یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۹:۰۹

تعطیلی مسکن مهر با دستگیری ۵۰۰ افغانی!

عضو شورای شهر قزوین اضافه کرد: ما یک مقدار زیادی برای افاغنه ایجاد اشتغال کرده‌ایم به طوریکه وقتی یک روز ۵۰۰ افغانی را گرفتند شهرک نیمه تعطیل شد

.فارس: عضو شورای شهر قزوین از تعطیلی مقطعی پروژه مسکن شهرک مهرگان (مسکن مهر قزوین) پس از دستگیری ۵۰۰ افغانی خبر داد و گفت: ما یک مقدار زیادی برای افاغنه ایجاد اشتغال کرده‌ایم.

غلامحسین شیری شنبه شب در هجدهمین جلسه شورای شهر قزوین بیان کرد: از سخنان مدیرکل کار و امور اجتماعی استان قزوین به یک بحران می‌رسیم.

وی ادامه داد: ایشان گفتند که سال ۸۹ تعداد ۳۹ هزار اشتغال به خاطر مسکن مهر ایجاد شده یعنی هر ۶۰ مترمربع یک اشتغال، این بدان معناست که با پایان پروژه مسکن مهر سال آینده ما ۳۷ هزار بیکاری در استان خواهیم داشت.

عضو شورای شهر قزوین اضافه کرد: ما یک مقدار زیادی برای افاغنه ایجاد اشتغال کرده‌ایم به طوریکه وقتی یک روز ۵۰۰ افغانی را گرفتند شهرک نیمه تعطیل شد.

وی تصریح کرد: یعنی اگر این افاغنه آنجا نباشند کار هم تعطیل است یعنی نباید به آمار ایجاد اشتغال ۵۷ هزار تایی دلخوش باشیم، البته مقصر اداره کار نیست بلکه این سیستم دیگری است که این را تعریف کرده است.

شیری اعلام کرد: در خصوص ایجاد ۴ هزار شغل باید بگویم مقدار بسیاری از آن ایجاد شغل نبوده است، بلکه همان کارگرانی هستند که از طریق بیمه‌های ساختمانی بیمه شده‌اند، در واقع لیست بیمه اضافه شده و اینطور نیست که ایجاد اشتغال شده باشد.

وی یادآور شد: در خصوص ارباب رجوع کم شده نیز دلیلش آن است که از من و امثال من ناامید شده‌اند که نمی‌آیند.

عضو شورای شهر قزوین تأکید کرد: تا قانون کار ما اسلامی نشود مشکل کار ما حل نمی‌شود، انرژی درست است گران است ولی در چین و ترکیه سیستم کار به شکلی است که کارگر بهترین کار را می‌کند ولی چون قانون کار خوب اجرا می‌شود و مدیریت می‌شود، وضعیت آنطور است، تا زمانی که همین وضعیت را داریم آمار بیکاران ما زیاد می‌شود.

در ادامه یکی دیگر از اعضای شورای شهر قزوین اظهار کرد: برای اشتغال افراد مکرر به شورا می‌آیند، مردم در مراجعات خود از هر دردی و گرفتاری سخن می‌گویند.

فاطمه اشدری تصریح کرد: مردم در این استان قدرتمند و توانمند اقتصادی و صنعتی و حتی کشاورزی از مشکل شغلی خود سخن می‌گویند که نمی‌توانند آن را برطرف کنند و برای این مشکل به شورا می‌آیند چراکه نمایندگانشان در شورا را نماینده در همه عرصه‌ها می‌دانند.

وی یادآور شد: امروز شرکت‌هایی در استان قزوین مشکل دارند که شرکت‌های بزرگی هستند و برای اینها یک لحظه بیکاری عیب است.

عضو شورای شهر قزوین عنوان کرد: آپادانا سرام به خاطر هدفمند کردن یارانه‌ها تعدیل نیرو کرده است، لوازم خانگی پارس و مهرام هم مشکل دارند که این مسائل وظیفه اداره کار و تأمین اجتماعی را سنگین می‌کند، کارگران شرکت پوشینه بافت نیز همچنان در بلا تکلیفی به سر می‌برند، وقتی مردم مراجعه می‌کنند همچنان مشکلات فرنخ و نازنخ را می‌بینیم.

وی توضیح داد: این کارگران اگر دختر دم بخت و مشکل جهیزیه نداشته باشند به هر حال بچه‌هایشان دست بچه‌های دیگر چیزی می‌بینند که بخواهند، برخی حتی توان پرداخت قبوض برق و آب خود را ندارند حال از هر در فقر آمد از همان درب هم ایمان می‌رود.

اشدری تأکید کرد: اینکه کارگر به حقوق خودش نمی‌رسد گرفتاری کوچکی نیست، امسال شعار جهاد اقتصادی مطرح شده و همه ما موظفیم در این راستا حرکت کنیم.

وی خطاب به مدیرکل کار و امور اجتماعی استان گفت: برخی خانواده‌ها برای تأمین زندگی دخترانشان را به کاری که در شأن خانواده آنها نیست، مجبور کرده‌اند.

عضو شورای شهر افزود: اتباع بیگانه نیز مشکل دیگری است، برای اتباع غیرمجاز چه کار کردیم، در استان قزوین اتباع بیگانه را به صورت لشگری سر کار می‌برند و از طرفی کارگران ایرانی جویای کار هستند، امروز کارگران انتظاری دارند که حق آنهاست.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1587
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما