پنج شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱

فولکس‌واگن در صدر پرفروش‌ترین خودروسازان جهان

گروه خودروسازی فولکس‌واگن بالاخره توانست تویوتا را در میزان تولید پشت سر بگذارد. این شرکت که سالیان درازی است سودای برسرنهادن تاج پرفروش‌ترین خودروساز جهان را دارد برطبق آمارهای جهانی در شش ماهه اول سال 2015 میلادی موفق به این کار بزرگ شده است

گروه خودروسازی فولکس‌واگن بالاخره توانست تویوتا را در میزان تولید پشت سر بگذارد. این شرکت که سالیان درازی است سودای برسرنهادن تاج پرفروش‌ترین خودروساز جهان را دارد برطبق آمارهای جهانی در شش ماهه اول سال 2015 میلادی موفق به این کار بزرگ شده است و هم‌اکنون پرفروش‌ترین خودروساز جهان است.

2014-volkswagen-beetle-gsr-badge-08

2014-volkswagen-beetle-gsr-badge-08

برطبق آنچه آمارهای جهانی میگویند کمپانی تویوتا در شش ماهه نخست سال نتوانسته است بیشترین حجم تولید خودرو را به خود اختصاص دهد و با اختلافی اندک، عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو جهان را به فولکس‌واگن واگذار نموده است. تویوتا با کاهش 1.5 درصدی در فروش شش ماهه نخست توانسته تنها 5.02 میلیون دستگاه خودرو تولید نماید. بخشی از کاهش فروش تویوتا به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد و بازار خودرو ژاپن است. این درحالی است که گروه فولکس‌واگن توانسته است در همین مدت چیزی نزدیک به 5.04 میلیون دستگاه خودرو تولید نماید. این شرکت به مدد رشد فروش در بازارهای اروپایی و آمریکای شمالی و البته افت فروش در بازار چین توانست به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان دست یابد. البته فولکس‌واگن این میزان فروش را با نیم درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال 2014 به پایان رسانده است. پرفروش‌ترین خودروساز جهان عنوان بسیار مهمی است که در طول هفت دهه متوالی از آن جنرال موتورز بود.

2015 Volkswagen Golf R

2015 Volkswagen Golf R

در پی رکود بزرگ سال 2008 و بحران‌های مالی متعدد این مقام در سال 2008 به تویوتا رسید و جنرال موتورز به رتبه دوم سقوط کرد. در همین باره باید گفت آمار فروش جنرال موتورز در شش ماهه نخست نشان می‌دهد این شرکت با 1.2 درصد افت فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 4.86 میلیون دستگاه خودرو تولید نموده است.

2016 Chevrolet Cruze

2016 Chevrolet Cruze

این نخستین بار از سال 2011 است که برای مدت زمان اندکی تویوتا تاج شاهی را از دست می‌دهد. این کمپانی بزرگ ژاپنی در سال 2011 به‌واسطه سونامی بزرگ و نابودی کارخانه‌هایش، عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان را به جنرال موتورز واگذار نمود. سونامی بزرگ شرق آسیا موجب شد تا تویوتا با افتی محسوس در تولیداتش مواجه شود. تویوتا در آن زمان با برنامه‌ریزی دقیق و به مدد تویوتا پریوس هیبریدی، سدان کمری و مدل‌های جذاب لکسس دوباره توانست تاج پادشاهی صنعت خودرو را در سال 2012 از جنرال موتورز پس بگیرد. تویوتا این عنوان را در طول سالهای گذشته حفظ نمود و در پایان سال 2014 نیز با تولید 10.23 میلیون دستگاه از انواع خودروها، لقب بزرگ‌ترین خودروساز جهان را در اختیار گرفت.

Toyota Corolla 2015

Toyota Corolla 2015

البته از همان ابتدای سال مشخص بود که تویوتا قادر نخواهد بود رشد فروش خود را در سال 2015 حفظ نماید. اوایل امسال مدیران تویوتا اعلام نمودند که پیش‌بینی‌شان در مورد فروش امسال چندان مناسب نیست. این شرکت به دلیل افت فروش 1 درصدی تولید خودروی خود در سال 2015 را 10.15 میلیون دستگاه اعلام کرده بود. تویوتا اعلام کرده انتظار دارد این افت فروش به دلیل کاهش تقاضای خریداران در بازار خودروهای سواری و وانت‌بارها باشد.

2015 Porsche Macan Turbo

2015 Porsche Macan Turbo

فولکس‌واگن به‌احتمال فراوان از کسب پیش از موعد این عنوان بسیار خوشحال خواهد بود. این شرکت که در طیفی وسیع، برندهای مختلف و متفاوتی را تحت مالکیت خود دارد، همزمان با تولید محصولاتی چون آئودی، اشکودا، سئات، پورشه، لامبورگینی و البته محصولات زیرمجموعه خود مثل جتا، پاسات و گلف توانسته تا به این عنوان نائل آید. این عنوان در حالی برای فولکس‌واگن بدست آمده است که این برند با افت فروش فاحشی به میزان 40.9% در روسیه و 26.9% در برزیل مواجه شده است.2014 skoda yeti 4x4
فولکس‌واگن سال گذشته توانسته بود 10.14 میلیون دستگاه خودرو تولید نماید. این گروه بزرگ برنامه داشت تا ظرف 5 سال در افق 2020 به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان شناخته شود. بنابر تخمین‌ها، تولید فولکس‌واگن در سال ۲۰۲۰ از مرز ۱۱/۸ میلیون دستگاه خواهد گذشت. خودروسازی فولکس‌واگن در حال حاضر در بین ۱۲ برند خود، بیش از ۶۵ مدل خودرو تولید می‌کند.

2017 Audi A4

2017 Audi A4

باید منتظر ماند و دید تا پایان سال آمارهای تولید خودرو دستخوش چه اتفاقاتی می‌شود. آیا فولکس‌واگن می‌تواند فاصله خود از تویوتا را بیشتر کند و با خیال آسوده بر تخت پادشاهی خودروسازان تکیه دهد؟ به نظر نمی‌رسد فولکس‌واگن در این کار مشکل چندانی داشته باشد اگرچه تویوتا حریف سرسختی است و علاقه‌ای به دوم بودن ندارد. البته این خودروساز سخت‌کوش کار راحتی در مقابله با فولکس‌واگن نخواهد داشت. بازی تاج و تخت درگرفته است و 12 برادر جمع شده‌اند تا تویوتا را به زیر بکشند و این در حالی است که در صنعت خودرو نه خبری از هفت سامورایی هست و نه قطعیت. بازار محمل رقابت است و مبارزه‌ای عادلانه. اینجا تنها آن‌ها که قوی‌ترند زنده می‌مانند.

نویسنده : هوشمند امینی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما