سه شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۹

محصولات ایران خودرو سال آینده با استاندارد یورو چهار به بازار خواهند آمد

محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای سال آینده با استاندارد زیست محیطی یورو چهار عرضه می شوند و گام بعدی این ا ست که تا سال ۱۳۹۳ استاندارد یورو ۵ نیز اخذ شود.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از ایکو پرس، کیوان وزیری مدیر اجرا و نظارت بر استادندارد های ایران خودرو با بیان این مطلب گفت :این روند به معنای انست که ایران خودرو قصد دارد هر چه سریعتر فاصله خود را با خودروسازان جهانی در زمینه برخورداری از استانداردهای روز به حداقل برساند.

وی افزود: فاز مطالعاتی و اجرایی برای رسیدن به استاندارد یورو ۵ از سال آ ینده آغاز که این امربه مدت دو سال طول می کشد و ساز و کارهای فنی و مهندسی لازم برای رسیدن به این توانمندی مهم در ایران خودرو وجود دارد .

وزیری ادامه داد: ایران خودرو به دلیل برخورداری از فناوری های نوین در صنعت خودروسازی به سهولت می تواند این استاندارد ها را با هدف ارتقای کیفیت محصولات خود در راستای رضایت مندی هر چه بیشتر مشتریان اخذ نماید.

مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد های ایران خودرو تصریح کرد: هدف ما این است که به مشتریان اطمینان دهیم که برای بکار گیری استانداردهای زیست محیطی و ایمنی روز از همه توان خود بهره گیری می کنیم .

وی در همین حال از این موضوع انتقاد کرد که خودروسازانی مانند ایران خودرو برای رسیدن به موفقیت های جدید زیست محیطی از همه توان خود بهره گیری می کنند اما جای تاسف است که جایگزینی خودروهای فرسوده که حدود هفتاد درصد الودگی هوای کلانشهر ها را موجب می شوند، در مدت ۱۰ سال سرعت قابل توجهی نداشته است و هر آنچه که خودروسازان با استانداردهای مصوب شده خودرو تولید نمایند ولی وجود خودروهای فرسوده نتایج فعالیتهای خودروسازان را که در جهت ایجاد هوای پاک است تحت تاثیر قرار داده و نتایج خوبی را به نمایش نمی گذارد .

وزیری گفت: خودرو سازان به دنبال توسعه و استقلال صنعتی کشور هستند این درحالی است سازمان های مسئول در مورد کیفیت سوخت و معضل خودروهای فرسوده اقدامات مورد انتظار را با سرعت و شتاب قابل قبول انجام نداده اند

وی تاکید کرد: حتی در مورد سوخت دیزل نیز این مشکل به قوت خود باقیست در حالی که ایران خودرو با همکاری شرکت پژو فرانسه تولید نهایی ۲۰۶ صندوق دار با موتوردیزل را با موفقیت انجام داده و حتی با همکاری شرکت پژو به کشورهای مختلف نیز صادرات داشته است .

مدیر اجرا و نظارت بر استادندارد های ایران خودرو در این مورد گفت : از نیمه دوم سال گذشته تولید این نوع خودرو در دستور کار قرار گرفت وهم اکنون نیز ادامه دارد که می توان گفت یک موفقیت و توانمندی فنی و مهندسی برای ایران خودرو به شمار می رود ضمن آنکه پروژه طراحی و تولید موتور ملی دیزل نیز از دیگر اقداماتی است که گروه صنعتی ایران خودرو در این راستا در دست اقدام دارد .

وی تاکید کرد : در صورتی که سوخت دیزل در ایران بر اساس استاندارد توزیع شود این توانمندی در ایران خودرو وجود دارد که خودروهایی با موتور دیزل تولید وبه بازار پر تقاضای داخلی عرضه کند اما متاسفانه به رغم درخواست های مکرر خودروسازان داخلی در این مورد کوچکترین قدمی از سوی نهادهای مربوطه برای ارتقای کیفیت سوخت دیزل برنداشته نشده است .

وزیری خاطرنشان کرد: در ۲۳ خرداد سال ۱۳۸۹ مصوبه ای در مجلس محترم شورای اسلامی تصویب شد تحت عنوان قانون ارتقای کیفیت که به هیات دولت ابلاغ گردد و که در نهایت وزارت صنایع ومعادن به خودروسازان داخلی دستور به اجرا دادند تا در این خصوص برنامه های مدونی را در دستور کار قرار دهند .

وی اضافه کرد: در این راستا شرکت هایی مانند ایران خودرو با موفقیت در جهت به کارگیری استانداردهای ۵۵ گانه در محصولات خود فعالیت خود را متمرکز کردند و ما موفق شدیم ضرب الاجل شورای سیاستگذاری صنعت خودرو را دراین خصوص اجرایی کنیم .

وزیری اظهار داشت : ما در ۱۴ شهریور ماه سال ۱۳۸۹ موفق شدیم تمامی استانداردها را در همه فرایند های تولید خودرو لحاظ کنیم که موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران این موارد را مورد تایید قرار داده است .

وی خاطر نشان ساخت : انشاء الله زیر ساختهای لازم بر اساس مصوبه هئیت وزیران برای اجرای استاندارد یورو ۴ در کلیه سازمان های ذینفع ( کیفیت سوخت – جایگاههای پمپ بنزین – آزمایشگاههای معتبر) صورت پذیرد که خدایی نکرده باعث عدم اجرای این امر مهم نگردد .

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1918
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما