یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۰ - ۸:۳۵

وام مسکن ارزان شد

همچنین هزینه‌هایی که مراکز فروش وام اعلام می‌کنند، متفاوت است. در این باره یکی از فروشندگان این بازار کل هزینه‌های انتقال وام را ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند.

ایسنا: بررسی‌ها در بازار خرید و فروش وام مسکن نشان از کاهش قیمت‌ها دارد.

فعالان این بازار غیر قانونی که همچنان به کار خود ادامه می‌دهند علت کاهش قیمت وام مسکن را عرضه اوراق حق تقدم بانک مسکن در بورس اعلام می‌کنند.

در این راستا بررسی‌ها نشان می‌دهد که یک فقره تسهیلات ۱۸ میلیونی بانک مسکن در این بازار با قیمتی حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان تا دو میلیون به فروش می‌رسد این در حالی است که اگر فروشنده اقدام به تهیه گواهی‌ ضمانت کند قیمت وام افزایش می‌یابد.

یکی از فعالان این بازار قیمت گواهی ضمانت را ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام و اضافه کرد: تفاوت قیمت ضمانت‌ها با محل کار ضامن‌ها ارتباط دارد به عبارت دیگر ضمانت کارمندان برخی شرکت‌ها معتبرتر است اما در نهایت نوع ضامن تفاوتی ندارد.

همچنین هزینه‌هایی که مراکز فروش وام اعلام می‌کنند، متفاوت است. در این باره یکی از فروشندگان این بازار کل هزینه‌های انتقال وام را ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند.

اما هزینه تنظیم مبایعه‌نامه و همچنین کد رهگیری در صورتی که خریدار قصد استعلام وضعیت ملک را داشته باشد، حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

از سوی دیگر دارندگان این نوع تسهیلات مسکن می‌توانند وام خود را با قیمت حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش برسانند. این در حالی است که اگر خود اقدام به تهیه گواهی ضمانت کنند قیمت وام ۲۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

نکته جالب این است که فروشندگان تسهیلات ۱۸ میلیونی که شخصا و بدون مشاوره مراکز فروش وام اقدام به فروش وام خود کرده‌اند قیمت را بالاتر اعلام می‌کنند.

همچنین در شرایط فعلی بازار تفاوت قیمت خرید و فروش وام چندان زیاد نیست قیمت وام برای انتقال به حومه حدود ۴۰۰ هزار تومان بالاتر است.

در این بازار تسهیلات دیگری نیز به فروش می‌رسد به عنوان مثال تسهیلات تا سقف ۷۰ میلیون تومان بانک‌های خصوصی که مدت بازپرداخت آن‌ها پنج سال است.

از دیگر انواع تسهیلات می‌توان به تسهیلات مسکن جوانان و بانک مهر نیز اشاره کرد. همچنین یکی از فعالان این بازار از تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی بانک ملت برای خرید مسکن خبر داد و گفت: هنوز پرداخت این نوع تسهیلات آغاز نشده است.

بر اساس این گزارش، هر برگ اوراق یک میلیون تومانی حق تقدم بانک مسکن در بورس با قیمتی حدود ۱۱۸ تا ۱۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود و در صورتی که خریداران قصد تهیه این اوراق را از بازار آزاد داشته باشند قیمت اوراق حدود ۱۳۸ تا ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1358
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما