چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۷

نهادهای نظارتی بعد از انجام معامله بلوک ایران خودرو وارد موضوع شوند

دنیای خودرو – مدیرعامل شرکت بورس گفت: نهادهای نظارتی مانند سازمان های بورس و بازرسی و شورای رقابت بعد از انجام معامله بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو و در فرصت ۹ روزکاری می توانند وارد بررسی خریدار و بحث انحصار شوند.

حسن قالیباف اصل در گفت وگو با فارس، در رابطه با واکنش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص عرضه هفته گذشته بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو و نامه این سازمان به رئیس سازمان بورس مبنی بر واجد منع قانونی بودن این عرضه اظهار داشت: بحث سازمان بازرسی به مصوبه شورای رقابت در مورد احتمال ایجاد انحصار در بازار و صنایعی مانند خودرو برمی گردد که شورای رقابت طبق مصوبه ۲۸ فروردین ۹۰ می تواند درخصوص وضعیت سهام شرکت‌های خودروسازی و بررسی وجود انحصار وارد موضوع شود.
وی ادامه داد: این درحالی است که شرکت بورس هم به عنوان مجری بازار سرمایه وظیفه دارد تا بازاری شفاف و رقابتی را ایجاد کند. بنابراین درحالی متقاضیان خرید این بلوک از طریق شرکت های کارگزاری وارد میدان رقابت این بلوک شده اند که تا زمان مشخص شدن خریدار یا خریداران باید صبر کرد.
این مقام مسئول با اشاره به شرایط واگذاری ۳۱۰ میلیون سهم ایران خودرو ( معادل ۴.۹ درصد سهام ) که از چهارشنبه گذشته توسط سرمایه گذاری تامین اجتماعی به قیمت پایه هر سهم ۵ هزار و ۶۸۸ ریال عرضه و با رقابت چند گروه به ۷۷۰ تومان هر سهم تا روز گذشته روبرو شده تصریح کرد: در این شرایط ۹ روز کاری برای ارایه مدارک و واریز وجه نقد معامله تعیین شده که با درنظر گرفتن این زمان نهادهای ناظر مانند سازمان های بورس و بازرسی و شورای رقابت می توانند بعد از انجام معامله وارد بررسی خریدار و بحث انحصار شوند.
قالیباف اصل تاکید کرد: به این ترتیب اگر این نهادهای نظارتی بعد از بررسی ها به این نتیجه برسند که با انجام معامله بلوک ۴.۹ درصدی زمینه ایجاد انحصار در صنعت خودرو ایجاد می شود ، شرکت بورس قطعاً این معامله را قطعی نخواهد کرد.
به گزارش فارس، در نامه دوشنبه سازمان بازرسی کل کشور درموردعرضه بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو آمده است: این اقدام با توجه به مصوبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ شورای رقابت(درخصوص وضعیت سهام شرکت‌های خودروسازی) و مستند به مواد ۴۶ و ۴۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی واجد منع قانونی است. این سازمان از رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خواست به استناد بند(د) ماده ۱۱ قانون سازمان بازرسی کل کشور و ماده ۴۶ آئین‌نامه اجرایی آن، ضمن بررسی موضوع، اقدام مقتضی را به‌عمل آورد و نتیجه را به این سازمان اعلام کند.

نویسنده : هوشمند امینی

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1327
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما