چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰
سانتافه باید 30 میلیون تومان از سوناتا ارزان‌تر باشد

قیمت کاذب شاسی‌بلند‌های پرطرفدار در بازار ایران

خودروهای شاسی‌بلند کلاس متوسط یا به‌طور دقیق‌تر کراس‌اوور‌های سایز‌متوسط، بزرگ‌ترین بخش بازار خودروهای وارداتی کشور را تشکیل می‌دهند و بیشترین حجم واردات خودرو در این سگمنت است.

به گزارش اخبار خودرو ، هیوندای سانتافه، تویوتا راو۴، کیا سورنتو، میتسوبیشی اوتلندر، نیسان ایکس‌تریل و اخیرا رنو کولئوس این بخش از بازار خودروی ایران را به‌خود اختصاص داده‌اند.

به‌جز دو مدل آخر از برندهای نیسان و رنو که به‌تازگی به بازار آمده‌اند، بقیه این خودرو‌ها بیشترین حجم فروش در برند خود را نیز در اختیار دارند.

هیوندای سانتافه

هیوندای سانتافه

این کراس‌اوورها بر اساس شاسی و پلت‌فرم سدان‌های سگمنت سایز‌متوسط هم‌خانواده‌شان شکل گرفته‌اند، مثلا سانتافه و سورنتو بر‌اساس پلت‌فرم هیوندای سوناتا و کیا اپتیما ساخته شده‌اند یا نیسان ایکس‌تریل روی پلت‌فرم نیسان آلتیما و رنو کولئوس نیز روی پلت‌فرم رنو تلیسمان بنا شده است.

با نگاهی به قیمت‌ تک‌فروشی این کراس‌اوورها در کشور امارات به نکات جالبی برمی‌خوریم. قیمت تک‌فروشی اکثر مدل‌های شاسی‌بلند نام‌برده‌شده در بالا نسبت به مدل سدان هم‌خانواده‌شان که براساس آن پلت‌فرم ساخته شده‌اند‌، کمتر است.

البته به شرطی که مدل شاسی‌بلند از پیشرانه مشابه نمونه سدان برخوردار باشد. مثلا قیمت هیوندای سانتافه با موتور ٢۴٠٠ و سیستم چهار چرخ متحرک نسبت به هیوندای سوناتا ال‌اف ٢۴٠٠ سی‌سی بیش از ۱۰ هزار درهم ارزان‌تر است.

در مدل فول‌آپشن سفارش امارات که البته سطح آپشن آن از مدل‌های سفارش اروپا کمتر است، این اختلاف قیمت به حدود ۱۴ هزار درهم می‌رسد.

در واقع سانتافه فول ٢۴٠٠سی‌سی سفارش امارات در حدود ١۴ میلیون تومان بدون احتساب تعرفه واردات و دیگر هزینه‌ها از سوناتا ٢۴٠٠ سی‌سی ارزان‌تر است. با احتساب تعرفه و دیگر هزینه‌ها، سانتافه باید حداقل ۲۰ میلیون تومان از سوناتا در بازار ارزان‌تر عرضه باشد اما در کمال ناباوری در بازار، سانتافه با قیمت ٣٠ میلیون تومان گران‌تر از سوناتا به‌فروش می‌رسد! مشابه این وضعیت برای بیشتر شاسی‌بلند‌های سایزمتوسط دیگر مانند سورنتو، ایکس‌تریل و اوتلندر نیز برقرار است! اما دلیل این موضوع چیست ؟

به غیر از راو۴ و رنو کولئوس، تمام شاسی‌بلند‌های نام‌برده در بازارهای بین‌المللی با موتور‌های شش سیلندر هم عرضه می‌شوند و در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به دلیل اختلاف قیمت ناچیز مدل ۶ سیلندر با مدل ۴سیلندر و همچنین قیمت ارزان بنزین بیشتر خریداران مدل ۶ سیلندر این کراس‌اوورها را برای خرید انتخاب می‌کنند و مدل‌های ۴سیلندر با موتور ٢۴٠٠ سی‌سی طرفداران چندانی ندارد، لذا نمایندگی‌ها و واردکنندگان عمده، مدل‌های ۴سیلندر را با قیمت ارزان‌تری نسبت به مدل‌های سدان هم‌خانواده عرضه می‌کنند.

زیرا شاسی‌بلندهای سایزمتوسط با موتور ۴ سیلندر نسبت به مدل سدان هم‌خانواده با همان پیشرانه از کشش و توانایی‌های حرکتی به مراتب ضعیف‌تری بر‌خوردارند.

اما در بازار ایران این قضیه برعکس است و به‌دلیل علاقه وافر مشتریان ایرانی به خودروهای شاسی‌بلند و اقبال بلند بازار ایران برای این سگمنت از خودروها، به‌خصوص کراس‌اوورهای سایزمتوسط، کشش زیادی در این بخش از بازار وجود دارد. لذا واردکنندگان و دلالان با درک این موضوع، چنین خودروهایی را با قیمت به مراتب بالاتری نسبت به سدان‌های هم‌خانواده از همان برند عرضه می‌کنند.

بدین‌ترتیب هیوندای سانتافه که در آن‌سوی آب‌های خلیج‌فارس بیش از ۱۰ هزار درهم از هیوندای سوناتا با موتور و سطح آپشنی مشابه ارزان‌تر است، در بازار ایران بیش از ٣٠ میلیون تومان گران‌تر به فروش می‌رسد! مشابه این وضعیت برای بیشتر خودروهای شاسی‌بلند سایز متوسط در بازار ایران رخ داده است.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ژوزف
    در ارتباط با مطلب : قیمت کاذب شاسی‌بلند‌های پرطرفدار در بازار ایران

    نطارت و کنترل زیرصفر، در امدهای نجومی و بی خبری و بی تفاوتی مردم و فقر شدید و فاصله طبقاتی مردم در حال فوران و….

  2. مک لارن
    در ارتباط با مطلب : قیمت کاذب شاسی‌بلند‌های پرطرفدار در بازار ایران

    چرته مردم آه ندارن با ناله سویا کنندطرفدارشاسی بلندن اینم ازاون حرفاست

دیدگاه شما