سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۷:۴۸
کارشناسان بازار سرمایه چشم‌انداز خودرویی‌ها در سال آینده را ترسیم کردند

رشد همراه با احتیاط در سایه قراردادهای پسابرجامی

انتخابات پیش‌رو عاملی اثرگذار بر بازار سرمایه است و در ‌باره اینکه بورس در سال ۹۶ چگونه عمل می‌کند نیز باید به انتخابات ریاست جمهوری توجه داشت. این رخداد سیاسی بر اقتصاد کشور و همچنین بر بازار سرمایه بی‌تاثیر نیست

به گزارش اخبار خودرو ،  بورس تهران در انتهای فعالیت خود در سال جاری قرار دارد و بسیاری از معامله‌گران چشم انتظار وضعیت این بازار در سال آینده هستند، این در حالی است که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه آینده، به‌نظر می‌رسد بورس تهران تا آن زمان نیز دستخوش تغییرات خاصی نشود،

در حالی که گروه خودرویی به‌عنوان یکی از لیدرهای اصلی بورس، همواره حتی در روزهایی که حجم معاملات نیز با افزایش همراه نبود، همواره در رتبه نخست داد‌و‌ستد‌ها از نظر میزان حجم قرار داشت اما روز گذشته اتفاق جالبی افتاد و گروه خودرویی در رتبه چهارم صنایع بورسی از نظر حجم معاملات ایستاد.

این آمار گویای آن است که سهام‌داران گروه خودرویی دست از خرید‌و‌فروش در مقیاس گسترده برداشته‌اند و چشم انتظار فرا رسیدن سال آینده هستند تا ببینند در سال آینده در این صنعت بورسی چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

از سوی دیگر سال ۹۵، به‌هیچ ‌عنوان اهالی بازار سرمایه را راضی نکرد، چراکه قبل از شروع سال جاری بسیاری بر این باور بودند که بازار سرمایه امسال می‌تواند آبستن اتفاقات بسیار خوشایندی برای سهام‌داران باشد و خاطرات خوش نیمه دوم سال ۹۲ را برای آن‌ها تداعی و تکرار کند اما در عمل چنین اتفاقی به وقوع نپیوست و بسیاری از فعالان بازار را راضی نکرد.

حال باید دید در سال آینده چه اتفاقاتی در بازار سرمایه روی خواهد داد و آیا رویاهای سهام‌داران برای رشد سهام محقق خواهد شد یا اینکه روند طی‌شده در بورس در سال‌جاری در سال آینده نیز تکرار خواهد شد.

علی رحمانی کارشناس بازار سرمایه :

انتظارات در مورد خودرویی‌ها مثبت است

پیش‌بینی وضعیت صنعت خودرو در سال آینده بورس تهران با توجه به قراردادهایی که صحبت آن با شرکت‌های خودروسازی خارجی شده، انتظارات مثبتی فراهم کرده است.

در حالی که بازار سرمایه انعکاسی از شرایط واقعی اقتصاد کشور است و همه منتظر هستند با پیش‌بینی سال ۹۶ شرکت‌ها وارد بازار شوند تا مشخص شوند شرکت‌ها اقتصاد سال ۹۶ را چگونه می‌بینند.

ذکر این نکته ضروری است که انتخابات پیش‌رو عاملی اثرگذار بر بازار سرمایه است و در ‌باره اینکه بورس در سال ۹۶ چگونه عمل می‌کند نیز باید به انتخابات ریاست جمهوری توجه داشت. این رخداد سیاسی بر اقتصاد کشور و همچنین بر بازار سرمایه بی‌تاثیر نیست.

همچنین فضایی که پس از انتخابات، به‌ویژه در شش ماهه دوم ایجاد خواهد شد، بسیار مهم قلمداد می‌شود و انتظار می‌رود در شش ماهه دوم سال، فضای سرمایه‌گذاری به‌ویژه در صنعت خودرو، نفت، گاز و پتروشیمی مثبت شود و سرمایه‌گذاران از این صنایع بورسی حمایت کنند.

مهدی طحانی کارشناس بازار سرمایه :

سهامداران صبوری کنند

به طور کلی سال ٩۵ سال خوبی برای بازار سرمایه نبود و در تصویری بزرگ‌تر این سال برای اقتصاد کشور نیز چیزی در بر نداشته است. متاسفانه اقتصاد کشور محل وزن‌کشی بازارهای مختلف مخصوصا بازار پول با بازار سرمایه شده است.

آن‌هم در شرایطی که زور بازار پول بسیار بیشتر از بازار سرمایه است. همین عامل باعث می‌شود سیاست‌گذاری‌های غلط در این بازار روی کلیت بازار سرمایه سایه بیندازد.

با توجه به شرایط حاکم بر بازار سرمایه و رکود اقتصادی که وجود دارد، توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران در شرایط فعلی صبور باشند و حتی‌الامکان وارد بازی‌های کوتاه‌مدت و سفته‌بازانه نشوند. بهترین استراتژی در این شرایط، سهامداری با نگاه بلندمدت است.

این در حالی است که عملکرد دوره‌ای صنایع در گزارش‌های ۹ ماهه بهبود یافت. به‌صورت کلی گزارش‌های مالی شرکت‌ها در عملکرد ٩ ماهه مثبت ارزیابی می‌شود. افزایش نرخ ارز در این مقطع زمانی در کنار رشد قیمت کالاهای جهانی، باعث عملکرد مثبت اکثر شرکت‌ها در گزارش‌های ۹ ماهه شد.

از سوی دیگر دولت در بودجه سال ۹۶ انتشار حجم قابل‌توجهی از اوراق مشارکت را تصویب کرد و در‌خصوص این که این موضوع چقدر می‌تواند به بازار سهام آسیب بزند، باید گفت در صورتی که این اوراق با نرخ‌های بالایی منتشر شوند، نه فقط بازار سرمایه بلکه کل اقتصاد را به چالش می‌کشد.

روح الله حسینی‌مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران:

خودرو؛ سودآورترین  صنعت بورسی

اگر بخواهیم در مورد وضعیت صنایع بورسی و میزان رشد آنها در سال آینده سخن بگوییم، می‌توان گفت بین صنایع مختلف، صنعت خودرو با رشد ۲۲۵ درصدی در سودآوری، بالاترین میزان رشد را در پیش‌بینی سال ۹۶ به خود اختصاص داده است.
از سوی دیگر، در روزهای پایانی سال ۹۵، انتشار گزارش‌های بودجه پیش‌بینی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران نویددهنده‌ سال بهتری برای اهالی بازار سرمایه است.
ذکر این نکته ضروری است سالی که با سختی‌های بسیاری برای اهالی بازار سرمایه همراه بود، در حال اتمام است و انتشار این گزارش‌ها در کنار اتفاقات سیاسی و اقتصادی، امکان تصور روزهای بهتری را به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

محمد ثریانژاد مدیرعامل کارگزاری بانک صنعت و معدن :

روند متفاوت سایپا و ایران‌خودرو در انتشار گزارش مالی

یکی از عوامل بسیار مهم در آینده شرکت‌ها وضعیت نرخ ارز بر اساس تصمیمات دولت است که می‌تواند در شرکت‌هایی که دارای تراز مثبت ارزی هستند، مانند صنایع پتروشیمی، پالایشی، فلزی و معدنی، تاثیر مثبت داشته باشند. در جهت مخالف نیز شرکت‌های واردکننده مواد اولیه یا دارای تراز منفی ارزی مانند صنایع دارویی، صنایع شوینده و خودرویی در صورت عدم افزایش نرخ محصولات، متضرر خواهند شد.

از سوی دیگر در ابتدای سال آینده با نزدیک شدن به انتخابات، شاهد تحولات سیاسی و به‌تبع آن هیجانات بیشتری در بازار خواهیم بود که تاثیر خود را بر بازارها خواهد گذاشت و با توجه به شرایط فعلی و نظر فعالان بازار، این هیجانات را می‌توان مثبت دانست.

همچنین باید این مساله را عنوان کرد که مهم‌ترین عامل موثر بر بازار سرمایه در حال‌حاضر کمبود نقدینگی است. بهتر است با نگاه به آینده شرکت‌ها و نه شرایط فعلی و با دیدهای بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری کرد.

از طرف دیگر در صنعت خودرو و تولید قطعات دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا، دو روند متفاوت را در پیش گرفته‌اند، ایران‌خودرو برای سال بعد، کاهش سودآوری و سایپا افزایش سودآوری را پیش‌بینی کرده است.

سایر خودرو سازان نیز زیان خود را مقدار کمتری پیش‌بینی کرده‌اند که دیگر زیان نداشته باشند و روندی سودساز خواهند داشت.
نکته مهمی که برای خودروسازان مهم است، فروش دارایی‌های غیرمولد آنها و کاهش هزینه‌های سرسام‌آور مالی است، به‌طوری که مجموعه ایران‌خودرو اولین گام را در این زمینه در روزهای پایانی سال برداشته و اقدام به فروش سهام بانک پارسیان که در تملک زیرمجموعه‌های این خودروساز بوده، کرده است.

 

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما