چهارشنبه ۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۲

آرامش سیاسی لازمه جهاد اقتصادی

یکی از مهم‌ترین شرایط برای فعالیت اقتصادی و ایجاد فضای مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ثبات و امنیت سیاسی در کشور است.

افشین زمانی در تهران امروز نوشت: در آغاز سال جاری و پس از نامگذاری امسال به نام سال جهاد اقتصادی توسط مقام معظم رهبری همه مسئولان نظام اعم از سران قوای سه‌گانه فعالان سیاسی و اقتصادی اصحاب رسانه‌های ارتباط جمعی بر ضرورت و پیگیری فرمایشات رهبری و به عنوان یک ضرورت ملی ومناسب‌ترین راه برای جهش اقتصادی تاکید داشته و آمادگی خویش را در جهت اجرای فرامین رهبری اعلام نموده‌اند.

مهم‌ترین فاکتور برای جهش اقتصادی یک کشور وجود سرمایه و سرمایه‌گذار است در کشور ما از دیرباز دولت به عنوان محور اول اقتصاد و سرمایه‌گذاری کلان تلقی می‌شود. اگرچه در سال‌های اخیر تلاش شده تا با حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی تصدی‌گری دولت در بخش سرمایه‌گذاری کاسته شود ولی همواره دولت به عنوان قدرت اول قلمداد می‌گردد. این در حالی است که سیاستگذاری‌ها همواره به عنوان یک ضرورت در اختیار دولت است. البته ایده‌آل‌ترین شرایط زمانی است که بخش خصوصی به عنوان محور اول اقتصادی در کنار سیاستگذاری دولت به عنوان دو فاکتور مهم جهش اقتصادی در کنار هم باشند.

آنچه مورد بحث ماست اینکه ساختار مدیریتی کشور ما تمام امکانات رشد اقتصادی را در اختیار دولت قرار داده است.دولت با برنامه‌ریزی واتخاذ سیاست‌های کلان و ایجاد فرصت‌های مناسب می‌تواند در رشد و فعالیت اقتصادی نقش اول را بازی نمایید.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای فعالیت اقتصادی و ایجاد فضای مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ثبات و امنیت سیاسی در کشور است.

آرامش سیاسی کشور می‌تواند در جذب و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی بسیار مهم و موثر باشد. اگرچه آرامش سیاسی با فعالیت‌های رسمی و قانونی احزاب و گروه‌های سیاسی منافات ندارد بلکه در مواقعی مثل انتخابات ضرورت جدی پیدا می‌کند.

در هفته‌های اخیر و پس از غیبت چند روزه رئیس دولت و حوادث پس از آن فضای سیاسی کشور دچار التهاب شد.این مسائل باعث شد تا اخبار حواشی آن به خبر اول اکثر رسانه‌های کشور تبدیل گردد. دستگاه‌های نظارتی در بررسی و پیگیری تخلفات صورت گرفته با قاطعیت تمام به وظیفه خود عمل می‌نمایند. اما این مسائل روز نباید دولت را درگیر و به روز مرگی گرفتار نماید. دولت باید با تدبیر و اتخاذ تصمیم مناسب و به موقع ضمن اینکه خود را درگیر مسائل حاشیه‌ای نکند بلکه با واکنش به موقع خود را از بعضی اتهامات تبری نماید.

سیاست دولت باید بر اساس آرام‌سازی فضای سیاسی کشور باشد از این رو در مرحله اول تمامی عوامل تنش‌زا را از خود دور نماید و از ورود به حواشی سیاسی بپرهیزد. در سالی که انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم شبهه ورود ودخالت دولت به عنوان یکی از عوامل ایجاد تنش در فضای سیاسی کشور بدل شده است.

لذا در جهت آرام‌سازی فضای سیاسی کشور و ایجاد جو آرام در جامعه، دولت باید اولین قدم‌های خویش را در حذف عناصر تنش‌زا بردارد و با تدبیر ومدیریت صحیح فضای عمومی کشور را به سمت کار وتلاش همگانی هدایت کند. انجام این پروژه عظیم یعنی جهاد اقتصادی به رویکردی جدید در سیاست‌های دولت بستگی دارد و آن آرامش کشور وپرهیز از دعوای سیاسی و بستر‌سازی برای حضور فعالان اقتصادی است تا با تلاش گسترده و در فضای کار و کوشش سالی پر ثمر را در صحنه اقتصادی کشور داشته باشیم. جهش اقتصادی مقوله‌ای نیست که بتوان در پایان سال با تهیه گزارش و آمار و ارقام به سادگی از آن گذشت. سال جهاد اقتصادی مدنظر رهبری یعنی اینکه مردم بتوانند اقدامات مسئولین را در زندگی شخصی و عمومی خود احساس کنند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1737
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما