سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۹

معامله ۴.۹ درصدی ایران خودرو چرا قطعی نشد ؟

رئیس شورای رقابت دلیل اصلی عدم قطعیت معامله ۴.۹ درصدی سهام ایران خودرو را ناشی از مصوبه فروردین ۹۰ این شورا و عدم امکان تصاحب یک کرسی توسط خریدار آن اعلام کرد.

جمشید پژویان در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با قطعی نشدن معامله ۲۴۰ میلیارد تومانی بلوک ۴.۹ درصدی سهام ایران خودرو در روز جاری اظهار داشت: در شصت و سومین جلسه شورای رقابت و طبق مصوبه ۲۸ فروردین سال جاری این شورا، تکلیف نحوه مدیریت شرکت‌های خودرویی مشخص و طی آن اعلام شده بود امکان معامله سهام این شرکت‌ها به صورت افقی یا عمودی وجود ندارد. چرا که در این حالت امکان نفوذ گروه خاصی وجود می‌داشت.بنابراین به نظر این شورا چنین گروه‌ها‌یی نباید وارد مدیریت شرکت‌های خودرویی شوند.
وی با بیان اینکه در مورد مدیریت شرکت‌های خودرویی انتظار ما کارآمدی و عدم نفوذ عده خاصی بود خاطرنشان کرد: دلیل چنین مصوبه‌ای هم جلوگیری از نفوذ افراد خاصی در شرکت‌های خودرویی و ممانعت از افزایش تمرکز و انحصار در بازار این صنعت بود.
پژویان ادامه داد: در حالی در جریان عرضه و معامله بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو عده‌ای از شرکت‌های وابسته به گروه سایپا هم توسط یکی از کارگزاران وارد رقابت شده و اولین تخلف را مرتکب شدند که در نتیجه افزایش قیمت ۴۵ درصدی هر سهم این بلوک، در نهایت کارگزاری بانک صادرات اقدام به خرید آن برای شرکت تعاونی اعتبار ایران خودرو کرد. با این اتفاق ما اعلام کردیم اگر خریدار آن (شرکت سرمایه‌گذاری ترنیان سهم وابسته به تعاونی اعتبار ایران خودرو) فقط مالک سهام باشد اشکالی ندارد اما نمی‌تواند صندلی مدیریتی ایران خودرو را داشته باشد.
این مقام مسئول افزود: درنتیجه با تکیه بر مصوبه فروردین ۹۰ شورای رقابت و با ارسال نامه‌ای به شرکت بورس در روز جاری اعلام کردم تا زمانی که صاحبان سهام جدید ایران خودرو ( سرمایه گذاری ترنیان سهم ) فقط مالک آن باشند اشکالی ندارد اما در صورت اخذ حداقل یک کرسی هیئت مدیره، مرتکب خلاف شده و شورای رقابت با آن برخورد خواهد کرد. به همین دلیل بود که یا خریداران انصراف دادند و یا اینکه متوجه شدند نمی توانند در هیئت مدیره ایران خودور نقشی داشته باشند.
پژویان تصریح کرد: درحالی شورای رقابت از ۷ – ۶ ماه پیش هر گونه فعل و انفعالات و تمرکز‌گرایی و انحصار در بازار خودرو را به طور جدی تحت نظر دارد که مصوبه فروردین ماه کاملا علمی و منطقی و روشن و شفاف همه موارد را تعیین تکلیف کرده است. بنابراین خریدار بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو نمی‌‌توانست صاحب یک صندلی در این شرکت شود.
وی در خاتمه گفت: هر چند بحث برگشت ۳۱۰ میلیون سهم ایران خودرو به شرکت بورس مربوط است اما مسلما انتظار ما این است با عرضه مجدد آن بخش خصوصی واقعی وارد میدان شود چرا که بازار سرمایه برای مردم بوده و نه برای افراد خاصی که در جهت منافع گروهی اقدام می‌کنند. بنابراین شورای رقابت هر بازاری را رصد کرده و فعل و انفعالات آن را تحت نظر دارد.

نویسنده : هوشمند امینی

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1498
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما