پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۲

دستورالعمل جدید برای واردات خودرو

برای دادن مجوز ورود خودرو نظراتی وجود دارد که خدمات پس از فروش داشته باشند و کنترل سقف واردات برای حمایت از تولید داخل انجام شود.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از
ایسنا: به منظور جلوگیری از وقفه در واردات خودرو، تصمیم به آن شد تا در این مقطع برای واردات خودروهایی که خدمات پس از فروش آن پیش‌بینی شده اجازه واردات داده شود.

محمدرضا نادری معاون امور گمرکی گمرک ایران در یک نشست خبری در مورد واردات خودرو گفت: با توجه به اینکه ثبت سفارش واردات خودرو ۶ ماه برای گشایش اعتبارات و بروات اسنادی یا واردات در مقابل صادرات فرصت دارد، بنابراین اواخر سال ۸۸ ثبت سفارش واردات خودرو انجام شد که عمده این واردات در سال ۸۹ انجام شده است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در پاسخ به این پرسش که سایت ثبت سفارش واردات خودرو بدون اعلام قبلی در ساعت‌هایی بازگشایی و بلافاصله بسته می‌شود، آیا باعث ایجاد رانت در واردات نمی‌شود گفت: در جلسات مختلفی این موضوع توسط وزارت صنایع و بازرگانی بررسی شد و برای حمایت از تولید داخل و نیز سهم بالای خودرو در اشتغال و تولید کشور و نیز میزان تقاضای داخلی برای خرید خودرو، واردات خودرو در سال ۸۹ ممنوع بود.

وی تاکید کرد: این موضوع که آیا گشایش سایت ثبت سفارش خودرو رانت ایجاد کرده است یا نه در حال رسیدگی است. نادری افزود:

از طرفی برای ترخیص خودرو از گمرک وزارت صنایع و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان استاندارد دستور عمل خاصی داشته‌اند و نیز توجه به خدمات پس از فروش برای واردات خودرو مد نظر قرار می‌گیرد که در این زمینه باید سازمانهای مختلفی اظهارنظر کنند.

نادری تاکید کرد: برای دادن مجوز ورود خودرو نظراتی وجود دارد که خدمات پس از فروش داشته باشند و کنترل سقف واردات برای حمایت از تولید داخل انجام شود.

کاهش سهم خودروهای فرانسوی در بازار ایران

اما در بازار داخلی نیز سهم خودروهای فرانسوی در سال گذشته کاهش یافت.

در سال گذشته در مجموع ۵۴۱ هزار و ۸۳۴ دستگاه انواع خودرو در ایران با برند فرانسوی تولید شد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1145
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما