سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
رقابت بهترین هاچ بک های خانوادگی

فولکس گلف ،‌ هوندا سیویک و رنو مگان

مصاف نسل جدید هوندا سیویک و فولکس گلف بازنگری شده و البته یک رقیب فرانسوی به نام رنو مگان. کدام یک برتر از دوتای دیگر خواهند بود؟

به گزارش اخبار خودرو ، در صنعت خودرو برخی کلاس ها در مقاطعی به قول معروف مد می‍شوند اما گروه هاچ بک های کامپکت خانوادگی سالیان متمادی است که جزو اتومبیل های پرطرفدار هستند. برای ثابت شدن این امر کافی است نگاهی به آمار فروش هوندا سیویک بیاندازید که اکنون دهمین نسل از آن روانه بازار شده است. البته باید اشاره کرد هاچ بک هایی مثل اپل آسترا،‌ فورد فوکوس و مزدا ۳ نیز انتخاب های مناسبی در این کلاس محسوب می‌شوند.

فولکس گلف ،‌ هوندا سیویک و رنو مگان

فولکس گلف ،‌ هوندا سیویک و رنو مگان

با نگاهی به تاریخچه هوندا درمی‍یابیم مدیران این شرکت با بینشی ستودنی هرگز تمرکز بر خودروهای خانوادگی را با مسائلی مانند اتومبیل تجملی و لوکس فراموش نکرده اند. بلکه با عرضه پیشرانه های پرقدرت، طراحی مدرن و فناوری های ایمنی و رفاهی سعی در پیشتازی در این بخش از بازار داشته اند.

البته سیویک تنها هاچ بک پرافتخار این گروه نیست. فولکس گلف نیز با نزدیک به چهار دهه سابقه اکنون در هفتمین نسل خود قرار دارد. مدلی که از سال ۲۰۱۳ در خط تولید بوده و به تازگی با ارتقا پیشرانه و اضافه شدن تجهیزات جدید تازه نفس نیز شده است.

اما نسبت به دو هاچ بک دیگر مگان که اکنون شاهد عرضه نسل چهارم آن هستیم؛ تازه واردتر محسوب می‌شود. این سه خودرو روی هم نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه تولید دارند و باید دید کدامیک از آنها به واقع بهترین هستند.

هوندا سیویک

با بیش از چهار دهه سابقه تولید هوندا سیویک بین انبوه هاچ بک های خانوادگی یکی از مورد اعتمادترین گزینه ها محسوب می‌شود. دهمین نسل سیویک در طراحی داخلی و خارجی خود کاملا جدید و نسبت به نسل پیشین از ویژگی های لوکس تری برخوردار شده است. در این آزمایش تیپ EX با موتور ۱ لیتری سه سیلندر و قیمت ۲۳ هزار پوند انتخاب شده است.

هوندا سیویک

هوندا سیویک

هوندا تلاش کرده است تجربه رانندگی با نسل دهم سیویک دلپذیرتر باشد. به همین دلیل با افزایش عرض و کاهش ارتفاع مرکز ثقل را پایین تر آورده و دینامیک رانندگی را بالاتر برده است. هوندا همچنین موتورهای تنفس طبیعی قدیمی را با نمونه های کوچک تر توربو تعویض کرده است.

پیشرانه یک لیتری قادر به تولید ۱۲۷ اسب بخار قدرت می‌باشد که با مگان تقریبا برابری می‌کند. با این وجود سیویک در پیست تقریبا نیم ثانیه کندتر از گلف بوده و شتاب صفر تا صد آن ۱۰٫۱ ثانیه می‌باشد.

هوندا سیویک

هوندا سیویک

همانند رنو در جاده باید فشار زیادی به هوندا وارد کرد تا بتواند پا به پای گلف پیش برود. موتور سیویک اشتیاق زیادی برای افزایش دور دارد اما به همان میزان لرزش و سر و صدای آن نیز بیشتر است. با جابجایی باک خودرو از پشت صندلی به جلوی اکسل عقب توزیع وزن سیویک متعادل تر شده و هندلینگ آن بهبود یافته است. در حالت اسپرت کنترل بدنه در سر پیچ ها خوب بوده اما نرمی حرکت گلف را ندارد. در حالت کامفورت نیز سیستم تعلیق به خوبی ناهمواری های جاده را جذب کرده و سروصدای باد در سرعت های بالا کمتر از گلف است.

فولکس گلف

هفتمین نسل از فولکس گلف به تازگی مورد بازنگری و فیس لیفت قرار گرفته است تا همچنان بتواند به عنوان یکی از محبوب ترین هاچ بک های جهان در برابر رقبا عرض اندام کند. موتور جدید، سیستم ارتباطی و سرگرمی پیشرفته تر و تجهیزات ایمنی و رفاهی بیشتر از جمله ارتقاهای صورت گرفته هستند. در این آزمایش تیپ SE مجهز به موتور ۳ سیلندر ۱ لیتری با قدرت ۱۰۸ اسب بخار انتخاب شده است.

فولکس گلف

فولکس گلف

فولکس گلف واقعا یک اتومبیل خانوادگی است و این مطلب را در جاده بهتر متوجه خواهید شد. تجهیزات و امکانات متعدد به خوبی آرامش و راحتی سرنشینان را تضمین می‌کند. موتور ۱ لیتری گلف پیش از این فقط در مدل اقتصادی بلوموشن در دسترس بود. برخلاف حجم کم آن اما توربوشارژرها بسیار خوب ظاهر شده و شتاب صفر تا صد گلف با ۹٫۶ ثانیه بهترین در میان سه هاچ بک است. عملکرد خوب گیربکس موجب شده سرعت ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر را در ۵٫۶ ثانیه و در دنده چهار بپیماید که ۱٫۱ ثانیه سریع تر از مگان است.

فولکس گلف

فولکس گلف

روی جاده گلف رقیب پرقدرت و در عین حال دارای رانندگی آرامی است. پیشرانه حتی در دور ۱۵۰۰ نیز از توان کافی برخوردار بوده و ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور این هاچ بک بطور کامل از دور موتور ۲۰۰۰ به بعد در دسترس خواهد بود. با این حال گلف هیچ مشکلی برای رسیدن به دور موتور ۶۰۰۰ نیز ندارد.

نقاط مثبت رقیب آلمانی در کنترل خودرو در پیچ ها نیز ادامه دارد؛ جایی که فرمان خوش دست و شاسی متعادل آن به خوبی پایداری خودرو را برقرار می‌کنند. از همه اینها بهتر ترکیب چابکی با راحتی است. شاید در راحتی به خوبی مگان نباشد اما در مجموع این دو فاکتور بهتر عمل می‌کند. کابین نیز به خوبی در مقابل سروصدای بیرونی محافظت می‌شود.

رنو مگان

نسل جدید رنو مگان به لطف طراحی خوش استایل، کابین مدرن و سواری راحت یک مدعی واقعی در کلاس هاچ بک های خانوادگی است. وجود موتور ۱٫۲ لیتری چهار سیلندر، تجهیزات مناسب در کنار قیمت منصفانه ۱۹۷۵۰ پوندی موجب شده تا مگان انتخاب بهتری نسبت به سیویک و گلف به نظر برسد.

رنو مگان

رنو مگان

با وجود اینکه مگان از موتور قدرتمندی برخوردار است اما وزن سنگین ۱۳۴۰ کیلوگرمی موجب شده تا شتاب صفر تا صد آن بهتر از ۱۰٫۲ ثانیه نبوده و در این زمینه در رتبه سوم قرار بگیرد. با وجود گشتاور ۲۰۵ نیوتن متری اما زمان لازم برای رسیدن از سرعت ۸۰ به ۱۱۵ کیلومتر معادل ۱۱٫۶ ثانیه است.

رنو مگان

رنو مگان

بنابراین در مقایسه با موتور چابک گلف و موتور قدرتمند سیویک، پیشرانه مگان برای رسیدن به حداکثر کارایی باید فشار زیادی را متحمل شود. سه حالت مختلف اسپرت، کامفورت و اکو برای رانندگی مگان در نظر گرفته شده است. اما در حالت اسپرت هیجان و چابکی خاصی از خودرو دیده نشده و باید گفت که مگان اصولا برای یک رانندگی راحت و نرم ساخته شده است. تعلیق نرم آن برای جذب هرگونه ناهمواری در جاده آماده است و سروصدای جاده و موتور به داخل کابین راهی ندارد. اما از نظر هندلینگ در جاده به پای گلف نمی‌رسد.

رتبه اول : فولکس گلف

به نظر می رسد بروزرسانی گلف کاملا موثر بوده اما باید توجه کرد اختلاف بین هاچ بک های برتر در این کلاس بسیار جزیی است. گلف ارزش رقم پرداختی را داشته و از فضای جاداری نیز برای یک خانواده برخوردار است. سواری نرم و در عین حال چابک، آرامش داخل کابین و کیفیت بالای مواد بکار رفته در داخل و سیستم های مولتی مدیا از دیگر دلایل کسب رتبه اول توسط این هاچ بک است.

رتبه دوم : رنو مگان

راحتی، آرامش و زیبایی سه کلمه ای است که می‌توان مگان را با آن توصیف کرد. هاچ بک فرانسوی واقعا به نسبت قیمت خود امکانات درخور توجهی در اختیار خریدار می‌گذارد. اما نسبت قدرت به وزن مگان کمتر از دو رقیب دیگرش بوده و از نظر چابکی نیز در مقابل گلف کم می‌آورد.

رتبه سوم : هوندا سیویک

هوندا در یک رقابت تنگاتنگ در رتبه سوم قرار گرفت. سیویک اتومبیلی جادار، با رانندگی مناسب و امکانات ایمنی قابل توجهی است اما در مقایسه با گلف کارایی آن پایین تر و در مقایسه با مگان هزینه نگهداری آن بالاتر است.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس گفت:

    به ما چی.ملت ایران عمرا که دستش به اینها برسد مگر ۵ درصد مردم

دیدگاه شما