سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۹

تب بازار برنج مازندران داغ نیست!

بررسی آخرین وضعیت بازار برنج در استان مازندران نشان می‌دهد بازار این محصول نیازمند سیاست‌گذاری‌هایی است تا بیشترین نفع آن عاید کشاورز شود.

فرصت باقیمانده تا آستانه برداشت محصول برنج شالیزارها موجب افزایش تقریبی برنج در کشور شده است اما این حال و هوا چندان به نفع کشاورز نیست.

به گزارش فارس از آمل، بررسی آخرین وضعیت بازار برنج در استان مازندران نشان می‌دهد بازار این محصول نیازمند سیاست‌گذاری‌هایی است تا بیشترین نفع آن عاید کشاورز شود.

به دلیل اینکه پس از گندم، محصول برنج از محصولات استراتژیک کشور محسوب می‌شود همواره تغییر قیمت در بازار این محصول مورد توجه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قرار دارد.

همزمان با پایان فصل پایان نشا در اراضی کشاورزی مازندران و نزدیک شدن به فصل برداشت این محصول، افزایش قیمت ناگهانی در بازار این محصول نگرانی‌هایی را در پی داشته است.

در برخی خبرها افزایش قیمت برنج در هر کیلو تا ۴ هزار تومان نیز گزارش شده است.

وزارت بازرگانی اما برای تنظیم بازار برنج قول‌هایی داده است و تلاش می‌کند این بازار را تحت اختیار خود بگیرد.

استان‌های شمالی ایران حدود ۸۰ درصد برنج کشور را تولید می‌کنند.

استان مازندران با بیش از ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار بزرگ‌ترین وسعت شالیزارهای ایران را در اختیار و توان تولید ۴۴ درصد برنج کشور را بر عهده دارد.

* سقف ۱۵درصدی افزایش قیمت برنج

رئیس اتحادیه برنج شهرستان آمل با اشاره به اینکه با توجه به قانون نظام صنفی، عمده‌فروشان تنها سه درصد حق دریافت سود را دارند، اظهار داشت: این موضوع از طریق اتحادیه ابلاغ شده است.

علی فرسوی با بیان اینکه گزارش‌ها قیمت بازار برنج به صورت هفتگی به اتحادیه‌های بالادستی ارسال می‌شود، افزود: قیمت برنج طارم به عنوان شاخص قیمت این محصول در ماه فروردین ۳ هزار و ۲۵۰ تومان، در اردیبهشت ۳ هزار و ۵۵۰ و در ماه خرداد نیز تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده است.

وی با اعلام اینکه در ماه خرداد حتی قیمت برنج تا ۵۰ تومان در هر کیلو کاهش داشته است، گفت: قیمت ارقام دیگر این محصول نیز به تناسب نوع شکستگی و نوع برنج تا ۲۰۰تومان نیز کاهش قیمت داشته است.

فرسوی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی قیمت برنج در این برهه از زمان افزایش نیافته است، افزود: برخی افزایش قیمت‌ها مقطعی بوده است که به سرعت کاهش یافته است.

* افزایش بی‌رویه قیمت برنج را قبول نداریم

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر این قیمت به تناسب کاهش بیشتری دارد، یادآور شد:‌ آنچه به عنوان افزایش بی‌رویه قیمت برنج مطرح می‌شود را قبول نداریم بلکه به تناسب افزایش قیمت سایر محصولات این میزان رشد قابل توجهی نیست.

فرسوی تاکید کرد: قیمت بازار برنج طارم در سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود در سال‌ جاری بود و تنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

* بازار برنج در اختیار کشاورز نیست

نائب رئیس انجمن برنج ایران نیز در گفت‌وگو با فارس گفت: در بازار برنج در این فصل که تا زمان برداشت محصول فاصله وجود دارد و برنج سال گذشته هم در اختیار کشاورز نیست، اگر هم افزایش قیمتی وجود داشته باشد به نفع کشاورز نیست.

پرویز حسین‌نتاج با تاکید بر اینکه برنجی که اکنون در بازار وجود دارد متعلق به کشاورز نیست و در اختیار او نیست، افزود: حتی اگر قیمت برنج به کیلویی ۱۰هزار تومان هم برسد عایدی نصیب کشاورز نمی‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت بازار برنج در استان‌های شمالی به دلیل اینکه مرکز عمده تولید برنج محسوب میشود شاخص تلقی میشود، تصریح کرد: قیمت برنج در سایر استان‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و نگه‌داری به تبع بیشتر از بازارهای دیگر است.

* قیمت فعلی برنج بالا نیست

حسین‌نتاج با اشاره به اینکه در شرایط فعلی قیمت بازار شمال ملاک تعیین قیمت بازار برنج است، اظهار داشت: قیمت فعلی بازار برنج را بالا نمی دانیم.

وی دلیل این بیان خود افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی و هزینه‌های تولید دانست و افزود: با افزایش چندصد درصدی در قیمت هزینه‌های تولید مانند هزینه گازوییل افزایش قیمت برنج در شرایط فعلی ناگزیر است.

نائب رئیس انجمن برنج ایران با گلایه از اینکه در شرایط فعلی نباید قیمت برنج را بالا بدانیم، یادآور شد: با افزایش قیمت در ۹۹ قلم کالای اساسی در کشور باید انتظار افزایش قیمت برنج را نیز بپذیریم.

وی با اشاره به اینکه فصل جاری، به صورت طبیعی فصل کمبود برنج در بازار است، اظهار داشت: اکنون به دلیل اینکه فصل عرضه برنج توسط کشاورز نیست کمبود این محصول وجود دارد.

* خرداد و اردیبهشت فصل توزیع برنج وارداتی

وی با تاکید بر اینکه بارها تاکید کرده‌ایم که اگر قرار است برای جبران کمبود برنج وارداتی صورت گیرد خرداد و اردیبهشت بهترین زمان توزیع آن است، گفت: در نزدیکی‌های برداشت واردات برنج توجیه‌ناپذیر است.

نتاج با اشاره به اینکه در این فصل از بازار برنج با قیمت‌های کاذبی مواجه می‌شود که وزارت بازرگانی باید با تامین برنج مورد نیاز این قیمت‌ها را بشکند، یادآور شد: این قیمت‌ها اکنون توسط واسطه‌گران کنترل میشود چون دیگر برنجی در اختیار کشاورز نیست.

وی در پایان تاکید کرد: وزارت بازرگانی باید سیاست‌هایی را در خصوص واردات برنج اعمال کند که به نفع کشاورز باشد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1723
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما