش تعیین شده تحلیل کرده و پیامی را به عملگرها می رساند.
عملگرها نیز مجریان دستورهای ارسالی از ecu هستند که تغییرات موتور را تامین میکنند.

سنسورها:
۱.سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است.
۲.سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳.سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود.
۴.سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند که روی دریچه گاز بسته می شود.
۵.سنسور ضربه: خودسوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش میدهد و جرقه را ریتارد کرده که روی بدنه قرار دارد.
۶.سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد که کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود.
۷.سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سرسیلندر پشت ترموستات بسته می شود.
۸.سنسور میل سوپاپ: تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قرار دارد.
۹.سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفود گاز بسته می شود.

اجراکنندگان و عملگرها
۱.رله دوبل: رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند.
۲.کوئل دوبل: تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است.
۳.انژکتور: عامل تزریق سوخت در موتور
۴.پمپ بنزین: عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت است.
۵.شیر برقی کنیستر: شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور
۶.گرمکن دریچه گاز: گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی و تنظیم درست دور آرام موتور
۷.گرمکن سنسور اکسیژن: پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور
۸.رله فن خنک کار: فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور
۹.رله کولر: کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر
۱۰.استپر یا موتور پله های: تنظیم کننده دور آرام در حالت درجا و شرایط پر بار
۱۱.چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد

تسمه های موتور:
دو نوع تسمه در موتور ریو استفاده می شود. نوع اول تسمه شارژ است که دیده می شود و میتوان با لمس کردن و دیدن شرایط ظاهری آن را تشخیص داد البته باید این تسمه را در فاصله ۳۰۰۰۰ کیلومتر تعویض کرد و در طی ۱۰۰۰۰ نظر سلامت و کشش بازدید نمود. دقت کنید زمانیکه تسمه را تحت فشار قرار میدهید باید به اندازه یک سانتیمتر جابجا شود و قوس بگیرد. کم بودن این فاصله یعنی تسمه سفت است و سفتی تسمه باعث فشار به بلبرینگ های دینام و واتر پمپ می شود و اگر تسمه شل باشد هنگام حرکت صدای سوتی شنیده می شود. دقت کنید که دو تسمه شارژ در موتور ریو وجود دارد که اگر کنار گلگیر سمت شاگرد بایستید تسمه سمت چپ دینام و واتر پمپ را می چرخاند که پارگی این تسمه موجب روشن شدن چراغ قرمز باطری و بالا رفتن آمپر آب و در نتیجه جوش آوردن موتور می شود. برای تعویض این تسمه باید پایه دینام را توسط یک آچار ۱۲ شل کرد و دینام را بالا کشید و با قراردادن تسمه در شیار پولی ها دینام را به سمت پایین هل داد و پیچ را سفت کرد و تسمه سمت راست که کمی پایین تر است کمپرسور کولر و هرزگرد را می چرخاند و در خودروهایی که دارای سیستم فرمان هیدرولیک هستند پمپ هیدرولیک فرمان بجای هرزگرد قراردارد و پارگی این تسمه موجب از کار افتادن کولر و سفتی فرمان می شود.
اما تسمه دوم که دیده نمی شود تسمه تایم است و برای تعویض آن باید به کیلومتر خودرو توجه کرد. در خودروی ریو عمر این تسمه ۶۰۰۰۰ کیلومتر است و در تایم خود باید تعویض شود. عدم تعویض به موقع و پاره شدن این تسمه موجب خاموشی موتور میشود و میتواند در سرعتهای بالا به سوپاپ ها آسیب وارد کند. شتاب زیاد، معکوس کشیدن و خودرو را با دنده روشن کردن از دلایل پارگی این تسمه می باشد.

سیستم انتقال قدرت

اگر موتور روشن نمی شود…
اگر درجایی موتور خودروی شما روشن نمی شود به این نکات توجه کنید:
اگر استارت ضعیف میزند و یا اصلا نمیزند و صدای تقه ممتد شنیده می شود بی شک باطری ضعیف است که با هل دادن و باطری به باطری می توان مشکل را برطرف کرد.
ولی اگر موتور استارت می زند و موتور روشن نمی شود قبل از هرچیز سویچ اینرسی که در سمت گلگیر راننده قراردارد را فشار دهید که در صورت قطع شدن برق تجهیزات اصلی قطع می شود و اگر وصل است ابتدا باید از وجود بنزین در ریل سوخت و جرقه در سرشمع مطمئن شد. بنابراین ابتدا شلنگ ورودی بنزین به ریل سوخت را باز کرده و در داخل ظرفی قرار می دهیم و سوئیچ را باز می کنید. با بازکردن سوئیچ بنزین از لوله خارج می شود. اگر بنزین داریم ولی پمپ ینزین کار نمی کند ابتدا فیوزها را با توجه به تصاویر چک کنید و اگر فیوزها سالمند به خرابی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین شک کنید.
در مرحله بعد جرقه سر شمع را بازدید کنید برای اینکار یکی از وایر های شمع را باز کرده و کنار بدنه قرار داده و استارت بزنید اگر جرقه در سر شمع دیده شد نشانه سلامتی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین است.
اما در شرایطی که بنزین به موتور میرسد و جرقه سر شمع رویت نمی شود مشکل از سیستم برق خودرو است که مجددا به سلامتی رله دوبل و سوختگی کوئل دوبل شک خواهیم کرد.
رله دوبل همانطور که از اسمش مشخص است دارای دو رله است که احتمال خرابی هر دورله وجود دارد که حتی میتوان این رله را باز کرد و کنتاکتهای آن را با دست به هم متصل کرد.
از احتمالات دیگر خرابی سنسور آب یا سنسور دور موتور و حتی خرابی ECU می باشد.
خرابی ECU باید توسط افراد متخصص بازدید و بررسی شود معمولا برای تشخیص درست خطا از دستگاه دیاگ استفاده می شود.
دیاگ یا عیب یاب با تعریف فضای نرم افزای و برنامه الگوریتمی ECU اطلاعات مربوط را از خودرو دریافت نموده و در تصویر به کاربر نشان میدهد. ECU از طریق یک کابل ارتباطی به دستگاه متصل می شود و هر خودرو دیاگ مخصوص به خود را دارد.
یکی از نکات قابل توجه در خودرو های انژکتورحافظه موقت و دائمی ECU است که می تواند دچار خطا شود. بطوریکه موجب عدم تحلیل درست اطلاعات شده و خودرو با لرزش زیاد خاموش شدن سکته یا CUTOFF در دور های بالا مواجه است که نیاز به دوباره خوانی یا اصطلاحاتجدید حافظه است.
اما بازخوانی یا تجدید حافظه ECU جهت تثبیت یک روال کار تنظیم شده و کاملا مشخص برای موتور است. برای اینکه موتور بتواند این مقادیر را سریعتر بازیافت کرده و به کارکرد عادی و ایده آل خود نزدیک شود لازم است مراحلی به موتور یاد داده شود.
در این روش
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه ببندید.
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
استارت زده و بدون گاز دادن خودرو را روشن کنید وتا ۱۵ ثانیه گاز ندهی
حداقل به مدت ۱۵ دقیقه خودرو را برانید. در این حالت سعی کنید سرعت خودرو را در تمامی حالات اعم از دور آرام و فول گاز برسانید و به ویژه در دورهای ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ حرکت نمایید.
برای انجام این کار باید موتور گرم باشد.
دور موتور بالای ۴۰۰۰ RPM برده چندین بار به مدت بیش از ۵ ثانیه سرعت را کاهش دهید و برای مدت ۲ ثانیه تا به انتها پدال گاز را فشار دهید.
دنده ها را معرفی کنید:
با همه دنده ها ۵۰ متر حرکت کنید. به غیر از دنده عقب
حال به مدت ۱۵ دقیقه در دنده های مختلف این به حالت پرگاز حرکت می کنیم تا شرایط مختلف و نوسان آن برای ECU تفهیم شود.
سعی کنید در هنگام تجدید حافظه خودرو تک سرنشین باشد و در یک سطح کفی قرار بگیرید.
توجه کنید که اگر عیب دائمی باشد و حتی با پاک شدن موقت از حافظه موقت ecu با باز شدن دوباره سوئیچ این عیب مجددا در حافظه بازمیگردد.
روشن شدن چراغ چک انژکتور نیز میتواند ناشی از خطاهای موقت قطعات در ECU باشد که گاه می توان با برداشتن سر باطری قطب منفی به مدت ۱۵ دقیقه و یا ۴۰ بار روشن و خاموش شدن خودرو که در طول مدت طولانی باید صورت گیرد میتوان این چراغ را خاموش کرد.

 

اخبار مرتبط
برچسب ها:
نظرات بينندگان
انتشار يافته: ۱۷۶ دیدگاه


نويسنده ديدگاه : majid
|
|
۱۳۹۰-۱۱-۱۰
Thumb up 9 Thumb down 0

mashini dar rade khili khob mibashad dar khanevade ma aksaran anra dashte va razi hastand


نويسنده ديدگاه : محمد رضا جهاندار
|
|
۱۳۹۱-۴-۸
Thumb up 4 Thumb down 0

الان بیست روز است که موتور ماشین من پس از یک گاز خوردن موتور چراغ موتور روشن می شود دور موتور نرمتر شده و این اتفاق یک روز در میان تکرار می شود لطفا اگر در این مورد اطلاعاتی دارید راهنمایی فرمائید

پاسخ ها
مهدی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱۰

با سلام من یه ریو مدل ۹۰ دارم خیلی هم راضی هستم ولی بعد از گذشتن از کیلومتر ۶۵۰۰۰ یعنی ۶۵۰۰۰ تا رفتم با ماشین ترمز که میزنم فرمان ماشین میلرزد قبلا تو سرعت ۱۱۰ تا به بالا بود ولی حالا تو ۸۰ تا هم میزنه گفتن دیسک ترمز هست تعویض کردم نبود خودم بیشتر حس مسکنم سیلند ترمزام باشه چیکار کنم و پیش کی ببرم خیلی سر این مسئله هزینه کردم حتی چند بار جلوبندی باز کردم درست نشد لطفا راهنمایی کنید.
تهران
۰۹۳۰۵۱۴۵۵۳۵

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱۹

ایراد از اون قطعه تقسیم روغنه که چنتا از لوله مسی های تقسیم روغن به سمت ترمز چرخ ها از داخله اون قطعه می رن. هستش!

پاسخ ها
احسان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۱۶

سلام یه مورد میگم شاید بگین ربطی نداره ولی این مشکل برای یکی از دوستام پیش اومد لطفاً لاستیکهای ماشین مخصوصاً جلو رو چک کن ممکنه بقول معروف شکسته باشن ضرری نداره .

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۱۹

دست نزن بابا مال لاستیک هست

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۲۷

داش شما بربرینگ چرخاتو ببین یا توپی چرختو خودم همین مشکلو داشتم برب

پاسخ ها
معین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۰-۲۷

باید لاستیکها بالانس شه


نويسنده ديدگاه : ایمان
|
|
۱۳۹۱-۵-۲۸
Thumb up 3 Thumb down 0

از اطلاعاتتون ممنون

پاسخ ها
رضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۸-۳

من


نويسنده ديدگاه : سلیمان
|
|
۱۳۹۱-۹-۸
Thumb up 1 Thumb down 0

حیف وه دیگه تولید نمیشه

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۴-۱

دنده اتومات زدن سال ۸۸/۸۹


نويسنده ديدگاه : lmehry
|
|
۱۳۹۱-۱۰-۲
Thumb up 2 Thumb down 0

من ۶ سال داشتم ماشین عالی بود فقط سپرهای آنرادیگران در موقع پارک خراشیده میشد جلو آنهم خیلی پایین بود جیف که دنده اتومات نزدند

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۴-۱

پنپه


نويسنده ديدگاه : Alireza
|
|
۱۳۹۱-۱۲-۹
Thumb up 1 Thumb down 0

واقعا ممنون بابت اطلاعات کاملتون فقط آخرشرشو واقعا نفهمیدم!!!! مگه هوشمنده ریو؟؟؟؟


نويسنده ديدگاه : حامد
|
|
۱۳۹۲-۲-۲۱
Thumb up 2 Thumb down 0

آخر ماشین من الان هم دارم اسمشم گذاشتم: ریوزو


نويسنده ديدگاه : Yashar
|
|
۱۳۹۲-۲-۲۱
Thumb up 3 Thumb down 0

منم اسم ریومو گذاشتم: ریودوژانیرو
خیلیم راضیم


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۲-۲-۲۳
Thumb up 4 Thumb down 0

hasan
تسمه تایم ماشینم ریو پاره شد تمام سوپاپها و سیلند و سرسیلندر و پیستون و شاتون و غیره خراب شد که حتی نمی شود آن را تعمیر کرد و حدود چهار میلیون تومان خرج کردم ولی همه می گویند که دیگر موتور آن قابل تنظیم در ایران نیست.

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۴-۱

موتورراعوض کن

پاسخ ها
پیام
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۸-۲

من هم مثل تو الان چه کار کردی تو

پاسخ ها
پیام
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۸-۲

من ریو مدل ۸۷ دارم تازه تسمه تایم پاره کرده و هزینه ای بالغ بر ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال رو دستم گذاشت به نظر دوستان عزیز بفروشم یه تیبا یا پراید صفر بگیرم چون از ایرادات احتمالی بعدیش میترسم یا نه ؟

پاسخ ها
حامد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۲-۲۴

ریو خودروی خوبی بود اما در حقیقت شما حتی بهترین ماشین رو هم بخرید باید در کیلومتر مشخصی تسمه تایم و بعضی قطعات رو تعویض کنید تا به این مصیبت دچار نشید.

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۹

من هم دارم ولی حیف سواریش نیست، ماشین خوبیه به شرطی هواست به تسمه تایم باشه از این لحاظ که جنس گارانتی دار بگیری و هرازگاهی بازدید کنی

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۱۱

حالا که تعمیر کریدین استفاده کنین

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۰-۶

سلام.
بستگی داره به مکانیکتون.
اتفاقا ماشین منم دقیقا یک ماه پیش تسمه تایمینگ پاره کرد؛ ولی چون مکانیکم خیییییلی وارد بود الان از اولشم بهتر شده.
منم همین ترس شمارو داشتم.
اتفاقا هزینه ماشین منم ۳/۵۰۰/۰۰ شد

پاسخ ها
حسین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۱۴

منم تسمه تایم پاره کردم یک نمادیندگی خوب راحت تعمیرمیشه

پاسخ ها
پیام
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۸-۲

در صورت راهنمایی ممنون میشم ۰۹۱۴۳۵۳۹۸۵۰


نويسنده ديدگاه : Ashkan
|
|
۱۳۹۲-۳-۳۰
Thumb up 2 Thumb down 0

سلام!
یک سوال داشتم:اگر روی صفحه نمایش رادیو پخش(هم سی دی خور هم فلش مموری خور) خودروی ریو پیغام ICDE ظاهر شد و رادیو پخش نه خاموش شد و کار نکرد و فقط پیغام بالا نمایش داده میشد یعنی چه و چه کار باید بکنیم؟لطفا راهنمایی ام کنید.
خیلی متشکر…

پاسخ ها
محسن
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۴-۱۶

سلام
احتمالا بست باطریتو برداشتی دوست عزیز که این اتفاق افتاده.یک کارت زرد رنگ مخصوص گارانتی پخش ماشین , موقع تحویل ماشین بهت دادن.از روی اون و راهنمای پخشت رمزشو بهش بده.

پاسخ ها
یاور
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۲۵

سلام . سر باتری رو بردار دوباره بزن.

پاسخ ها
محمدی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۵-۳۰

رمز پخش می
خواهد


نويسنده ديدگاه : حمید
|
|
۱۳۹۲-۸-۱۱
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام با سپاس از همگی لطفا کیلومتر تعویض تسمه تایم را اعلام فرمایید.

پاسخ ها
جنگیزی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۱-۱

۶۰۰۰۰ کیلومتر


نويسنده ديدگاه : بابک
|
|
۱۳۹۲-۹-۱۷
Thumb up 2 Thumb down 0

با سلام وتشکر از شما
لطفا در مورد روش صحیح تعویض مایع خنک کننده و مخصوصا هواگیری آن نیز بنویسید.
متشکرم

پاسخ ها
جنگیزی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۱-۱

ظرفیت رادیاتور ۶ لیتره شما سه لیتر ضد یخ و سه لیتر آب رادیاتور بخر با هم در یک ظرف قاتی بکن بعد از تخلیه رادیاتور بریز داخلش. ضد یخ صرفا برای زمستون نیست برای جلوگیری از زنگ زدگی داخل رادیاتور و در گرما هم به ثابت موندن دمای موتور کمک می کنه.


نويسنده ديدگاه : حمید
|
|
۱۳۹۲-۱۰-۲
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام من ریو مدل ۸۸دارم باک آن سوراخ شده بنظر شما کامل باید عوض بشه لطفا راهنمایی بفرمایید


نويسنده ديدگاه : کیوان
|
|
۱۳۹۲-۱۰-۱۳
Thumb up 1 Thumb down 0

من یک ماشین ریو مدل ۹۰ دارم که ۵۹۰۰۰ کیلومتر کارکرده و مشکل خاصی نداره چه موقع باید تسمه تایم را عوض کنم .

پاسخ ها
هوشمند امینی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۰-۱۳

سلام معمولا رو ۶۰۰۰۰بهتره عوض شه

پاسخ ها
جنگیزی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۱-۱

هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۲-۱۱-۵
Thumb up 3 Thumb down 0

سلام لطف کنید بگید بهترین روغن برای ریو چیست؟

پاسخ ها
اکبر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۱-۲۹

جی تی مگنانک ۱۰-۴۰

پاسخ ها
احسان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۱۶

سلام کاسترول مگناتک ۲۰-۵۰ توی متن بالا هم توضیح داده روغنهای معمولی استفاده نکن چونکه اگر توجه کنی صبحها صدای سوپاپهای ماشینت رو میشنوی


نويسنده ديدگاه : اسفندیار
|
|
۱۳۹۲-۱۱-۸
Thumb up 2 Thumb down 1

بستن سیمیای رله دوبل سمند


نويسنده ديدگاه : مرتضی
|
|
۱۳۹۲-۱۲-۴
Thumb up 3 Thumb down 1

سلام
بهترین روغن برای ریو

پاسخ ها
چنگیزی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۲-۲۴

با توجه به اینکه عمده روغن های خارجی تقلبی شده بهترین انتخاب بهران سوپر پیشتاز یا ایرانول ریسینگ هست که کم از روغن های خارجی ندارن

پاسخ ها
یونس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱-۷

تو دفترچه ماشین گفته API SG که میشه ایرانول ۸۰۰۰. چرا ایرانول ریسینگ پیشنهاد میدین؟


نويسنده ديدگاه : هومن
|
|
۱۳۹۳-۱-۱۰
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام من یک خودرو ریو مدل ۸۷ دارم چند وقت پیش تسمه تایم پاره کرد وحدود ۲ میلیون هزینه گذاشت رو دستم بعد ازیک هفته تو خیابان خاموش کرد دیگم روشن نشد نگاه کردم تسمه تایمم سالمه ومحکم سر جاشه اما استارت ماشین روان کار میکنه مثل همون موقعه که تسمه تایم پاره کرده بود ولی اصلا ماشین روشن نمیشه انگار دوباره تسمه ام پاره شده ولی نگاه کردم تسمه سالمه چیش میتونه باشه با تشکر خیلی اعصابمو خورد کرده

پاسخ ها
lمسعود
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۴-۲۴

سلام دوست عزیز احتمالا شما نیش ترمزی زده اید و اتومبیلتان یکی دو باز ریپ زده و خاموش شده درکنار موتور نزدیک دریچه گاز یک سوکت هست که مربوط به سنسور الکترونیکی سوپاپ ها است در این موارد بهتر است خار فلزی این سوکت را درآورید و سوکت را آزاد نمائید حالاگر استارت بزنید اتومبیل روشن می شود ولی بعدا باید به نمایندگی ببرید تا پین کد مخصوص آن را بزنند و بعد سوکت را مجددا نصب کنند

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

در اولین فرصت بفروشش


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۱-۱۴
Thumb up 2 Thumb down 0

باسلام خدمت دوستان عزیز ….
میخواستم بدونم چرا در بعضی مواقع کولر ریو در هنگام استارت زدن خودرو سرخود روشن میشه و حتما باید با اعمال دستمون خاموشش کنیم ….
ممنونم از همکاریتون ….

پاسخ ها
هومن
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱-۳۱

سلام
اگر دستگیره تنظیم هوا برای شیشه جلو (علامت زرد رنگ روی دو حالت آخر باشه ) و فن شما روی حالت روشن باشه هرموقع ماشیم خود رو خاموش و روشن کنید کولر اتومبیل خود به خود روشن میشه.

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱-۳۱

همومن جان ممنونم از جوابتون …….زحمت کشیدین و سپاسگزارم …


نويسنده ديدگاه : امیری
|
|
۱۳۹۳-۲-۱۷
Thumb up 2 Thumb down 0

سلام ماشین من مدل ۸۸ هست بعضی وقتا رو دنده عوض کردن ریپ میزنه اگه میشه جهت رفع عیب راهنمایی کنید

پاسخ ها
حمید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۲-۲۶

شمع و وایر شمع


نويسنده ديدگاه : فرهود
|
|
۱۳۹۳-۲-۲۷
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام
من یک ریو ۸۹ دارم
کولر ماشین وقتی روشن میکنم باید یک ضربه روی یش بزنم تا کولر کار کنه .
امروز دیگه روشن نشد .ولی کمپرسور روشن میشه .ولی بادی نمیزنه.مشکل از کجا میتونه باشه .بیزحمت راهنمایی میفرمایید.؟
بردم تعمیرگاه و گفت باید کلیدهای جلو را عوض کنم.آیا درسته؟سپاسگذارم.


نويسنده ديدگاه : frutan
|
|
۱۳۹۳-۳-۱۲
Thumb up 2 Thumb down 0

با سلام بنده نیز ریو مدل ۸۹ دارم مشکل کولر شما از عدم اتصال صحیح سوکت برق زیر کولر می باشد . با دست ضربه نزن فقط سوکت سر سیمهای اتصال را عوض کن.


نويسنده ديدگاه : عليرضا
|
|
۱۳۹۳-۳-۱۳
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام ریو من مدل ٨٨ می باشد ودو مشکل دارد: ١- مدتی بود که کیلومترش واسه خودش بالا پایین می پرید ونوسان داشت وبعضی اوقات کار نمیکرد ولی ماشین خاموش وروشن می کردم درست میشد اما الان اصلا نه کیلومتر کار میکنه نه کیلومتر شمار ٢- در دو ریو دیگه هم سوار شدم مثل ریوی خودم بین ٨٠تا ١٠٠کیلومتر ریپ میزد چرا؟ باتشکر


نويسنده ديدگاه : فرهود
|
|
۱۳۹۳-۴-۱۲
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام
مدل ریوی من ۸۹
هنگام ترمز زذن صدای خر خر و تق تق ریز میده وبد ترمز میگیره چه باید کرد.؟

پاسخ ها
محمدی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۵-۳۰

لنتها رو نگاه کن با جلو بندی

پاسخ ها
فرهود
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۳۱

من هم این مشکلو دارم ریو مدل ۹۰ – احتمالا ای بی اس فعال میشه – من چند بار شده که ای بی اس خودبخود فعال شده با دو پا کردن اینجوری میشه پدالو یه بار میزنی و ول میکنی دوباره میزنی اینطوری میشه


نويسنده ديدگاه : سیاوش
|
|
۱۳۹۳-۵-۱۰
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام دوستان.من یک ریو مدل۹۰ دارم.از وقتی که خریدمش حدودن بعد از یک سال باطریش خوابید.دو باره عوضش کردم یک ۵۰ آمپر بهش انداختم.اما بازهم امروز ماشین روشن نمی شد دوباره باطریش رو عوض کردم ۶۰آمپر بهش انداختم.به نظر شما چه باطری خوب هست؟و چند آمپر براش مناسب هست؟لطفا راهنمایی کنید…ممنون.

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

فابریک ریو ۶۰ آمپره و بالاتر از ۶۰ ممکنه به سیم کشی آسیب بزنه
باتریهای کره ای ساخت کارخانه DELKOR خوبه ( پلاتینوم یکیشونه )

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

ضمنا به باتریساز بگید دینام رو چک کنه و ببینه شارژ میکنه یا نه

پاسخ ها
سیاوش
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۲۵

تشکر دوست عزیز…


نويسنده ديدگاه : RASOUL
|
|
۱۳۹۳-۵-۱۸
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام
من ریو مدل ۸۷ دارم که ۷۰۰۰۰کارکرد داره اما زمانی که کولر میگیرم تو سربالایی یا تو ترافیک که به کاشین فشار میاد آمپرش میره بالا میتونه علتش رادیاتور ماشین باشه یا کمپرسور کولر؟


نويسنده ديدگاه : محمدی
|
|
۱۳۹۳-۵-۳۰
Thumb up 1 Thumb down 0

مشکل تو اگزوزه

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

جناب محمدی میشه بیشتر توضیح بدید
چون منهم این مشکل رو دارم
منظورتون کیپ شدن کاتالیست اگزوزه؟

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۱۱

حالا که تعمیر کریدین استفاده کنین

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۲۳

فعلا هیچ تعمیری روی ماشین انجام نداده ام
و تا مطمین نشم ایراد از کجاست ترجیح میدم کاری نکنم

پاسخ ها
بهزاد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۳۰

چه ربطی به اگزوز داره موتور نمیکشه همه ریو ها موقع سربالای کم میارن مخصوصا زمانی که بخوای کولر بگیری کلا تو ترافیک سربالای موقعه کولر گرفتن کم میاره من خیلی ازکسانی که ریو دارن این مشکل دارن خودمم همین مشکل دارم اصلا ربطی به اگزوز نداره

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۰-۲

کم میاره ؟!!
حرارت تا H میره بالا و جوش میاره اونهم تو هوای شهریور و فقط هم توی حرکت سربالایی.
درجا و توی ترافیک سریع خنک میشه


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۶-۳
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام
من کد پخش ماشین ریو ۸۷ را گم کرده ام راهنمایی کنید چه باید انجام دهم متشکرم

پاسخ ها
حمید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۸

سلام
در صورت نداشتن کد باید آسی حافظه پخش تعویض گردد.

پاسخ ها
roxy
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۱۰

ممکنه ۵۹۰۹ باشه

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۱۰

۱۹۳۹ هم تست کن

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

با نمایندگی شرکت سازنده پخش تماس بگیرید

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

پخش ریوی من ساخت شرکت اورامان الکترونیک هست

پاسخ ها
عنايت
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۸

اگه تهران هستی ببر ستار
خان خودشون کدش رئ برات در میارن


نويسنده ديدگاه : امامی
|
|
۱۳۹۳-۶-۳
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام من پمپ بنزین ماشینم خراب شده تا بحال چندین پمپ خریدم ولی باز مشگل داره پمپ

پاسخ ها
یاسر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱۳

فیلتر بنزین را حتما تعویض کنید. (هر ۱۵۰۰۰ کبلومتر)
در غیر اینصورت جلوی انتقال بنزین از باک به موتور , گرفته شده و پمپ بنزین نیز می سوزد.


نويسنده ديدگاه : امامی
|
|
۱۳۹۳-۶-۴
Thumb up 2 Thumb down 0

سلام پمپ بنزین ریو اصلی از کجا میتونم تهیه کنم

پاسخ ها
یاسر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱۳

از نمایندگی های سایپا یدک که توی سایت شرکت سایپا یدک نیز می تونید پیدا کنید.


نويسنده ديدگاه : افشین
|
|
۱۳۹۳-۶-۷
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام به محض تعویض پمپ بنزین چراغ روشنایی شب که کیلومتر وروغن تودور موتور وغیره رو نظام میده خاموش شدن قبلا از جوابتان ممنونم


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۶-۱۰
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام به همه ریو دارای باحال
یه سوال؟موتور ماشین من یه کوچلو ریپ داره خیلی کوچلو، میتونهاز وایرام باشه عوض نکردم تا به حال حدود ۸۰ هزارتا کارکرد داره ؟

پاسخ ها
حمید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۱۴

با سلام
علی جان ماشین من هم یک ریپ کوچولو داشت ۳ ماه اثیرش بودم مکانیکی و باطری سازی های زیادی رفتم . دیاگ زدم ،استپر ،سنسور دور موتور را عوض کردم و غیره در آخر هم یکی از تعمیر کارها با یک دیاگ مشکل را برطرف کرد برنامه دیاگشان با هم فرق میکنه.پس از پاک شدن خطا ماشین درست شد.


نويسنده ديدگاه : مجید
|
|
۱۳۹۳-۶-۱۴
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام، حدود ۱ ماهه که یه ریو ۸۶ خریدم. تا الان اش راضیم فقط یه هفته ای هستش که متوجه شدم تو ترافیک یا مسافت های نسبتا بالا، پشت صندلی های عقب و قسمت دندهو و ترمز دست ماشین داغ می کنه، می تونید راهنمایی ام کنید؟


نويسنده ديدگاه : امير
|
|
۱۳۹۳-۶-۲۵
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام. من ریو مدل ۸۷ دارم. دو سوال:
۱ – آیا تعویض تسمه تایم برای دفعه دوم و سوم هم در همان ۶۰۰۰۰ کیلومتر باید صورت بگیره یا زودتر؟
۲ – کولر من خنکی اش خوبه ولی فنش خیلی ضعیفه و خوب باد نمی زنه. مشکل چیه؟ ممنون

پاسخ ها
هوشمند امینی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۲۵

سلام به طور معمول ۶۰ خوبه ولی اگه تو تهران هستی و تو ترافیک رو ۴۰ تا که رفتی به فکر تعویض باش چون ریو تسمه تایمش اگه پاره شه خیلی دردسر داره

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱

کم بودن باد کولر بعیده از موتور فن باشه
احتمالا سیم تنظیم دریچه های خروجی باد رد کرده – محلش بالای پدال گاز هستش و شبیه سیستم پرایده

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

۳۰تا خیالتو راهت کن


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۶-۳۱
Thumb up 0 Thumb down 0

مشکل گرم کردن ریو در سربالایی ممکنه از گرفتگی یا اصطلاحا کیپ شدن کاتالیزور اگزوز باشه.
دوستان اگر تجربه ای دارند به اشتراک بگذارند.
قیمت کاتالیست حدود ۵۰۰ هست
عمر این قطعه ۱۰۰۰۰۰ کیلومتره که در شرایط بد و استفاده از مکمل ویا سوخت نامناسب کمتر میشه


نويسنده ديدگاه : محسن
|
|
۱۳۹۳-۷-۶
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام خدمت دوستان. من یه ربو ۸۸ تازه گرفتم که فروشنده ضبطشو ازم خواست و ضبظ فابریک رویوشو بهم داد. موقعی که وصلش گردم به دلیل اتصال سیمهاش ساعت و ضبط و چراغ بالا سر از کار افتادن که با تعویض فیوزش درست شدن ولی دیگه ضبط کار نمیکنه. موقغی که روشنش میکنم رمز میخواد. فکر کنم زمزش ۵۵۵۵ باشه ولی وقتی میزنمش اینجوری تایپ میکنه icde5555 که وفتی دکمه شماره ۵رو میزنم میره پشت icde عدد تایپ میکنه بعدشم blocked میشه. چیکار باید بکنم؟ مدلش mcd2400r

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۷

همراه مدارک ماشین یک کارت شبیه کارت عابربانک هست که رمز توش نوشته-اگر نیست از فروشنده بخواهید-اگر نداشت باید به نمایندهگی شرکت سازنده پخش مراجعه کنید
احتمالا شرکت اورامان الکترونیک است

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۷-۱۱

توی پستهای بالا دوستان گفته اند در تهران خیابان ستارخان میتونند بدون نیاز به کارت رمزگشایی کنند


نويسنده ديدگاه : مهرداد
|
|
۱۳۹۳-۷-۲۹
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام خدمت دوستان.من با ریو ۴۵۰۰۰ کیلومتر راه رفته ام.مدل ۸۹ .به نظر شما وقت تعویض تسمه تایمش هست یا صبر کنم تا ۶۰۰۰۰ کیلومتر اقدام کنم.با توجه به مدل ماشینم.که ۸۹ است و حدود ۴/۵ سال از عمر ماشین میگذره.

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

ریو کلا مشکل تایم داره ۳۰۰۰۰عوض کنی خیالت راحته فابریکیش تا۶۰۰۰۰میشه استفاده کرد


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۷-۳۰
Thumb up 0 Thumb down 0

عمرمفید تسمه تایم ۶۰-۴۰ هزارکیلومتر است و گفته می شود بیش از دو سال هم استحکام ندارد
بنظر من بهتر است هرچه زودتر تعویض کنید


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۸-۱۲
Thumb up 0 Thumb down 0

مشکل بالا رفتن آمپر حرارت آب در سربالایی ها از چی میتونه باشه
ماشین من ۹۰هزارتا کارکرده و رادیاتورش هم سالم و بدون جرمه چون فقط آب مقطر وضدیخ داخلش ریختم و آب شهر بهیچوجه اضافه نکردم
ضمنا درب رادیاتور اصلی هم با فشار ۱.۱ امسال عوض کردم
البته فعلا تو زمستون مشکلش حل شده ولی تا شهریور گرم میکرد


نويسنده ديدگاه : سیاوش
|
|
۱۳۹۳-۸-۲۵
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام دوستان.شبتون بخیر،من ی ریو مدل ۹۰دارم،توی کارت ماشین،نوشته شده آپشن ها:ABSاما چند باری باهاش ترمز شدید کردم،چرخ های جلو کشید.چراغ عیب یاب ABSهم درست عمل میکنه.لطفا راهنمایی کنیدممنون…

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

سرت کلاه گذاشتن


نويسنده ديدگاه : امید
|
|
۱۳۹۳-۸-۲۵
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام –
من یه ریو ۸۷ خریدم – تسمه پاره کرد – میگن باید سیلند باز بشه — چقدر هزینشه — ممنون میشم راهنمائی کنید

پاسخ ها
حسین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۱

سلام داداش حداقل اگه خوش شانس باشی ۳ میلیون پیاده شدی


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۹-۷
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام من یه ریو ۸۹ دارم.تازگی موقع استارت زدن چراغ چک روشن نمیشه وهرچی استارت میزنم هم دیگه ماشین روشن نمیشه.لطفا کمک کنید


نويسنده ديدگاه : مجتبی
|
|
۱۳۹۳-۹-۹
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام و خسته نباشید .اتومبیل ریو من با اینکه سوزن و شمع رو سرویس کردم وای صدی ۱۳ یا ۱۵ میسوزونه . ۰۹۱۷۱۶۳۴۰۷۴غیاثوند خواهش میکنم راهنمایی کنید

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

دوست عزیز انژکتورتو بشور صافی بنزینتو عوض کن و همچنین روغن شمع سوزنی بنداز


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۹-۱۴
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام من ریو ۸۷ دارم ۱۳۰ تا کارکرده
مصرفش بطور متوسط ۸.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتره
چطور میتونم مصرفشو پایین بیارم؟
تقریبا ۲ باک در میون سوپر میزنم

پاسخ ها
ریوslx
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۱۹

علی جان شمع سوزنی و وایر قویتر تعویض به موقع فیلتر هوا و صافی بنزین تعویض کن و در مواقع افزایش سرعت پدال گاز رو تا اخر فشار نده بذار به ارومی شتاب بگیره و فشار به ماشین نیار


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۹-۲۳
Thumb up 0 Thumb down 1

سلام میخواستم ببینم چطور میشه ی تسمه تایم ریو اصلی و خوب تهیه کرد مشخصات تسمه خوب چی؟

پاسخ ها
بهزاد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۳۰

باید بری خیابان خوش شمالی اگه بچه تهرانی یه لوازم یدکی فروشی هستش که نمایندگی سایپا اسمش عابدزاده هستش هم جنس اصل میاره هم قیمتاش مناسبه


نويسنده ديدگاه : مهران
|
|
۱۳۹۳-۹-۲۷
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ب همه دوستایه عزیزم من ی ریو مدل۸۷ دارم ک صدایه موتورش نسبت ب بقیه خیلی بیشتره اعصابمو خورد کرده ممنون میشم بگید مشکل از کجاست ب هرکیم نشون دادم گفت از اگزوزه اما صداش تو موتوره

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۰-۲

دسته موتورها رو چک کنید


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۲
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام ریو دارم بعضی از مواقع برف پاکن از کار می افتد مشکل از کجاست

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۳

با دیاگ قدرت شارژ دینام رو چک کنید


نويسنده ديدگاه : جلیل
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۵
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام,ریو٨۵دارم,خیلی کم مصرف وکم خرجه,میتونم اتوماتش کنم میشه,هزینشو کی میدونه؟


نويسنده ديدگاه : رزازیان
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۱۶
Thumb up 0 Thumb down 0

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
بنده ریو مدل ۱۳۸۵ دارم و الان رادیاتور ابش خراب شده و رادیاتور اصلی کیا موتورز پیدا نمیشه لطفا” راهنمایی کنید که چه رادیاتوری بندازم؟

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۰-۲۹

میدان رسالت – تقاطع سراج – فروشگاه بی نی سی


نويسنده ديدگاه : رزازیان
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۱۶
Thumb up 0 Thumb down 0

کسی میدونه از کجا میتونم رادیاتور اصلی کیا موتورز تهیه کنم؟


نويسنده ديدگاه : مسعود
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۲۰
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام خدمت دوستان عزیز میخوإستم بدونم ریو چراغ امپر بنزین داره که موقع تمومی بنزین روش بشه یا نه ‘چون تازه خریدمش؟


نويسنده ديدگاه : سپهر
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۲۳
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام ریوی من بعدازروشن شدن خیلی خوب ونرم کارمیکنه ولی گرم که شد صدای تیک تیک مداوم ازسرسیلندرمیاددوماهه خریدمش فروشنده درسربالایی ترافیک بوده بادنده یک پرگازرفته این صدا توموتورافتاده.لطفا راهنمایی کنید.


نويسنده ديدگاه : بهنام
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۱۴
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام خدمت دوستان عزیز میخوإستم بدونم ریو چراغ امپر بنزین داره که موقع تمومی بنزین روش بشه یا نه ‘چون تازه خریدمش؟

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۱۵

سلام دوست عزیز
بله داره و متاسفانه مشکل اکثر ریو داران همین هست و از ۱۰۰ تا ۱ نفر بیشتر پیدا نمیشه بگه چراغش روشن میشه
ــــــــــــــــــــــــــــ
در مورد تسمه تایم هم خوشبختانه الان پیدا میشه فابریکش و با ظمانت نامه ۷۰۰۰۰ کیلومتری
یکم گرونه ولی به خاطر گارانتیش خوبه ۸۴۰۰۰ هست قیمتش
___________________________
یه سوال یکی راهنمایی کنه
بلبرینگ های تسمه تایمر رو تو چه کیلومتری تعویض کنیم ؟

پاسخ ها
طوفان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۴

اتفاقا چراغ بنزین داره و کاملا هم درست کار میکنه اما مدل روشن شدنش با بقیه خودروها متفاوته و اون اینه که اول چند بار روشن و خاموش میشه تا زمانی که زیر ۵ لیتر بنزین مونده باشه دائم روشن میمونه

پاسخ ها
مهران سیستم
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۱

من پشت امپر را باز کردم چراغ داره و از نوع لامپ میباشد(ال ای دی نیست)که لامپ و مسیر برق ان را از روی برد تا سر سوکت چک کردم سالم بوده ولی متاسفانه روشن نمیشه!من احتمال میدم از سوییچ فرمان داخل باک باشه که فرصت نکردم باز کنم

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۳

ریوها اولش چراغ بنزینش خوب کار میکنه
ریوی من بعد از ۴ سال روی ۴-۳ بیتر آخر روشن میشه…..قابل اعتماد نیست!!


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۱۵
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام داره


نويسنده ديدگاه : مهران سیستم
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۱
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام خدمت تمام ریو سوارها من حدود یکسال هست که ریو دارم و خیلی راضی هستم اما ۵ ماه پیش متوجه کشیدگی فرمان خصوصا در سرعت بالا شدم که با تعویض طبق و چپقی و بوش میل تعادل مشکل برای مدت کوتاهی برطرف شد اما دوباره همان مشکل را دارم.جلوبندی را که چک کردم دیدم که طبق از قسمت بوش خراب شده!خواستم عزیزان راهنمایی بکنن که علت خرابی چیه اگر کیفیت جنسه چه مارکی بندازم.قبلا از راهنمایی شما ممنونم و سپاسگذارم.

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۳

سلام
قرقره فرمونت رو عوض نکردی؟
اگه عوض کردی چک کن ببین پراید ننداختن روش که
چون اطولش فرق میکنه با پراید مال ریو

اگه از اون نیست
باد تایر ها رو هم چک کن
.
قطعات شرکتی هم هستن تو بازار که قیمتش فوقش ۱۰ تمن فرق میکنه بهتره قطعات فابریک اصل رو بندازی روش کیفیتش ۱۰۰ برابرهیشه


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۳
Thumb up 1 Thumb down 0

لاستیکها رو با عقب عوض کنید
معمولا ساییدگی لاستیک یا نامرغوب بودنش باعث مشکلات جلوبندی میشه
اول از لاستیک مطمءن بشید بعد برید سراغ جلوبندی


نويسنده ديدگاه : امین
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۶
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام منیک ریو ۸۶دارم اب کم میکنه رادیات و ترموستات و درب رادیات را چک کردم ظاهرا کپسول فن دیر عمل میکنه ولی از اگزوز هم اب میچکد ولی ریپ نمیزنه مثل ساعت کار میکنه کپسول رو چطوری تست کنم تشکر از راهنماییتون

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۹

آب توی اگزوز نشونه خوبی نیست
سرسیلندر و واشرش رو بدید چک کنند
البته صبح که استلرت میزنید و ماشین سرده چکه آب از اگزوز طبیعیه


نويسنده ديدگاه : یاسر
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۸
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام
من یه ریو مدل ۸۹ دارم که صدای موتورش خیلی زیاده,توی کابین صدا زیاده!بعضیا گفتن که صدای ریو همینجوریه!ولی من بعید میدونم صدای ریو اینقدر بالا باشه!البته لازم به ذکره که ماشینم نمد کاپوت و نمد جلوی موتور نداره!
میخواستم بدونم دلیل اصلیش چیه!؟
سوال دومم اینه:توی سرعت های بالای ۱۰۰ کیلومتر که جاده هم کمی شیب داشته باشه,موقعی که ترمز میگیرم ماشین خیلی میلرزه!لطفا راهنماییم کنین
با تشکر از دوستان

پاسخ ها
هوشمند امینی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۸

سلام
منم شنیدم که می گن ریو عیبش اینه که صدای بیرون خیلی میاد داخل ،‌ برای مشکل دوم هم احتمالا دیسک هاتو باید عوض کنی تاب برداشته ، بیشتر موقعی تاب بر می دارن که آب سرد بپاشی روی تایر و دیسک ها یا موقعی که دیسک ها داغن کارواش ببری آب بپاشه رو دیسک ها

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۹

رینگ تاب برداشته
دیسک ها به این سادگی خراب نمیشن
بدید یه بالانس چرخ مجهز براتون چک کنه

پاسخ ها
یاسر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۳۰

مچکرم محمدرضا جان!

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۹

دینام ضعیف شده
بدید با دیاگ چکش کنند

پاسخ ها
یاسر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۳۰

هوشمند جان مچکرم


نويسنده ديدگاه : فرهاد خوازه
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۸
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام خدمت دوستان عزیز
من یک ریو ۸۶ دارم موقعیکه در شب حدود یگی دو ساعت با چراغ روشن رانندگی میکنم ماشین دیگه استارت نمیزنه و باید هلش بدم فردا صبحش خیلی راحت استارت میخوره و روشن میشه پیش چند تا برقکار هم بردم هیچکدوم سر درنیاورد


نويسنده ديدگاه : امین
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۸
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام دوستان کسی میدونه چطوری میشه فهمید واتر پمپ ریو سالمه؟البته بدون باز کردن


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۹
Thumb up 0 Thumb down 0

کم کردن آب و دیدن نشتی از زیر واترپمپ علامتشه
ولی ریوها به اینجا هنوز نرسیده اند که واتر پمپشون مشکل پیدا کنه


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۹
Thumb up 0 Thumb down 0

رینگها هم اگر تاب بردارند موقع ترمز ماشین میلرزه
از یک بالانس پنچری مجهز بخواهید رینگها رو چک کنه
دیسکها به این راحتی موج بر نمیدارند


نويسنده ديدگاه : امین
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۲۹
Thumb up 0 Thumb down 0

اقا محمد رضا تشکر که وقت میگذارید جواب میدید

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱

خواهش میکنم
ما ریو دارها همه همدردیم!!


نويسنده ديدگاه : یاسر
|
|
۱۳۹۳-۱۱-۳۰
Thumb up 0 Thumb down 0

بنده چند ماه پیش روغن گیربکس ماشینم(ریو) رو عوض کردم,تعویض روغنیه گفت که حجم روغن گیربکسش ۲ لیتره!ولی چند روز پیش توی چند تا سایت خوندم که حجم روغن گیربکس ریو ۲.۸ لیتره(نزدیک به ۳ لیتر)!به همین دلیل رفتم و دوباره روغن گیر بکس رو عوض کردم و ۳ تا قوطی ۹۴۶ سی سی ریختم توی گیربکس و پر شد!
سوالم از دوستان اینه که اگه حجم روغن گیربکس بالا(پر) باشه,مشکلی پیش نمیاد؟
ضمن اینکه الان ۲۰۰ کیلومتر هم باهاش رفتم و اتفاقی نیوفتاده

پاسخ ها
امین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۳۰

سلام هیچ مشکلی پیش نمیاد چون تحت فشار نیست ولی در سرعتهای بالا ممکنه از هواکش بالاش بیرون بریزه

پاسخ ها
یاسر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۲

سلام
مرسی امین جان
از کدوم هواکش؟میشه بگی جاش دقیقا کجاس؟

پاسخ ها
امین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۳

همون پیچ بالای گیر بکس که از بالا فول میکنن روش یک استوانه نصب کردن که از سوراخ وسطش گردو خاک و اب وارد گیربکس نشه کار هواکش رو بعد از کف کردن واسکازین انجام میده


نويسنده ديدگاه : مجید
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۳
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام
تسمه تایمر ماشین رو عوض کردم
که خوشبختانه به موقع بود
نمایندگی بود که هنگام تعویض گوش زد کرد که به همراه تسمه بلبرینگ ها رو هم عوض کنید
منم همینکار رو کردم
به نظرم کار مفیدی بود
ریو دار ها هم این کار رو بکنن چون بلبرینگ خراب باعث پاره کرن تسمه میشه
نشونه های خرابی بلبرینگ هم یه صدای خاصی داره


نويسنده ديدگاه : امین
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۴
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام مرسی اقا مجید
دوستان کسی هست بدونه تایم تسمه رو چطوری میشه بگیریم منظورم از روی علامتهای روی دنده بادامک وپولی میلنگ است وایا اگر یک دندانه پولی میلنگ جابجا بشه مهمه یا نه؟ تشکر


نويسنده ديدگاه : ALI…
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۸
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام به ریو سوارهای محترم

یه سوال دارم، هزینه های نگهداری و تعمیرات ریو در مقایسه با ماشینهای همرده چطوریه؟؟
قبل عید میخوام یه ریو مدل ۸۵ که نشون کردم بخرم ولی تنها نگرانیم واسه هزینه های بعدشه که خرج سنگین روی دستم نذاره!!

مرسی اگه کسی جوابمو بده.

پاسخ ها
یوسف
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۹

با سلام خدمت همه دوستان
برخلاف گفته های خارج از عرف که میگن هزینه های ریو خیلی زیاده ، به واقع تفاوت چندانی با بقیه خودرو ها نداره بجز اینکه کم استهلاک تره


نويسنده ديدگاه : مسعود
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۹
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام دوستان عزیز.من یه ریو مدل ۹۰ خریدم میخواستم ببینم این مدل قدرت موتورش چنده۸۵ یا ۹۷ اسب بخار


نويسنده ديدگاه : نامنی
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۰
Thumb up 0 Thumb down 0

باسلام
ریو مدل ۸۹ اتومات دارم
مدتی است که در حالت ایستاده ماشین لرزش دارد
گفتنی است در حال حرکت مشکلی نداردوهمچنین درحالت ایستاده با بالا بردن دور موتور لرزش قطع میشود.
دیاگ زدم مشکلی نداشت
دینام هم مشکلی ندارد
اگزوز هم مشکلی ندارد
یک تعمیرکار هم گفت طبیعی است
یک تعمیرکار هم گفت باید بیاری دانلود مجدد انجام بدی.
بنظر شما علت این لرزش چست؟

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۹

سلام ممکنه از دسته موتور زیر موتور باشه
لرزش موتور رو انتقال میده به بندنه نرم شده حتما اون
حتی بخوای تیکاف بکشی صدای قیژ باید بده


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۱
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام خدمت همکیشان


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۱
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان ریو سوار من یک ریو مدل ۸۶ خریدم چند روزه از نظر سلیقه آدم وسواسی هستم تمام کارهای ماشینم رو رسیدم اما فقط یه مشکل بزرگ داره ماشینم که اونم مصرف بنزینش هست که حدوده صدی روی ۹ لیتر هست با توجهبه هوش خودم احتمال دادم از خرابی اگزوز باشهکه به چندتا متخصص نشون دادم همه گفتن که منبع آخر تقریبا خراب داره میشه و دوتاشون گفتن که کاتالیزورش داره خراب میشه آخه یه خورده صدای ماشین عوض شده.یکیشون گفته که علت زیاد مصرفش به خاطر منبع آخرشه کاتالیززیاد تاثیر نداره خواهش میکنم راهنمایی کنیین منو و اینکه قیمت منبع آخر و کاتالیز چقدر هست واز کجا میتونم تهیه کنم من شهرستان هستم.توروخدا جواب بدید لطفا

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۹

سلام حسین جان
فابریکش باید گرون تر از ۹۵ باشه
ولی میتونی یدونه آلمینیومیش رو بدی دست ساز بسازن
هم صداش خیلی فرق میکنه هم جای فابریکش رو پر میکنه نزدیک ۶۰ تمن در میاد


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۱
Thumb up 0 Thumb down 0

تا مهرماه قیمت کاتالیزور در خیابان اکباتان ۴۵۰ بوده
انباره عقب هم بسته به مارکش از ۹۵ تا ۱۳۰ هست..پارس نگیرید فقط که یکسال هم دوام نمیاره
میثاق یا رضامشهد خوبه
کره ایش هم ۳۰۰ اگه گیر بیاد

پاسخ ها
حسین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۱

دمت گرم داداش آیا مصرف زیادش برا خاطره این دوتاس؟ حالا تازه آدم نمیتونه به حرف این اگزوز سازا اعتماد کنه بیشتر واسه خاطر خودشون میگن خرابه….میشه لطف کنی آدرس دقیق اکباتان و اون فروشگاه رو بدی تو تهران کجاست؟یا اگه شماره تلفن داری بهم بدی تا زنگ بزنم؟یکی گفته که اگه کاتالیز شکسته باشه خورده اون رو موتورمیکشه داخل خودش همین بیشتر بهم استرس داده….یعنی درست گفته؟


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۲
Thumb up 1 Thumb down 0

مصرف صدی ۹ توی شهر خوبه
توی جاده بدون کولر ۶ با کولر ۷-۸
پیشنهاد میکنم از یکی از نمایندگیهای مرکزی اطلاعات بگیرید
منهم تا همین حد میدونستم
اکباتان شرکت همیاران اگه اشتباه نکنم
سرچ کنید وارد کننده قطعات ریو

پاسخ ها
حسین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۲

خیلی آقایی آقا محمد رضا که اینقدر زود جواب میدی.یه مشکلدیگه که همین الان توجه منو به خودش جلب کرده اینه که چنبار دیدم اما امروز صبح خیلی دیگه زم کردم روش از اگزوزش وقتی روشن کردم آب میریزیه که اگه ده دقیقه یک جا باشه ماشین تقریبا به اندازه دوتا کف دست روی زمین رو خیس میکنه یا اگه روی سطح آسفالت باشه آب تقریبا جمع میشه و میخواد حرکت کنه واقعا اعصابم خورده ونگرانم و نمیدونم برای چی اینطوری شده؟دلیل خاصی داره یا طبیعی هستش؟


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۲
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام ریو مدل ۸۹ دارم در حال حرکت تو هر دنده ای که باشی پا رو که از رو گاز بر مبداری و سرعت میاد پایین صدای زوزه میاد که با گرفتن کلاچ صداش خیلی کم میشه لطفاً راهنمایی کنید . باتشکر از دوستان عزیز

پاسخ ها
امین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۳

سلام اگه اب رادیاتور کم نشه از سردی هوا وکارکرد خوب موتوره که رطوبت جمع میشه نگران نباشید


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۲
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام کسی میدونه قیمت گیری بکس ریو چقدره؟

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۳

برای قطعات ریو به خیابان اکباتان کوچه آهنین مراجعه کنید. همه مغازه ها لوازم ریو دارند با قیمت مناسب

پاسخ ها
محمدرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۲-۱۳

خیابان اکباتان یا همون چراغ برق داخل کوچه آهنین انتهای کوچه همه ریو فروشند
قیمتها هم خیلی مناسبه


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۳
Thumb up 0 Thumb down 0

موقع روشن کردن طبیعیه و بخصوص الان که هوا سرده
ولی احتیاط کنید و با مکانیک یا یه نمایندگی مطمین مشورت کنید
آب رادیاتور رو چک کنید روغنی نباشه….همینطور روغن ماشین رو وقتی عوض میکنید نباید کدر و آب قاطیش باشه
منهم اطلاعات و تجربه شخصی خودمو میگم و متخصص نیستم


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۶
Thumb up 0 Thumb down 0

قربون شما که اینقدر دقیق جواب دادین مرسی.


نويسنده ديدگاه : علیرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۸
Thumb up 0 Thumb down 1

سلام
من حدوداً یک ماهه ریو مدل۸۵ خریدم موتور خیلی عالی کار می کنه. اما دو عیب گنده داره یکی مصرف بنزین خیلی زیاد و دیگه صدای لاستیک و اتاقش زیاده البته رینگ اسپرت هست با لاستیک پهن و بزرگتر از لاستیک استاندارد خودریو اگه فابریک خودشو بند ازم زیر ماشین درست می شه.البته یه کم هم فرمونش میکشه سمت وسط جاده.


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۱۹
Thumb up 0 Thumb down 0

یکی از دلایل مصرف بالا لاستیک پهن است
استاندارد ریو ۱۳-۷۰-۱۷۵ هستش
اگر کومهو مدل سولوس۱۵- KH بندازید هم نرمه و هم ظاهرش پهن نشون میده
منج یکساله دارم خیلی عالیه
ضمنا برای یکدست کشیدن لاستیکهای جلو رو با خودشون جابجا کنید
اگه تغییر کرد بدونید مشکل از لاستیکه
ضمنا من یکبار لاستیک ۱۸۵ انداختم ….سیبکهای فرمون و سیبک طبقها صدا افتاد بعد از حدود یکسال


نويسنده ديدگاه : محمد
|
|
۱۳۹۴-۱-۴
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام
ریو من مدل اخر ۸۸ که ۹۰۰۰ تا کار کرده. می خوام بدونم تسمه تایم باید عوض بشه یا فعلا میتونم استفاده کنم.


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۴-۱-۶
Thumb up 0 Thumb down 0

بکسل کنید ببرید تعمیرگاه تا مبادا توی راه پاره نشه!!!
۲ سال سکبار یا ۴۰ هزار کارکرد باید عوض بشه
تا حالا هم ریسک زیادی کردید عوض نکردید


نويسنده ديدگاه : مجید
|
|
۱۳۹۴-۱-۸
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام دوستان عزیز
یه سوال
آیا ریو هم شیم داره؟
یا فیلر هست تو ریو
زمان بازدیدشون کی هست


نويسنده ديدگاه : محمدرضا
|
|
۱۳۹۴-۱-۹
Thumb up 1 Thumb down 0

ریو نیازی به فیلر گیری نداره
اتومات خودش تنظیم میکنه

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱-۹

سلام محمد رضا جان ممنون بابت راهنماییت
ولی این روزا احساس میکنم صدای سوپاپ ها هنگام خنک بودن ماشین زیاد شده
هم روغن خوب میریزم توش هم عین بچه نگهداری میکنم
این صدای سوپاپ ها یکم نگران میکنه
ولی ماشین گرم باشه صدایی ازش نمیاد


نويسنده ديدگاه : محمد
|
|
۱۳۹۴-۱-۹
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام

تعمیرکار ریو خوب در شیراز کسی سراغ داره. برای تعویض تسمه تایم. لطفا اطلاع بدین. ممنون

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱-۹

سلام
محمد جان بهتره ببری به نمایندگی سایپا یه فاکتور هم ازش بگیری
چون تسمه رو یکم اینور اونور بزنه زود پاره میشه و نمیتونی بعدا گردن کسی بزاری

خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
خودروی ریو
نیازمندیها
بانکداری نیوز
جدیدترین اخبار بانک و بیمه ، بورس و لیزینگ
کار نیوز
اخبار روز خودرو
پیامک انبوه تبلیغاتی
سامانه هوشمند ارسال ، دریافت و مدیریت پیام کوتاه
آگهی خرید و فروش خودرو
ثبت رایگان آگهی خرید و فروش خودرو