سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱:۱۸
اختلاف جدی نیروی انتظامی و مجلس

قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

یک سال از مصوبه مجلس برای دریافت گواهینامه بدون کارت پایان یا معافیت خدمت می‌گذرد، اما این مصوبه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

با گذشت یک سال از مصوبه مجلس برای دریافت گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی، پلیس راهور می‌گوید این قانون به دلیل اینکه با قانون دستگیری سربازان فراری تناقض دارد؛ اجرا نمی‌شود و افراد مشمول و غایب از خدمت سربازی نمی‌توانند گواهینامه رانندگی بگیرند. این در حالی است که نمایندگان مجلس بر این باورند نمی‌توان به صرف نداشتن پایان خدمت مانع داشتن گواهینامه و رانندگی افراد شد.

به گزارش اخبار خودرو ، سال گذشته نمایندگان مجلس لایحه دریافت گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی را تصویب کردند. بر اساس این مصوبه، داشتن کارت پایان خدمت نمی‌تواند مانعی برای داشتن گواهینامه رانندگی باشد.

تا پیش از این دریافت گواهینامه صرفا با ارائه کارت پایان خدمت امکان‌پذیر بود. با تصویب این طرح موتورسواران و رانندگان وسایل نقلیه بدون انجام خدمت سربازی و تنها با داشتن ۱۸ سال سن می‌توانستند گواهینامه رانندگی دریافت کنند.

حالا یک سال از مصوبه مجلس برای دریافت گواهینامه بدون کارت پایان یا معافیت خدمت می‌گذرد، اما این مصوبه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. به نظر می‌رسد مشکل اصلی اجرای این مصوبه مشخص شده است.

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است: «این قانون در حال حاضر اجرا نمی‌شود و کسانی‌که وضعیت سربازیشان را مشخص نکرده‌اند و مشمول غایب به حساب می‌آیند، نمی‌توانند گواهینامه رانندگی بگیرند.»

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به وضعیت مشمولان غایب سربازی برای دریافت گواهینامه گفت: «در مورد کسانی که مشمول غایب سربازی هستند، قانونی وجود دارد به نام قانون مکرر که بر اساس آن نیروی انتظامی موظف است مشمولان غایب را شناسایی و دستگیر کند و اقدامات قانونی لازم را در خصوص آنان انجام دهد.

این قانون از مدت‌ها قبل برای اجرا ابلاغ شده، در حال حاضر نیز در قانون جدیدی که مجلس تصویب و برای اجرا ابلاغ شده، آمده است کسانی‌که به سن قانونی می‌رسند حتی اینکه مشمول غایب هم باشند امکان دریافت گواهینامه را خواهند داشت.»

به این ترتیب مشخص شد عدم اجرای این قانون مربوط به نیروی انتظامی است. این سازمان معتقد است بین قانون مصوب مجلس و قانونی که قبلا درباره دستگیری افراد مشمول و غایب به این نیرو ابلاغ شده، تناقض وجود دارد.

بر همین اساس سردار مهری می‌گوید: «اگر بنا باشد هر دو قانون اجرا شود، یعنی اینکه فرد غایب برای دریافت گواهینامه مراجعه کند، پس از دریافت گواهینامه، از سوی پلیس برای تعیین تکلیف سربازی دستگیر می‌شود.»

مجلس: ایرادی به ما گزارش نشده است
در همین حال روح‌الله بابایی صالح، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس هم با اشاره به اینکه یک سال از تصویب این لایحه در مجلس گذشته است، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «تاکنون ایراداتی از این مصوبه به مجلس و کمیسیون اجتماعی داده نشده، اما هنوز اجرایی نشده است.

ضمن اینکه افراد زیادی پیرامون اجرایی نشدن این لایحه از ما سوال می‌کنند و در واقع دلیل آن مشخص نیست، قرار است بعد از بررسی برنامه ششم و روال عادی مجلس این موضوع توسط مجلس پیگیری شود.»

محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم با تاکید بر این موضوع که این مصوبه مشکل اجرایی ندارد به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «با وجود اینکه بیش از یک سال از تصویب مصوبه دریافت گواهینامه بدون کارت پایان یا معافیت خدمت می‌گذرد اما هنوز اجرایی نشده و برای ما هم جای سوال است. البته اگر این مصوبه اشکال هم داشته باشد تا زمان برطرف کردن ایرادهای آن لازم‌الاجراست، اما در عمل این اتفاق نیفتاده است.»
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه کارت پایان خدمت، شرط دریافت گواهینامه نیست، توضیح می‌دهد: «سال گذشته این شرط حذف شد و دلیل آن این بوده است که این افراد بدون داشتن گواهینامه رانندگی می‌کنند و مشکلات زیادی به وجود می‌آورند. کافی است این افراد تصادف کنند، در این صورت با این اتفاق مشکلاتی برای خود و اطرافیان به وجود می‌آورند و هزینه‌های زیادی روی دست بقیه می‌گذارند.»

وی با اشاره به اینکه تاکنون موضوعی مبنی بر داشتن ایراد در این قانون به مجلس داده نشده است، توضیح می‌دهد: «مسئولان مربوطه باید توضیح کافی نسبت به اجرایی نشدن این قانون بدهند و اگر مشکلی وجود داشت، بهتر بود در طول این یک‌سال مطرح می‌کردند تا برطرف شود.»

سال گذشته تصویب این طرح با واکنش نسبتا تند سردار موسی کمالی، جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح هم روبه‌رو شده بود.

وی گفته بود: «این مصوبه کارشناسی‌شده نیست و با اهداف و قوانین سربازی مغایرت دارد. این مصوبه علاوه بر این‌که میل و رغبت سربازی را کاهش می‌دهد، تامین کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح را با مشکل مواجه خواهد کرد.»

گفتنی است که برابر بند الف ماده ۱۰ از قانون خدمت وظیفه عمومی، اخذ گواهینامه رانندگی منوط به تعیین تکلیف خدمت سربازی است و زمانی‌که متقاضیان تکلیف سربازی خود را مشخص نکرده‌اند، امکان دریافت گواهینامه نخواهند داشت.

منبع : روزنامه دنیای خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. رضا
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  گاهی که سریالهای تاریخی ساخته شده در باره رضاخان را می دیدم،علیرغم وجهه منفی ایشان ،شخصیت ایشان نوعی حس ترحم من را هم برمی انگیخت که شاید رفتار قلدرمابانه ایشان ناشی از آن ستاره ها و یونیفورم باشد که در ایشان این حس را بر انگیخته و انتظار دارد که مردم از اوامر ایشان نه بر اساس عقل و منافع خود بلکه بواسطه آنکه دستور صادر شده از سوی ایشان است تبعیت کنند .حال این برادران نیروی انتظامی که در اداره راه نمایی و رانندگی و نظام وظیفه هستند هم همین ویژگی را دارند اولی قانون مصوب مجلس را که حتما تصویب آن منطقی داشته با قلدری به سخره می گیرد تا مانع ضایع شدن دومی شود .و دومی می خواهد از سربازی که هشت سال غایب بوده و معلوم است از از چه طبقه اجتماعی است برای دادن یک تکه کاغذ بی ارزش به نام معافیت طلب پرداخت ارقام چند ده میلیون تومانی می کند.اما این برادران باید بدانند که هارت و پورت ایشان صرفا برای زیر دستان و در محیط پادگان کاربرد دارد .و نه سرباز غایبی که برطبق معیار هزینه و فایده به این نتیجه رسیده است که فراری باشد با این تشرهای شما مرعوب می شود و نه به مدت طولانی می توانید قانون شکنی کرده و جلوی اجرای قانون مصوب مجلس مملکت بایستید.

  • پوریا
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   واقعا حرف دل خیلی از مردمو زدین برادر عزیزم متاسفانه نظام یک پارچه ای نداریم به نظر من اگر خدمت مقدس سربازی اجباری هست باید برای همه باشه و تنها قانونی که مقدارکمی از مشکلات طبقه ضعیف جامه راحل میکرد همین گواهینامه بدون پایان خدمت بود

  • حمید
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   والا اجرایی نشدن این قانون هزار و یک ایراد داره تا اجرایی شدنش.
   در ضمن برای جذب جوانان به سمت خدمت سربازی بهتر نیست تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفت؟
   مثل افزایش حقوق سرباز یا خدمت در حوالی محل سکونت و ….

  • علیرضا
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   آخه من موندم چه فرقی بین منی که قرار بوده معاف بشم به خاطر سه برادری و اون دوست عزیزی که یه سال زود تر از من قبل اینکه این قانون برداشته بشه معاف شده!!!
   چه فرقی بین منی که با نرفتن به سربازی قانون شکنی میکنم و اون سرهنگ … که قانون تصویب شده ی کشور عزیزمون رو اجرا نمیکنه وجود داره!!!
   خدایا به تک تک نمازهایی که خوندم قسم تمام کسانی که باعث شدن از حقوق اجتماعی ام محروم بشم رو به هیچ وجه نمیبخشم نه من نه خانواده ام نمیبخشن

   ستاره های روی شونه هاشون پیش من پشیزی نمی ارزه وقتی خودشون چنین …قانون کشور رو زیر پا میذارن

  • حمید
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   چ بیاد چ نیاد همه در حال انجام رانندگی هستن و مشکلات در حال افزایش .مجلس هم با چند ادم بی سواد داره روندشو میبره جلو مردمم که همه چشم و ذهنشون کور

 2. خزایی از کرج
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  کسی به خاطر گواهینامه خدمت نمی ره ؟بدون گواهینامه پشت فرمان ماشین میشی نه و این کار باعث مشکلات زیادی برای خود شخص و مردم جامعه حایجاد میکنه

 3. مهری
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اگرقانونگذاری وظیفه مجلس است ونیروی محترم انتظامی مجری قانون است پس چرا قانون گواهی نامه بدون خدمت رااجرانمی کنددرحالیکه مجلس وشورای نگهبان ورییس جمهور دستوراجرای ان راداده اند

 4. امید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  نیروی انتظامی کی ……یه نظامی میگه کار مجلس کارشناسی نشده هستش نمیدونم چرا مجلس اونو نمیبره مجلس تا همه ی قوانین کارشناسی شده باشه متأسفم واسه ی همه ی آون نماینده ها کی قانون رو تصویب کردن یه نفر زورش از همه بیشتر

 5. محراب
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سخنان سردار مهری و نیروی انتظامی واقعا جای تعجب دارد آیا سربازان غایب و فراری رو فقط هنگام مراجعه برای دریافت گواهینامه میتوان دستگیر کرد آیا نیروی انتظامی که اس مس و اخطار کتبی ب غایبین و فراری ها داد اطلاعی از محل سکونت این افراد ندارد که طبق گفته نیروی انتظامی اطلاع دقیق دارند .
  پس اینکه مسءله دستگیری رو هنگام دریافت گواهینامه عنوان میکنند عجیب است و خودشون به این نتیجه رسیده اند دستگیری بیش از دو ملیون و دویست هزار نفر که خود این افراد طبعا با خانواده هایی پیوند زده شده اند و افراد بیشتری درگیر این مسءله خواهند شد کار عملی و درستی نیست در نتیجه بیشتر بهانه و سنگ اندازی در راستای این قانون مجلس است که زمان بیشتری برای فروش خدمت پیدا کنند.

 6. هادی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  واقعن آگه کسی نظراینوداشته باشه که بره خدمت میره خدمتشومیکنه اگرم بخاد نره هیچوقت بخاطرگواهینامه نمیره دوسال خدمت بکنه میره براخودش بدون گواهینامه رانندگیشومینه.

 7. سیاوش
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  بیچاره ما ملت که بخاطر لج بازی و ….. باید خواب خوش نداشته باشیم اونا که پول دارن میخرن اونایی هم که ندارن بیچاره تر از بیچاره …من با ۳۶سال سن با زن و بچه باید چه خاکی بسرم کنم که بیکار نباشم حتی وقتی نمیشه مسافرکشی هم کرد.

 8. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  بله خب،آقایان هیچ‌ مشکلی تو زندگیشون واسه خودشون و بچه هاشونو فامیلاشونو هفت نسل آیندشون ندارن ک اینجور واسه خودشون میگن ن نمیشه،اینا خودشون اگه دراین رابطه مشکل شخصی داشتن کم تر از چند روز این قانونو تصویب میکردن،اینا چ میدونن درد مردم و مشکلات جوانان مملکت چیه،اینا… واسشون مهم نیس ک یه رایت ک نان شب زنو بچشو با ی ماشین بدون گواهینامه چطور درمیاره …

 9. رضا
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  واقغاشرم اوراست که درکشوری که ادعای دمکراسی وازادی میکند مردمانش حق ندارندبدون اجازه ی دولتشان رانندگی کنندیامالک وسنددارچیزی شوند‌‌‌..کسانیکه از نمادحقوق شهروندی رونمایی کردندایا درجریان هستندکه نقض حقوق شهروندی بااعمال همین قانونهاست که چون کسی خدمت نرفته رانندگی نکند..اگرقانون براهمه یکسان است پس چرابه خانمهاگواهینامه میدهند.

 10. ایرانی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  آقا خسته نباشید.یک سال مردم رو معلق گذاشتین باز نقض حرفاتون رو میزنین.

  تقصیری هم ندارین سواره هستین خبر از پیاده ها ندارین.
  از فقر و بیکاری چه خبر دارین..بابا اونی که داره دانشگاه میره مدرک میگیره سربازی هم یا میخره یا خدمت میکنه میره سرکار..اونایی که به هر دلیل سربازی نرفتن چرا نبایدگواهی نامه داشته باشن.شما حق رانندگی رو نمیگیرین حق ارامش رو میگیرین ازشون که بدون دغدغه نتونن رانندگی کنن.کل دنیا گواهینامه میگیرن بدون خدمت سربازی ایران چرا فرق داره.تجدید نظر کنین.

 11. و
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  دوستان اینا …. اجرا میشه أینا دارن با این حرفها زور خودشون رو میزنن

 12. یه خسته
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  یه خسته درحال انفجار با۳۵ سال سن خسته ازتبعیض وفقر نداری نمیزارن گواهینامه بگیریم خرید میلیونی هرچی هست برا پولداراست تواین مملکت باشه فشار بیارین چیزی واسه ازدست دادن ندارم به آخرش که رسید با۲۰ لیتربنزین نظام وظیفه تهران میرم خودم رو به آتش میکشم

 13. عادل
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  آخر سال شد خبری نشد گفته بودن آخر سال نو پس

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   سلام اینا فقط بخاطر پول اقا یون عزیز پولی در کار نیست ما اگر پول داشتیم خدمت میخریدم

 14. رهگذر
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اگە قرار باشه تکلیف خدمت سربازیشون مشخص بشه که بیان خدمتشونو بخرند کارشونو بگیرن دیگه چه نیازی به این قانون داره اخه ،یکی جواب اینو به من بده؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  کاش یازده سال زودتر اجرا میشد پنج سال تو زندون کنار خلاف کار ها نبودم لعنت به سنگ اندازها از ما که گذشت به فکر بقیه باشید چندتا بدون گواهینامه رانندگی میکنند اگه تصادف کنند دولت متضرر میشه اخرش که چی کسی که نرفته خدمت برای دریافت گواهینامه میره خدمت.. اگه واقعا خودتون رو خادم ملت میدونید هرچه زودتر اجرا کنید.

 16. محمد
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  من یکی از اولشم میدونستم که این طرح اجرا شدنی نیست چون ….. ،اصلا پشیزی درد من و شما براشون مهم نیست!!!!

 17. اسحق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  ندادن که ندادن

 18. م
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  کی پس اجرای میشه

 19. حمزه کریمی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  باسلام .چرا این طراح اجراع نمیشه یک سال رد شد گفته بودین تا اخرسال اجراع میشه اما نشد چرا؟خدا خیرتون بده اجراحش کنید بزارید حداقل دعاها مردم خوشحالی مردمی که به هر دلیلی نشده خدمت برن این دنیا اون دنیا پست سرتون باشه .خیلی خوبه یکم طعم فقر رو بچشین .انشالله که همه نیت شون فرج صاحب الزمان باشه

 20. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  هیچوقت همگی سر کارید

 21. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  واقعا سرکاریم یه کاری کردن که من یکی بخدا از زندگی خسته شدم

 22. مریم
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اولا سربازی چه ربطی داره به گواهینامه گرفتن؟؟؟ قانون سربازی و معافی برای خروج از کشور و یا استخدامی خوبه ولی خب بابا میخوان رانندگی کنند اینکه جای نگرانی نداره….
  دوما مجلس نماینده مردم هست، طبق نظام جمهوری اسلامی و مردم سالاری، وقتی مجلس قانونی رو تصویب میکنه و دولت هم ابلاغیه میده، نیروی انتظامی داره با این کارش هم دولت و هم مردم رو زیر سوال میبره….. پس شعار دولت و ملت همدلی و همزبانی فقط واسه مردمه که دهنشون رو ببندن؛ مسئولان چی؟؟؟؟
  بابا الکی نیست مجلس قوه مقننه هست وکیل مردم هست چرا به حرفش اهمیت نمیدن به نیروی انتظامی چه ربطی داره وظیفه شه فقط اجرا کنه

 23. مریم
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  تقصیر مجلس هست و دولت، یک قانون تصویب میکنن ولی پیگیری و نظارت ندارن آقا به شما چه؟؟؟؟؟؟تو قانون رو اجرا کن..
  مجلس هم شده وکیل الدوله نه وکیل الرعایا
  ثبت نام از جامانده های یارانه هم تصویب شده دو سال ولی کسی به روی خودش نمیاره که باید اجرا بشه
  ضرر هم واسه ما مردم بدبخته

 24. سجاد
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اخه من که باید خرج مادر و خواهرم بدم و چون بابام طلاق نداده و رفته چندین ساله و معافم نمیکنند چی ها اخه چطور برم خدمت شما بگین کی مادر پنجاه خوردی و خواهرش ول میکنه .آهای مسئولین فکر ما گرفتار ها بکنید .اگه من بابام بود راحت میرفتم خدمت اما الان نیست و طلاق هم نداده مادرمو نمیتونم برم سربازی

 25. mamali
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  من یه جونم بدون هیچ پشتوانه مالی از وقتی هم یادم میاد سرکارم خوب الان باید دوسال از زندگیمو بزارم برم خدمت چون تو کشور من تا پایان خدمت نداشته باشی هیچ غلطی نمیتونی بکنی یه گواهینامه هم نمیتونی بگیری اونایی ک مسئولا بفهمید بخدا واسه ما یه روزم کار کردن یه روزه چ برسه ب اینکه دوسال بخوای از همه چی زده بشی بخدا ماهم حق زندگی داریم ماهم اینده میخوایم منی که هیشکی پشتم نیست وباید خودم زندیگمو بسازم چرا دوسال از کارم بزنم بعد دوسال ایا هنوز کاری واسم پیدا میشه که بخوام دوباره از صفر شروع کنم هیییی از چی بنالیم

 26. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  دوستان فقط ازطریق نمایندگان مجلس پیگیر باشید.چون رانندگی حداقل حق قانونی هستش برای هر شهروند ایرانی

 27. جواد
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  رییس روئسا ک خودشون و بچه هاشون مثل اشراف زاده ها زندگی میکنن.چی میدونن ک تو این ملت کسانی هستن ک ب نون شب محتاجن.چی میدونن بسیاری برا نداری و فقر سربازی نرفتن.لعنت ب دل بی رحم.لعنت

 28. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام مملکت قانون نداره اصلا

 29. م
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام هموطنان گرامی خسته نباشید.بنظر من بیخیال شید بهتره .وقتی به نماینده مجلسم جواب درستی نمیدن معلومه که ما سر کاریم.متاسم برا خودمو هموطنانم که اندازه افانیم ارزشی تو مملکت خودمون ندارین.افغانیایی که تو مملت ما راحت کار میکنن همیشه کار دارن راحت خونه وماشین میخرن گواهینامه میگیرن حتی نمیدونن خدمت چیه

 30. يدنو
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  کسانی که منتظراین قانون هستش خیلی ….

 31. amin
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  امام خمینى(ره):نماینده گان مجلس نباید از قشر ثرتمند مردم باشند چون نمیتوانند مردم رو درک کنن
  این جمله رو با طلا باید بنویسن سردر مجلس .
  که اگه ینفر همجنس ما اونجا بود دوسال پیش اجرا میشد و برادر من زندان نمیشد و این همه بدهى بالا نمیورد.متاسفم هرچند تاسف من فقط مال خودمه /کسى نمیشنوه تاسف من رو من که هیچ تموم ملت تاسف کنن کسى نمیشنوه

 32. علی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  باسلام چرا حرف نمایندگان مجلس که حرف یک ملت است را نیروی انتظامی قبول ندارد با این حساب نیروی انتظامی جدا از جمهوری اسلامی است وجداگانه تصمیم میگیرد ما نه داریم معافیت بخریم نه شرایط رفتن به سربازی با این سن سال زن بچه مشکلات فراوانو در آوردن یک لغمه نان

 33. رضا
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  لعنت به این قانون که اجراش نکردن اخرش

 34. عباس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام به همه دوستان. داداشای گلم حساس نشین روی این موضوع. همه اینا که منم منم میکنن … خوب میدونن هیچ کاری نمی تونن بکنن مجبور هستن به اجرایی کردن برداشتن کارت پایان خدمت یا معافی.

 35. A.s
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  آقا من ۲۷ سالمه، سربازی هم نرفتم و نخواهم رفت. حتا ب زور. یعنی چی آخه، یا باید بری ۲ سال مفتی کار کنی براشون، یا اگه نری کلن جزء آمار نیستی، حتا حق رانندگی هم نداری. یه ساله منتظریم اجرایی شه ک با قرض و وام و… ی ماشین بگیریم بریم کار کنیم و از کارگری در بیاییم. اخه …

 36. قاسم از چوکانلو
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  این روستا هیچکی خدمت نرفته ولی همه ماشین. دارن بدون گواهینامه نصفشم زندان اب خنک میخورن ؟چرا…….ً…………

 37. س
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام

 38. مظلوم و بدبخت
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  خودتون رو کوچیک نکنید مسئولین به حرف کسی گوش نمیدن این ها تو رفاه هستند نمیدونن چی بین مردم میگذره

 39. مرتضی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام واقعی اگه خدمتی که برای گواهینامه گرفتن باشه واقعا باید بهش اخسنت گفت ‌ کشور های دیکتاتور هم‌ اینجوری گرو کشی نمیکنن ازادی های فردی و اجتماعی رو ایشاله که مجلس بتونه تصویب کامل کنه و اجرایی بشه خدا برکت بده به زندگیشون مخالف های این طرح هم ایشاله برن زیر ۱۸ چرخ یا افتخار شهادت کسب کنن همه ار شرشون راحت شن

 40. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  نمیدن که نمیدند این ده دوازده سال راچگونه رانندگی کردیم اینم روش

  • داریوش
   در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

   مجلس‌بایدپافشاری‌کنه‌ اجرایی‌شه‌‌من‌خودم‌ غایب‌خدمتم‌چه‌اجرایی‌شه چه‌نشه‌نمیرم‌ بزنم‌تورانندگی‌‌کسیو‌ناقص‌کنم‌ میشم‌تقصیرکار‌چون‌گواهینامه‌ندارم ‌نون‌خونوادمو‌دارم‌ازبغل‌رانندگی میدم‌چیکارکنم‌برم‌دزدی‌برم‌خلاف‌کنم ?

 41. وحید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام خواهشن این قانون اجرا کنید ممنون
  شکر حق گر شغل ما رانندگیست
  غیرت زحمت اصول بندگیست
  گر نرفتیم ما شبی را خواب ناز
  رزق پاک خوردیم هستیم سر فراز

 42. پویا
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  توی خیلی از کشورهای پیشرفته و متمدن دیگه سربازی اجباری ورافتاده و تنها یک ارتش حرفه ای دارند که خیلی کارآمدتر و بهتراز سیستم “خدمت وظیفه!!”ست. به بیگاری گرفتن جوانان ۱۸ ساله که اکثریت قریب به اتفاق آنان هیچ تمایلی به این “خدمت مقدس!!؟” هیچ به درد جامعه نمیخوره. آقایونی که هیچ کدوم از کارخای رضا خان رو تایید نمیکنن بخاطرمنافعشون این دکان “خدمت وظیفه عمومی”رو ملغی نمی کنن

 43. رضا
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  عزیزان یه گروه تلگرام درست کنید همه بریم تو اون گروه راجع به این قضیه صحبت کنیم

 44. محاق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  بانام خدا
  سلام؛
  الآن داشتم می خواندم یک حس آینده در گذشته بهم دست داد…

 45. م
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  یعنی ما اقایان از خانمها کمتریم

 46. محمد
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  آقایان اجرا کننده چرا به رای نمایندگان یه ملت احترام نمیزارین؟
  اجرای این طرح هم پول و بودجه می خواد؟
  باید یه شکایت جامع بین المللی بنویسیم تا شاید مردم کشورهای دیگه به داد ما ایرانی ها برسن

 47. م.م
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  لااقل بیان از یک تاریخی مثلا متولدین ۵۷ تا ۶۸ را بگین بدون معافی و پایان خدمت گواهی نامه بگیرن چرا تر و خشک را میسوزانید

 48. امید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  چرا گواهینامه باید یه موزل باشه واسه یه جوان که اگه نداشته باشش باید هیچ کاری نکنه وباید خدمت سربازی رو بره تا بتونه بگیره..این همه ادم بدون گواهینامه دارن رانندگی میکنن خدایی نکرده یکی رو زیر بگیرن چی میشه. میشن یه قاتل وتا اخر عمرشون بدبخت میشن وهم طرف مقابل

 49. سروش
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  با سلام.
  از مسئولان خواهشمندیم طرح گواهینامه بدون نیاز پایان خدمت رو اجرا کنند.چون تایید، تصویب و بیان آن در صدا و سیما،سایتها،روزنامه ها و …توسط خود برادران مجلسی و راهور باعث شد که مردم امیدوار شوند.اما عدم اجرای آن باعث تبعات منفی برای خود مسئولان می شود و باعث شکاف بیشتر بین مردم و مسئولان می شود ک رفع آن غیر ممکن است.خواهشمندیم پیگیری مستمر و موثر شود و مشکل جوانان مظلوم ایران زمین حل شود.درود بر ایرانیان واقعی

 50. Arash
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  چ تاریخی میخاید این قانونو تصویب کنید من الان گواهی نامه ندترمو دارم‌رانندگی میکنم سربازی هم نمیتونم برم باید خرج خانوادمو درارم بردارید این قانون مسخررو خدمت برم یا نرم چ فرقی ب حال این مملک داره

 51. مجید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اقا توروخدا تصویبش کنین.زندگیم داره ب طلاق کشیده میشه.ماشینمو گرفتن پارکینگه. چطوری شکم خانوادمو پر کنم؟ خودشون جای گرم میخوابن بفکر ملت بیچاره نیستن.لطفا سال جدید تصویب بشه

 52. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اینها یک عمر دارنند به ملت دروغ میگوىند ؟این هم یک دروغ دیگه ؟زیاد دلتونو خوش نکنید ؟عمرا اگر تصویب بشه

 53. اشکان
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  دیگه گند همه چیو درآوردن من که چشمم از اول آب نمی خورد این قانون اجرایی بشه کی خلاص میشیم از شر اینا نمیدونم

 54. در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  مسخرست من خودم الان ٣ساله بدون گواهینامه دارم رانندگی میکنم تصویب بشه بهتره چون بعدا بدبخت نمیشیم

 55. مسعود
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام به سران کشور بگین میخاید اصلا ما که گواهینامه نداریم رو دسته جمعی اعدام کنید که همگی راحت بشیم!!!!!!!!!!!!!!!!

 56. صاد
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  باسلام اقا به حضرت عباس بعد از۱۷سال کارگری بدبختی با۴تافرزندماشین خریدم جرات ندارم ازشهربزنم بیرون چرااجرای نمیکنیدچراخوشی ارماوفرزندانمان میگیرید

 57. امیر
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  میشه پنج سال غیبت رواجراکنین ماروراحت کنین

 58. سعید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  چرا اجرا نمیشه

 59. کامی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  باسمه تعالی
  سلام:
  از تمام مسئولان کشوری و لشکری خواهشمندیم،که طرح گواهینامه بدون پایان خدمت رو اجرا کنند یا،با پیگیری و تلاش در اجرای آن تلاش کنند.اگر با دید منطقی نگاه کنیم بایستی اجرا گردد.اگر اجرا نشود یا اجرای آن به تعویق بیفتد ما جوانان از شما دلسرد خواهیم شد و پیامدی منفی که همان پاشیده شدن بذر بی اعتمادیست رخ خواهد داد.ما گروهی ۱۸نفره هستیم که در یک پیام از شما خواهشمندیم به زودی طرح اجرا گردد.مطمئن باشید نتیجه کمک به جوانان مثبت خواهد بود.که باعث انسجام و وحدت ملی خواهد شد.با تشکر.
  گروهی ۱۸نفره که خواهان اجرا شدن طرح گواهینامه بدون پایان خدمت هستند.

 60. الهام
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام.ما تازه ازدواج کردیم اما شوهرم گواهینامه نداره اگه میشه اجر اش کنید دیگه

 61. فاروق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  تو رو خدا اجراش کنید چرا تو این مملکت کسی بفکر ما نیست اقا ما تو خونه مریض داریم ما قشر ضعیف جامعه مشکل داریم میفهمید مشکل داریم مشککککککل

 62. نعیم
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام قانون تصویب گواهینامه بدونه پایان خدمت یعنی به ملت نیکی کردید و کار نیک یعنی به خودتون نیکی کردی در صوری اسرءا بخونید

 63. بختیاری4
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  بابا اجرا کنید خسته شدیدم اندازه نخورد اعتماد داشتیم اونم داره از بین میره بهتون

 64. فاروق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  دوستان همه به حاجی دلیگانی پیام بدید حاجی قول داده حتما پیگیری کنه همه بهش پیام بدید

 65. فاروق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  حاجی دلیگانی نماینده مجلس قول دادن کاری کنن هر چه زودتر پیگیری کنن با ایشون در تماس باشید تا زودتر پیگیری کنن

 66. فاروق
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  دوستان مطمئن باشید اجرا میشه فقط دیرو زود داره

 67. یاسر
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  خدا کنه بشه

 68. م
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  پس چی شد

 69. در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  اقا من ایست خدمتم هنوزم مشکل قضایی دارم میتونم‌ برای گواهینامه اقدام کنم

 70. سعید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  ماگروه ۱۵ نفر هستیم همه جوان جان مادرتو اجرایش کنید مردیم از این همه خلاف والا میخواهیم ساده زندگی کنیم گواهینامه را بدون کارت بکنید همه موافقت کردند ولی هیج جوابی به ما ندادی

 71. امیر
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام دوستان حاجی دلیگانی دوروز پیش تو مجلس گفت که باید هرچه زوتر نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی به این موضوع رسیدگی کنن

 72. سعید
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  سلام ، هنوز معلوم نیست این قانون کی اجرائی میشه ، از نمایندگان مجلس خواهش میکنم پیگیری کنن ، خیلی از ماها داریم خرج زن و بچمونو از رانندگی در میاریم ، حقمون نیست خدایی نکرده با یک اتفاق و نداشتن گواهینامه ، همین زندگی داغونمون ، داغون تر بشه و از هم بپاشه ، خواهشن رسیدگی کنید تا این قانون هر چه سریعتر اجرایی بشه ، با تشکر

 73. ali
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  نخواسته مانمیریم مقدس

 74. علی
  در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  شورای نگهبان اعلام کرد کسانی که پایان خدمت از دادن رای محروم است

 75. در ارتباط با مطلب : قانون گواهینامه بدون کارت پایان خدمت در محاق

  کسی خبری از اجرایی شدن این نداره

دیدگاه شما