یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در 2016

تسلا به پیشتازی تویوتا پریوس پایان داد

اتومبیل های الکتریکی بطور علمی از سال ۱۸۳۷ پا به عرصه وجود گذاشتند و اختراع رابرت دیویدسون که از پیل گالوانی انرژی می‍گرفت را باید اولین خودروی الکتریکی جهان دانست.

به گزارش اخبار خودرو ، اما ورود این خودروها به سطح بزرگراه ها تا سال ۲۰۰۸ میسر نشد. از آن سال روند تولید و عرضه اتومبیل های برقی بطور آهسته اما پیوسته رو به افزایش بوده و اکنون در سال ۲۰۱۷ حداقل ۲۵ مدل تمام الکتریکی در بازار آمریکا موجود است که شامل اتومبیل هایی مثل تسلا مدل S و X، پورشه پانامرا E هیبرید، مرسدس C350E و ولوو XC90 T8 و … می‍شود.

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در 2016

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در ۲۰۱۶

اتومبیل های تمام الکتریکی یا PEV به خودروهایی اطلاق می‍شود که نیروی محرک آنها صرفا از باتری های الکتریکی تامین می‍شود. در کنار آنها اتومبیل های هیبریدی یا PHEV نیز قرار دارد که باتری در کنار موتور درونسوز تولید نیرو می‍کند.

در ادامه می‍توانید در چند اینوگرافی روند فروش اتومبیل های برقی را در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مقایسه کرده و با پرفروش ترین اتومبیل های این بخش از بازار آمریکا آشنا شوید.

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در 2016

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در ۲۰۱۶

فروش اتومبیل های برقی در تمام ماههای سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه خود در ۲۰۱۵ افزایش نشان می‍دهند اما بیشترین میزان افزایش متعلق به ماه دسامبر می‍باشد که با فروش بیش از ۱۹ هزار دستگاه خودروی الکتریکی رکورد بیشترین میزان فروش در یک ماه را از آن خود کرده است. خودروهایی مانند تسلا مدل X،‌ شورلت اسپارک EV و ولت، بی ام و i3 و فورد فیوژن انرژی بیشترین تاثیر را در این افزایش داشته اند.

نکته دیگر عقب ماندن تویوتا پریوس از دیگر رقبا است. گل سرسبد محصولات هیبریدی تویوتا که سالها در بازار اتومبیل های الکتریکی یکه تازی می‍کرد امسال با ارائه مدل پریوس پرایم قصد داشت جایگاه خود را حفظ کند اما تقریبا بطور کامل میدان را به رقبای تازه نفس آمریکایی و آلمانی واگذار کرده و حتی بین ۱۰ خودروی پرفروش الکتریکی در بازار آمریکا نیز جایی ندارد.

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در 2016

بررسی بازار خودروهای الکتریکی آمریکا در ۲۰۱۶

تویوتا پریوس پرایم در حالی نتوانست در سال گذشته حتی به فروش ۲۵۰۰ دستگاه دست یابد که رقیب هموطنش نیسان لیف بیش از ۱۴۰۰۰ دستگاه فروش داشت. سه خودروی تسلا مدل S، شورلت ولت و تسلا مدل X به ترتیب به ۲۹۱۵۶، ۲۴۷۳۹ و ۱۷۵۰۰ دستگاه بیشترین فروش را در سال ۲۰۱۶ تجربه کرده اند.

در مجموع فروش اتومبیل های الکتریکی در بازار آمریکا در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل ۳۷ درصد افزایش داشت. این آمار در مقایسه با رشد ۵ درصدی سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ جهش خیره کننده ای را نشان می‍دهد.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. محمد
  در ارتباط با مطلب : تسلا به پیشتازی تویوتا پریوس پایان داد

  لطفا آدرس غلط ندهید…! همونطور که در مقاله اصلی هم ذکر شده تویوتا پریوس پرایم در دو ماه پایانی سال ۲۰۱۶ وارد بازار شده و فقط در همین مدت کوتاه تونسته ۲۵۰۰ دستگاه بفروشه، که یکی از دلایل اصلی رشد فروش بازار در دو ماه پایانی سال همین بوده! لطفا اگر ترجمه میکنید کامل و درست ترجمه کنید، و اگر جایی از متن نظر شخصی خودتون رو دخیل میکنید ذکر کنید… هیچ کجا در متن به عقب افتادن پریوس یا تویوتا از رقبای آلمانی و آمریکایی حتی کوچکترین اشاره ای هم نشده و این صرفا برداشت شخصی شماست.
  topspeed.com/cars/a-look-at-america-s-relationship-with-electric-vehicles-ar176184.amp.html
  در ضمن با یک سرچ ساده در اینترنت میشه به اطلاعات دقیق و صحیح دست پیدا کرد؛ خانواده پریوس در بازار آمریکا به طور متوسط ماهیانه ۱۲۰۰۰ دستگاه فروش داره و سال پیش مجموعا ۱۳۶۰۰۰ دستگاه پریوس در بازار آمریکا فروش رفته!
  carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius
  البته قطعا این نکته رو نمیشه انکار کرد که فروش پریوس در سال های اخیر دچار افت شده و با فروش سالیانه ۲۳۰۰۰۰ عددی در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ فاصله گرفته.

دیدگاه شما