پنج شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۲

سقف تولید اوپک ثابت ماند

سقف تولید اوپک برای هشتمین بار ثابت ماند. یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس کشورهای عضو اوپک در حالی روز گذشته برگزار شد که وزرای نفت این سازمان تصمیمی برای افزایش يا كاهش تولید نفت این سازمان نگرفتند.

به گزارش «رویترز»، «عبدالله البدری»، دبیر کل اوپک روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه متاسفانه ما قادر به رسیدن به توافقی برای کاهش یا افزایش تولید نفت نبودیم، اعلام کرد: «امیدواریم اعضای اوپک سه ماه دیگر نشست دیگری را برگزار کنند.»

در این بین، مخالفان افزایش تولید نفت معتقد بودند افزایش قیمت نفت به دلیل متغیرهای سیاسی از جمله تنش در کشور لیبی است و کمبود نفتی در بازار وجود ندارد. ونزوئلا و الجزایر از مخالفان افزایش تولید نفت اوپک بودند. این تصمیم در شرایطی گرفته شد که در مقابل برخی دیگر از جمله عربستان سعودی با این دیدگاه که افزایش تقاضاي نفت در آمریکا و چین باعث کمبود نفت در بازار در نیمه دوم سال مي‌شود، خواستار افزایش حداقل یک میلیون بشکه نفت اوپک بودند.

در حال حاضر کشورهای عضو اوپک بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید مي‌کنند. این سازمان از اواخر سال 2008 میلادی تاكنون سقف توليد خود را با 2/4 ميليون بشكه كاهش در حد 845/24 ميليون بشكه ثابت نگه داشته است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1529
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما