شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰:۴۶
گفت‌وگوی اختصاصی «دنیای‌خودرو» با نادر فقیه‌زاده طراح ارشد ب‌ام‌و

طراح گرن کوپه

یکى از پروژه‌هاى بزرگى که در آن قرار گرفتم، اتومبیل هوشمند ب‌ام‌و i است که آغاز نسل جدیدى از اتومبیل‌هاى گروه خودروسازی ب‌ام‌و خواهد بود.

به گزارش اخبار خودرو ، جدیدترین نسل ب‌ام‌و سری۷ سال گذشته میلادی رونمایی و طراحی نسل جدید این خودرو با کد G11/12 توسط نادر فقیه‌زاده انجام شد که عنوان بهترین خودروی لوکس کنونی جهان را با خود یدک می‌کشد.

نادر فقیه‌زاده

نادر فقیه‌زاده

از کارهای طراحی فقیه‌زاده می‌توان به طراحی داخلی نسل پیشین سری۷ با کد F01/02/03 و نسل فعلی سری۶ در کلاس کوپه، کانورتیبل و گرن‌کوپه اشاره کرد که به ترتیب با کدهای F12، F13 و F06 شناخته می‌شوند، به همین منظور فقیه‌زاده را باید خالق مدل گرن‌کوپه در کمپانی ب‌ام‌و دانست که برای نخستین‌بار در تاریخ خودروسازی این کمپانی شاهد آن هستیم. مدل گرن‌کوپه ب‌ام‌و به خودروهای فست‌بک این خودروساز باواریایی اختصاص دارد.
فست‌بک‌ها خودروهای کوپه‌ای هستند که از دو در اضافی برای ردیف عقب سود می‌برند. البته به این خودروها سدان‌های اسپرت نیز می‌گویند.

در حال حاضر او طراح ارشد گروه خودروسازی ب‌ام‌و است و در زمینه طراحی خودروهای کم‌نظیر این کمپانی فعالیت می‌کند. وی متولد سال ۱۳۵۵ در تهران است و در شهر مونیخ (ایالت باواریا) آلمان زندگی می‌‌کند. در ادامه گفت‌وگوی «دنیای خودرو»با نادر فقیه‌زاده را مطالعه می‌کنید.

با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، به‌عنوان اولین پرسش، فعالیت خودرویی خود را از چه سالی و در چه زمینه‌ای شروع کردید؟ و در حال‌حاضر جایگاه شما در کمپانی ب‌ام‌و چیست؟
یکى از نخستین پروژه‌هایم، در زمینه خودرویى بود که قابلیت پرواز داشت، Visionair پروژه‌ Advanced Design است که درباره تغییر حالت بدنه بود و با تکنولوژى و متریال‌هاى انعطاف‌پذیر و Pneumatic تغییر شکل می‌داد و با کمک موتور توربینى حرکت می‌کرد. در حال‌حاضر نیز مدیر طرح‌هاى آینده این کمپانی هستم.

درباره مسیری که پیمودید برای ما بگویید. چه تحصیلات یا فعالیت‌هایی را سپری کردید؟
در درجه اول، توجه و تشویق پدر و مادرم بود که از بچگى من را در زمینه‌هایى که استعداد داشتم حمایت و تشویق ‌کردند. در دوران تحصیل راه‌هاى دیگرى را هم رفتم، ولى باز هم به رشته‌اى که به هنر و تکنولوژى مرتبط می‌شود، برگشتم. در دانشگاه فرتزهایم آلمان در رشته طراحی صنعتی و طراحی حمل‌ونقل تحصیل کردم و روابط گسترده‌اى با صنعت خودرو، طراحان و مدیرانش به‌دست آوردم. خودروسازان زیادى از قبیل ب‌ام‌و، مرسدس‌بنز، فولکس‌واگن و پورشه در دوره دانشگاه راه‌هایى به من نشان دادند.

دلیل انتخاب ب‌ام‌و از میان این کمپانی‌ها چه بود؟
یکى از جالب‌ترین محیط‌های کارى بین همه کمپانی‌ها متعلق به ب‌ام‌و است، فرهنگ کاری آن که بسیار فلسفى هنرى و پر ابتکار بود من را علاقه‌مند کرد. در دوره کریس بنگل، طراح بزرگ صنعت خودرو که خودروهای معروفی چون ب‌ام‌و سری ۱ E82 ، سری ۷ E65 ، سری ۵ E60، سری ۶ E63 ، سری ۳ E90 و … را طراحی کرده است، از من دعوت به‌کار شد.

علاقه‌تان به خودرو و ب‌ام‌و به چه زمانی باز می‌گردد؟
تقریبا سال ١٩٩٧.

نخستین‌بار در چه سنی پشت فرمان ماشین نشستید و چه زمانی نهایت لذت رانندگی را با ب‌ام‌و تجربه کردید؟
نخستین‌باری که به‌طور قانونى رانندگى کردم، سن ١٧ سالگى و پشت فرمان ماشین بنز پدرم بود. (با خنده) یکى از نخستین ب‌ام‌وها که عاشقش بودم و رانندگى با آن واقعا لذت‌بخش بود، ب‌ام‌و Z3 (مدل M کوپه) سال ٢٠٠۰ بود.

اکنون خودروی شخصی‌تان چیست؟ لطفا نام و مدل دقیق خودرو را بگویید.
البته من هر ٨ ماه یک‌بار ماشین عوض می‌کنم، الان هم ب‌ام‌و ۵۳۵d F10 و مینی‌کوپر S دارم.

دلیل انتخاب ب‌ام‌و ۵۳۵d و مینی‌کوپر S چه بود؟
۵۳۵d ماشین بسیار راحت، قوى، کم‌مصرف و ایده‌آل براى سفر است و مینی‌کوپر S خودرویی زبل مناسب برای شهر به دلیل داشتن جاى پارک است.

پیش از این چه خودروهایی داشتید؟
ب‌ام‌و M6 گرن‌کوپه کامپتیشن پکیج F06، M3 F30، ۳۳۰d سدان F30، ۴۳۵i گرن‌کوپه،۶۵۰i کوپه F13، M5، X5 40d، X6 50i و…

معروف‌ترین طراحی شما را می‌توان جدیدترین نسل سری۷ دانست که به‌عنوان برترین خودروی لوکس سال ۲۰۱۶ انتخاب شد. علاوه ‌بر این تاکنون چه پروژه‌های دیگری را در کمپانی ب‌ام‌و طراحی و انجام داده‌اید؟
پروژه‌هاى مختلفى داشتم، از قبیل کانسپت‌هاى تحقیقاتى تا ب‌ام‌و‌هاى مدل سرى. نخستین طرحم که انتخاب شد، طرح داخل سرى٧ F01/02/03 بود که در طراحی آن هدفم ظرافت، کیفیت لوکس و تکنولوژى برتر بود. یک پروژه لذت‌بخشى که دوباره طرح من را خواستند، طراحى بدنه سرى ۶ F12/13/06 بود که با کوپه و کانورتیبل شروع شد و با طرح سری۶ گرن‌کوپه کلاس لوکس منحصر به فرد را وارد خودروهای ب‌ام‌و کرد. پس از پروژه سرى٧ نسل جدید مدیر طرح‌هاى مختلفى از قبیل سرى ٣، X3، X4 بودم و در حال‌حاضر روى پروژه آینده ب‌ام‌وi کار می‌کنیم.

روند طراحی یک خودروی جدید در کمپانی ب‌ام‌و به‌طور میانگین چقدر زمان می‌برد؟
طراحى خودرو حدودا ۴٨ ماه پیش از تولید با کارهاى کانسپت، نوآورى تکنولوژى و تعیین تناسب شروع و حدود ٣٠ ماه قبل از تولید طرح نهایی ثابت می‌شود.

در صورت محرمانه نبودن، امکان دارد بگویید در حال‌حاضر روی چه پروژه‌ای مشغول به‌کار هستید؟ در آینده چه طراحی جدیدی را می‌توانیم از نادر فقیه‌زاده ببینیم؟
در حال‌حاضر تغییرات بزرگى در صنعت اتومبیل در حال رخ دادن است. ب‌ام‌وi این راه را در سال ٢٠١٣ با ماشین‌هاى برقى با ساختار کربن در پیش گرفت. در ادامه این راه، یکى از پروژه‌هاى بزرگى که در آن قرار گرفتم، اتومبیل هوشمند ب‌ام‌و i است که آغاز نسل جدیدى از اتومبیل‌هاى گروه خودروسازی ب‌ام‌و خواهد بود.

شما زیباترین خودروی تاریخ خودروسازی ب‌ام‌و را چه خودرویی می‌دانید؟
ب‌ام‌و ۵۰۷، Z8، M6 گرن‌کوپه و i8.

اگر فرض کنیم هر کمپانی خودروساز عضوی از اعضای بدن یک انسان است، ب‌ام‌و را کدام عضو از بدن می‌دانید؟
مغز وعضله!

شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطره خودرویی یا بهتر است بگویم ب‌ام‌و‌ای شما چیست؟
شیرین‌ترین خاطره‌ام مربوط به زمانی است که دنبال خانم و پسر سه روزه‌ام رفتم و آنها را از بیمارستان به منزل آوردم. تلخ‌ترین خاطره‌ام وقتى بود که داشتیم با خودروی ب‌ام‌و ۷۶۰iL از مونیخ به طرف شمال می‌رفتیم. در اتوبان ماشینى با تخلف از من جلو زد، خواستم از آن سبقت بگیرم ولى منصرف شدم، پشت سر من هم ماشین برادرم بود. ناگهان از جاده مقابل، ماشینى منحرف شد و به آسمان رفت، معلق زد و مثل تورنادو خاکى بلند شد و روى ماشینى که از من جلو زده بود، افتاد. بیشتر از ٢٠ ماشین با هم برخورد کردند، چه صحنه تصادف وحشتناکى بود! من ترمز شدیدى کردم و هیچ آسیبى ندیدم. از دکمه «اضطرار» که در سقف ب‌ام‌و قرار داشت، براى نخستین بار استفاده کردم. توسط مسیریاب جی‌پی‌اس+ به مرکز وصل شد، بعد از گفت‌وگوى کوتاهى درباره تلفات و ماجراى تصادف، هلی‌کوپتر آمبولانس در چند دقیقه رسید و شروع به کمک‌هاى اولیه کرد.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. مهدی
    در ارتباط با مطلب : طراح گرن کوپه

    لطفا فونت مطالب سایتتان را تغییر بدهید . ادم فراری میشه از خواندن مطالب

  2. مک لارن
    در ارتباط با مطلب : طراح گرن کوپه

    ایناکه همه چرتوپرته چرادرباره خودروسازی ایران صحبتی نکردمیخوادکمک کنه یانه حاشیه رفتن چه فایده داره بیاتومیدون داداش موقعی معروف میشی که برامردمت کاری کنی

دیدگاه شما