دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۹:۱۵

مذاکره برای صادرات درازمدت بنزین پایه از ایران به شرق آسیا

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از صادرات فرآورده های نفتی از مسیر دریا به کشورهای شرق آسیا خبر داد و گفت: بر اساس مذاکره، قرار شد در قالب قرارداد درازمدت، بنزین پایه (نفتا) به برخی کشورهای شرق آسیا صادر شود که این قرارداد درحال نهایی شدن است.

خبرخودرو ، سالاری با تاکید بر این که توانمندی لازم برای صادرات انواع فرآورده در کشور وجود دارد، افزود: نفتای صادراتی به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی فعال در منطقه شرق آسیا استفاده می شود. وی در باره بازارهای هدف صادرات فرآورده گفت: قرارداد مستقیم با برخی کشورهای همجوار برای صادرات امضا و هماهنگی های لازم با برخی کشورهای همسایه و جنوب شرق آسیا انجام شده است.

سالاری از توافق با وزارت برق عراق برای صادرات روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت گاز به این کشور خبر داد و افزود: عملیات صادرات گازوییل به این کشور با ارسال محموله های یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتری آغاز شده و این میزان تا روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر قابل افزایش است. وی گفت: عملیات ساخت این خط لوله از تبریز تا نقطه صفر مرزی ایران و از این نقطه تا ایروان ارمنستان با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد.

سالاری با بیان این که پیگیری های لازم برای تامین منابع مالی احداث این خط لوله در دست اقدام است، افزود: امکان ساخت یک خط لوله ۸ تا ۱۲ اینچی برای صادرات سوخت به ارمنستان توجیه اقتصادی دارد و همزمان با بهره برداری از این خط لوله آمادگی کامل برای تامین و صادرات فرآورده به این کشور وجود خواهد داشت. وی تصریح کرد: با ساخت این خط لوله و انتقال فرآورده به ارمنستان، امکان انتقال فرآورده به کشورهای دیگر، از جمله گرجستان فراهم می شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1676
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما