شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۴

۸۰درصد آلودگی هوای کلانشهرها ناشی از تردد خودروهاست

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود اینکه کلانشهر تهران از معضل آلودگی هوا رنج می‌برد ما شاهد اجرای قانون معافیت ۵ساله خودروها از معاینه فنی هستیم این در حالی است که ۸۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها از تردد خودروها ناشی می‌شود.

به گزارش دنیای خودرو، \”داریوش قنبری\” در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت ، تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای پایتخت خودروهای درحال تردد هستند در حالی که خودروهای نو در اروپا یکسال پس از تولید مکلف به دریافت معاینه فنی هستند، اما براساس قانون جدید اخذ جرایم رانندگی، خودروهای نو تا ۵ سال از دریافت معاینه فنی معاف شده‌اند، این مساله موضوعی است که اعتراض مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست را به همراه داشته است.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ۸۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها از تردد خودروها ناشی می‌شود، افزایش زمان معانیه فنی خود را از ۳ به پنج سال انتقاد مسئولان را به دنبال داشته است چرا که این مصوبه یک مصوبه زیست‌محیطی نیست و تمام ابعاد زندگی مردم را در بر می‌گیرد و آنها را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارد که خودروها باید هرساله نسبت به اخذ گواهی معاینه فنی اقدام کنند در عین‌حال گفت: معاینه فنی دست‌کم هر دوسال یک‌بار باید انجام شود.

وی همچنین افزود: امیدوارهستیم با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست قانون جدید راهنمایی و رانندگی اصلاح شود.

نظر سازمان حفاظت از محیط زیست در مورد مدت لازم برای معافیت معاینه فنی خودروهای نو در قانون جدید سه سال بوده است.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به معافیت پنج ساله خودروها از دریافت برگه معاینه فنی گفته است که این معافیت از طریق مجلس پیگیری می شود، تا از طریق شورای عالی استان‌ها دوباره دریافت برگه معاینه فنی۲ ساله شود

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1068
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما