سه شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ - ۹:۵۴

چین؛ اولین بازار پسته صادراتی ایران!

به گفته‌ی وی پسته مرغوب صادراتی از کشاورز کیلویی هشت هزار تومان خریداری می‌شود و در بازارهای جهانی از تنی شش هزار و ۷۰۰ دلار تا تنی هفت هزار و ۷۰۰ دلار بسته به کیفیت محصول و بازار کشور هدف، فروخته می‌شود.

ایسنا: رییس انجمن پسته ایران از افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید پسته در سال جاری خبر داد و گفت: بیش از ۷۵ درصد از پسته سال زراعی ۹۰-۸۹ با حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ارز‌آوری صادر شده است.

محسن جلال‌پور گفت: بیش از ۷۵ درصد از محصول سال زراعی ۹۰-۸۹ صادر شده است و امسال نسبت به سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد با افزایش تولید مواجه هستیم و سال پرباری برای تولید پسته خواهد بود که البته امید است با برنامه‌های صادر‌کننده و شرایطی پیش‌رو در بازار‌های هدف بتوان در بازار محصول را عرضه کرد.

وی با اشاره به این‌که پسته آمریکایی رقیب پسته ایرانی در بازار‌های هدف است، گفت: با توجه به این‌که بخشی از پسته سال گذشته آمریکایی در بازار مانده و محصول جدید‌شان هم وارد می‌شود، بازار را برای ایران سخت‌تر می‌کند و هنوز یک سوم محصول سال ۲۰۱۰ آمریکا در بازار موجود است و محصول نو هم به زودی وارد می‌شود، که شرایط را برای صادرات سخت می‌کند.

جلال‌پور گفت: از نظر کیفیت پسته ایرانی بهتر از آمریکایی است، اما قیمت تمام شده آنها کمتر از ایران است و این امر شرایط رقابتی را در بازارهای هدف سخت‌تر می‌کند که البته این شرایط در سال‌های گذشته هم بوده است، اما امسال محصول مانده بیشتر از سال‌های قبل است و در هیچ سالی از سال‌های گذشته این مقدار محصول مانده در بازارهای هدف نداشته‌ایم.

رییس انجمن پسته ایران افزود: حداقل ۳۰ درصد از محصول آمریکا و۱۰ درصد از پسته ایران باقی می‌ماند که در مجموع بیش از ۱۰۰ هزار تن است. از سوی دیگر در آستانه‌ی برداشت محصول جدید هم قرار داریم.

جلال‌پور اولین بازار پسته ایران را چین عنوان کرد و افزود: پسته ایران به کشورهای اروپایی، عربی و کشور‌های CIS و آمریکای جنوبی صادر می‌شود.

به گفته‌ی وی، در سال ۸۹ بیش از ۱۴۰ هزار تن پسته صادر شد که البته بخشی از این صادرات از محصول سال ۱۳۸۸ بوده و بخشی از سال گذشته بوده است و از سال زراعی ۱۳۸۹ (مهرماه ۱۳۸۹ تا پایان خرداد‌ماه امسال) نیز ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تن پسته صادر شده است که حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ارز‌آوری داشته است.

جلال‌پور تصریح کرد: با توجه به باقی‌ماندن محصول کهنه ایرانی و آمریکایی در بازار جهانی، افزایش تولید در سال جاری، قابل رقابت‌نبودن قیمت، صادرات امسال را سخت‌تر می‌کند، از سوی دیگر برگشت و فروش ارز برای صادر‌کننده عمده‌ترین مشکل شده است.

به گفته‌ی وی پسته مرغوب صادراتی از کشاورز کیلویی هشت هزار تومان خریداری می‌شود و در بازارهای جهانی از تنی شش هزار و ۷۰۰ دلار تا تنی هفت هزار و ۷۰۰ دلار بسته به کیفیت محصول و بازار کشور هدف، فروخته می‌شود.

جلال‌پور یادآور شد: برداشت پسته تازه از اواخر مرداد‌ماه تا اوایل شهریورماه آغاز می‌شود

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1916
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما