شنبه ۴ مهر ۱۳۸۹ - ۸:۲۷

تمرکز تولید تندر۹۰ یا لغو قرارداد

با توجه به این اظهار نظر می توان گفت که وزیر صنایع و معادن نیز به دنبال تمرکز تولید تندر۹۰ است چراکه در قرارداد اولیه و مادر، قرار بود تولید تندر۹۰ در یکی از شرکت های خودروسازی ایران انجام شود.

به گزارش دنبای خودرو به نقل از موج، چندی پیش علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در آخرین اظهار نظر خود در خصوص تولید تندر۹۰ در ایران گفت: تولید این خودرو بر مبنای سه شرط ۱- تولید در هر دو شرکت ایران خودرو و سایپا(پارس خودرو)، ۲- افزایش سرعت داخلی سازی قطعات، و ۳- حذف واسطه ها از قرارداد ادامه پیدا می کند و در نهایت تولید بر مبنای قرارداد مادر انجام خواهد شد.
با توجه به این اظهار نظر می توان گفت که وزیر صنایع و معادن نیز به دنبال تمرکز تولید تندر۹۰ است چراکه در قرارداد اولیه و مادر، قرار بود تولید تندر۹۰ در یکی از شرکت های خودروسازی ایران انجام شود.
براساس این گزارش، بسیاری از کارشناسان به دنبال ابلاغ صورتجلسه مشترک هیات مدیره دو شرکت ایران خودرو و سایپا در ۲۵ خرداد ماه امسال از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، این صورتجلسه را حرفه ای، درست و مطابق با استانداردها و تجربه سایر خودروسازان جهانی ارزیابی کردند اما در عمل می بینیم که همچنان تولید تندر۹۰ در هر دو شرکت ایران خودرو و سایپا(پارس خودرو) ادامه دارد.
تصمیم وزارت صنایع و معادن برای ادامه تولید تندر۹۰ در هر دو شرکت و اصرار مخالفان تمرکز تولید تندر۹۰ از جنبه های مختلف قابل بحث و بررسی است.
اول آن که چرا، به تصمیم یک کمیسیون تخصصی که با حضور مدیران ارشد خودروسازی کشور تشکیل شده و اکثریت به آن رای داده اند تا مشکلات موجود تندر۹۰ حل شود، توجه نمی شود و تصمیمات خاص و سیاسی و غیر کارشناسی جای احترام به نظرات کارشناسی و علمی و فنی را گرفته است؟
کنار گذاشتن یکی از دو شرکت خودروسازی(ایران خودرو یا پارس خودرو) چیزی از ارزش های این شرکت خودروسازی کم نمی کند، و مسوولان کشور نیز نباید تحت تاثیر فشارهای سیاسی و رایزنی های مختلف باشند بلکه باید به نظرات علمی و کارشناسی مدیران زیر مجموعه وزارت صنایع و معادن احترام گذارند و وقتی بسیاری از کارشناسان و مشتریان علاقه مند به تمرکز تولید تندر۹۰ هستند به نظر آنها احترام گذاشته شود.
دوم آن که مطابق با کدام تجربه خودروسازی در جهان، با تمرکز در تولید یک خودرو که طراح آن یک شرکت معتبر مانند \”رنو\” است مخالفت می شود و چه کسانی پاسخ گوی تحمیل هزینه های مالی و مدیریتی حاصل از عدم تمرکز تندر۹۰ هستند و در نهایت چه کسی در مقابل انتظارات مشتریان پاسخ گو است؟
همچنین در شرایطی که شرکت رنو پارس نیز با تمرکز تولید تندر۹۰ موافق است به چه دلیل دوباره نیز به اجماع نظر مدیران و کارشناسان مرتبط با تولید تندر۹۰ بی توجهی می شود .
در تجربه تولید خودروهایی که با هدف تولید انبوه طراحی می شود تمام خودروسازان جهان، ساخت خودرو را به شکل متمرکز و با همکاری یک شرکت در سایر کشورها پیگیری کرده و همان طور که ایران خودرو برای تولید محصولات پژو انتخاب شده است، از گذشته شرکت پارس خودرو برای تولید محصولات رنو انتخاب گردیده و پارس خودرو همکار و شریک تجاری رنو در ایران محسوب می شود.
براین اساس تولید یک خودرو باید در یک شرکت انجام شود تا هزینه های تولید و مدیریت و … کاهش یابد و تولید انبوه خودرو به حاشیه سود مناسب منجر شود. اما تولید تندر۹۰ نه تنها به مرحله انبوه و سود آوری و کاهش هزینه های ثابت و سربار نرسیده بلکه با معضل تولید محدود در دو شرکت مواجه است.
مشکل تولید تندر۹۰ در دو شرکت، به برنامه اولیه رنو برای تولید سالانه ۳۰۰ هزار دستگاه از این خودرو باز می گردد. در آن مقطع شرکت های سایپا و ایران خودرو، محصولات متنوع خود را در دستور کار داشتند و رنو پیش بینی می کرد که لوگان به جای پیکان بنشیند و همین عامل موجب شد که تولید انبوه تندر۹۰ را هدف بگیرد اما به دلایل مختلف از جمله بی میلی قطعه سازان و خودروسازان برای تولید بیشتر، حاشیه سود کم این خودرو و برخی مشکلات دیگر، عملا تولید تندر۹۰ محدود شد.
در پایان این نوشتار باید اضافه کرد که شرایط سیاسی نیز در ادامه اجرای این قرارداد تاثیر گذار می باشد و هیچ بعید نیست که این قرارداد و از این دست قراردادهای فعلی تا اطلاع ثانوی لغو شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=158
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما