چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۸
با تغییر در نحوه بازاریابی و فروش خودروسازان

دپو کردن خودروها به منظور افزایش قیمت قابل اعتنا نیست

در ماه‌های گذشته و همزمان با افزایش نرخ ارز، تغییراتی در قیمت برخی خودروها ایجاد شد. البته هرچند خودروسازان این مسئله را تکذیب کردند اما قیمت خودرو در نمایندگی‌ها با افزایش نسبی رو‌به‌رو شد.

به گزارش اخبار خودرو ، هرچند تلاش شورای رقابت نیز برای جلوگیری از افزایش قیمت خودروها تاحدودی موجب ثابت ماندن قیمت کارخانه‌ای خودروها بوده است اما با این حال برخی معتقد بودند در ماه‌های اخیر خودروسازان عرضه محصولات را کم و به نوعی خودروها را دپو کرده‌اند، ولی این نظر از سوی مسئولان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان رد شده است.

دپو کردن خودروها به منظور افزایش قیمت قابل اعتنا نیست

دپو کردن خودروها به منظور افزایش قیمت قابل اعتنا نیست

این سازمان با رد دپوی خودروها به‌منظور افزایش قیمت توسط خودروسازان، افزایش قیمت در بازار را بدون دخالت خودروسازان می‌داند. به‌نظر می‌رسد با تغییر رویکرد بخش بازاریابی و فروش خودروسازان و علمی‌تر شدن این بخش، شاهد تغییرات گسترده‌ای در این بخش مهم از صنعت خودرو خواهیم بود و این موضوع که خودروسازان به بهانه افزایش قیمت در بازار دست به دپوی خودروها بزنند، دیگر چندان قابل اعتنا نخواهد بود.

هرچند در سال‌های گذشته گاهی با کمبود عرضه خودرو در بازار قیمت خودروها افزایش پیدا می‌کرد اما در مدیریتی که با آغاز دولت یازدهم در صنعت خودرو به‌وجود آمده، دیگر این کار انجام نشده است.

در همین رابطه در هفته دوم دی‌ماه و با آغاز طرح فروش خودروهای مدل۹۶ حتی شاهد کاهش قیمت برخی خودروها بودیم. به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران «با عرضه خودروهای مدل ۹۶ شرکت ایران‌خودرو شاهد کاهش قیمت این خودروها در بازار هستیم.

به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر قیمت کارخانه‌ای خودروها تغییری نکرده و حتی برای محصولات ایران‌خودرو تا یک‌میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌ایم.

خودروسازان دنبال راه‌های جدیدی برای فروش خودروهای خود هستند و نگاه‌شان به مقوله مهم فروش و خدمات پس از فروش با ورود خودروسازان خارجی و افزایش نسبی رقابت در بازار تغییر کرده است.»

ورود خودروسازان خارجی به کشور و همکاری با خودروسازان داخلی، قطعا کلاس کار و خدمات خودروسازان را در داخل افزایش خواهد داد

به‌عقیده کارشناسان افزایش قیمت در ماه‌های آخر سال و با نزدیک شدن به شب عید و در مقیاس و میزان بسیار کم، طبیعی است. در همین زمینه سعید مدنی، مشاور وزیر صنعت و مدیرعامل پیشین سایپا به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «خودروسازان در تلاش هستند تا با افزایش تیراژ و عرضه هر چه بیشتر در بازار، از افزایش قیمت خودرو و حاشیه بازاری که به وجود می‌آید، جلوگیری کنند. در این زمینه شورای رقابت هم نظارت می‌کند و تذکرات لازم را به خودروسازان خواهد داد.»

وی با بیان اینکه خودروسازان در این شرایط افزایش قیمت نخواهند داشت، می‌افزاید: «خودروسازان قطعا خودشان افزایش قیمت در خودروها نخواهند داشت.

اما با توجه به تجربه، همواره در ماه‌های آخر سال تقاضا برای خودرو بالاتر می‌رود و این مساله تا حدودی در بازار خودرو افزایش قیمت به وجود خواهد آورد.

البته با توجه به سیاست‌های جدید در صنعت خودرو، به‌نظر نمی‌رسد اختلاف قیمت بازار و کارخانه رقم چندان بزرگی باشد.» وی همچنین درخصوص عرضه برخی خودروها در نمایندگی‌ها با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت کارخانه نیز می‌گوید: «گاهی اوقات چنین اتفاقاتی ممکن است رخ دهد.

گاهی خودروسازان به مشکل برمی‌خورند و به نقدینگی احتیاج دارند. چون تامین نقدینگی گاهی در کوتاه‌مدت بسیار سخت یا غیرممکن است و آنها نمی‌توانند از راه دیگری آن را تامین کنند، تعدادی خودرو را به نمایندگی‌های خودشان می‌فروشند.

مواقعی که در بازار تقاضای چندانی برای خودرو وجود ندارد، نمایندگی‌ها این خودروها را می‌خرند. این اتفاق در همه‌جای دنیا ممکن است رخ بدهد و نمایندگی‌ها گاهی بیشتر از آنچه که لازم است، خودرو خریداری می‌کنند.»

وی می‌افزاید: «نمایندگی هنگام فروش خودرو، برای جبران سود میزان پولی که برای خرید خودرو انجام داده، اندکی خودروها را گران‌تر به‌فروش می‌رساند که همین موضوع باعث افزایش قیمت می‌شود. این اتفاقات به‌صورت خفیف رخ می‌دهد و امیدواریم که از آن سوءاستفاده نشود. تمام تلاش خودروسازان این است میزان تولید را افزایش دهند و اجازه ندهند که این حاشیه قیمت به‌وجود بیاید.»

افزایش تیراژ نسبت به سال گذشته نشان از آن دارد که خودروسازان در پی افزایش سهم خود در بازار هستند و وارد رقابت با شرکت‌هایی شده‌اند که در سا‌ل‌های گذشته و همزمان با تحریم‌ها توانسته بودند بازار خوبی برای خود دست‌و‌پا کنند.

همکاری خودروسازان با برخی برندهای چینی نشان می‌دهد آنها نه‌تنها نمی‌خواهند بازار را از دست بدهند، بلکه سعی دارند بازار خودروهای چینی و برخی برندهای خارجی را نیز در دست بگیرند.

اینکه خودروسازان رویه و رویکرد خود به بازار را تغییر داده‌اند، نشان می‌دهد بازار خودروی ایران به سمت رقابتی شدن پیش می‌رود. در حال‌حاضر خودروسازان بیش‌از پیش با مشتریان همراه شده‌اند، زیرا دریافته‌اند با تنوع در قیمت و نوع خودروها دیگر نمی‌توانند هر خودرویی را با هرقیمتی به فروش برسانند.

همین مساله آن‌ها را به سمت همکاری با خودروسازان خارجی و همچنین تغییراتی در نوع فروش و تسهیلات به مشتریان سوق داده است. ورود خودروسازان خارجی به کشور و همکاری با خودروسازان داخلی، قطعا کلاس کار و خدمات خودروسازان داخلی را افزایش خواهد داد.

در سال‌های اخیر تاثیر برند‌های خارجی‌ها بر برخی خودروسازان داخلی به وضوح قابل مشاهده است. این تاثیر در قیمت‌گذاری خودروها و خدمات‌ پس از فروش و همچنین نحوه فروش و تسهیلاتی که در اختیار مشتریان قرار گرفته، بسیار جالب توجه است.

به گفته مدیرعامل یکی از خودروسازی‌ها که نماینده یکی از برندهای معتبر اروپایی است، برخی حاضرند برای رقابت با برندهای دیگر قیمت محصولات خود را پایین‌تر بیاورند و حتی میزان عوارض کمتری را از مشتریان دریافت کنند.
این موارد در کنار تنوع خدمات پس از فروش باعث می‌شود تا رقابت سالمی بین خودروسازان اتفاق بیفتد. هرچند این میزان رقابت هنوز کافی نیست اما نشان از تغییر رویکرد در صنعت خودروی کشور است و در سال‌های آینده و با حضور هرچه بیشتر برندهای خارجی قطعا این رقابت افزایش خواهد یافت. خودروسازی در کشور به سمت تنوع در مدل و فروش محصولات، همان‌طور که در کشورهای پیشرفته وجود دارد، پیش می‌رود.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس
    در ارتباط با مطلب : دپو کردن خودروها به منظور افزایش قیمت قابل اعتنا نیست

    برای همین زیر بار تغییر در خودرو ها نمیرن. چون این همه خودرو رو دستشون باد میکنه. خودرو چند سال تولید شده قبلو به اسم نو به مشتری میفروشن. ….. داریما!!!!!!

دیدگاه شما