شنبه ۴ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۷

با افزایش قیمت نرخ ارز چاره‌ای جز افزایش قیمت خودروها وجود ندارد

در شرایطی که از گوشه و کنار اخباری مبنی بر افزایش قیمت خودروهای سواری از جمله محصولات پارس خودرو و بهمن به گوش می‌رسد، احتمالا خودروهای سنگین افزایش قیمت بیشتری را شاهد خواهند بود.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از ایسنا، حدود یک ماه پیش بانک مرکزی نرخ مرجع دلار را افزایش داد. با توجه به‌ آن‌که بخشی از مواد اولیه صنعتگران داخلی از جمله خودروسازان، وارداتی است، لذا افزایش نرخ ارز رشد قیمت تمام شده مواد اولیه وارداتی و در نتیجه محصولات تولیدی را به دنبال دارد. در این شرایط اخباری مبنی بر افزایش قیمت خودروها به ویژه خودروهای سنگین به گوش می‌رسد.

**چاره‌ای جز افزایش قیمتها نیست

مدیرعامل ارس خودرو دیزل از جمله خودروسازانی است که به صراحت بر ضرورت افزایش قیمت خودروهای تجاری تاکید می‌کند.

ناصر اسفنجی در این زمینه می‌گوید: \”افزایش نرخ ارز هزینه تامین مواد اولیه این صنعت را افزایش داده است. البته در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های بانک مرکزی بیشتر معاملات خارجی با یورو انجام می‌شود. نوسانات یورو بیشتر از دلار بوده و در نتیجه ضرر تولیدکنندگان از این ناحیه افزایش می‌یابد.\”

وی تصریح می‌کند: \”در حال حاضر علاوه بر رشد نرخ ارز با افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ حقوق و دستمزد مواجه هستیم. ‌در این شرایط قیمت تمام شده خودروهای تجاری به شدت افزایش یافته و چاره‌ای جز رشد قیمت فروش خودروهای تجاری وجود ندارد.\”

* * استانداردها سختگیرانه و هزینه‌های تولید بیشتر شد

در این میان یکی دیگر از تجاری‌سازان معتقد است که افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده تولید خودروهای تجاری را افزایش خواهد داد.

هاشم یکه‌زارع – مدیرعامل ایران خودرو دیزل، در این زمینه می‌گوید: \”با افزایش نرخ ارز، هزینه‌های واردات برخی قطعات خودروهای تجاری تولید داخل افزایش خواهد یافت و این موضوع در نهایت رشد قیمت تمام شده محصولات داخلی را به دنبال دارد.\”

وی البته به نکته دیگری در کنار افزایش نرخ ارز اشاره می‌کند: \”گذشته از نرخ ارز، استانداردهای خودرویی نیز افزایش یافته و به عنوان مثال اجباری شدن نصب ترمز ABS با توجه به عدم امکان ساخت داخل آن هزینه‌های واردات تجاری‌سازان داخلی را افزایش خواهد داد.\”

* * داستان خودروهای سنگین و سواری متفاوت است

به هر حال آنچه از سخنان فعالان صنعت خودرو بر می‌آید مبنی بر آن است که با افزایش قیمت نرخ ارز چاره‌ای جز افزایش قیمت خودروها وجود ندارد، اما در این میان داستان خودروهای سنگین متفاوت با خودروهای سواری است. با توجه به بالا بودن شمارگان تولید خودروهای سواری عمق ساخت داخل آنها بیشتر از خودروهای سنگین است و در نتیجه حجم واردات قطعه آنها کمتر از خودروهای سنگین بوده و افزایش نرخ ارز تاثیرات تورمی کمتری بر آنها خواهد داشت. بنابراین پیش‌بینی می‌شود هر افزایش قیمتی که در بازار خودرو رخ دهد، خودروهای سنگین را بیشتر از خودروهای سواری شامل شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1756
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما