جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵

مالکیت ۱۰۰ درصدی برای خارجی‌ها در صنعت خودرو

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه دوران مونتاژ کاری در صنعت خودرو تمام شده است، گفت: هر شرکت خارجی که در ایران تولید کند، می‌تواند ۱۰۰ درصد مالکیت را هم داشته باشد.

خودروسازان

خودروسازان

محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: ‌بازار ایران یک بازار جهانی است و ما هم بخشی از آن بازار هستیم، بنابراین این اگر یک سرمایه‌گذار خارجی تولید خودرو را در ایران انجام دهد، می‌تواند تا 100 درصد سهام آن شرکت را دارا باشد،   البته در این میان بایدبه دنبال تکنولوژی روز بوده و تفکر CKD کاری را از ذهنمان حذف کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای دستیابی به اهدافی که داریم، باید خلاقیت داشته و به طراحی اهمیت دهیم و در یک جمله صنعت خودرو را رقابت‌پذیر کنیم.

وی، ایجاد واحد تست را یک ضرورت دانست و به سرعت گرفتن ساخت واحد آزمون خودرو تاکید کرد. نعمت‌زاده همچنین گفت: من اطمینان دارم خودروسازی ما توان لازم را برای ایجاد واحد آزمون را داشته و نباید منتظر حرکت دیگران باشیم. چرا که صنعت خودروی ایران صنعتی پیشرو است و باید از تکنولوژی روز استفاده کند.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه خودروسازی بدون طراحی و توسعه معنا ندارد و همه خودروسازان و مدیران مربوطه در این میان مسئول هستند، گفت: اگر صنعت خودروی کشور حرکت کند، در واقع صنعت کشور حرکت می‌کند.

همچنین ساسان قربانی، سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو در تشریح جزئیات این جلسه گفت: در این جلسه گزارش تحلیلی از صنعت خودروی ایران با صنایع خودروسازی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان توسط دکتر واورا، مشاور شرکت ایران خودرو ارائه شد که وی برداشت‌ها و مشاهدات خود را در قالب 10 سئوال و جواب مطرح کرد.

وی افزود: در جمع‌بندی گزارش مشاور ایران خودرو، رعایت استانداردهای خارجی، توجه به کاهش آلایندگی، مصرف سوخت کمتر و توجه به مراکز صادرات و تولید در کلاس جهانی، توسعه محصول و اعطای حق انتخاب به مشتری در زمینه مشخصات فنی و آپشن به مورد نظر مشتری اشاره شد.

قربانی گفت: در 4 ماهه نخست امسال به تعداد 329 هزار و 55 دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شد که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد17.6درصدی داشته همچنین این میزان تولید نسبت به پیش‌بینی برنامه تولید سال 94 حکایت از تحقق رشد 84 درصدی دارد.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو افزود: در این نشست تأکید شد شرکت‌های خودروسازی برنامه جبرانی برای باقیمانده سال تهیه و به اجرا بگذارند

نویسنده : هوشمند امینی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما