شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۰

آقای جنجالی از جشنواره کن اخراج شد

«فون تریر» با عذرخواهی دوباره از بابت اظهارات جنجالی‌اش اظهار کرد: «برای جشنواره کن احترام زیادی قائل هستم و علت عصبانیت آنها را درک می‌کنم، اما من همین‌ام که هستم و نمی‌توانم خودم را تغییر بدهم.»

درحالی که تنها دو روز به پایان شصت‌وچهارمین جشنواره کن مانده است، اما این رویداد سینمایی از روز چهارشنبه شدیدا تحت تاثیر اظهارات جنجالی «لارس فون تریر» و واکنش‌های مقامات آن قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، فیلم «مالیخولیا» جدیدترین ساخته «لارس فون تریر» درحالی روز چهارشنبه در بخش رقابتی نمایش یافت که اظهارات این کارگردان سرشناس در نشست خبری موجب اخراج او از معتبرترین رویداد سینمایی جهان شد.

فون تریر دو سال قبل نیز با فیلم «ضدمسیح» در جشنواره کن جنجال به پا کرد، در نشست خبری نمایش فیلم اظهار کرد، با آدولف هیتلر، دیکتاتور نازی ابراز همدری می‌کند. با این حال وی اعلام کرد، به جنگ جهانی دوم تعلق ندارد و ضدیهود هم نیست، اما نه خیلی زیاد، چون اسرائیل موی دماغ است.

جنجال‌هایی که پس از این اظهارات به‌وجود آمد اگرچه فون تریر را به عذرخواهی واداشت، اما برگزارکنندگان جشنواره کن که از این بابت شدیدا عصبانی شدند و با صدور بیانیه‌ای وی را به‌علت این گفته‌هایش «چهره نامطلوب» جشنواره نامیدند.

به گفته «ژیل جاکوب»، رییس جشنواره کن، این برای اولین‌بار از دهه ۶۰ میلادی است که یک کارگردان از جشنواره کن اخراج می‌شود.

به گزارش هالیوود ریپورتر، اگرچه فون تریر سریعا از این بابت عذرخواهی و اعلام کرد که خبرنگاران او را تحریک کردند، اما هیات امنای جشنواره کن با تشکیل جلسه فوری، فون تریر را از این فستیوال اخراج کردند.

در این بیانیه آمده است: «جشنواره فیلم کن این امکان را به تمامی هنرمندان از سراسر جهان می‌دهد که آثارشان را به نمایش بگذارند و از آزادی بیان دفاع کنند. اما هیات امنای جشنواره کن عمیقا از این بابت متاسف است که فون تریر از این فرصت برای بیان اظهاراتی استفاده کرد که غیرقابل قبول و تحمل‌ناپذیر بوده و با آرمان‌های بشریت در تضاد هستند. ما این اظهارات را شدیدا محکوم می‌کنیم و فون تریر را یک جهره نامطلوب لقب می‌دهیم.»

این درحالی است که «فون تریر» اظهار کرده است، احساس غرور می‌کند که چهره نامطلوب جشنواره کن نام گرفته و این شاید اولین‌بار است که چنین اتفاقی می‌افتد.

وی درباره واکنش مقامات جشنواره کن اعلام کرد، شاید یک دلیلش این است که خود فرانسوی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم با یهودیان بد رفتار کردند و این یک موضوع حساس برای آنها محسوب می‌شود.

«فون تریر» با عذرخواهی دوباره از بابت اظهارات جنجالی‌اش اظهار کرد: «برای جشنواره کن احترام زیادی قائل هستم و علت عصبانیت آنها را درک می‌کنم، اما من همین‌ام که هستم و نمی‌توانم خودم را تغییر بدهم.»

با وجود جنجال‌آفرینی «لارس فون تریر» در نشست خبری فیلم «مالیخولیا»، فیلم جدید این کارگردان سرشناس همچنان یکی از ۲۰ نامزد نخل طلا است.

به گزارش اسکرین‌دیلی، دفتر رسانه‌ای جشنواره فیلم کن اعلام کرد، اگرچه «لارس فون تریر» به دیلیل اظهارات نامعقولانه‌اش چهره نامطلوب جشنواره نام گرفته، اما فیلم «مالیخولیا» همچنان یکی از نامزدهای دریافت نخل طلاست و در لیست سیاه قرار نگرفته است.

با این حال هنوز مشخص نیست آیا محکوم شدن فون تریر به معنای حذف دائمی او از جشنواره کن باشد. چراکه او یکی از فیلم‌سازان همیشه حاضر در معتبرترین رویداد سینمایی جهان بوده است.

وی تاکنون هشت‌بار در بخش رقابتی کن آثارش را به نمایش گذاشته که تنها یک‌بار در سال ۲۰۰۰ با فیلم «رقصنده در تاریکی» نخل طلا را کسب کرده است. وی اولین‌بار در سال ۱۹۸۴ با فیلم «عنصر جنایت» به بخش رقابتی کن آمد که تنها جایزه بهترین فیلم تکنیکی را گرفت.

فون تریر پس از آن در سال ۱۹۹۱ با فیلم «اروپا»، در سال ۱۹۹۶ با «شکستن امواج»، در سال ۲۰۰۰ با «رقصنده در تاریکی»، در سال ۲۰۰۳ با «داگویل» و در سال ۲۰۰۵ با «مندرلی» نامزد نخل طلا بود. وی یک‌بار جایزه هیأت‌داوران و یک‌بار نیز جایزه بزرگ جشنواره کن را کسب کرده است.

«مالیخولیا» که یکی از ۲۰ نامزد نخل طلای کن ۲۰۱۱ است، یک درام روانشناسانه است که به گفته «فون تریر»، روایتی از یک واقعه ناگوار و فاجعه‌آمیز است که پایان خوشی نخواهد داشت.

طرح اصلی فیلم‌نامه درباره سیاره‌ای ناشناخته است که به شکلی غیرطبیعی به کره زمین نزدیک می‌شود و این امر منجر به بروز اختلالات روانی نزد چند شخصیت می‌شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1342
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما