یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۳

ساخت ابرکامپیوترترین ابرکامپیوتر دنیا

K computer هنوز در مرحله نیم ساخته قرار دارد و پیکربندی آن به طور مشترک توسط این دو کمپانی در حال توسعه است. این ابرکامپیوتر از ۶۷۲ قفسه (computer rack) تشکیل شده است.

ابرکامپیوتر K computer که به‌صورت مشترک توسط کمپانی فوجیتسو و موسسه تحقیقاتی RIKEN ساخته شده، موفق به کسب عنوان قدرتمندترین ابرکامپیوتر دنیا در لیست TOP500 شد.

به گزارش ایسنا، در لیست TOP500، رتبه‌ها و جزئیات ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا اعلام می شود. این پروژه از سال ۱۹۹۳ آغاز شده است و این لیست دو بار در سال (ژوئن و نوامبر) به روز و منتشر می‌شود.

K computer هنوز در مرحله نیم ساخته قرار دارد و پیکربندی آن به طور مشترک توسط این دو کمپانی در حال توسعه است. این ابرکامپیوتر از ۶۷۲ قفسه (computer rack) تشکیل شده است.

در پروژه TOP500 برای مقایسه عملکرد ابرکامپیوترها از برنامه تست LINPACK استفاده می‌شود که سرعت پردازنده‌ها را بر اساس واحد petaflops اندازه می‌گیرد و این ابررایانه با کسب عملکرد ۸۱۶۲ پتافلاپس موفق شده است تا در صدر این لیست جای بگیرد.

علاوه بر این، این سیستم با درصد بازده محاسباتی ۹۳درصد، از این نظر نیز استاندارد بالایی را نشان داده است. از ماه ژوئن ۲۰۰۴ که یک ابرکامپیوتر ژاپنی به نام \”Earth Simulator” توانست رتبه اول را در لیست TOP500 کسب کند، این اولین بار است که مجددا یک ابرکاپیوتر ژاپنی دیگر موفق به کسب چنین افتخاری شده است.

گفتنی است RIKEN، شریک سازنده این ابرکامپیوتر با فوجیتسو درواقع یک موسسه تحقیقاتی ژاپنی در زمینه علوم طبیعی است که در سال ۱۹۱۷ پایه گذاری شده است. بودجه سالانه این موسسه ۸۰۰ بیلیون ین است که تماما توسط دولت ژاپن تامین می‌شود و در حال حاضر ۳۰۰۰ دانشمند در آن مشغول به کارو در ۷ کمپ در ژاپن مستقرند.

کمپانی فوجیتسو شرکتی پیشرو در ارایه راه حل‌های پیشرفته و حرفه‌یی به تجارت‌ها و کمپانی‌هایی است که بر پایه ICT در بازارهای جهانی کار می‌کنند. این شرکت در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور دنیا در حال فعالیت و دارای بیش از ۱۷۰ هزار نیروی کار جهت حمایت و ارایه خدمات به مشتریان است.

فوجیتسو هم‌چنین جهت طراحی و تولید محصولات خود ترکیبی از متخصصان سیستم‌ها و خدمات IT و محصولات ارتباطی و محاسباتی را به وجود آورده است که این ترکیب باعث می شود کمپانی بتواند ارزش افزوده‌ای را از طریق محصولات با کیفیت به مشتریان خود ارایه کند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1886
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما