چهار شنبه 22 مارس 2017 - 2:45

راز تولید خودروهای زیر ۴ متر در هند!

ما در هند قانون بسیار جالبی داریم که براساس آن در صورت تولید خودروهایی با طول کمتر از ۴ متر مشمول معافیت‌های مالیاتی خاصی می‌شویم.

به گزارش اخبار خودرو ، کمپانی تاتاموتورز در نمایشگاه امسال ژنو علاوه بر به نمایش گذاشتن نسخه ویژه خود یعنی مدل تیگور که طبق شایعات قرار است از اواخر هفته جاری راهی بازار هند شود، از مدل شاسی‌بلند جمع‌و‌جور دیگری با نام نکسون نیز رونمایی کرده است.

مدل نکسون که انتظار می‌رود در ماه‌های آتی راهی بازار شود، در بازار هند به رقابت با مدل‌هایی چون فورد اکواسپرت، ماروتی سوزوکی ویتارا برتزا و ماهیندرا TUV300 خواهد پرداخت.

این شاسی‌بلند جمع‌وجور با طولی کمتر از ۴ متر نخستین بار سال گذشته در اتواکسپوی هند به نمایش درآمده و همانجا گفته شده بود که این خودرو از اواسط سال ۲۰۱۷ راهی بازار خواهد شد.

نکسون به نمایش درآمده در نمایشگاه ژنو به یک موتور دیزل ریووتورک و یک جعبه دنده دستی ۶ سرعته مجهز است. در داخل کابین این ماشین نیز یک واحد اینفومنت با نمایشگر لمسی ۶٫۵ اینچی و یک دوربین دنده عقب قابل مشاهده است.

در روزهای نمایشگاه فرصتی دست داد تا با پراتاپ بُس، مرد شماره یک طراحی تاتا موتورز درباره فلسفه این خودروساز هندی و نگاهش به آینده صحبتی داشته باشیم.

پراتاپ بُس، مرد شماره یک طراحی تاتا موتورز

پراتاپ بُس، مرد شماره یک طراحی تاتا موتورز

نخستین سوالی که می‌خواهم از شما بپرسم، در مورد نگاه شما در مقام طراح تاتا موتورز به طراحی‌های آینده تاتا و تاثیرپذیری آن از گرایش‌های جدید است.
ما در هند قانون بسیار جالبی داریم که براساس آن در صورت تولید خودروهایی با طول کمتر از ۴ متر مشمول معافیت‌های مالیاتی خاصی می‌شویم. ما با خودروهایی که به این نمایشگاه آورده‌ایم و یکی از آنها یعنی نکسون یک شاسی‌بلند جمع‌و‌جور و دیگری یعنی تیگور یک کوپه است ، می‌خواهیم نشان دهیم که با وجود محدودیت مشخص می‌توان مدل‌های مختلفی را برای سلایق مختلف مشتریان عرضه کرد.

چگونه می‌‌توان در محدوده سایز، دو یا سه یا حتی مدل‌های بیشتری تولید کرد. همان‌طور که گفتم نکسون یک شاسی‌بلند جمع‌وجور است، اما نکته قابل توجه در آن وجود فضای کافی برای سرنشینان و البته بار است.

یک راز را به شما می‌گویم و آن هم این‌که می‌توانید یک ماشین لباس‌شویی را با جعبه‌اش در صندوق عقب نکسون جای دهید که بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ لیتر فضا دارد و صندوق عقب تیگور هم ۴ هزار لیتر فضا را در اختیار سرنشینان ماشین برای قرار دادن بار قرار می‌دهد.

ایده پشت طراحی این ماشین‌ها این است که گرچه آنها خودروهایی جمع‌وجور هستند، اما سودمندی و کاربردی بودن آنها دچار نقصان نمی‌شود و این ماشین‌ها بسیار کاربردی و پرفایده هستند، چون در کشوری مثل هند، که البته فکر می‌کنم این مساله در مورد ایران هم صادق باشد، وقتی یک خودرو می‌خرید، باید کارهای بسیار زیاد و متنوعی با آن انجام دهید، از رساندن بچه‌ها به مدرسه گرفته تا رفتن به خرید و رساندن مادربزرگ.در نتیجه نمی‌خواستیم از موضوع جا و فضا در این ماشین‌ها چشم‌پوشی کنیم.

نکسون

نکسون

اگر داخل هر کدام از این دو مدل شوید، می‌بینید فضای بالای سر و جلوی زانو بسیار مناسب و کافی است که اهمیت زیادی دارد. این نگاه ما به طراحی ماشین‌هاست و در آینده هم تغییر نخواهد کرد. اما شیوه‌هایی خلاقانه را برای اقناع ترجیحات مشتریان‌مان ارائه خواهیم کرد.

آیا برنامه‌ای برای ورود به بازاری غیر از هند هم دارید؟
در حال حاضر هند بازار اصلی ما را تشکیل می‌دهد، اما در آینده وارد بازارهای خارج از هند هم خواهیم شد اما تمرکز فعلی ما روی هند است که یکی از بازارهای بزرگ خودرو در جهان به حساب می‌آید.

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر دسترسی خودرو در هند ۱۸ خودرو برای هر هزار نفر است، در حالی‌که این رقم در اروپا بیشتر از ۸۰۰ دستگاه است. پس می‌بینید که هند پتانسیل بسیار قوی دارد.

نکسون

نکسون

بنابراین ما در وهله اول قصدمان رشد در بازار هند است و پس از آن ورود به سایر بازارها را در نظر خواهیم گرفت. در عین حال استانداردهای ما همواره استانداردهایی بین‌المللی هستند.

در مورد پیشرفت فناورانه صورت گرفته در سال‌های اخیر مانند توسعه خودروهای تمام‌الکتریکی یا خودران چه فکر می‌کنید؟
فکر می‌کنم خودروهای تمام‌الکتریکی در نهایت بازار را فراخواهند گرفت، اما این موضوع مدتی زمان می‌برد، چون در حال حاضر باتری‌های این خودروها با قیمت بسیار بالایی تولید می‌شوند و زیرساخت‌های مربوط به شارژ آنها نیز باید به صورت گسترده توسعه پیدا کند.

در حال حاضر این دو مانع عمده جلوی توسعه خودروهای برقی را در هند می‌گیرند. اما فکر می‌کنم سرانجام روزی فرامی‌رسد که این ماشین‌ها در همه جا از جمله هند تردد خواهند کرد.

زیرا نگرانی‌های زیادی در خصوص مسائلی مانند تغییرات آب‌و‌هوایی، آلودگی هوا، رشد پایدار و غیره وجود دارد. پس می‌توان مطمئن بود که ما هم در آینده سراغ این ماشین‌ها خواهیم رفت، اما شاید کمی دیرتر از دیگران.

با توجه به این‌که مساله آلودگی هوا در شهرهای بزرگ هند یکی از مشکلات عمده به شمار می‌شود، در خصوص میزان آلایندگی این ماشین‌ها چه تمهیدی اندیشیده‌اید؟
این دو خودرو از جدیدترین نسل موتورهای تاتاموتورز بهره می‌برند که موتورهایی ۱٫۲ و ۱٫۵ لیتری آلومینیومی و بسیار کم‌مصرف هستند و میزان آلایندگی آنها بسیار پایین‌تر از محدوده مشخص شده در قانون است.

اما همانطور که می‌دانید قوانین مربوط به آلایندگی مدام سختگیرانه‌تر می‌شود و همواره خود را با آنها مطابقت می‌دهیم و سعی می‌کنیم که از آنها پیش بیفتیم زیرا این وظیفه ما در قبال مشتریان‌مان است.

نکسون

نکسون

تا سال ۲۰۲۰ در هند قانون یورو ۶ اجرایی خواهد شد، بنابراین تمام موتورهای ما ویژگی‌های مربوط به استاندارد یورو ۶ را دارا خواهند بود. همچنین از سپتامبر سال جاری استانداردهای یورو NCAP را نیز برای ایمنی خودروهایمان در هنگام تصادف اجرایی خواهیم کرد. در نتیجه چه به لحاظ ایمنی و چه به لحاظ آلایندگی مانند سایر خودروسازان عمل می‌کنیم.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. رامین گفت:

    مسئولین خودرویی ما خوابند واندر خم یک کوچه اند و فقط به فکر این هستند که چگونه مشتری ایرانی را تیغ بزنندوبه بهانه حمایت واشتغال جوانان مردم را مجاب میکنند کشورهای دیگرمانند چین هند ترکیه کره هم همین مشکل را دارند ولی همگام با تکنولوژی و صلیقه روز جلو میروند….

دیدگاه شما