یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۷

استاندارد سیستم ترمز «فراز» تائید شد

دنیای خودرو- حدود یک سال پیش با بروز برخی تصادفات توسط کامیون های \”هوو\” شماره گذاری نسل بعدی این کامیون ها را نیز تحت تاثیر قرار داد و برای اطمینان بیشتر مقرر شد آزمون های استاندارد سیستم ترمز این محصولات در اروپا دوباره بررسی شود.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از موج، بهادر کاظمی معاون نظارت بر اجرای استانداردهای سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: به همین دلیل نمونه برداری هایی از این خودروها به عمل آمد و چند دستگاه از این خودرو به یک آزمایشگاه آلمانی واقع در کشور چک ارسال و ترتیبی اتخاذ شد تا آزمایشات با حضور کارشناسان سازمان استاندارد صورت گیرد.
وی افزود: نتایج این آزمایشات که هفته گذشته به دست ما رسید حاکی از استاندارد بودن سیستم ترمز کامیون های \”فراز\” است که مراتب به پلیس راهور ناجا نیز اعلام شده و انشاءالله از این پس مشکل شماره گذاری این خودروها حل خواهد شد.
کاظمی با اشاره به اینکه نقطه ضعفی که در ایران موجب بروز مسائل این چنینی می شود نبود آزمایشگاه آزمون جاده ای است، تصریح کرد: تاکنون ۲۵۰ دستگاه خودرو \”فراز\” به صورت آماده به کشور وارد شده و بقیه به صورت CKD در شرکت ایران خودرودیزل مونتاز می شود که هم استانداردهای تطابق خط تولید COP آن کنترل می شود و هم به صورت خرید نمونه از بازار استانداردهای تائید نوع و پیمایش تا ۳۰ هزار کیلومتر بررسی می گردد.
وی اضافه کرد: استانداردهای خودرو برای ایمنی خودرو و رانندگان لازم است اما کافی نیست و برای اطمینان بیشتر باید علاوه بر خودرو تجهیزات کمکی نیز دارای استاندارد باشد.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد با بیان اینکه در صورتی که در کامیون های کشنده استاندارد رعایت شود اما تریلر دارای ضعف باشد عملکرد خودرو تحت الشعاع قرار می گیرد، عنوان کرد: هماهنگی های لازم با پلیس راهور ناجا صورت گرفته که از شماره گذاری تریلرهای غیراستاندارد نیز جلوگیری به عمل آید چرا که تریلر و کشنده هر کدام به عنوان یک خودرو مستقل باید دارای شماره مجزا باشد اما این امر در گذشته رعایت نمی شد.
وی ادامه داد: با انجام تغییراتی در مدارات سیستم ترمز کامیون های \”فراز\”، نصب ای بی اس و افزایش حجم مخزن باد در سیستم شارژ باد و … این کامیون ها استانداردهای اروپایی را نیز پاس می کند.
کاظمی با اشاره به اینکه استاندارد خودرو در ایران جزء سخت ترین استانداردهای جهان می باشد ابراز داشت: خودرویی اجازه ورود به کشور را دارد که امکان ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را نیز داشته باشد.
وی افزود: به عنوان مثال سیستم ای بی اس حتی در استاندارهای اروپایی نیز به عنوان آپشن محسوب می شود اما در ایران اجباری است، نصب ایربگ نیز بر روی خودروها در سایر کشورها به عنوان آپشن است اما تا پایان سال در کشور ما اجباری خواهد شد.
به گفته معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان استاندارد برنامه زمان بندی نصب دو ایربگ بر روی خودروهای تولید داخل در شورای عالی استاندارد به تصویب رسیده و به زودی ابلاغ خواهد شد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1352
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما