چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸

خرید و فروش وسایل نقلیه فرسوده ممنوع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی خرید و فروش خودروهای فرسوده را ممنوع کردند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از تسنیم ،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۶ فروردین) پارلمان در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ۱۲۳رای موافق، ۱۶ رای مخالف، ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس ماده ۸ این لایحه را تصویب کردند.

براساسماده ۸ این لایحه که به تصویبمجلس شورای اسلامی رسید،تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلف شدند، وسایل‌نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از ردهخارج کنند و مسئولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند.

تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده، براساس آئین‌نامه‌ای است که حداکثر ظرف مدت سه‌ ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

طبق این مصوبه پارلمان حمل بار و مسافر، ‌صدور گواهی معاینه فنی،‌ تخصیص بیمه شخص ثالث، ‌خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع شد و پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را  به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، ‌محدوده‌ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است جریمه می‌نماید.

در تبصره ۱ این ماده نیز دولت موظف شد از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل ‌و ‌نقل عمومی با خودروهای‌نو را فراهم کند.

همچنین در تبصره ۲ این ماده دولت مکلف‌ شد در بودجه سالیانه ردیفی به‌ منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده موجود با کارمزد چهاردرصد(۴%) با بازپرداخت ده‌ساله تعیین کند و  به‌تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. مجتبي
    در ارتباط با مطلب : خرید و فروش وسایل نقلیه فرسوده ممنوع شد

    با عرض سلام
    من نمایشگاه دار کامیون هستم حدود ٧٠ درصد خودرو های بازار زیر مدل هستند که اکثر مردم بخاطر قیمت پایین خریداری نموده اند کسی هم که پول داشته مدل بالا خریده وقشر ضعیف با هزار جور وام مدل پایین خریده یکی از مشتری ها یک تک بنز مدل ٩۵ صفر خریده الان چهار ماه هر روز کامیونش خرابه ومشکل فنی داره قبلا مدل پایین داشت خودش میگه تک مدل ١٣۵۵ شرف داره به تک مدل ١٣٩۵ حالا مردم قضاوت کنند خودرو مدل بالا دارای عیب ،خودرو مدل پایین هم از رده خارج این مردم بدبخت باید چکار کنند.اگه وام هم بدهند اخه کار نیست بتونند قسط پرداخت کنند

دیدگاه شما