جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۳:۳۰

ده علت اصلی روشن شدن چراغ چک خودرو ها چه مواردی هستند؟

چک کردن چراغ چک

یکی از کاربردی ترین چراغ هایی که درون مجموعه پشت آمپر وجود دارد و خبر خرابی یک قسمت از خودرو را می دهد ،چراغ چک یا همان Engine Check است. البته این چراغ برعکس دیگر هشدار‌دهنده های درون این مجموعه که هر کدام برای یک عامل خاص هستند، به دلایل مختلفی می تواند روشن شود. زیرا همان‌طور که از اسمش پیداست مربوط به اتفاقات و خطاهای اطراف موتور و پیشرانه است. ده عامل اصلی که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت، از سوی موسسات مختلفی که در این زمینه در حال تست و آزمایش هستند، به عنوان بیشترین دلایل این اتفاق معرفی شده اند و ما در این جا با توضیحات بیشتری آن ها را مرور خواهیم کرد. به گفته این موسسات هزینه‌های ناشی از تعمیرات سالیانه خودرو ها، در طول یک سال در حدود ۷ درصد افزایش دارد که بسیاری از آن ها ناشی از نادیده گرفتن اخطار هایی است که در مجموعه پشت آمپر و نشان گر ها به اطلاع راننده می رسد.

قابل ذکر این که هر چند این عوامل به صورت مشترک در نتایج بررسی های این موسسه ها دیده می شوند، اما ممکن است بسته به جامعه آماری آن‌ها،‌در ترتیب و درصد این عوامل اختلافاتی وجود داشته باشد.

خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن در این لیست با ۷٫۵۵ درصد، در صدر جدول قرار دارد. این سنسور بنا به دلایلی مثل شکستن،‌روغن‌سوزی موتور، معیوب بودن و کارکرد نادرست سیستم برق پیشرانه که منجر به خام‌سوزی و بد‌سوزی موتور می شود، اخطار می‌دهد و از کار می‌افتد. خرابی این سنسور اثر مستقیم و کاملا محسوسی در مصرف سوخت دارد و می‌تواند تا ۴۰ درصد باعث افزایش آن شود.سنسور اکسیژن روی منیفولد خروجی دود نصب می شود و به چک کردن میزان اکسیژن موجود در آن می‌پردازد. سپس اطلاعات خود را به ECU ارسال می‌کند تا این قطعه میزان سوخت و هوا را تنظیم کند.به همین علت خرابی آن یا اطلاعات نادرستش می تواند اثر بالایی در مصرف و کارکرد موتور داشته باشد.هزینه تعویض سنسور اکسیژن در حدود ۳۰۰ دلار در کشورهای دیگر برآورد شده است.

کاتالیزور

کاتالیزرو یا در واقع همان مبدل کاتالیتیکی، یکی از چالشی‌ترین قطعات مربوط به آلایندگی خودرو است. این قطعه باید بعد از گذشت چند سال و بسته به کارکرد خودرو تعویض شود و این در حالی است که در نظر بسیاری، این قطعه یک عمر بی‌پایان دارد و در این فهرست با ۶٫۲ درصد در رتبه سوم است. هزینه این تعویض و تعمیر بیش از هزار دلار است.

وایر های معیوب

خرابی وایر ها با ۲٫۸۹ درصد در رتبه هفتم قرار دارد. خرابی این قطعات باعث می شود تا همیشه جریان برق ناکافی به شمع ها برسد و حتی می تواند باعث خرابی کوئل ها و باتری شده و از طرفی در صورتی که دارای نشتی جریان برق باشند، بر روی دیگر قسمت های خودرو نیز اثر منفی بگذارد.

شمع موتور

حتی در خودرو های با تکنولوژی پایین که از سیستم تزریق انژکتور بهره می برند نیز، خرابی یک شمع و کارکرد نادرست آن باعث روشن شدن چراغ چک می شود. این عیب با هزینه ای در حدود ۱۰ دلار قابل رفع است و بسته به نوع خودرو و این که توسط خود مالک و یا در تعمیرگاه های مجاز و سرویس های دوره ای انجام شود، می تواند تا بیش از ۳۶۰ دلار هزینه برای مالک خودرو بتراشد.

درب باک خودرو

شاید قابل باور نباشد اما خرابی و شل بودن این قطعه سبب روشن شدن چراغ چک خودرو خواهد شد و البته این اتفاق به تکنولوژی خودرو نیز بستگی دارد.

باز بودن درب باک منجر به خروج گاز های بنزین شده و همین اتفاق بر روی عملکرد کنیستر نیز اثر خواهد گذاشت و باعث روشن شدن چراغ چک می شود. این مشکل با ۷٫۱۷ درصد در رتبه دوم قرار دارد و هزینه رفع آن نیز در حدود یک دلار می شود.

سنسور خلا و شیلنگ آن

در خودرو های انژکتوری، سنسوری به نام سنسور خلا یا همان مپ سنسور وجود دارد که کار آن تشخیص میزان مکش هوا توسط پیستون هاست. در واقع این سنسور در عکس سنسور جریان هوا کار می کند. اطلاعات سنسور خلا به ECU داده می شود تا باز هم در میزان پاشش انژکتور ها به کار برود. هزینه تعمیر این قطعه در حدود ۵ دلار است اما اگر توسط کارشناس و در سرویس های تعمیرگاهی صورت بگیرد تا ۱۲۰ دلار نیز خواهد رسید.

باتری معیوب

در بسیاری از خودرو ها، تنها چراغی که مربوط به سیستم شارژ و باتری است، همان چراغ دینام است و هشداری برای خرابی باتری دیده نمی شود. این در حالی است که در خودرو های مدرن با تکنولوژی بسیار بالا، جدیدا چراغ هشدار دهنده خراب شدن باتری نیز قرار داده شده است.

این سیستم به خاطر خواب زیاد خودرو های گران قیمت که کارکرد کمی در طول هفته خواهند داشت، به وجود آمده است و به همین خاطر که در تعداد کمی از خودرو ها وجود دارد، آمار ناچیزی را به خود اختصاص می دهد.

سنسور تشخیص حجم هوا

بر روی ورودی هوا، حال یا بر روی هواکش و یا در هوزینگ هوا، سنسوری وجود دارد که کار آن تشخیص و سنجش حجم هوای ورودی است. اطلاعات این حسگر به ECU فرستاده می شود تا با ترکیب شدن با داده های دیگر، میزان پاشش انژکتور ها معلوم شود.

درصد خرابی این قطعه در حدود ۳٫۳۵ درصد گزارش شده است و هزینه تعمیر آن نیز در حدود ۴۲۳ دلار. ضمن این که خرابی این سنسور می تواند بین ده تا ۲۵ درصد در مصرف سوخت خودرو اثر بگذارد.

سوپاپ EGR

سیستم EGR در خودرو های دیزل وجود دارد. در این سیستم مقداری از خروجی اگزوز دوباره به داخل موتور برای سوخت و ساز فرستاده می شود تا آن حجم باقی مانده از سوخت که به درستی نسوخته است و در حال خارج شدن از اگزوز و آلوده کردن محیط است، دوباره وارد چرخه کاری موتور خودرو شود.

در این سیستم، سوپاپی برای ورود گاز های نسوخته حاصل از احتراق وجود دارد که exhaust gas recirculation valve نام دارد. درصد خرابی این سوپاپ در حدود ۱٫۹۵ درصد گزارش شده است و هزینه تعمیرش نیز در حدود ۳۵۰ دلار است.

کوئل خودرو

مشکل در جرقه زنی در یک شمع و یا خرابی کوئل می تواند باعث روشن شدن چراخ چک شود. این عامل با ۳ درصد و هزینه ای بالغ بر ۳۲۰ دلار، در این رتبه قرار دارد.

خرابی این قسمت باعث ارسال جریان کم برق برای جرقه زنی به سر شمع ها می شود که نتیجه آن از کار افتادن سیلندر ها و اختلال در امر سوخت و ساز خواهد بود. در خودرو های قدیمی تر برای همه موتور یک کوئل در نظر گرفته شده است و این در حالی است که برای پیشرانه های به روز تر، برای هر سیلندر یک کوئل وجود دارد.

اما شاید جالب باشد که هر چند این کار باعث ایجاد یک برق قوی تر و هم چنین هزینه های کم تر برای تعویض کوئل می شود، اما آمار خرابی در این نمونه ها بیشتر است.

نویسنده : هوشمند امینی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. علی اکبر گفت:

  عالی بود

  • حسین گفت:

   با سلام دوست عزیز راهنمایی میخام من بعلت اینکه خودروی من سمند ال ایکس میباشد متوجه شدم کاسه نمد روغن ماشینم مشگل پیدا کرده و تمام روغن موتور خالی شده به تعمیر گاه مراجعه کردم و مشگل را گفته ووی گفت تسمه تایم شما ،این رو بگم تسمه تایم حدود دوماه پیش تعویض شده بوذ ،تعمیرکار محترم گفتن تسمه تایم را باید عوض کنید چون مشگل پیدا کرده قبول کردم بعد از چند ساعت خودرو را تحویل گرفتم که گفتن روغن را تعویض کن انجام دادم و کلا روغن را پر کرده و به منزل رفتم ساعت ۸/۳۰ غروب صبخ فردا ماشین را روشن کردم از پارکینگ خارج کردم و از منزل که در شاهین ویلای کرج است به اتوبان رسیدم که دیدم استپ ماشین روشن شده برگشتم و از رفتن به اداره صرفه نظر کردم دنده را عوض کردم چراغ خاموش شد حدود پنجاه متر حرکت کردم موتور قفل کرد من اصلا احتمال اینکه بار دیگر از سمت روغن مشگل شده باشد را نمیدادم چون با صحبت تعمیرکار که درست کرده بود خیالم راحت ولی تعمیرکار میگوید من مقصر نیستم نظر شما برایم مهم است.خیر قربان من تا امروز اولین بار است که موضوع را مطرح‌میکنم

  • محمد1 گفت:

   سلام من یه مدت چراغ چک ماشینم روشن میشه،چندبار بردم باتری چک کرده ،کوئل نگاه کرده ،ودستکاری کردم ،اخرش به این نتیجه رسیده که ایراد از سیم کشی ماشینه ،میگه کل سیم کشی باید عوض بشه
   معمولا ماشین بعد یکساعت رانندگی چراغ چکش روشن میشه و خفه میکنه
   ممنون میشم راهنمای کنید

   • علی گفت:

    سلام ممکنه ازشیر کنیستر باشه

    • مهران گفت:

     عزیزم مشکل چراغ چک ازمقاومت فن هم ممکن است باشدماشین من پرایداست هروقت چراغ چک روشن میشودمن سیم مقاومت رادرمیاورم وکمی سفتش میکنم وجامیزنم چراغ چک خاموش میشودبارهااین کارراانجام دادم۰۹۱۵۳۵۹۴۹۴۷

   • ناشناس گفت:

    اگه سیم پایه سیگنال سنسور مپ به سیم پایه منفی سنسور مپ اتصالی کنه همین مشکل پیش میاد

  • اردلان گفت:

   علت خاموش شدن و روشن شدن چراغ موتور در چیست

 2. هیرش گفت:

  با عرض سلام وادب خدمت همکاران محترم
  ببخشید من تا الان چندبار سنسور اکسیژنو عوض کردم بازم چراغ چک روشن میشه وهربارم میزنم به دستگاه خطای سنسور اکسیژنو میاره شمعهارو عوض کردم بازم تا دو روز چراغ خاموشه بعدش روشن میشه Ecuوسنسورهارو هم امتحان کردیم درست کار میکنه وقتی میزنی به دستگاه خطای سنسور اکسیژنو میاره که کند کار میکنه
  ممنونتون میشم بگین دلیلش چیه

 3. amin.s گفت:

  سلام خسته نباشید
  مطالب عالی
  من ی سوناتا ۲۰۱۵ دارم چراغ چکش روشن شده
  علت میتونه بنزین کثیف باشه ک فیلتر بنزین رو مسدود کرده باشه…؟
  با تعویض فیلتر درست میشه ؟

  • ناشناس گفت:

   سلام مشکل از ماشین نیست از بنزینه …بنزین کیفیت نداره

   • امین گفت:

    سلام ماشین من ۴۰۵ هست دوسال که چراغ چک ماشین روشن میشه تمام این چیزهای که گفتین راتعویض کردم چندروزی یک بار روشن میشه قبلاکولرکه روشن بود روشن نمیشد حالاکولر که روشن باشه روشن میشه بعد کولرخاموش میشه اگه جواب بدین ممنون میشم

 4. فیضی گفت:

  دو روز ماشینم گاز ماشین میگیره ول میکنه ریپ میزنه چراغ چک از شب روشن چه کار کنم من تا حالا نگفتم

  • رمضانی گفت:

   دوست عزیز منم مشکل شما را دارم ولی هر جا بردم گفتن مشکل از کاسه نمد ته میل لنگه ولی در مدت یک سال چهار بار عوضش کردم نشد که نشد باید بگم آقای عزیز دیگه نمیشه منم الان روغن نریزه تعجب میکنم میگم شاید ماشینهای وطنی این جزء آبشنشون است خودتو نارحت این چیزها نکن اینم نیز بگذرد.

 5. ناشناس گفت:

  ماشینم از دورو ور گیربکس روغن زده بیرون مشکلش چیه اینجا میکانیک خوب پیدانمیشه ..باتشکر

 6. ناشناس گفت:

  از مطالب ارزنده تان تقدیر وتشکر میگردد

 7. بهمن گفت:

  سلام
  منم ماشینم الان ریپ میزنه.
  کویل رو عوض کردم.
  شمع رو عوض کردم.
  سنسور اکسیژن رو ۳ بار عوض کردم.
  کاتالیزورو چک کردم.
  صافی بنزین و روغن رو عوض کردم.
  باطری رو عوض کردم.
  سیم کشی از سنسور اکسیژن تا ecu رو هم چک کردم.
  حالا مونده ecu رو عوض کنم فقط.
  کسی چیزی میدونه؟
  راستی سوزن انژکتورها رو هم شستم.

 8. احسان گفت:

  چراغ چک من روشن وخاموش میشود علت چیه؟

 9. محمود گفت:

  سلام ماشینم پرایده کمی روغن کم میکرد رینگ و پیستون تعویض شد با یاتاقان موقع روشن شدن بعد از یک ساعت صدای یاتاقان میداد

 10. پیروز گفت:

  باسلام
  من یه جنسیس کوپه دارم مشکل گیربکس داشت تعویض کردم همراه با ecu گیربکس مشکلش حل شد ولی چراغ چکش روشن مونده خاموش نمیشه میشه کمکم کنین
  متشکرم

 11. mosayebhosseini گفت:

  روشن شدن چراغ بالای امپر سوخت۲۰۶

 12. ناشناس گفت:

  سلام ماشینم پرایده همه دربها بسته است ،چراغ باز بودن درها پشت امپر روشن است ،راهنمایی کنید‌سپاس

 13. جواد حسین پور گفت:

  سلام دمت گرم. ام وی ام ۵۳۰ دارم چراغ چک روشن شد خواستم ببرم نمایندگی. گفتم یسر به اینترنت بزنم که ده علت روش شدن چراغ چک را دیدم که یکیش درب باک بود ومنم تازه بنزین زده بودم ورفتم در باک راباز کردم ودوبار بستم وچراغ خاموش شد امیدوارم دلت همیشه شاد باشد

 14. محمد گفت:

  میخوام بدونم کوئل A در خودرو ef7 کدامه؟

 15. ناشناس گفت:

  سلام من الانچند روز چراغ چک ماشینم روشن میشه نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه

 16. مهران. مقدم گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید کانال تلگرام ندارین به صورت انلاین پاسخگو سوالات باشید با تشکر فراوان از زحمات شما
  مشکل خرابی ماشین من اینکه من رفتم معاینه فنی وقتی ۴ گاز زد گفت گاز HX خیلی بالاست چون در معاینه فنی تا ۲۵۰ قبول میکنن ماشین من ۹۶۰ نشون میده بعد بسیار بد میسوزنه افتضاح و من منبع اگزوز عوض کردم صافی بنزین عوض کردم پایین نیومد تنضیم موتور زدم پایین نیومد اخرین بار به من گفتن به خاطر بنزین هاست نامرغوبه . بنزین سوپر بزن . مصرف سوختم خیلی بالاست اگزوز ماشین با پت پت کار میکنه به باتری سازی که رفتم گفت باید بنزین سوپر بزنی تا سر سوپاپات تمیز بشه دوده جمع شده سفت کرده ماشین من پژو پارس مدل ۹۰ با ۹۳ هزار تا کار من ۸۰ هزار تا خریدم و دوره مکانیک و برق گذارندم دست به اچارم به نظر شما واسه چه چیزایی میتونه باشه اب روغن قاطی نکرده فکر نمیکنم از سر سیلندر باشه و دود سفید یا ابی هم نداره وفقط خام میسوزه و دود سیاه میکنه خیلی خام میسوزه و ماشین تنبل شده ۱۰تا مکانیکی بردم همه یه چیزی میگن یکی گفت ماشینت ۴۰ درصد افت کرده و فقط داره ۶۰ درصد خوب کار میکنه .به نظر خودم واسه برقه اما دیاگ زدم ۵ جا گفت همچیت خوبه
  به نظر شما از چه چیزهایی میتونه باشه یکی یکی چک کنم سعی میکنم اگه بشه انلاین چت کنیم خیلی خوب میشه ایدی بدین یا شماره تلگرام یا اگه بشه انلاین وب بدم ممنون میشم کمک کنید

 17. مهران. مقدم گفت:

  سنسور صدا که وقتی درب باز میکینم بوق ممتد میزنه هم قطع شده تا دیشب کار میکرد و صداش ضعیف شده بود احساس کردم از برق ماشین من بالا و پاین ماشین زنون ۱۰۰ وات و ۷۵ وات دارم به نظر شما تاثیر گذار هست روی عملکرد برق ماشین

 18. قاسم گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من ماشینم پرایده مدل ۹۳ هستش. تا وقتی ک با سرعت کم دارم حرکت میکنم چراغ چک خاموشه نزدیک ب صد ک میرسه چراغ چک روشن میشه . لطفا میشه راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 19. مصطفی گفت:

  سلام من ماشینم پرایده چراغ چکش روشن شده بود بردم دیاگ زدم گفتن از موتور فن عوض کردم بازم آمپر تا وسط میاد به محض اینکه فن کار میکنه چراغ چک روشن میشه

 20. مهدی جمشیدی گفت:

  سلام شما کاسه نمد پلوسهارو چک کن

 21. شهاب گفت:

  سلام. من ۲۰۶ مدل ۸۵ دارم. ۱۵۰۰۰۰ کارکرد داره. در یکی از از بارندگی ها چراغ چک روشن شد. البته یک دفعه هم بوی اتصالی سیم تووی اتاق پیچید. بردم مکانیکی دیاگ زد گفت باید کوئل عوض بشه(کوئیل و وایر عوض کردم ولی باز چراغ چک روشن بود). بردم پیش ی مکانیکی دیگه اون هم دیاگ زد گفتش که مربوط به انژکتور هستش. انژکتورها رو شست اما بعد از چند دقیقه دوباره روشن شد. گفتش احتمالاً مربوط به سوکت های روی انژکتور هستش. البته در بارندگی شب گذشته ماشین بصورت درجا و متوقف بود که صدای موتور عوض شد و حالت ریپ شدید گرفت البته از روز قبلش دور موتور که زیر یک هستش دچار افت ضعیف میشد و برمیگشت سرجاش. لطفاً راهنمایی کنید.

  • مرتضی ممیراده گفت:

   خودروی سمند موتور ملی خریدم حدود ۴ماه است .از اون روزی که گرفتم وقتی صبحها روشنش میکنم بعد از حدود ده ثانیه چراغ چکم روشن میشه وخودرو به لرزه در میاد .ماشین رو باید خاموشش کنم و دو باره روشنش کنم .این بار کار میکنه علتش چیه به نظر شما.

 22. حبیب زمانی گفت:

  سلام دوستان باک ماشینم پر بنزین دکمه چک با بنزین روشن و امپر سوخت هم یدونه هست میگه باک خالیه در حالی که باکم تا خرخره مر دیاگ زدم ارور پاک کرد بازم امد شیتونکشو عوض کردم بازم همون ارور چک و بنزین میاد دلیلش چیه و چیکار کنم
  پراید ندل ۹۳ اچ پی دوگانه شرکتی

 23. احمد گفت:

  سلام من ماشینم آردی هست چراغ چک چشمک می زد بردم دسگاه تست گفت آنژکتور ۴ باز کردسوزن ها رو شست الان بازم همونه چه کارکنم

  • ناشناس گفت:

   سلام پژو اردی دارم چراغ چک روشن و خاموش میشه باعث کاهش سرعت ماشین. علتش چیه پیش چند مکانیک بردمش نتونستن خوب کنند سنسور اب ودلکو وای سی و سنسور اکسیژن تعویض شده باز هم فاییده نداره

 24. هادی گفت:

  سلام دوستان گل خاهش میکنم منو راهنمای کنید.من سمند ال ایکس دارم خطا میزنه سنسور میل سوپاپ دوبار عوض کردم جنس خوبم از نمایندگی گرفتم سیمارو هم چک کردیم.بازم بعضی وقتا موقع روشن کردن به مدت ۳ ثانیه چراغ چک روشن میشه.نمایندگی گفت دیگه نباید خطا بزنه.مشگل چیه خاهش میکنم راهنمایم کنید

 25. محمود گفت:

  سلام.خودروی من مدل۹۰ ۲۰۶v8میباشد درحال حرکت درب فیلترروغن زدبیرون روغن موتوررا۳ماه قبل تعویض کردم،علت چی میتونه باشه.ممنون

 26. محمود گفت:

  سلام.بسیارخوبه کمک زیادی میتون به خودرو داراها بکنه.ممنون

 27. مومنی گفت:

  سلام یه هیوندا ورنا ۸۳خریدم از همه چی راضی هستم فقط یه مشاوره بدین چکار کنم مصرفش کمتر بشه ممنون دوستان

 28. مومنی گفت:

  اینم بگم همه منو از قطعات گرونش میترسوندن ولی توی این مدت با اینکه با ماشین خیلی بد تا میکنم هیچکدوم از این مشکلا برام پیش نیومده

 29. میثم حسن زاده گفت:

  سلام من یه تویوتا کمری ۲۰۰۷ دارم . اومدم کردستان-بانه . دیروز بنزین زدم و شب دیدم چراغ چک ماشین روشنه . همین چند وقت پیش هم که چراغ چک روشن بود رفتم سنسور اکسیژن رو عوض کردم درست شد
  کسی میتونه راهنماییم کنه چیکار کنم؟ ممنونم
  استان کردستان اصلا نمایندگی تویوتا داره ؟؟

 30. Majid گفت:

  با عرض سلام
  من یه تندر ۹۰ دارم چراغ چک اصلا روشن نمیشه پیش مکانیک بردم میگه مشکل برقی داره دستگاه میذاریم هیچ خطایی نداری

 31. نیما گفت:

  سلام دوستان…. من یه پراید وانت ۹۴ دارم ک بتازگی چراغ چک روشن شده و در حالت درجا وقتی گاز میدم ماشین از دور ۵ به بالا گاز نمیخوره و ریپ میزنه …ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. ابراهیم گفت:

  سلام ماشین من ۲۰۶تیپ۳ ماشین درجا کارکردنی چک روغن میاد گاز دادنی میره روغن و فیلتر روغن و سنسور روغن و اویل پمپ و عوض کردم درست نشد لطفا راهنمایی کنید

 33. جعفر محمدی گفت:

  لیفان x60 مدل ۹۳ دارم بعضی وقت ها گاز زیاد میخوره بوی مثل تخم مرغ گندیده توی ماشین پخش میشه که باعث آزار سرنشینان میشه . علت چی میتواند باشد ممنون از راهنما یینان

 34. اصغر دولت گفت:

  سلام و ممنون از نکات بسیار خوب شما
  من پژو پارس دارم یک هفته هست که در مسیر هفتاد کیلو متری که از منزل تا محل کار میرم دو تا سه بار به مدت دو ثانیه چراغ چک روشن میشه البته لحظه که روشن میشه یه ریپ هم میزنه اگر راهنمایی بفرمایید و دلیلش را بگید ممنون میشم ضمنا حدود بیست روز پیش من سنسور اکسیژن رو تعویض کردم ممنون میشم

 35. محمدزاده گفت:

  سلام دوستان من سمند ال ایکس مدل۹۳ دارم ۸۵هزار کارکرد داره .چند وقتیه وقتی کولر میزنم یا تو خیابان شلوغ هستم چراغ چکم روشن میشه وتا ماشین را خاموش نکنم رفع نمیشه .لطفا راهنماییم کنید

  • امید گفت:

   سلام دوستان یه ۲۰۷ دارم درحدصفر چراغ چکش روشن میشه دوسیلندر کار نمیکنه کلی خرج کردم درست نشده اگر راه حلی سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 36. آرش گفت:

  سلام
  من یه ۲۰۶ تیپ دو دارم چراغ چک روشن میشه بعد دو ثانیه همه آمپرهام،(دور موتور ،کیلومتر، آمپر آب) قطع میشه، بعد از چند ثانیه هم همه چیز برمیگرده به حالت اول، انگار که هیچ موردی نبوده. موتور ماشین هم خیلی خوب کار میکنه.
  کسی میتونه راهنمایم کنه که از چی میتونه باشه؟

 37. سعید فرح گفت:

  با سلام
  پژو ۴۰۵اس ال ایکس مدل ۹۰دارم. دارم با ماشین میرم.پدال گازم کار نمیکنه و.چراغ چک روشن میشه. ولی ماشین خاموش نمیشه. علت را بگویید لطفا در ضمن دیاک چیزی نشون نمیده.
  با تشکر

 38. علی گفت:

  سلام خدمت دوستان
  یه هیوندا ورنا خریدیم چراغ چک روشن بود وریپ میزد تمام سنسورا وحتی دریچه گاز تعویض شد سیم کشی چک شد سیستم اگزوز برای اطمینان از عدم گرفتگی باجوهر نمک شستشو شد خطای بانک یک سنسور اکسیژن و سوخت غنی موجود بود .ایسیو بررسی شد تایم ماشین بازدید شد شمعها ووایر وکویل تعویض شد در نهایت چون کمی روغن سوز هم بود موتور با لوازم اصلی تعمیر شد اما قدرت ماشین کماکان پایین ،بوی بد اگزوز ،ریپ زدن ،دود سیاه ،و خلاصه یک غده سرطانی .. فقط یک چیز مونده بود شیر کنیستر !!! حتی اون شیر را عوض نکردیم فقط راهشو مسدود کردیم بلافاصله ماشین خوب شد وتا شب چراغ چک هم خود به خود خاموش شد …و الافی ما تموم شد .

 39. جواد گفت:

  باسلام چندروزپیش اززیر ماشین روغن هیدرولیک میریخت شلنگ هیدرولیک روعوض کردم کمترشده ولی قطع نشده علتش چی میتونه باشه ممنونم

 40. رضا گفت:

  سلام ماشین من سمند ef7موتور ملی هر یه هفته دوهفته یه بار چراغ چکش روشن میشه تا حالا سنسور اکسیژنش رو هم عوض کردم ولی بازم چک روشن میشه درضمن لطفا راهنماییی کنین

 41. ناشناس گفت:

  سلام ماشین من ۲۰۶ V8چراغ چکم امروز خاموش روشن شد چند بار چند روزی هم هس که ماشین درجا که کار میکنه دور موتور افت میکنه تا حد خاموشی اما دوباره برمیگرده سرجاش یا وقتی که دنده کم میکنم ماشین یه کندی میزنه لصفا راهنمایی کنید ممنون

 42. رضا گفت:

  سلام دوستان ماشین سمند دارم چراغ چک روشن می شود وقتی ماشین خاموش میکنم سرد می شود چراغ خاموش می شود

 43. Ali گفت:

  سلام من یک لیفان ۶۲۰ ۱۸۰۰ دارم چند روز ی است که چراغ svs روشن میشود بعد از چند لحظه خاموش میشه بعد ماشین به ریپ زدن می افته ممکنه بفرمائید عیبش چیه

 44. hesam dayeri گفت:

  سلام دوستان روشن شدن چراغ چک/ سه تا فیوز سیمى کاپوت رو بزنید بالا سمت راست جلو دستتونه اونها رو تعویض کنید مشکلتون حل میشه

 45. عباس گفت:

  باسلام
  الان به مدت ۳ماهه از وقتی که ماشینم و خریدم صدای فر فر میده.البته به صورت متناوب یعنی چند روز صدا میده چند روز یا یک روز هم نمیده.روغن ۱۰چهل میریزم تووش.چند جا بردم بعضیها میگن یاتاقانه بعضیها میگن نیست.ماشینمم ام وی ام ۵۳۰مدل ۹۱هستش.لطفا منو راهنمایی کنید.

 46. فرشاد گفت:

  چند وقته ماشینم وقتی یکی دو روز خوابیدس چراغ چکش بعد ۵ دیقه روشن میشه و ماشین دیگه گاز نمیخوره. باید خاموش روشن کنم تا گاز بخوره. چراغ چکم بعد یک ساعت خاموش میشه. علتش چی میتونه باشه؟

 47. رضابابایی گفت:

  سلام من ۲۰۶ اس دی دارم الان علامت کلید پشت امپر چشمک میزنه دلیلش چیه

 48. حسین گفت:

  سلام یک پراید ۸۴,دارم درجاکارمیکردخاموش شداستارت میخوره روشن نمیشه سویچ رابازمیکنی چراغ چک روشن نمیشود استپر عمل نمیکند صدای پمپ بنزین نمی اید باتری سازبرق انراچک کرد مشکلی ندارد

 49. رحیم نارنگی فرد گفت:

  من خودرو پژو ۲۰۶دارم که اب روغن قطی کرد بود بعد تعمیرموتور چراغ چک ان روشن مانده و خاموش نمی شود علت ان چیست

 50. طالب گفت:

  با سلام
  من رنو فلوئینس دارم وقتی ماشین سرد هستش روشن میکنم مثله سه کار میکنه و اگزوز پت پت میکنه و ماشین لرزش داره و مصرف سوخت زیاد شده و بعضی وقتها چراغ چک برا چند دقیقه به صورت چشمک زن روشن میشه و بعدش خاموش میشه و روشن نمیشه دیگه در ضمن شمع رو هم چک کردم خوب رود لطفا راهنماییم کنید

 51. علی یعقوبی گفت:

  سلام ماشینم نیسان۸۷است و چراغ چک روشن و ماشین ۳کار میکند به محض خاموش و روشن کردن سوععیچ دوباره درست میشه عیب ان چیست

 52. عباس احدپور گفت:

  من ماشینم ۲۰۷ دنده ایه،هرچندبار چراغ چکش روشن میشه و موتور میلرزه و خاموش میشه میبرم تعمیرگاه میگن کوئلشه،کوئل عوض میکنن دوباره یماه بعد همون مشکل بوجود میاد،تاحالا دوبار کوئل و شمع و دینام و باک بنزین عپض کردم بازم مشکلش برطرف نمیشه،الانم دوباره صبح که موتور سرده روشن میکنم دوبازه میلرزه و چراغ چکش روشن میشه،یبار خاموش روشن میکنم درست میشه،خلاصه نمیدونم چه دردی داره،لطفا راهنماییم کنید

 53. علی گفت:

  سلام من ۴۰۵slx دارم چراغ چک صبح ها روشن می شود. تو این ماه ۴ بار بردمش تعمیرگاه .اول تسمه تیم رد کرد و سوپاپ کج شد .دفعه بعد گاز برقی خراب شد و دفعات بعد نیز گاز برقی مشکل پیدا کردهنوز که هنوزه هم روشنه .

 54. محمد گفت:

  سلام‌خسته نباشید ببخشید من پراید ۱۳۱ هستش درها رو نیبندم ولی چزاغ درها نشون میده که درها بازه ولی درصورتی که همشون بستن میشه راهنمایی کنید ممنونم بدجور ذهنمو درگیر کرده

 55. ناشناس گفت:

  باسلام چراغ روغن باپارکینگ موقع دور موتور پاینن چشمک میزنه در دور بالا قطع میشه علت چیست باتشکر

 56. علیرضا گفت:

  سلام من ۴۰۵مدل ۹۳دارم ماشین حین حرکت خاموش میشد..کلیداصلی گم شده کلیدزاپاس استفاده کردم نشون که دادم گفتن از کامپیوترشه و کد کلید عمل نمیکنه..کد کلید رو تغییر دادن بایک سوییچ نو ماشین یه ۱۰روزی خوب کار میکرد تااینکه امشب یه مسیری رو طی کردم یه ساعتی ماشین خاموش بود وقتی استارت زدم به هیچ عنوان روشن نشد درست مثه سری های قبل… abs رو قطع کردم باز ماشین روشن شد خواهشا راهنمایی کنید دلیل اصلی چیست

 57. محمد گفت:

  سلام چرا چراغ چک خودرو چک اس ۵ روشن میشه

 58. آرش گفت:

  سلام .چراغ چک اس ۵ من هم روشن میشه تا حالا ۶ بار بردم نمایندگی میگن درست شد ببر اما نرسیده به خونه دوباره روشن میشه . خودشون هم نمیدونن مشکلش چیه .

 59. رضا گفت:

  سلام لیفان ۶۲۰ دارم تو جاده با سرعت ۱۲۰ ب ریپ زدن و۲،۳ کارکردن افتاد ترموستات-و چند ساعت قبلش عوض کردم
  راهنمائی کنید ممنون میشم

 60. رضا گفت:

  مشکل ریپ زدن لیفان ۶۲۰ کسی می دونه راهنمائی کنید ممنون میشم

 61. ناشناس گفت:

  من ماشینم سویچ باز کنم امپر بنزین وکیومتر بهعقب میره مشگل چیه پرایده

 62. Kaveh گفت:

  سلام من در حال مسافرت بودم که این اتفاق افتاد و چراغ زرد رنگ متور روشن شد و فورا در اینترنت و دفترچه جستجو کردم ولی نتونستم دلیل مناسبی پیدا کنم با این حال مسافت ۵۰۰ کیلومتر را رفتم تا رسیدم به یک نمایندگی و بعد از دستگاه زدن مشخص شد به دلیل قرار داشتن کابلها خودرو در زیر ات میل و من هم ی. کفشم رفته بود آنجا و باعث روشن شدن شده بود .در کل خیلی خیلی خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییاز خود و رضایت دارم بینظیره

 63. هاشم گفت:

  ۴۰۵مدل۹۳دارم وقتی سرعت ودورموتوراز۳۰۰۰به بالامیره چک روشن میشه دستگاه هیچی نشون نمیده شتاب اصلا نداره توسربالایی دروغ نگم پیاده بری بهتره یعنی تودنده ۱یادو همه چی عوض کردم ازنظرموتوری سالمه مونده که زنگ بزنم چابهاریه دونه موتورکامل فرانسه بگیرم ازکیفیت قعطعات داخلی واقعا سپاسگذارم
  راستی چراغ خودمم توی این مدتت روشن شده

 64. افشار گفت:

  سلام خسته نباشید من ۴۰۵ مدل ۹۱ دارم سیستم جرقه زنی عین اسلحه رگباری میزنه مشکل از چیه بعد که گرم میشه درست میشه

 65. مهدی گفت:

  ماشینم سمند موتور ملی است هر از چند گاه چراغ چک روشن میشود وبعد از خاموش کردن خودرو وکمی به راه افتادن خاموش میشود علت این چیست

 66. محسن محسن گفت:

  با سلام،من پرایدم مدل۹۴هستش،چراغ چک ماشین روشن شد بردم تعمیرگاه دستگاه زد نوشته بود سنسور اکسیژن بالایی دچار قطع شدگی میباشد،چندتا سنسور اکسیژن نو خریدم و عوض کردم ولی بازم دو سه دقیقه بعداز روشن کردن ماشین چراغ چک روشن میشه و باز همون خطارو نشون میده موندم چیکار کنم لطفأ راهنماییم کنید با تشکر…

 67. علی گفت:

  سلام لطفأ راهنمایی کنید ماشن من ۲۰۶ اس دی وی & چراغ چکم یه موقع هایی روشن وبعداز یک یا دو روز خود بخود خاموش می شد ولی حالا یک هفته ای میشه کاملن روشن است چکارش کنم

 68. محمد گفت:

  سلام ۳ ماه ماشین سمنef7خریدم تاحالا ۴ بارچراغ چکم روشن شده بردم تعمیرات ۳ بار گفتن ازکلاج الانم روشن شده ۴ روز باهمون چراغ چک تردد می کنم خسته ام کرده چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی ام کنید.

 69. جوان گفت:

  سلام من نیسان دیزل دارم مدل ۹۲ فقط ۹۰۰۰۰کارکرده
  چندوقتیه تو حرکت خاموش میشه این عیب میخواستم بدونم از چیه

 70. ناشناس گفت:

  سلام وانت مدل۸۶ چراغ چک و چراغ آب همزمان روشن و موتور بدکار میکنه.بعضی اوقات منجر به خاموش شدن موتورمیشه. که اکثرا بادراوردن وجازدن ECU برای مدتی مشکل برطرف میشه.مشکل چیست؟

 71. مهدی شیرازی گفت:

  سلام.
  تیبا دو مدل ۹۷ دارم
  امروز پس ازیه بارندگی که باعث شد چندین بار اب جاری توی جاده به زیر ماشین برخورد کند
  چراغ چک خودرویم روشن میشود.پس از استارت زدن و روشن شدن ماشبن چراغ چک خاموش میشه.

  سوال:
  ایا مشکلی وجود نداره؟

 72. derakhshan sohrab گفت:

  سمند ای اف سون مدل ۹۰دارم چراغهای صفحه نیمه روشن هستش علت چیست شامل چراغ درب چراغ ترمزدستی وسایرچراغها

 73. سجاد گفت:

  سلام وقتی کولر میزنم چراغ abs و ترمز دشتی روشن میشن و‌شناگر بنزین مدام روشنه عیبش چیه

 74. محمد گفت:

  با سلام من سنسور اکسیژن ماشینم خراب شد سمند هستش بردم تعمیریگاه با دستگاه چک کرد بعد متوجه شد که سنسور اکسیژن هستش ایشون سنور اکسیژن نمیدونم یک یا دو ماشینا غیر فعال کرد سنور یک را جای سنور دو بست و چراغ چک خاموش شد گفتن که مشکلی پیش نمیاد سوخت متور هم زیاد نمیشود مبلغ صد هزار تومان هم گرفتن بابت این کار نمیدونم کار درستی هستش یا نه ولی به شرط اینکه سوخت بالا نره ومشکلی پیش نیاد انجام دادن این کار اشکال دارد ‌؟

 75. داود یزدانی گفت:

  باسلام خدمت استادان بزرگوار…ماشین پراید دارم هر چند وقت که کمی آمپر بالا از نصف رد میشه بعد دور تند فن روشن میشه دیر عمل میکنه و حالت بوی بد سوختن سیم تو ماشین میپیچه و وقتی ماشین خاموش میکنم و دوباره استارت میزنم چراغ چک خاموش میشود لطفا راهنماییم کنید

 76. سعید گفت:

  سلام ببخشید ماشین من دو روزه که یک دفعه چراغ چک وفن ها وقتی ماشین روشن میشه با دور تند روشن میشه. پژو ۴۰۵GLXمدل ۱۳۹۰ لطفا زود راهنمایی کنید.

دیدگاه شما