یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۲

بيم و اميد كمپين خودرو!

بالاخره صبر مصرف كنندگان خودرو داخلي به سر آمد و نتيجه آن كمپيني شد به نام خودرو صفر نخريد. مصرف كنندگاني كه معتقدند چندين سال است با صنعت خودرو كشور همراهي كرده اند و ديگر زمان آن است كه اين صنعت رفته رفته قابل رقابت با خودروسازان برتر جهان باشد.

بالاخره صبر مصرف كنندگان خودرو داخلي به سر آمد و نتيجه آن كمپيني شد به نام خودرو صفر نخريد. مصرف كنندگاني كه معتقدند چندين سال است با صنعت خودرو كشور همراهي كرده اند و ديگر زمان آن است كه اين صنعت رفته رفته قابل رقابت با خودروسازان برتر جهان باشد.
كمپين خودور صفر نخريد چرا به راه افتاد؟
اساساً با توجه به گسترش روزافزون شبكه هاي تلفن همراه و اينترنت همراه قالب مردم از فضاي ايجاد شده استفاده هاي مختلفي مي كنند. در اين بين پديده اي به نام اقدامات جمعي كاربران شبكه هاي مجازي به موضوعي غيرقابل پيش بيني براي ناظران تبديل شده است.
براي مثال طي سالهاي گذشته كمپين ها و فراخوانهاي متعددي براي موضوعات مختلف ايجاد شد كه عدم مديريت بر اين كمپين ها آن را ناكام گذاشت. هرچند كه برخي از اين فراخوانها دور از شأن فرهنگي مردم بوده است و طي آن اهانت هايي به برخي از چهره هاي بين المللي شد.
اما چه شد كه اين بار كمپين خودرو صفر نخريد نه موفق، بلكه با جنجال فراوان همراه و باعث شد عالي ترين مقام صنعتي كشور را به واكنش وادارد؟ واكنش شتاب زده اي كه منجر به شعله ور شدن شعله هاي در حال خاموش شدن اين كمپين شد.
برخي از جامعه شناسان اين حركت جمعي را ناشي از جو رواني ايجاد شده پس از توافقات بين المللي ايران و كشورهاي 5+1 مي دانند. جوي كه در آن مردم خسته از دوران تحريم دهه گذشته اميدوار هستند كه اولين بارغه هاي اميد را در صنايعي همچون خودرو ببينند.
در عين حال بايد اين نكته را نيز در نظر داشت كه پيش از اين نيز كمپين هايي بر ضد صنعت خودرو ايجاد شد كه طي آن از مردم خواسته مي شد كه از خريد خودرو صرف نظر كنند؛ اما در آن زمان بيشتر مصرف كنندگان از شرايط تحريمي مشخص بر ضد اين صنعت خبر داشتند و آنچنان عزمي براي نتيجه گيري از اين كمپين وجود نداشته است. پس مي توان يكي از دلايل گسترش پيامهاي تحريمي بر ضد صنعت خودرو را تفكر پساتحريمي مردم دانست.
سناريو هايي براي كمپين خودرو صفر نخريد
كمپيني با اين حجم وسيع توليد پيام ها نمي تواند 100 درصد خودجوش صورت گيرد و مي توان دو احتمال براي آن در نظر گرفت. سناريو اول همانطور كه گفته شد خستگي مردم از عدم افزايش كيفي محصولات خودروسازان است.
مردم رفته رفته از ظاهر و باطن خودروهاي داخلي خسته شده اند و با شرايط فكري ايجاد شده پساتحريمي آماده اعتراض به اين عمل هستند. و اين عامل مي تواند يكي از مهمترين مسائلي باشد كه باعث ترويج پيامهاي تحريمي باشد.
اما سناريو دومي هم در كار است؛ هرچند كه برخي آن را متوهمانه مي خوانند اما بابررسي شواهد مي توان نتيجه گرفت كه نشانه هايي از ارتباط نزديكي بين اين احتمال و كمپين مذكور وجود دارد.
برخي از شواهد گوياي آن است كه اين كمپين مديريتي عظيم با نيروي انساني ماهر دارد؛ نيروهايي كه تحت لواي واردكنندگان متمول در حال تهيه متون و مطالب بر ضد صنعت خودرو هستند.
آنها به طور كامل از ركود حاكم بر صنعت خودرو آگاه هستند و براحتي مي توانند در حوزه اقتصادي اظهار نظر كنند. ولي آنها بسيار سنجيده تر عمل كرده اند بطوريكه با ارائه اطلاعات نادرست و نصفه و نيمه مخاطب را با خود همراه كرده اند!
هدف برگزاري اين كمپين چيست؟
در بسياري از اين پيامها مهمترين دستاورد كمپين تعطيلي ايران خودرو و سايپا عنوان شده است. در مقابل در برخي از كمپين ها جوانب احتياط رعايت شده است و كمپين را خواستار كاهش قيمت خودروها مي داند. در اين پيامها حتي به صورت جعلي خبر از كاهش قيمت خودرو ديده مي شود و قيمتهايي براي آن متصور مي شود كه با هيچ عقل اقتصادي قابل انجام نيست.
اما هدف آنها چيست؟ نكته اي كه در حال حاضر بايد به آن توجه كرد اين است كه چرا همواره اين صنعت در نوك پيكان تحريم هاي داخلي و خارجي است؟
مطمئناً تعطيلي صنعت خودرو مساوي است با بيكاري حدود 850 هزار نفر از شاغلين اين بخش! تعطيلي و بيكاري اين مقدار افراد در برگيرنده تبعات اجتماع بسيار عظيمي خواهد بود! تعطيلي ايران خودرو و سايپا مي تواند به طور مستقيم بر زندگي حدود 3 ميليون نفر تاثير منفي بگذارد.
همچنين ديدگاه ديگري در اين زمينه وجود دارد كه ابعاد موضوع را گسترده مي كند! كاهش قدرت چانه زني در مذاكرات بين المللي خودروسازان و شركاي احتمالي خارجي در عدم اقبال مصرف كنندگان داخلي از توليدات خودروسازان يكي ديگر از اهداف مديران و برگزار كنندگان اين كمپين است! صنعت خودرو در حال حاضر در حال مذاكره با شركاي بزرگ بين المللي است و اين عدم اقبال مصرف كنندگان مي توانند باعث كاهش اعتبار آنها شود. در اين بين از آب گل آلود شده حوزه خودرو تنها واردكنندگان هستند كه ماهيگير خواهند شد!
آيا انتقادات بر صنعت خودرو وارد است؟
پاسخ آري است! مصرف كننده داخلي حدود يك دهه از توليدات تكراري خودروسازان ناراضي است و ديگر دوست ندارد كه پسرفت و سكون اين صنعت را مشاهده كند. در كنار آن اما بايد به خودروسازان هم كمي حق داد. مديريت هاي سياسي حاكم بر اين صنعت و عدم تدبير لازم براي سياست هاي اين غول هاي بزرگ اقتصادي و ضربه هاي سياسي بر اين صنعت باعث شده است كه پيشرفت لازم در اين حوزه محقق نشود.
علاوه بر اين اقتصاد بيمار ايران سايه سنگيني را بر صنعت خودرو گسترانده است. به طوري كه توليد ارزان ترين خودرو داخلي را با قيمت تمام شده بالايي مواجه كرده است.
بيم و اميد كمپين خودرو!
بنا بر گزارشات اعلام شده قيمت تمام شده خودرو پرايد در سال 91 چيزي در حدود 15 ميليون و 800 هزار تومان بوده است و با ايان شرايط حتي اگر خودروسازان مطرح جهاني هم وارد پروسه توليد خودرو شوند قيمت بالايي را براي آنها بايد در نظر گرفت.
همچنين براي محاسبه گراني خودرو در ايران بايد پارامترهاي اقتصادي ديگري را نيز در نظر داشت. بر طبق گزارش هاي اقتصادي موجود، در مقايسه با افزايش شاخص خودروهاي داخلي  و  شاخص كل كشور در سال 92 شاهد آن هستيم كه بازهم خودروهاي داخلي افزايش قيمت زيادي را در خود نديده اند.
بيم و اميد كمپين خودرو!
بيم و اميد كمپين خودرو!
عاقبت كمپين چه خواهد شد؟
كمپين خودرو صفر نخريد طي چند ماه گذشته به يكي از پر سر و صدا ترين اعتراضات فضاي مجازي تبديل شده است اما بسياري آن را فاقد نتيجه محسوس و اثرگذار مي دانند. بيشتر شركت كنندگان اين كمپين به واسطه شرايط اقتصادي موجود كه ليزينگي با شرايط استاندارد وجود ندارد از خريد خودرو بازمانده اند و اساساً بسياري از آنها قدرت خريد خودرو را ندارند.
در عين حال آنگونه كه وزير صنعت گفته است بزودي وام خودرو در بانكها به راه خواهد افتاد و بسياري از مردم امكان خريدخودرو را خواهند داشت.
همچنين مطمئناً شروع مذاكرات خودروسازان داخلي با شركاي خارجي مي تواند سرفصلي براي پيشرفت بيشتر صنعت خودرو باشد و اعلام اخبار اين همكاري ها طناب كمپين را پاره خواهد كرد.
نویسنده : هوشمند امینی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  اره فقط ببین اخرش چی میشه اگه ما ملت نخریم کی میخاد بخره نه داداش دیگه گول وام شرایط نمخوریم

 2. hamed
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  pool daram ama nemikharam

 3. ایرانی
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خودروسان قیمت ها را تعدیل کنند و کیفیت خودروها را بالا ببرند ؛ آنوقت شاید … ، در غیر اینصورت این کمپین به قدرت به پیش خواهد تاخت.

 4. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  بابا چرا شما دست از این توهمات بر نمیدارید تا کی می خواهید آسمون ریسمنون ببافید
  از گردانندگان سایت تقاضا دارم نام افرادی که این مقاله هارو مینویسن ذکر بشه تا مردم باهاشون بیشتر آشنا بشن

 5. araz
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  از شما بعیده هر چند قبلا هم مقاله های جهتدار و تبلیغی از جمله در توصیف اتومبیلهای چینی از شما مشاهده کردم این مقاله شما هیچ کس حتی خودتان را هم قانع نمیکند با سفسطه و مغلطه راه بجایی نمیرود این شاغلینی که بقول شما بیکار خواهند شد در کارخانه های جدید مشغول خواهند شد ودر غیر این صورت مردم چرا با پول و جان و جوانی تقاص حرص و آًز وظلم و نادانی و رانت خواری و سواستفاده گری مسئولان را بدهند آقا تعطیل نکنند چرا مردم سالهای سال قیافه تکراری و از مد افتاده و سقط این قراضه ها رو ببینند اینها که خودرو ساز نمیشوند اقلا ماشینهای روز رو مونتاژ کنند و نمیکنند چون برایشان بصرفه نیست .

 6. amirreza
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خرید خودرو صفر ممنوع
  هرکاری بکنید نمیخریم،مجانی بدید شاید قبول کردیم
  کردیم

 7. 2xl
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  معلومه شمارم تحت فشار گذاشتن.
  برادر من فدقون نمیخریم.

 8. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  پسر خوب مردم دیگه به خودشون اومدن متحد شدن حالا شما هر که هستی برو این حرفات رو برا فرغون سازیات بگو

 9. شهروند
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خودتون‏ ‏هم‏ ‏میگین‏ ‏توهم.
  مردم‏ ‏ما‏ ‏اونقدر‏ ‏انسانیت‏ ‏دارن‏ ‏که‏ ‏کسی‏ ‏از‏ ‏نون‏ ‏خوردن‏ ‏نیوفته.خواسته‏ ‏مردم‏ ‏اینه‏ ‏که‏ ‏خودروهای‏ ‏ایرانخودرو‏ ‏و‏ ‏سایپا‏ ‏تکراری‏ ‏و‏ ‏بی‏ ‏کیفیت‏ ‏و‏ ‏بالاتر‏ ‏از‏ ‏توان‏ ‏خریده.
  ایمنی‏ ‏هم‏ ‏که‏ ‏به‏ ‏کل‏ ‏تعطیل.
  خودرو‏ ‏های‏ ‏مونتاژ‏ ‏شده‏ ‏این‏ ‏شرکتها‏ ‏یا‏ ‏به‏ ‏قول‏ ‏نگارنده‏ ‏غولها‏ ‏هم‏ ‏افت‏ ‏کیفیت‏ ‏داشته‏ ‏و‏ ‏از‏ ‏بعضی‏ ‏قطعات‏ ‏صرف‏ ‏نظر‏ ‏شده‏ ‏و‏ ‏مشتری‏ ‏باید‏ ‏اون‏ ‏آپشن‏ ‏ها‏ ‏رو‏ ‏به‏ ‏ناحق‏ ‏سفارش‏ ‏بده‏ ‏و‏ ‏یه‏ ‏هزینه‏ ‏دیگه‏ ‏گردن‏ ‏مشتریه.
  این‏ ‏شرکتها‏ ‏خودشون‏ ‏نمی‏ ‏خوان‏ ‏پیشرفت‏ ‏کنن.خب‏ ‏دولت‏ ‏حمایت‏ ‏می‏ ‏کنه‏ ‏و‏ ‏فقط‏ ‏پول‏ ‏تزریق‏ ‏میشه‏ ‏ولی‏ ‏هیچ‏ ‏خلاقیت‏ ‏و‏ ‏ایده‏ ‏جدیدی‏ ‏رو‏ ‏نمی‏ ‏بینیم.
  اگه‏ ‏این‏ ‏شرکتها‏ ‏اصلاح‏ ‏کنن‏ ‏ساختار‏ ‏و‏ ‏مشتری‏ ‏مداری‏ ‏رو‏ ‏و‏ ‏حقوق‏ ‏مصرف‏ ‏کننده‏ ‏رعایت‏ ‏بشه،قول‏ ‏میدم‏ ‏خودم‏ ‏جزء‏ ‏اولین‏ ‏نفراتی‏ ‏باشم‏ ‏که‏ ‏کمپین‏ ‏حمایت‏ ‏از‏ ‏تولید‏ ‏این‏ ‏دو‏ ‏شرکت‏ ‏رو‏ ‏رقم‏ ‏میزنه.
  ما‏ ‏هم‏ ‏آدمیم‏ ‏خب

 10. شهروند
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  این‏ ‏آمار‏ ‏و‏ ‏ارقام‏ ‏هم‏ ‏مثل‏ ‏معادله‏ ‏نرخ‏ ‏گذاری‏ ‏خودرو‏ ‏می‏ ‏مونه‏ ‏که‏ ‏نگارنده‏ ‏توی‏ ‏مقاله‏ ‏درج‏ ‏کرده.
  در‏ ‏ضمن‏ ‏اون‏ ‏وارد‏ ‏کننده‏ ‏خودرو‏ ‏که‏ ‏نگارنده‏ ‏از‏ ‏اون‏ ‏اسم‏ ‏میاره‏ ‏کیه؟
  همین‏ ‏الان‏ ‏مگه‏ ‏وارد‏ ‏نمیشه؟
  خودرو‏ ‏همین‏ ‏مدیران‏ ‏خودرو‏ ‏ساز‏ ‏چیه؟
  من‏ ‏خودم‏ ‏ترجیح‏ ‏میدم‏ ‏فعلا‏ ‏دست‏ ‏نگهدارم‏ ‏تا‏ ‏ببینم‏ ‏شرایط‏ ‏بهتر‏ ‏بشه.اگه‏ ‏نشد‏ ‏و‏ ‏زور‏ ‏دولت‏ ‏و‏ ‏دوقلوهای‏ ‏افسانه‏ ‏ایش‏ ‏بیشتر‏ ‏بود،خودرو‏ ‏کارکرده‏ ‏خارجی‏ ‏میگیرم‏

 11. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  بخدالازم دارم ولی پولم نمی رسه بابا انصافم خوبه والا چراباید 35000000ناقابل بدم پژو مونتاژ سوارشم خوب وای میستم 15000000تومان دیگه جمع کنم خودرو شیک دست دوم ولی مدل پایین خارجی باکلاس می خرم، نه فرقون بی کلاس وتکراری سایپا وایران خودرو

 12. رضا
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  اصلا اگه خودرو منطقی هم گرون شده همین که این دوتا شرکت برای مشتریاشون هیچ ارزشی قائل نمیشن دلیل خوبی برای ادامه تحریم هست نمونش ماشین های کثیف گارانتی فاقد اعتبار حتی مونتاژ وسایل به بدترین شکل مثلا در ماشین پنج انگشت بینش میره اینا که ربطی به تحریم نداره دیگه تازه یه مورد هم اینکه قرار بود دوتا چینی به نمایشگاه برن راننده ها کنار خیابون فلاشر زنان اروم میرفتن اما در همین مورد دوتا ساخت داخل توسط رانندگان محترم کورس گزاشته بودن تو خیابون پس فعلا به این تحریم ادامه میدیم

 13. محمد
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  مقاومت میکنیم حتی اگر با سیاستتون گرونش کنید

 14. رامین
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  هرکسی مملکتش را دوست دارد و حاظر نیست که صنعت کشورش ازبین برود ولی متاسفانه این صنعت به دست افراد نالایق افتاده و خودشان را پشت کارکران پنهان کرده اند روزگاری بروز ترین خودرو را تولید میکردیم و خیلی از کشورها افسوس مارا میخوردند ولی اکنون ما افسوس خودروهای آن کشورها را می خوریم ولی مسئولین خودرو سازی ماهمان خودروهای اولیه را تحمیل مردم میکنند….

 15. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  اگه چند نفر بیکار بشه بهتره یاچند هزار نفر به خاطر بی کیفیتی خودرو کشته بشن؟

 16. حمیدرضا
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  این همه حرف زدی که کمپین بزرگ و افتخاری ملت ایران رو بیهوده جلوه بدی…چقدر پول گرفتی واسه این کار

 17. رضا
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  بنام خدا
  برادر جان ما نمی خواهیم خودرو بخریم باید چیکار کنیم؟ آقا اصلا کیفیت محصولات ایرانخودرو و سایپا بسیار عالی است ولی اگر اجازه بفرمایید بنده نمی خواهم خودرو بخرم
  با تشکر از اینکه اجازه می دهید

 18. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  ما ماشین بی کیفیت نمیخریم
  من بخاطر شرایط جدید کاری 8 ماه قبل پراید تمییز 88 ام را فروختم ویک 405 خریدم….تو این هفت ماه به اندازه ان 4 سال پرایدم به تعمیرگاه رفتم…همین هفته قبل باتری ماشین خوابید و نمایندگی بازی در اورد که مجبور شدم خودم بخرم

 19. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  توبه کردم….به هیچ وجه ماشین داخلی نمیخرم….یا ماشین خارجی یا دوچرخه

 20. وحید
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  تو این فاصله تا همه چی اکی بشه ما مردم ایران
  ننننممممیییییخخخررررررررررریییییم.هه هه …

 21. وحید
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  آقا مو از این آقا نمیخرُم…آقای مقاله نویس اصرار نکن…

 22. محمد
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خداییش خودروسازان محترم بدجوری توی کف کمپین موندن . به هر طریقی میخوان مردم رو گول بزنن که کمپین جواب نداد و ما فروشمون خوبه . خوب عزیزم اگه به مردم عضو کمپین احتیاج ندارید چرا هر روز سیبیل یه وزیر یا مسئول رو چرب میکنید که علیه کمپین نظر بده . خیلی داری زور میزنی قیمت رو کاهش ندی ولی باور کن به جون خودم آخرش با رسوایی کاهش میدید

 23. ب
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  جالب از طرز نوشتن این به اصطلاح نویسنده ها خبرنگاران عزیز من خودت نوشتتو قبول داری کدوم خودروی خارجی کدوم کدوم برند خارجی مگه خودروی هست که از فیلتر این دو به اصطلاح خودرو ساز نگذره و به دست مردم برسه تمام ترس این دو شرکت از این که انحصار شکسته شه

 24. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  من ماشین ایرانی وتولیدات ایرانی ترجیح میدم مخصوصا به وسایل اشغال چینی ولی اینا هم باید کمی انصاف داشته باشند وبه مشتری احترام بزارند وطوری زفتار نکنند که انگار کسی حالیش نیست خرید خوودرو داخلی ویا هر وسیله ایرانی دیگه الویت داره ولیکن بشرطی که این وستان هم بفهمند که خرید داخلی از روی ندونستن نیست فقط بخاطر حمایت داخلی هست

 25. علی
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  در شرایطی که خیلی از مردم در مشکلات اقتصادی غرق شدن و خرید خودرو واسشون رویا شده آیا انصافه که یه کارگر یا کارمند خیلی رده پایین خودروی صفر بخره و به اندازه قیمت خودرو خرج کنه تا بتونه ازش استفاده کنه چرا کیفیت محصولات ایرانی روز به روز پایین تر میاد و حالا که مردم اعتراض کردن به جاهایی ربط میدن که نباید…..به نظر من خودرو سازای ما به اندازه ی کافی روی گرده ی مردم سواری کردن و تا تونستن با مال و جان مردم بازی کردن خودروهای بی کیفیتی که در صنعت خودروی دنیا جایی نداره،،،اعتراض مردم بجا و بحقه بهتره بحای مردم برید سراغ خودروسازها

 26. .....
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خداییش کیفیت ماشین های داخلی خیلی پایینه به نسبت قیمت خودرو ها واقعا مایه تاسفه

 27. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  من نمی دنم مدیریت این سایت با کیه ولی با گذاشتن این مفاله اعتبارشو زیر سوال برده

 28. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  خداوند راضی نیست مردم پول زیادی به شرکتهای …. بدهند

 29. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  با سلام آقا به نظر من کمپین حرکت خیلی خوبیه فقط جنبه غیر قانونی نداشته باشه تا مردم ازش استقبال کنن مگر نه کدام آدمی هست گه دوست نداشته باشه ماشین ارزان بشه

 30. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  شرم بر شما که نشد حتی یک بار طرف حق بگیرید و با مردم همراه بشید.چیو به چی ربط میدین؟ واردکننده ها کمپین راه انداختن؟؟ تو واقعا کارشناسی یا واسه کارشناسا چایی میبری؟ از اون دسته که دوست داره بهش بگن مهندس!! باشه مهندس لطف کن دیگه نظر کارشناسی نده وقت مارو نگیر

 31. مهدى
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  انگار اينا به لحاظ ادبياتى مشکل دارن!! ما ميگيم ديگه خودروهاتون رو نميخوايم،بعدش صحبت از وام خريد خودرو ميکنن،آخه مفهوم اين حرف رو چجورى بايد به اينا گفت رو نميدونم!!! و از طرفى چى شده که اينا به فکر مردم افتادن و صحبت از وام خريد خودرو ميکنن!؟که البته بعدش ميخوان وقتى بازارشون رونق گرفت يه جورى اين وام رو برميدارن که همه مات ميمونن و دست آخر تو هم بخاطر عدم کيفيت خودروهاشون توى جاده تصادف ميکنى و ميميرى و عليرغم داغى که به دل خونواده ت ميذارى،داغ بازپرداخت اقساط وام رو هم ميزارى و ميرى

 32. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  ما ماشین بی کیفت وقیمت بالا نمی خریم

 33. علی
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  مردم به بالابودن قیمت خودرو داخلی و خارجی اعتراض دارند .
  ما یادمان نرفته که تویوتا کمری با قیمت 50میلیون تومان در دسترس بود .ولی حالا باید برای ان سه برابر پول داد .چرا که مافیای امثال اقای گرامی مثل مافیای خودرو داخلی سعی در بالا بردن دایمی قیمت ها دارند .

 34. فکر کنید...
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  همتون سر کار هستین…

 35. مهدي
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  آفايون و خانم هاي محترم در كمپين:
  باور بفرمائيد يك ماشين خارجي زير سال 2000 سگش شرف داره به ماشين هاي بظاهر بروز انها

 36. حمید
  در ارتباط با مطلب : بيم و اميد كمپين خودرو!

  سلام.این تحریمها جاهای دیگه جواب داده.مطمئن باشید اینجا هم جواب میده.دیروز ایران خودرو میگفت 600 هزار نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم کار میکنن.البته 4000 ملیارد تسهیلات گرفتن .فعلا جیبشون پره.ولی باید هم کیفیت رو بالا ببرن .هم قیمت رو بیارن پایین.گول تهدیداتشون رو نخورید.تا اردیبهشت ماه ادامه داشته باشه.به زانو در میان.فقط تو تحریم خودروی بی کیفیت چینی رو هم اضافه کنید.

دیدگاه شما