دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰

بررسی هوندا کلاریتی ۲۰۱۷، اتومبیلی با سوخت هیدروژن

با ورود هر اتومبیل سلول سوختی به بازار این باور تقویت می‍شود که این فناوری دیگر منحصر به فیلم های علمی-تخیلی نیست. هوندا با عرضه کلاریتی در سال ۲۰۱۷ اعتبار ویژه ای به این فناوری بخشید.

به گزارش اخبار خودرو ، دغدغه اصلی مهندسان هوندا این بود که تجربه رانندگی با یک اتومبیل سلول سوختی دقیقا مشابه اتومبیل های الکتریکی بوده و قطعات و سخت افزارهای خاص فناوری سلول سوختی خللی در این امر ایجاد نکنند.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

این کار با طراحی یک پلتفرم اختصاصی که البته برای اتومبیل های برقی متداول نیز قابل توسعه می‍باشد ممکن گشت. اکنون در کلاریتی خبری از صدای جارو برقی مانند و عملکرد کند سایر اتومبیل های آزمایشی سلول سوختی نیست.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

با فشار دادن دکمه استارت صدای بسیار آهسته‍ای به گوش می‍رسد اما با هربار فشردن پدال گاز تن صدا تغییر کرده و مشخص می‍شود خودرو کاملا به فشار بر پدال گاز واکنش نشان می‍دهد.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

بطور کلی کلاریتی سلول سوختی یک اتومبیل الکتریکی محسوب می‍شود که در آن نیروی حاصل از واکنش های شیمیایی از طریق یک موتور الکتریکی AC با گشتاور ۲۲۱ اسب بخار به چرخ ها منتقل می‍‍شود.

کلاریتی ۲۰۱۷ به هیچ وجه صدای زوزه مانند و کسل کننده سری قبلی خود را ندارد؛ با این حال توان پمپ هوا که هوای تازه را برای ژنراتور تامین میکند ۷۰ درصد افزایش یافته است.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

البته به هرحال نباید انتظار دینامیک رانندگی بالایی از آن داشت و در عمل نیز کلاریتی همانند یک هوندا آکورد سنگین نشان می‍دهد. با وجود استفاده از آلومینیوم در کاپوت، دربها و درب صندوق وزن کلاریتی به بیش از ۱۸۰۰ کیلوگرم رسیده است. به گفته مهندسان هوندا مرکز ثقل خودرو پایین تر از هوندا آکورد هیبرید می‍باشد اما توزیع وزن در آن به یکنواختی آکورد نیست.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

هرچند هوندا اطلاعاتی درباره ضریب درگ کلاریتی منتشر نکرده اما به وضوح می‍توان فهمید که در سرعت های بالا خبری از سروصداهای اضافه ناشی از اغتشاش هوا در اطراف خودرو نیست.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

موردی که در شورلت بولت EV آزاردهنده است. هوندا تلاشی زیادی در جهت تامین سکوت و آرامش کابین انجام داده و از شیشه های آکوستیک نه تنها در جلو بلکه در طرفین نیز استفاده نموده است. همچنین اطراف موتور و محفظه سلول سوختی با مواد جاذب صدا عایق بندی شده است.

اساس کار سلول های سوختی استفاده از انرژی حاصل از واکنش شیمیایی بین هیدروژن و اکسیژن می‍باشد که در آن بخار آب به عنوان خروجی موتور منتشر می‍شود.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

هوندا نزدیک به ۲۰ سال بر روی فناوری سلول های سوختی هیدروژنی مطالعه کرده است تا اکنون تمام تجهیزات آن به اندازه یک چمدان متوسط شود. بدین ترتیب تمام محفظه سلول سوختی و موتور الکتریکی برای اولین بار در زیر کاپوت مجتمع شده و فضایی معادل یک موتور V6 و گیربکس آن را اشغال می‍کنند. در آخرین نسل هوندا بازدهی سلول های سوختی به ۶۰ درصد رسیده که قدرتی معادل ۱۳۴ اسب بخار تولید می‍کنند.

در کلاریتی تجهیزات انتقال قدرت از سیستم سلول سوختی به چرخ ها در تونلی بین صندلی ها نصب شده و عملا این خودرو را به اتومبیلی چهار نفره تبدیل کرده است.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

البته برای چهار سرنشین بالغ جای کافی از همه لحاظ وجود دارد. صندلی های جلو نیز به خوبی سرنشین خود را در برمی‍گیرند. هیدروژن در دو مخزن استوانه ای از جنس آلومینیوم و کامپوزیت ذخیره می‍شود.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

یکی از این مخازن ۱۱۷ لیتر حجم داشته و در پشت صندلی عقب قرار دارد و دیگری با ۲۳ لیتر حجم زیر صندلی عقب نصب شده است. بدین ترتیب تنها حجمی معادل ۳۴۰ لیتر برای صندوق عقب کلاریتی باقی مانده است. لازم به ذکر است این دو مخزن بردی معادل ۳۶۶ مایل را برای این خودرو فراهم می‍کنند.

به دلیل اینکه چند ثانیه طول می‍کشد تا سلول سوختی به حداکثر انرژی خود برسد یک باتری لیتیوم یون به ظرفیت ۱٫۷ کیلووات ساعت در کف خودرو جاسازی شده تا این اطمینان ایجاد شود که کلاریتی همیشه توان کافی برای حرکت را دارد.

این مجموعه باتری به عنوان جایگزین سلول سوختی  در لحظات اولیه عمل کرده و سپس از مدار خارج شده و برای استفاده مجدد توسط نیروی موتور الکتریکی شارژ می‍شود.

طراحی داخلی کلاریتی به نوعی الهام گرفته از طراحی بیرونی آن می‍باشد. از یک زاویه می‍توان آن را نمایی از نسل آینده آکورد دانست و از طرف دیگر بی شباهت به طراحی های سیتروئن DS نیست. البته به هر حال ظرافت بیشتری نسبت به رقیب هموطن خود تویوتا میرای دارد.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

کیفیت مواد بکار رفته در کابین بیننده را به یاد محصولات آکیورا انداخته و رگه هایی از لوکس بودن را با خود دارد. قطعاتی که با نمای چوب در کنسول وسط و داشبورد مشاهده می‍شوند هرچند از چوب واقعی نیست اما کیفیت بالایی دارد.

یکی از مشکلاتی که در اتومبیل های سلول سوختی قبلی وجود داشت این بود که مخزن هیدروژن تحت فشار لازم برای رسیدن به حداکثر برد شارژ نمی‍گردید. هوندا ادعا می‍کند که این مشکل را با مخزنی به ظرفیت ۱۰ هزار psi که ظرف ۳ الی ۵ دقیقه پر می‍شود مرتفع کرده است. البته در آزمایشی که انجام شد خودرو فقط ۲۲۱ مایل با یک بار سوخت گیری حرکت نمود که فاصله بسیار زیادی به رقم ادعایی سازنده یعنی ۳۶۶ مایل دارد.

با سوختگیری مجدد این بار در بعداز ظهر کلاریتی توانست تا ۲۶۰ مایل نیز به حرکت خود ادامه دهد. کامپیوتر سفری مصرف متوسط سوخت را ۵۵ مایل به ازای هر کیلوگرم هیدروژن نشان می‍داد.

هوندا کلاریتی 2017

هوندا کلاریتی ۲۰۱۷

با توجه به قیمت ۱۶٫۴۷ دلار برای هر کیلوگرم هیدروژن در مجموع برای طی ۵۰ هزار مایل بطور تخمینی باید ۱۵۰۰۰ دلار هزینه سوخت کلاریتی را بپردازید که این مبلغ به قیمت نزدیک به ۶۰ هزار دلاری این هوندا اضافه خواهد شد. احتمالا کسانی که انگیزه بالایی برای حفظ محیط زیست ندارند ترجیح می‍دهند این مبلغ را صرف خرید اتومبیلی لوکس و با دینامیک رانندگی بالا نمایند.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما