دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ - ۹:۱۹

اردوغان بار دیگر پیروز شد

با این حال کاهش کرسی های حزب عدالت و توسعه و عدم کسب دو سوم کرسی های پارلمان برای این حزب خبر خوبی نیست.
حزب اسلامگرای عدالت و توسعه برای سومین بار در یک دهه گذشته توانست با پیروزی در انتخابات سراسری ترکیه اکثریت کرسی های مجلس ملی کبیر ترکیه را به دست آورد.

به گزارش عصر ایران همزمان با پایان یافتن انتخابات روز یکشنبه ( ۲۲ خرداد) و شمارش آرا در ساعات پایانی روز انتخابات سیمای حزب پیروز مشخص شد و اردوغان در مقابل دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه در آنکارا و در جمع هواداران حزب سخنرانی پیروزی ایراد کرد.

با مشخص شدن نتایج آرا ۳ حزب به طور رسمی و یک حزب به طور غیر رسمی به پارلمان ترکیه راه یافتند.

میزان مشارکت مردم ترکیه در انتخابات بیش از ۸۵ درصد بوده است و قریب به ۴۳ میلیون نفر از جمعیت ۵۰ میلیونی این کشور در این دوره از انتخابات شرکت داشتند.

حزب اسلامگرای \”عدالت و توسعه \” توانست ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند و حزب لاییک \” جمهوریخواه خلق \” با کسب ۲۶ درصد آرا و حزب ملی گرای \” حرکت ملی\” با کسب ۱۳ درصد آرا جایگاه دوم و سوم را از آن خود کردند.

۳۶ نامزد مستقل نیز به مجلس راه یافتند که بیشترین آنها نامزدهای مورد حمایت حزب کردی \” صلح و دموکراسی \” هستند که کردهای مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه به آنها رای داده اند .

بنابراین این حزب کردی با وجودی که قادر به کسب ۱۰ درصد از مجموع آرا برای ورود به پارلمان نشده اما با حضور بیش از ۲۰ نامزد مستقل وفادار به این حزب در پارلمان یک فراکسیون کوجک در آن تشکیل خواهد داد.

حزب عدالت و توسعه : این حزب در انتخابات پیشین ( ۲۰۰۷ ) ۴۷ درصد آرا را کسب کرده بود اما در این انتخابات قادر شد ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند اما کرسی های این حزب در مجلس ملی کبیر ترکیه کاهش یافت و این حزب در مجلس جدید ترکیه ۳۲۶ کرسی خواهد داشت .

حزب جمهوریخواه خلق : این حزب مخالف توانست با کسب قریب به ۲۶ درصد از مجموع آرا ، بیش از ۵ درصد از انتخابات پیش رای بیشتری کسب کند و کرسی های خود را در مجلس افزایش دهد . این نتیجه پیروزی بزرگی برای حزب جمهوریخواه خلق است که در سال گذشته با برخی مشکلات درون حزبی از جمله تغییر رهبری و رسوایی اخلاقی رهبر پیشین دست و پنجه نرم کرده بود
و حامیان این حزب با این رای بالای خود نشان دادند که با وجود همه آن اتفاقات هنوز به این حزب امیدوار بوده و از آن حمایت می کنند. حزب جمهوریخواه خلق در مجلس جدید ۱۳۵ کرسی خواهد داشت .

حزب حرکت ملی : این حزب ملی گرا توانست ۱۳ درصد آرا را کسب کند و با کسب ۵۳ کرسی به عنوان سومین حزب وارد پارلمان شود. این حزب در انتخابات پیشین ۱۴ درصد از مجموع آرا را به دست آورده بود.

مستقل ها :‌ در این دوره از انتخابات ۳۶ نامزد با عنوان مستقل وارد محجلس شده اند که بیش از ۲۰ تن از آنان نامزدهای مورد حمایت حزب کردی صلح و دموکراسی هستند که در مناطق کردنشین انتخاب شده اند .

همچنین ۷۸ نماینده زن نیز به مجلس ترکیه راه یافته است .

در مجموع از مجموع استان های ترکیه حزب لاییک جمهوریخواه خلق در ۷ استان به عنوان حزب اول برگزیده شد و حزب حرکت ملی نیز تنها در یک استان ( ایدیر) توانست اکثریت آرا را از آن خود کند و در باقی استان های ترکیه ( از مجموع ۸۱ استان این کشور) این حزب عدالت و توسعه است که قادر به کسب اکثریت آرای رای دهندگان شده است.

با این حال کاهش کرسی های حزب عدالت و توسعه و عدم کسب دو سوم کرسی های پارلمان برای این حزب خبر خوبی نیست و از این جهت حزب عدالت و توسعه قادر نخواهد بود اصلاحات مورد نظر در قانون اساسی را بدون برگزاری رفراندوم به تصویب برساند.

حزب لاییک جمهوریخواه خلق نیز با به دست آوردن آرای افزون تر ( در مقایسه با انتخابات پیشین) و کسب کرسی های بیشتر توانست موقعیت خود را در پارلمان به عنوان مهم ترین حزب مخالف تثبیت کند.

اما نتیجه آرا فرق اساسی چندانی با ساختار سیاسی ترکیه در یک دهه گذشته ندارد و همچنان حزب عدالت و توسعه در ۴ سال آینده به عنوان یک حزب فراگیر و قوی اکثریت جامعه ترکیه رانمایندگی خواهد کرد .

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1610
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما