سه شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ - ۹:۵۷

پول میلیاردی به شرط چاقو !؟

حتی برخی از ابر ستاره ها که حرف از یک میلیارد می زنند هم بیشتر از پانصد میلیون نمی ارزند و بسیار هستند بازیکنان اروپایی و با کیفیت که با دویست هزار دلار به ایران می آیند و کیفیت بالاتری هم نسبت به بازیکنان ایرانی دارند!

«تابناک» ـپرداخت مبالغ کلان از بودجه بیت‌المال به بازیکنان فوتبال و نداشتن خروجی مطلوب در رده ملی و باشگاهی، به یکی چالش‌های اصلی ورزش ایران تبدیل شده است. از مصاحبه بازیکنان، مربیان و مدیران باشگاه‌های لیگ برتری می‌توان چنین استنباط کرد که سقف قراردادها برای لیگ یازدهم هم بیشتر شبیه یک شوخی است…

یکی ازخبرگزاری ها نوشته بود یک بازیکن خاص بـرای پـرسپولیسی شدن پنج شرط عجیـب و غـریـب گـذاشتـه بود، از جمله اینکه پرسپولیس عـلـیـرضـا‌حقیقـی را کنـار بگـذارد و بـه‌جـای او دروازه‌بـان اسـتـقـلال اهـواز را بخرد، دیگر اینکه باشگاه، ده‌درصد از قـراردادش را بـه مـدیـر بـرنـامـه‌هـایش بدهد، یکی از بـازیـکـنان لیگ برتری (احتمالاً منظور سیدجلال حسینی اسـت) را جـذب کـند و رقم پیشنهادی قرارداد هم چیزی نـزدیـک بـه یـک میلیارد بوده است. پرسپولیسی‌ها شروط رحـمـتــی را نـپــذیــرفـتـنــد و ایــن بــازیـکــن، اسـتـقـلالـی شـد. بدون شک این دروازه‌بان برای استقلال هم‌چنین شروطی گـذاشتـه اسـت؛ دروازه‌بـانـی کـه فصل قبل نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان پول گرفته، چطور حاضر می‌شود با نیمی از ایـن مبلـغ، درون دروازه بـایستـد؟ سقف قرارداد؟!

وقتـی بـدون آنکـه هیـچ ســازوکــار و چـارچـوب مـشـخـصـی بـرای پـرداخـت‌هـا در فـــوتـبـــال تـعـــریــف شــود، پــول بـیــت الـمــال را بــه حـلـقــوم فوتبالیست‌ها ریختیم، باید فکراین روزها را می‌کردیم که یکی مثل فلان دروازه بان که به لطف قانون ممنوعیت استفـاده از دروازه‌بـان خـارجی مرد اول بازار نقل و انتقال می شود، حالا برای یک فصل ایستادن درون دروازه، نزدیک به یک میلیارد تــومـان مـی‌خـواهـد و تـازه نـاراحـت هـم مـی‌شـود کـه چـرا اورا\”زیـاده خـواه\” مـی نـامـنـد ومـدعـی مـی شـود کـه عـده‌ای می خواهند خرابش کنند !

عجب زمانه ای شده است عده ای آنقدر گستاخ شده اند که به جای سکوت تنها به پر کردن جیبهای خود می باشند پولهای که قطعا از جیب بیت المال خرج می شود و در این برهه از زمان که همه دست اندرکاران کشور برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم در تکاپو هستند عده ای به لطف و راهنمایی دلالان سودجو بدون هیچ مزاحمتی به کار خود ادامه می دهند ! متاسفانه عده ای از مدیران کشور که تنها ادعای حرفه ای بودن را به خود نسبت می دهد به خاطر ضعف مدیریتی خام افراد سود جو می شوند…

آقایان عزیز که هر کدامتان ادعایتان بیش از عملکردتان است و از کمبود بودجه می نالید و برای رفع این مشکل دست به دامان هر شخصی می شوید کمی عاقلانه تر فکر کنید ، راه حل این مشکل ساده تر از آن چیزی ست که فکرش را می کنید شماها به جای خط و نشان کشیدن با همتاهای خود و سبقت گرفتن برای صحبت کردن با بازیکنان و بالا بردن نرخ کذایی آنان با همتاهای دیگر خود صحبت کنید و همکلام شوید ، تا حالا که خام برخی بازیکنان و البته دلالان سودجو شدید…باز هم دیر نشده لطفا از سرمایه بیت المال درست خرج کنید…

به جز چند بازیکن که به کشورهای عربی رفتند چه کسان دیگری خواهان خوب دارند ، مطمئن باشید همه بازیکنانی که به کشورهای عربی رفته اند مانند سابقبزودی باز می گردند..همه می دانند که آب و هوای کشورهای عربی چگونه است و تنها سه ماه از سال قابل تحمل است و تمرینات بر خلاف کشور ما منظم و در هوای شرجی ۵۰ درجه انجام می شود …

بازیکن فوتبال لیگ برتری ۳۳ تا ۷۰ میلیون در ماه

سقف قرارداد بازیکنان لیگ برتر ۴۰۰ میلیون تومان است که بدون احتساب حقوق ماهیانه رقمی بیش از ۳۳ میلیون در ماه را نشان می دهد , البته برخی بازیکنان جوان تیم های شهرستانی قرارداد هایی حدود ۱۰۰ میلیون تومان و شاید کمتر نیز منعقد کرده اند .

بررسی ها و اخبار غیر رسمی نشان می دهد گرانترین بازیکنان لیگ با رقم قرارداد سالیانه ۸۰۰ میلیون تومانی و حقوق ماهیانه ۳تا ۴ میلیونی در ماه ، حدود ۷۵ میلیون تومان به صورت متوسط در هر ماه درآمد دارد که البته در موضوع درآمد بازیکنان فوتبال , حق باشگاه ها , دلال ها و برخی مربیان و مدیران و … را هم باید در نظر گرفت.

حتی برخی از ابر ستاره ها که حرف از یک میلیارد می زنند هم بیشتر از پانصد میلیون نمی ارزند و بسیار هستند بازیکنان اروپایی و با کیفیت که با دویست هزار دلار به ایران می آیند و کیفیت بالاتری هم نسبت به بازیکنان ایرانی دارند!

در چنین فضایی است که به غلط بحث سقف قرارداد را پیش می کشند و دعواها بیشتر می شود، چراکه تیم ها ملزم به نتیجه گرایی هستند و برای اینکار، دست در خزانه دولت و مردم می کنند و ستاره می خرند در حالی که اگر خصوصی بودند، اولاً خودشان کنترل می کردند، دوم آن که این همه نگران یک نتیجه بد و سرنگونی از روی صندلی نبودند!

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1919
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما