پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۲

سقف تولید اوپک ثابت ماند

سقف تولید اوپک برای هشتمین بار ثابت ماند. یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس کشورهای عضو اوپک در حالی روز گذشته برگزار شد که وزرای نفت این سازمان تصمیمی برای افزایش یا کاهش تولید نفت این سازمان نگرفتند.

به گزارش «رویترز»، «عبدالله البدری»، دبیر کل اوپک روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه متاسفانه ما قادر به رسیدن به توافقی برای کاهش یا افزایش تولید نفت نبودیم، اعلام کرد: «امیدواریم اعضای اوپک سه ماه دیگر نشست دیگری را برگزار کنند.»

در این بین، مخالفان افزایش تولید نفت معتقد بودند افزایش قیمت نفت به دلیل متغیرهای سیاسی از جمله تنش در کشور لیبی است و کمبود نفتی در بازار وجود ندارد. ونزوئلا و الجزایر از مخالفان افزایش تولید نفت اوپک بودند. این تصمیم در شرایطی گرفته شد که در مقابل برخی دیگر از جمله عربستان سعودی با این دیدگاه که افزایش تقاضای نفت در آمریکا و چین باعث کمبود نفت در بازار در نیمه دوم سال می‌شود، خواستار افزایش حداقل یک میلیون بشکه نفت اوپک بودند.

در حال حاضر کشورهای عضو اوپک بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می‌کنند. این سازمان از اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون سقف تولید خود را با ۲/۴ میلیون بشکه کاهش در حد ۸۴۵/۲۴ میلیون بشکه ثابت نگه داشته است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1529
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما