یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۵:۰۹

۷ مشکل بزرگ صنعت خودرو

صنعت خودروی کشور در سال‌های فعالیت خود با مشکلات بسیاری مواجه شده است. برخی از این مشکلات در گذر زمان و با تلاش‌هایی که صورت پذیرفته مرتفع شده و برخی از مشکلات همچنان پا برجا مانده و گویی تمام شدنی نیستند.

به گزارش اخبار خودرو ، با توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها و به اصطلاح درسایه برجام، بسیاری از مشکلات ایجاد شده برای صنایع مختلف از بین رفته و صنعت کشورمان روز به روز به شرایط عادی و روال طبیعی خود نزدیک شده است.

صنعت خودرو از اولین صنایعی است که از برجام منتفع شد و در سال ۹۵ با حل شدن مشکلات به رشد ۴۰ درصدی رسید. دراین گزارش سعی داریم به بررسی عمده‌ترین مشکلات صنعت خودرو بپردازیم. صنعتی که شاید در حال حاضر مهم‌ترین و مولدترین صنایعی است که با حرکت خود می‌تواند بسیاری از صنایع دیگر را به حرکت در آورد.

۱- نبود نقدینگی و سرمایه‌ مورد نیاز

نبود و یا کمبود نقدینگی مورد نیاز یکی از مباحث مورد تاکید خودروسازان است. کارشناسان در حال حاضر عمده ترین مشکل صنعت خودرو را نبود نقدینگی می‌دانند و معتقد هستند صنعت خودرو سال‌ها در کشور تاوان عقب ماندگی خیلی از بخش‌ها را داده است. صنعت خودرو باعث حرکت بسیاری از صنایع دیگر در کشورمان شده است. با خوابیدن صنعت خودرو خیلی از این صنایع دچار مشکل شدند. قطعا یکی از تاثیرگذارترین صنایع کشور صنعت خودرو است که با راه افتادن آن تابعین این صنعت هم رشد خواهند کرد.

۲- ضعف خودروسازان در تحقیق و توسعه

در بحث طراحی و R&D  هم خودروسازی کشورمان دچار مشکلات فراوانی است که می‌توان امیدوار بود با قراردادهای جدید خودرویی و توجه خاص به این موضوع، آن‌هم رفع خواهد شد. در کنار این‌ها بحث حساسیت و توقع خاص از صنعت خودرو است که با راه افتادن دیگر صنایع این حساسیت هم از بین خواهد رفت و این بار از دوش صنعت خودرو برداشته خواهد شد. تحقیق و توسعه یکی از بخش‌هایی محسوب می‌شود که همواره مورد غفلت بوده و کمترین بودجه برای این بخش در نظر گرفته ‌شده است. در سال‌های اخیر این بخش بسیار مهم، مورد توجه خودروسازان قرارگرفته و آنها توانسته‌اند به دستاورد‌های خوبی در این بخش دست پیدا کنند.

۳- حضور دولت در صنعت و بازار خودروی ایران

تصدی‌گری دولت و مدیریت ناکارآمد دولتی و سیاسی بر بیش از ۹۵ درصد از صنعت و بازار خودروی ایران باعث بروز مشکلات فراوانی شده است. در این خصوص باید اشاره کرد که هیچ یک از اهداف تدوینی به منظور توسعه دراین صنعت با وجود محدودیت‌های نهفته در ذات مدیریت دولتی قابل تحقق نخواهد بود. بر این اساس می‌توان ‌ضعف تولید در ایران یعنی بهره‌وری پایین منابع را با خصوصی‌سازی تبدیل به یک نقطه قوت و مزیت کرد.

۴-نبود اشستراتژی مشخص تحت عنوان راهبرد یک‌خطی

راهبرد یک‌خطی صنعت خودروی ایران که دربرگیرنده عالی‌ترین هدف توسعه در خودروسازی ایران است. در واقع این هدف تعیین‌کننده مسیر توسعه در صنعت خودروی ایران است. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که در حال حاضر استراتژی صنعت خودرو باید بر هدف مونتاژ برای صادرات متمرکز شود. هر هدفی غیر از این با توجه به شرایط موجود شامل شرایط اقتصادی، فضای کسب‌وکار، صنعت، تولید، نوع مدیریت غیرواقع‌گرایانه است.

۵- نداشتن چشم‌انداز واقع‌گرایانه متناسب با توانمندی‌ها 

سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ براســـاس اهـدافی واقع‌گرایانه و دیدگاهی زیاده‌خواهانه تدوین شده است به طوری که تحقق اهداف این سند با شرایط و توانمندی‌های صنعت خودروی ایران هم‌خوانی ندارد.

۶- نامساعد بودن فضای کسب‌وکار در اقتصاد

نامساعد بودن فضای کسب‌وکار باعث عدم ترغیب سرمایه‌گذاری خارجی برای سرمایه‌گذاری در تولید خودرو در ایران شده است. امروزه و با لحاظ کردن مجموعه شرایط اقتصاد و بازار خودرو در ایران باید گفت سریع‌ترین و به عبارتی تنها راه ممکن برای توسعه در صنعت خودرو بهره‌مندی از شراکت منصفانه و پایدار با شرکت‌های بزرگ خودروسازی و صاحب برند دنیاست.

۷-ضعف در طراحی ساخت اجزای پلت‌فرم

عدم تاکید بر استقرار فرآیند‌های دانش‌محور در حوزه طراحی و ساخت اجزای پلت‌فرم در قراردادهای مشارکت امضا شده و بهره‌مندی ضعیف در جذب سرمایه نقدی از جمله مشکلات صنعت خودرو در کشورمان است. امروزه دو مشکل عمده شرکت‌های خودروسازی در ایران عبارت است از ضعف در فرآیند‌های طراحی و بهبود کیفیت و همان بحث کمبود نقدینگی به دلیل هزینه‌های سنگین سربار.

 

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس
    در ارتباط با مطلب : ۷ مشکل بزرگ صنعت خودرو

    تا روزی که دست حمایتی دولت پشت سر خودروسازان باشه، همین رویه ادامه پیدا میکنه… ریشه همه بدبختیا اقتصاد دولتی و شبه دولتیه…

دیدگاه شما