یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۸:۲۲

تعرفه واردات خودرو برای سومین سال متوالی ثابت ماند

کاهش ۱۰ درصدی تعرفه واردات خودرو در حالی به تصویب نمایندگان مجلس نرسید که موضوع کاهش تعرفه پیش از این طی دو سال متوالی در مجلس مطرح شد اما رای لازم را کسب نکرد.

به گزارش ایرنا، در آخرین جلسه علنی هفته گذشته \’فخرالدین حیدری\’ نماینده سقز و بانه پیشنهاد کاهش تعرفه واردات خودرو را در این جلسه بیان کرد اما نمایندگان با این کاهش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها مخالفت کردند.
بر اساس این پیشنهاد که به تصویب نمایندگان نرسید؛ به منظور ایجاد بازار رقابتی و حفظ امنیت شهروندان ایران و ارتقای کیفیت خودرو توسط خودروسازهای داخلی، حقوقی ورودی واردات خودروی سواری در سال ۹۰ به میزان ۸۰ درصد تعیین می شد. تعرفه فعلی برای واردات خودروی سواری در حال حاضر ۹۰ درصد است.

** ایجاد شرایطی برابر سپس کاهش تعرفه‌ها
اگرچه تولیدات خودروسازان داخلی به لحاظ کیفیت به سطح تولیدات مشابه خارجی نمی‌رسد اما کاهش نیافتن تعرفه‌ها در حمایت از تولید داخل، می‌تواند باعث تحرک در تولیدات و در بسیاری از صنایع جانبی صنعت خودرو شود.
خودروسازان داخلی معتقدند باید شرایط برابر و رقابتی ایجاد شود و سپس اقدام به کاهش تعرفه واردات خودرو کرد ضمن اینکه این کاهش باید طبق یک برنامه بلندمدت و تدریجی صورت گیرد نه اینکه یکباره تعرفه واردات خودرو کاهش پیدا کند.
از سوی دیگر معاون وزیر صنایع و معادن در مورد کاهش تعرفه‌ها معتقد است که تعرفه واردات خودرو باید با یک مبنای ملی کاهش پیدا کند.
\’افشین روغنی\’ گفت: چنانچه مبنای واردات خودرو با مصرف سوخت پایین تنظیم شود، می‌توان تعرفه را برای این نوع خودروها کاهش داد. براین اساس در حال تدوین پیش نویسی هستیم که آن را در شورای سیاستگذاری خودرو مطرح کنیم که طبق آن تعرفه واردات خودروهای کم مصرف کاهش خواهد یافت.

** کاهش تعرفه برای ایجاد زمینه رقابت
مجلس شورای اسلامی اگرچه سال گذشته در حالی با تعرفه ۹۰ درصدی واردات خودرو موافقت کرد که در ازای ثبات تعرفه، خودروسازان سرعت بیشتری به ارتقای کیفیت خودرو بدهند اما برخی صاحب نظران معتقدند حمایت تعرفه ای از خودروسازان باعث تنبلی و بی انگیزگی آنها در ارتقای سطح کیفی تولیدات و کاهش بهای تمام شده است.
آنان می‌گویند که باید با کاهش تعرفه واردات، زمینه را برای رقابت نزدیک تر خودروسازان داخلی و خارجی فراهم کرد تا در نهایت داخلی ها برای حفظ بازار، بهبود کیفیت را جدی بگیرند.
اگرچه تولیدات خودروسازان داخلی نسبت به سالیان گذشته تفاوت کیفی بسیاری داشته است و بسیاری از تولیدات با تولیدات مشابه سال‌های گذشته به لحاظ کیفیت قابل قیاس نیستند اما به نظر می رسد برای رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی را در پیش دارند.
در این میان بسیاری اعتقاد دارند با کاهش تدریجی تعرفه واردات می‌توان تلنگری به خودروسازان زد تا به فکر افزایش کیفیت محصولات خود باشند ضمن اینکه باید هرچه سریعتر حاشیه امنی که خودروسازان برای خود به واسطه حمایت‌های تعرفه‌ای ایجاد کرده‌اند کاهش داد و این جز با کاهش تعرفه‌ها به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد امکانپذیر است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1099
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما