سه شنبه 21 مارس 2017 - 0:40
گفت‌وگو با صاحب‌نظران درباره وضعیت قطعه‌سازی ایران در سال آینده

از استخدام کارشناس خارجی تا آمادگی تامین قطعات برای تولید ۱/۵ میلیون خودرو

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در سال‌های تحریم آسیب قابل توجهی را تجربه کرد، صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور بود. البته تحولات و اتفاقات سال ۱۳۹۵ نشان از آن داشت که این آسیب‌ها آن اندازه‌ای که در مورد آن نگرانی وجود داشت، غیر قابل جبران نبود.

به گزارش اخبار خودرو ، استقبال شرکت‌های اروپایی و خودروسازان خارجی از همکاری و تشکیل جوینت‌ونچر با تولیدکنندگان ایرانی، منجر به امضای چند قرارداد مشارکت در این حوزه شد. با وجود این اتفاقات مثبت اما این بخش از صنعت مانند قبل همچنان با مشکلات و دشواری‌هایی نیز دست به گریبان بود. بر این اساس «دنیای خودرو» در گفت‌وگو با کارشناسان و فعالان این حوزه، با ارزیابی آنچه در سال ۹۵ رخ داد، بخشی از رویدادها و اتفاقات سال ۹۶ را نیز پیش‌بینی کرد.

رضا رضایی، رئیس انجمن قطعه‌سازان ایران

آمادگی برای مواجهه با چالش‌های سال ۹۶

خودروسازی و قطعه‌سازی دو صنعت استراتژیک به شمار می‌روند. در این میان اما قطعه‌سازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. چون در صورتی که این صنعت از دانش فنی و تکنولوژی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روز برخوردار باشد، می‌تواند محصولات با کیفیت با قیمت رقابتی برای خودروسازی تولید کند.

بر این اساس در سال ۹۵ با تمام مسائل و مشکلاتی که قطعه‌سازان در حوزه‌های بانک، بیمه، گمرک، مالیات بر ارزش افزوده و… با آنها مواجه بودند، خوشبختانه با اهتمام مدیران، ظرفیت تولید خودروسازان تا ۴۰ درصد رشد را تجربه کرد. به این ترتیب به وسیله کاربردی کردن بحث اقتصاد مقاومتی، قطعه‌سازان از لحاظ کمیت توانستند پاسخگوی نیاز خودروسازان باشند. سال ۹۵ در پسابرجام خودروسازان مطرح دنیا برای همکاری و فعالیت در ایران اقدام کردند.

این همکاری‌ها به خصوص در زمینه خودروهای فرانسوی، فولکس، خودروهای چینی و کره‌ای، پیامد این تحولات بود که برای قطعه‌سازان نیز بسیار مبارک بود. به خصوص آن دسته جوینت‌ونچرهایی که انجام شد و بخشی که قرارداد آنها سال آینده امضا خواهد شد.

اینها فرصتی است که قطعه‌سازان بتوانند از فن‌آوری روز TIER1های بین‌المللی بهره‌مند شوند که باعث ارتقای سطح کیفیت محصولات در آینده نزدیک خواهد شد.  با توجه به برخی برنامه‌هایی که البته هنوز قطعیت نیافته، قرار است سال آینده ایران‌خودرو ۷۳۰‌ هزار دستگاه، سایپا ۶۰۰ هزار دستگاه و رنو بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کنند.

بنابراین امیدواریم در سال آینده، شرایط سال ۹۱ تکرار شود و بتوانیم به تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی داخلی برسیم. قطعا این برنامه‌ریزی می‌تواند باعث فعالیت بیشتر و درگیری بیشتر قطعه‌سازان شود.

این بخش هم آمادگی لازم برای پاسخگویی به نیاز خودروسازان داخلی برای این سقف تولید را دارد. به طور کلی به نظر می‌رسد قطعه‌سازان باید خود را برای سالی پرکار و پرچالش‌تر آماده کنند تا در زمینه تولید باکیفیت، با قیمت مناسب موثر عمل کنند.

ضمن اینکه باید برای صادرات محصول به بازارهای هدف نیز برنامه‌های مشخصی داشته باشند. همچنین هیات‌مدیره انجمن نیز در اسفندماه ۹۵ برای تحقق برنامه‌ها در سال ۹۶ اقدامات و مذاکرات زیادی داشته و در این زمینه حتی با یک کارشناس خارجی نیز صحبت شده تا با ارتقای کمی و کیفی محصولات، بتواند طبق مسئولیتی که در قبال اساسنامه انجمن دارد عمل کند.

اشکان گلپایگانی مدیرعامل شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران

ایجاد شفافیت در اجرای استاندارد

به عنوان یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۹۵ باید به رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد. یکی از حرکت‌های جسورانه وزارتخانه در زمینه ارزیابی‌های کیفیت در صنعت خودرو این است که به طور شفاف جزئیات را در اختیار عموم گذاشت. این اقدام در حالی است که این وزارتخانه در حال اضافه کردن شرایط سخت‌گیرانه‌ای به کارهایی که انجام می‌داد، بود.

برای مثال در حوزه خدمات پس از فروش و کیفیت محصولات، ضوابط نظارتی را به شدت سخت کرد. نتیجه این اقدام این است که اگر قبلا محصولی دو ستاره داشت، پس از اجرای این اقدام، احتمالا به تک ستاره تنزل خواهد یافت.

به این ترتیب تاکید وزارتخانه به اصلاح شرایط بود. همچنین با توجه به اینکه سال ۹۵ آخرین سال فعالیت دولت یازدهم محسوب می‌شود. به نظر من این نکته بسیار ارزشمند است و باعث می‌شود فضای خودروسازی تا حد زیادی از شرایط سیاسی خارج شود. به این ترتیب خودروسازان دیگر نمی‌توانند با اقدامات نمایشی کار خود را ادامه دهند.

در مورد نحوه عملکرد شرکت‌ها نیز اتفاقات خوبی افتاد. با توجه به همین رویکرد، پروژه‌های بهبود زیادی در خودروسازی تعریف شد. بر این اساس به طور کلی به نظر می‌رسد که نگاه شرکت‌ها این است که سیاستگذار از آنها چه می‌خواهد و آنها ناخودآگاه به آن سمت حرکت می‌کنند. لذا عموم شاخص‌های ما تغییرات سال ۹۵ را با شیب بسیار ملایم مثبت و رو به بهبود نشان می‌دهد.

به این ترتیب با توجه به اینکه می‌توان رویدادهای سال آینده را مثبت و رو به پیشرفت برای عرضه‌کنندگان خودرو پیش‌بینی کرد، باید این موضوع را نیز مد نظر داشت که برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های دولت در این زمینه تاثیر غیرقابل انکار دارد.

محمدرضا نجفی‌منش عضو هیات‌مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی

رونق صادرات در سال ۹۶

صنعت خودرو در سال ۹۵ با شرایط نسبتا خوبی مواجه بود و به شکلی موثر فعالیت کرد. در واقع اینکه تا ۴۰ درصد رشد تولید داخلی داشتیم، اتفاق بسیار مثبتی ارزیابی می‌شود.

همچنین قطعی شدن چندین قرارداد در حوزه خودروسازی و قطعه‌سازی با طرف‌های خارجی نیز از مسائل خوبی بود که در این سال رخ داد.  به نظر می‌رسد چنین حرکت‌هایی ادامه خواهد یافت و پیش‌بینی من این است که در سال ۹۶ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود.

همچنین قراردادهای بسته شده ثمر خواهد داد و آثار آن در بخش‌های مختلف صنعتی و اقتصادی کشور مشاهده خواهد شد. در واقع با توجه به اینکه طبق قراردادهای امضا شده، قرار است تا ۳۰ درصد تولیدات صادر شود، این اتفاق به رونق یافتن بخش صادرات نیز کمک خواهد کرد.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران

احتمال تاثیر انتخابات بر روند فعالیت سال ۹۶ صنعت خودرو

هر اتفاقی منجر به باز شدن بازارهای جهانی و ایجاد بازار جدید برای قطعه‌سازان شود، قطعا خوب است. بر این اساس از بهترین رویدادهای سال ۱۳۹۵ در صنعت قطعه‌سازی می‌توان به قرارداد پژو اشاره کرد.

این شرکت تا حدی سطح همکاری خود با قطعه‌سازان را تسهیل کرد. رنو هم روند خوبی را در این زمینه طی کرده است. شرکتی مثل فولکس‌واگن هم کار خود را با قطعه‌سازان آغاز کرده است. ضمن اینکه خودروسازان دیگر از جمله چینی‌ها هم برای سرمایه‌گذاری اقداماتی داشته‌اند.

این‌ها بازارهای بالقوه‌ای ایجاد کرده است که امیدواریم در نتیجه این موارد به زودی در بازارهای بین‌المللی نیز فعال‌تر شویم. اما قطعه‌سازی در سال ۹۵ با اتفاقات منفی و ناخوشایند دست و پنجه نرم کرد. غیر از نوسانات پارامترهای اقتصادی تولیدی مثل قیمت مواد اولیه و ارز، یک اتفاق دیگر این است که بعضی قطعه‌سازان در برخی سکتورها از نظر تکنولوژیکی عقب هستند و به‌روزآوری فن‌آوری آنها نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

این در حالی است که با توجه به منفی بودن پارامترهای اقتصادی که به آنها اشاره شد، چنین سرمایه‌گذاری برای قطعه‌سازان دشوار است و تنها قطعه‌سازان بزرگ امکان این سرمایه‌گذاری را دارند. این مساله ممکن است در آینده باعث شود تعدادی از قطعه‌سازان کوچک یا متوسط را در کشور از دست بدهیم.

پیش‌بینی من در مورد اتفاق خوب سال ۱۳۹۶ این است که قراردادها و مذاکراتی که در سال ۹۵ آغاز شده در سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد، قطعه‌سازان بتوانند وارد بازار شوند و کم‌کم تامین قطعات برای خودروسازان جدید را آغاز کنند.

امیدواریم به همان نسبت سال ۹۵ بتوانیم میان قطعه‌سازان داخلی و خارجی و قطعه‌سازان و خودروسازان، قراردادهای جدیدتری داشته باشیم که منافع اقتصادی را نیز در پی داشته باشد.

اما پیش‌بینی دیگر این است که انتخابات ریاست جمهوری کشور را در سال ۹۶ در پیش داریم که معمولا بر مسائل اقتصادی نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین ممکن است چند ماه اول پس از آن با تغییراتی که در بدنه دولت اتفاق می‌افتد، تا حدی روند کار را کند کند. این مساله ممکن است کار قطعه‌سازان، قراردادها و کارهایی راکه به دولت مربوط می‌شود به تعویق بیندازد.
همچنین کماکان یکی دیگر از نگرانی‌های قطعه‌سازان به بحث‌های اقتصادی مربوط می‌شود. با توجه به اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است ارز مبادله‌ای حذف شود. این قطعا در کار قطعه‌سازان تاثیر خواهد گذاشت. به خصوص در شرایطی که شورای رقابت با افزایش قیمت موافقت نمی‌کند.

موضوع دیگر مربوط به مسائل مرتبط با گمرک است. چون گفته می‌شود قرار است در این بخش سختگیرانه‌تر عمل شود و احتمالا تعرفه‌های گمرکی افزایش پیدا کند. همه اینها تاثیر نامطلوبی بر فعالیت قطعه‌سازان خواهد داشت. با این حال امیدواریم حداقل ثبات اقتصادی وجود داشته باشد که قطعه‌سازان در این مسیر بتوانند در سال آینده به نحوی موثر حرکت کنند.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. فرشید صادقی گفت:

    طراح ماشین اما بیثواد وصافکار

دیدگاه شما