یکشنبه ۵ تیر ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۹

داستان مزدا؛ مردی که عاشق ایران بود

به بهانه ۹۱ سالگی شرکت خودرو سازی مزدا ژاپن.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شرکت خودروسازی مزدا موتور که در بازار خودروهای سواری ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد از جمله بزرگترین خودروسازان ژاپنی محسوب می‌شود که به رعایت کیفیت در تولید محصولات خود شهرت داد.

تولید شرکت مزدا به تنهایی از کل صنعت خودرو ایران بیشتر است. شرکت مزدا در سال ۱۹۲۰ میلادی ابتدا به عنوان تولیدکننده‌ی ابزار و ماشین‌آلات توسط جوجیرو ماتسودا پایه‌گذاری شد و امروزه در بازار خودروی بسیاری از کشورهای جهان حضور دارد. مزدا تولید خودروهای خود را به صورت رسمی از سال ۱۹۳۱ آغاز و این شرکت در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش ژاپن تولید اسلحه و جنگ افزار کرد. اولین اتومبیل دارای چهار چرخ این شرکت ژاپنی با نام مزدا ۳۶۰ در سال ۱۹۶۰ وارد بازار شد.

اما نکته‌ی جالب در مورد شرکت مزدا نام این شرکت است. مزدا شما را یاد چه کلمه‌ای در زبان فارسی می‌اندازد؟ اهورا مزدا.

شاید در ابتدا این تشابه بی‌ربط به نظر برسد اما حتی در سایت رسمی شرکت مزدا هم شرح داده شده که بنیان‌گذار شرکت مزدا یعنی جوجیرو ماتسودا علاقه‌ی فراوانی به پیامبر ایران باستان، زرتشت داشت. او نام شرکتش را به خاطر علاقه و احترامی که به آئین زرتشت داشت، مزدا گذاشت. برخی تاریخ‌دانان نیز از ارتباط فرهنگی ایران در زمان هخامنشیان با ژاپن آن روزگار سخن می‌رانند.

خودروهای سواری و وانتهای مزدا از دهه‌ی هفتاد میلادی وارد ایران شدند. مزدا ۹۲۹ کوپه به یکی از اتومبیلهای کوچک و پرطرفدار آن زمان تبدیل شد. همچنین وانتهای مزدا نیز از آن زمان تاکنون در ایران مورد استفاده بوده‌اند. هم‌اکنون گروه بهمن با مشارکت مزدا، وانتها و سواری‌های این شرکت را در ایران مونتاژ می‌کند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1801
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما