جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
چهارمین خودروساز عمرانی بزرگ جهان با سالی 6.5 میلیارد دلار درآمد چه محصولاتی دارد؟

هشت گلادیاتور هیتاچی

مذاکرات ادغام هیتاچی با شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی به‌رغم همکاری‌های گسترده این دو شرکت هیچگاه به نتیجه نرسید

به گزارش اخبار خودرو ، در‌حال‌حاضر رتبه چهارم پردرآمدترین خودروساز عمرانی جهان با درآمدی برابر با ۶٫۵ میلیارد دلار در اختیار هیتاچی ژاپن قرار دارد.

این شرکت که همکاری‌های گسترده‌ای با شرکت‌های هم‌ملیت خود یعنی کوماتسو (دارای رتبه دوم فروش جهانی) و میتسوبیشی دارد، به نوعی جایگاه خود را مدیون افزایش نوسانات قیمت ین و به تبع آن افزایش صادرات شرکت از سال ۲۰۱۴ تاکنون است.

از سوی دیگر هیتاچی در سال‌های اخیر با افزایش تقاضای بازار برای خاکبردارهای هیدرولیکی در چین و ژاپن روبه‌رو شد و توانست فروش خود را افزایش دهد.

گرچه افزایش تقاضا در بازارهای محلی توانست این شرکت را از تزلزل نجات دهد اما ادامه رکود اقتصادی در چین و روند کند فروش تجهیزات معدنی در سال‌های گذشته می‌توانست هر پتانسیلی را به خطر بیندازد.

هیتاچی

هیتاچی

در این مطلب ضمن آشنایی بیشتر با این خودروساز عمرانی، به معرفی هشت نوع از خودروهای ساخت آن می‌پردازیم. با اخبار خودرو همراه باشید.

تلاش آمریکایی‌ها برای انحلال هیتاچی

گروه هیتاچی که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ژاپنی است، در شهر توکیو واقع شده و در حال حاضر روی یازده سگمنت تجاری فعالیت شامل سیستم‌های اطلاعاتی و زیرساخت‌های اجتماعی، قطعات و مواد، خدمات مالی، سیستم‌ها و تجهیزات الکترونیک، سیستم‌های مربوط به خودرو، سیستم‌های شهری و ریلی، محصولات رسانه‌های دیجیتال، خودروهای عمرانی و سیستم‌ها و قطعات وابسته به آن متمرکز است.

هیتاچی که در بورس سهام توکیو نیز ثبت شده است، در سال ۱۹۱۰ توسط یک مهندس الکتریک تاسیس شد و در بدو فعالیت خود به تولید موتورهای القایی الکتریکی با توان ۵ اسب بخار به منظور استفاده در معادن مس ‌پرداخت. جنگ‌جهانی دوم و عواقب آن، شرکت هیتاچی را به نابودی کشاند و بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه آن تخریب شدند.

بعد از جنگ نیروهای اشغالگر آمریکایی تلاش کردند هیتاچی را منحل کنند. در نهایت بعد از سه سال مذاکره توافق هیتاچی تنها با ۱۹ سایت تولیدی به فعالیت خود ادامه دهد.

همکاری با میتسوبیشی

هیتاچی در زمینه ادغام بالقوه با شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی در سال ۲۰۱۱ وارد مذاکره شد که بزرگ‌ترین ادغام بین دو شرکت در تاریخ ژاپن محسوب می‌شد اما مذاکرات بین دو شرکت به نتیجه نرسید.

هیتاچی در سال ۲۰۱۲ با خرید شرکت انرژی‌ هسته‌ای انگلیس به نام Horizon Nuclear Powe موافقت کرد. همچنین در سال ۲۰۱۲ دو شرکت هیتاچی و صنایع سنگین میتسوبیشی برای ادغام به منظور فعالیت در زمینه تولید برق حرارتی به توافق رسیدند و قرارداد تجاری امضا کردند که طی آن میتسوبیشی ۶۵ درصد و هیتاچی ۳۵ درصد را در اختیار داشت. مراحل اجرایی این قرارداد از سال ۲۰۱۴ شروع شد.

خودروهای هشت‌گانه عمرانی

شرکت خودروهای عمرانی هیتاچی به عنوان زیرمجموعه‌ای از گروه هیتاچی در ژاپن به فعالیت می‌پردازد. این شرکت در حال حاضر هشت گروه خودروهای عمرانی را تولید می‌کند؛ خاکبردارهای کوچک، خاکبردار‌های متوسط، خاکبردارهای بزرگ، خاکبردارهای چرخ‌دار، خودروهایی با کاربری خاص، جرثقیل، لودرهای چرخ‌دار و دامپ‌تراک‌ها.

خاکبردار‌های کوچک، متوسط و بزرگ

خاکبردارهای کوچک هیتاچی بین یک تا شش تن در دو سایت تولیدی این شرکت در ژاپن و هلند تولید می‌شود. هرچند این مدل‌ها از نظر جثه کوچک به نظر می‌رسند اما فضای داخلی آن‌ها به اندازه کافی بزرگ در نظر گرفته شده است و از کابینی راحت برخوردار هستند.

خاکبردار‌های هیتاچی

خاکبردار‌های هیتاچی

این مدل‌ها به دلیل اندازه‌ کوچکی که دارند به‌راحتی می‌توانند توسط کشنده‌ها حمل شوند. همچنین این مدل‌ها می‌توانند کارهای سبک اما سخت را در فضاهای کوچک به راحتی انجام دهند و ویژگی‌های راحت برای نگهداری و تعمیر این مدل را به نمونه‌ای سریع برای نظافت و بازرسی تبدیل کرده است.

از سوی دیگر خاکبردارهای کوچک هیتاچی به دلیل چرخش سریع و هیدرولیک کافی، مناسب استفاده در سایت‌های تولیدی هستند و نمونه‌های پنج و شش تن آن‌ها می‌توانند در سایت‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که برای جابه‌جایی به ظرفیت‌های بالاتر نیاز دارند اما فضاهای کوچکی را در اختیار دارند.

خاکبردارهای هیتاچی در سایز متوسط با ظرفیت‌های حمل بار هفت تا ۵۰ تن تولید می‌شوند و تقریبا برای تمام سایت‌های تولیدی بزرگ مناسب هستند. مدل‌های استاندارد به‌طور معمول در پروژه‌های عمرانی و زمین‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این در حالی است که خودروهای بزرگ‌تر در معادن سنگ کاربرد دارند.

همچنین این مدل‌ها به واسطه اندازه‌ای که دارند، در پروژه‌های عمرانی جاده‌های پرتردد مناسب هستند. شواهد بررسی‌شده‌ از سوی این شرکت نشان می‌دهد نمونه‌ هیبریدی این مدل حدود ۳۰ درصد کاهش مصرف سوخت را به همراه دارد. هرچند که این خاکبردارها از سوی شرکت‌های بسیاری تولید می‌شوند اما نمونه‌های هیتاچی تقریبا در سراسر جهان به‌ویژه در اروپای غربی در کلاس خود بی‌رقیب محسوب می‌شوند.

شرکت هیتاچی به‌منظور گسترش بازار محصولات خود خاکبردارهای بسیار بزرگی را با ظرفیت حمل ۵۰ تا ۸۷ تن تولید می‌کند که می‌توانند ۲۴ ساعت بدون وقفه فعالیت کنند.

این خودروهای بزرگ در ساخت‌وساز، زمین‌شناسی، معادن به ویژه معادن سنگ کاربرد دارد. از این رو شرکت هیتاچی خاکبردارهای بزرگ ویژه معادن سنگ را در سری R تولید کرده است که برای استفاده در موقعیت‌های دشوار تقویت شده‌اند.

همچنین هیتاچی در این سگمنت، از یک مدل ۱۲۰ تا ۸۰۰ تن برای معادن بهره می‌برد که ظرفیت فوق‌العاده‌ای در کلاس خود محسوب می‌شود.

خاکبردارهای چرخ‌دار

خاکبردارهای چرخ‌دار هیتاچی برای دارندگان مجموعه‌های عمرانی به‌عنوان یک گزینه‌ ارزشمند محسوب می‌شود این درحالی است که به تنهایی نیز یک نمونه کامل به حساب می‌آید.

خاکبردار‌های چرخ دار هیتاچی

خاکبردار‌های چرخ دار هیتاچی

این مدل برای کارهای عمرانی جاده‌ای و زیرزمینی، حمل‌ونقل مواد و عملیات زمین‌شناسی مناسب هستند و در اوزان مختلف توانایی حمل بار از ۱۴ تا ۲۰ تن را دارند. خاکبردارهای چرخ‌دار هیتاچی این قابلیت را دارند که با چنگک، قلاب، چکش و باکت‌های متفاوتی ارائه شوند.

این مدل‌ها در اطراف و میانه‌های سایت‌های کاری به‌راحتی و امنیت کامل به فعالیت می‌پردازند و این در حالی است که موتور این مدل در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کند، از این رو هزینه‌های کمتری را به دارندگان این مدل‌ها تحمیل می‌کنند.

کابین این مدل به گونه‌ای طراحی شده که راننده به اطراف خود احاطه کامل دارد، سیستم‌ هیدرولیک پیشرفته آن نیز می‌تواند سرعت و قدرت بیشتری توزیع کند.

خودروهای خاص

هیتاچی با برخورداری از محصولات گسترده‌ خودروهای عمرانی، توانسته است محصولاتی را با کاربری‌های خاص برای رفع تقاضای صنایع مختلف تولید کند. از این رو به تولید محصولاتی از جمله خودروهای تخریب، انتقال مواد، جنگل‌داری، خاکبرداری‌های زیر زمین و خودروهای مخصوص کار روی سطوح شیب‌دار روی آورد.

خودروهای خاص هیتاچی

خودروهای خاص هیتاچی

خودروهای تخریب هیتاچی مانند دیگر خودروهای این شرکت به منظور ارتقای قدرت و دوام برای کار درمحیط‌های چالش‌برانگیز و افزایش امنیت در کابین، به گزینه‌های بسیاری مجهز شده است.

این سازنده خودروهای عمرانی در سبد محصولات خود از مدل‌هایی نیز برای انتقال و جابه‌جایی مواد برخوردار است که با داشتن آپشن‌های مختلف می‌تواند تقاضای صنایع انتقال مواد را برآورده کند.

برخی دیگر از محصولات هیتاچی به یک بازوی تاشوی تلسکوپی مجهز هستند تا بتوانند خاک را از اعمال ۳۰ متری زمین بالا بیاورند. همچنین خودروهای جنگل‌داری این شرکت برای کار در مسیرهای بدون دسترسی مناسب هستند و در چنین شرایطی به‌راحتی می‌توانند کارهایی مانند برش، قیچی، کشش، اندازه‌گیری و بارگیری را انجام دهند و به دلیل برخورداری از ثبات، دوام و دید مناسب برای انجام تمام کارهای جنگل‌داری کارایی دارند.

نمونه خاص دیگری که هیتاچی از آن بهره می‌برد، یک خاکبردار دوزیست است که هم در خاک و هم در آب می‌تواند به راحتی کار کند. این نمونه که به منظور بازار آفریقا طراحی شده، اجرای فوق‌العاده‌ای دارد و تاکنون از آزمایش‌های خود سربلند بیرون آمده است.

‌ هیتاچی در سال‌های اخیر با افزایش تقاضای بازار برای خاکبردارهای هیدرولیکی در چین و ژاپن روبه‌رو شد و توانست فروش خود را افزایش دهد. گرچه افزایش تقاضا در بازارهای محلی توانست این شرکت را از تزلزل نجات دهد اما ادامه رکود اقتصادی در چین و روند کند فروش تجهیزات معدنی در سال‌های گذشته می‌توانست هر پتانسیلی را به خطر بیندازد

لودرهای چرخ‌دار هیتاچی

لودرهای چرخ‌دار به عنوان نمونه دیگری از خودروهای عمرانی این شرکت به گونه‌ای طراحی شده که راننده به طور کامل به فضای بیرونی اشراف داشته و دید کاملی به اطراف داشته باشد.

لودرهای چرخ‌دار هیتاچی

لودرهای چرخ‌دار هیتاچی

همچنین این خودروها یکی از کم‌صداترین لودرهای تولید‌شده در دنیا هستند. زمانی که راننده کار با این خودرو شروع می‌کند، به‌راحتی متوجه مزایای این مدل ازجمله صندلی‌های راحت و کنترلگر‌هایی با استفاده آسان خواهند شد.

لودرهای چرخ‌دار هیتاچی در سه سایز کوچک، بزرگ و متوسط با ظرفیت‌های حمل قابل توجه از نیروی حفر بالا و سرعت جابه‌جایی کافی برخوردار هستند. مصرف سوخت پایین و نگهداری آسان، هزینه‌های جاری این محصولات را کاهش داده است.

همچنین به دلیل آن که به راحتی هر تیغه‌ای روی این محصولات نصب می‌شود، برای کارهای مختلف مناسب هستند.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما