یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۰

بازدهی بیش از ۸۳ درصدی قیمت سهام در سال ۸۹

شرکت لیزینگ ایرانیان در سال ۱۳۸۹ با عملکرد مناسب خود توانسته است طی ۲۰۷ روز کاری بورس اوراق بهادار با احتساب ۳۴ تومان سود تقسیمی در مجمع عادی سالیانه سال مالی ۱۳۸۸ و با افزایش قیمت سهام از ۱۷۱۳ ریال تا ۲۸۰۸ ریال ، بازدهی ۸۳.۷۷ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از بورس نیوز، شرکت لیزینگ ایرانیان در سال ۱۳۸۹ با عملکرد مناسب خود توانسته است طی ۲۰۷ روز کاری بورس اوراق بهادار با احتساب ۳۴ تومان سود تقسیمی در مجمع عادی سالیانه سال مالی ۱۳۸۸ و با افزایش قیمت سهام از ۱۷۱۳ ریال تا ۲۸۰۸ ریال ، بازدهی ۸۳.۷۷ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

این در حالیست که رتبه نقد شوندگی این شرکت طی مدت مذکور رقم ۳۵ را نشان می دهد و دستیابی به این رتبه نقدشوندگی گواهی محکم بر این ادعاست که این شرکت در سال گذشته با کمترین صف خرید و فروش مواجه بوده و از نقدشوندگی بالایی برخوردار بوده که خود امتیاز مهمی برای یک سهم محسوب می شود .

شرکت لیزینگ ایرانیان در سال مالی ۱۳۸۹ با عملکرد خود توانسته است به سودی ۵۱۶ ریالی پس از کسر مالیات دست یابد . تحقق این میزان سود در حالی صورت گرفته که این شرکت EPS خود را برای سال مالی منتهی به ۱۳۸۹.۱۲.۲۹ در ابتدا ۳۰۱ ریال اعلام کرد که ، پس از تعدیل مثبت ، این سود ۵۱۰ ریال پیش بینی شده بود .

به گزارش خبرنگار بورس نیوز با بررسی عملکرد این شرکت به نکات جالب توجهی دست می یابیم که خود بیانگر روند روبه رشد و صعودی قیمت سهام این شرکت همسو با روند سودآوری آن طی سال مالی گذشته است . چرا که با نگاهی گذرا به عملکرد شرکت لیزینگ ایرانیان همگام با سکان داری لواسانی مدیرعامل فعلی این شرکت مشاهده می شود که در سال ۱۳۸۷ قیمت سهام \”وایران\” ۱۰۰ تومان بود که در بودجه سال مالی مذکور ۲۷۰ ریال سود پیش بینی شد و نکته اینجاست که در مجمع عادی سالیانه شرکت ۳۲۰ ریال سود بین سهامداران خود تقسیم کرد .

در سال ۱۳۸۸ نیز قیمت سهام آن به ۱۷۰ تومان رسید و شرکت پیش بینی سود ۳۰۰ ریالی را در گزارشی به سازمان بورس اوراق بهادار تهران ارایه و ۳۶۲ ریال سود در مجمع بین سهامداران تقسیم کرد . افزایش قیمت سهام شرکت لیزینگ ایرانیان در سال ۱۳۸۹ نیز تداوم یافت و به ۲۸۰ تومان رسید .

تمامی این نکات نیز بیانگر این مطلب است که روند صعودی قیمت های سهام این شرکت در پی دستیابی به سود بیشتر طی سال های گذشته بود که حاکی از روند رو به رشد و البته منطقی آن است .

از دیگر سو ، این شرکت در اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به ۱۳۹۰.۱۲.۲۹ ، سود هر سهم خود را ۴۱۰ ریال اعلام کرده که با توجه به عملکرد سال های گذشته و تحقق سود ۵۱۶ ریالی برای سال مالی گذشته به نظر محافظه کارانه می رسد . این میزان سود در حالی پیش بینی شده که شرکت در سال گذشته توانسته ۳۳ هزار و ۲۵۷ دستگاه خودرو را به فروش رساند که در تاریخچه عملکرد آن بی سابقه بوده است .

به نظر می رسد با توجه به روند سودآوری شرکت و البته با توجه به برنامه های گسترده ای که برای سال ۱۳۹۰ در نظر گرفته شده است ، ۴۱۰ ریال سود پیش بینی شده برای سال مالی جاری امکان تعدیل مثبت را داشته باشد و بیش از این مقدار تحقق یابد . چرا که شرکت لیزینگ ایرانیان قصد فعالیت در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل و جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای جدید را داشته و هیأت مدیره این شرکت در نظر دارد پیشنهاد تقسیم حداکثری سود را برای مجمع عادی سالیانه سال مالی ۱۳۹۰ ارایه کند .

در پایان شایان ذکر است با توجه به تاریخچه فعالیت شرکت لیزینگ ایرانیان و حرکت همسو و منطقی قیمت سهام آن با سود پیش بینی شده ، شاهد تعدیل مثبت EPS سال مالی ۱۳۹۰ در \”وایران\” باشیم.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1601
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما