سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵

انتقاد معاون ابتکار به تصمیم مجلس برای کاهش سن معافیت معاینه فنی از ۵ به ۴ سال

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از تغییر دوره معافیت معاینه فنی خودروها از پنج سال به چهار سال انتقاد کرد و گفت: در دنیا نمونه های بسیاری وجود دارد که خودروهای تولیدی تنها یک سال از معاینه فنی معاف هستند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از ایسنا ،نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۵ فروردین)، مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده (۶) این لایحه با ۱۴۳ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر موافقت کردند.

یکی از تبصره های این ماده به بحث دوره معافیت انجام معاینه فنی خودرهای شخصی و دولتی می پردازد. طبق تصویب مجلس سن معاینه فنی از پنج سال به چهار سال کاهش یافت این درحالیست که پیشنهاد دولت و سازمان حفاظت محیط زیست، کاهش سن معاینه فنی برای خودروهای شخصی از پنج سال به دو سال بود.

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: تغییر سن معاینه فنی در دولت و در کمیسون‌های مجلس از پنج سال به دو یا یک سال بود و حتی در شور دوم که با ریاست مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌ها تشکیل شده بود، کاهش معافیت سن معاینه فنی از پنج سال به دو یا یک سال تصویب شد.

وی با بیان اینکه نمایندگان حق دارند به هنگام مطرح شدن موضوع در صحن پیشنهاد خود را ارائه دهند، افزود: با توجه به رأی گیری که امروز در مجلس شورای اسلامی انجام شد دوره چهارساله برای معافیت معاینه فنی خودروهای شخصی تصویب شد و خودروهای شخصی از ابتدای تولید تا چهار سال از انجام معاینه فنی معاف هستند و خودورهای دولتی و عمومی همان عدد پیشنهاد دولت یعنی یک سال تصویب شد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این زمینه تابع قانون است، اظهار کرد: تلاش می کنیم تا بتوانیم دوره معافیت معاینه فنی خودروها را کاهش دهیم.

متصدی ضمن انتقاد از تصویب کاهش دوره معافیت معاینه فنی خودروهای شخصی از پنج سال به چهار سال، اظهار کرد: در دنیا نمونه های بسیاری وجود دارد که خودروهای تولیدی تنها یک سال معافیت از معاینه فنی دارند ولی متاسفانه در کشور ما با توجه به تصویب امروز مجلس شورای اسلامی این دوره چهار سال تصویب شد.

به گفته متصدی، بندهای مهم دیگری از جمله بحث استانداردسازی خودروها و جریمه عدم وجود معاینه فنی دارد. افزون بر اینها یک بند دیگر هم که گنجانده شده بود بحث ضرورت وجود برگه معاینه فنی در معاملات خودروها است، بدین ترتیب که پس از ابلاغ این قانون در کلیه معاملات خودروها وجود برگه معاینه فنی الزامی است که این حرکت خوب به منظور ساماندهی معاینه فنی خودروها است هر چند که در حال حاضر با وجود ۴۴۰ مرکز معاینه فنی در کشور معاینه فنی به طور یکپارچه در حال انجام است.

وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم با اصلاح حدود مجاز معاینه فنی که صورت گرفت و به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید بتوانیم وضعیت بهتری از لحاظ معاینه فنی داشته باشیم.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما