شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
اظهارات ضد و نقیض درباره آتش‌سوزی در انبار شرکت کروز

میزان خسارت واقعی چقدر است؟

عصر روز پنجشنبه هفته گذشته، انبار شرکت خودروسازی کروز، بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعه در کشور دچار حریق شد. اطفای این آتش توسط تیم‌های آتش‌نشانی که به محل حادثه اعزام شدند، تا صبح روز گذشته (جمعه) طول کشید.

به گزارش اخبار خودرو ، اگرچه مدیرعامل این واحد صنعتی اعلام کرد در حادثه مورد نظر بخشی از انبار مواد اولیه و تنها بخش کوچکی از طبقات دیگر کارخانه (کارخانه شماره بی -۲)دچار آتش‌سوزی شد، اما مشاهدات حاکی از آن است که این حادثه خرابی و خسارت قابل توجهی برای این شرکت به جای گذاشته است.

اظهارات ضد و نقیض درباره آتش‌سوزی در انبار شرکت کروز

اظهارات ضد و نقیض درباره آتش‌سوزی در انبار شرکت کروز

با توجه به اینکه شرکت کروز، در واقع به‌عنوان بزرگ‌ترین قطعه‌سازی کشور شناخته می‌شود که تا امروز حواشی و شایعات زیادی نیز درباره آن مطرح بوده، در اظهارنظرها و خبرهایی که در مورد این آتش‌سوزی، تبعات، جزئیات و عواقب آن وجود دارد، بسیار ضد و نقیض است.

برای مثال در حالی که شاهدان عینی و حاضران در حادثه از برگزاری یک جلسه اضطراری یک ساعته در حدود ساعت یک بامداد روز جمعه در محل حادثه خبر می‌دهند، اما گفته می‌شود اولین جلسه مدیران این شرکت صبح روز جمعه برگزار شد و اولین جلسه با حضور مدیران خودروساز و قطعه‌سازان کشور نیز در روز شنبه برگزار می‌شود.

این در حالی است که در پیگیری‌های روزنامه «دنیای خودرو» حمید کشاورز، به عنوان سهامدار اصلی کروز از هرگونه اظهار‌نظر و اعلام جزئیات خودداری کرد.

میزان دقیق خسارت مشخص نیست
در مورد عواقب از بین رفتن حجم قابل توجهی از مواد اولیه و قطعات الکترونیکی خودرو در آتش‌سوزی انبار شرکت کروز، مدیرعامل شرکت سازه‌گستر در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» با بیان اینکه این انبار که تازه ساخته شده بود، حدود ۵ هزار متر مربع مساحت داشت، گفت: «مشابه این مواد اولیه‌ای که در این انبار از بین رفت، در انبار گمرک موجود است که می‌تواند برای تولید خودرو مورد استفاده قرار گیرد. ضمن اینکه آن‌طور که مدیران شرکت کروز اعلام کرده‌اند، امیدواریم از یکشنبه مجددا تولید در این شرکت آغاز شود.»

معصوم نجفیان در پاسخ به این سوال که تامین منابع مورد نیاز تولید خودروسازان پس از این اتفاق، چگونه انجام خواهد شد، اظهار کرد: «ما از قبل استوک‌سازی داشتیم اما منابع تامین دیگری نیز وجود دارند.

چون تامین قطعات و مواد اولیه‌ای که در این انبار از بین رفت، در انحصار شرکت کروز نبود. با این حال بخش قابل توجهی از تامین قطعات توسط این شرکت انجام می‌شد که امیدواریم با از سر گرفتن تولید در این شرکت، مشکلاتی که به وجود می‌آید از بین برود.»

نایب رئیس هیات مدیره سایپا در ادامه در رابطه با میزان خسارت وارده در اثر این آتش‌سوزی افزود: «اتفاقا من صبح جمعه با آقای کشاورز، از سهامداران اصلی شرکت کروز صحبت کردم، اما هنوز عدد و رقم دقیقی از میزان این خسارت برآورد نشده است.»

نجفیان با اشاره به اینکه صبح روز جمعه، یک جلسه اضطراری با حضور اعضا و مدیران خود شرکت کروز برای بررسی حادثه آتش‌سوزی برگزار شد، گفت: «قرار است یک جلسه فوری نیز با حضور سایر مدیران، قطعه‌سازان و مدیران خودروسازی هم روز شنبه برگزار و جزئیات این حادثه
بررسی شود.»

وی همچنین در رابطه با اینکه در این انبار تعداد زیادی قطعات ای.سی.یو نیز وجود داشت که از بین رفتن آنها می‌تواند بر روند تولید خودرو تاثیر بگذارد، بیان کرد: «ای‌.سی.یو قطعه‌ای است که توسط شرکت کروز از خارج کشور وارد می‌شد که البته کروز می‌گوید برای این قطعات مشکلی پیش نیامده است.»

نجفیان در رابطه با تاثیر این حادثه بر تعیین و افزایش قیمت قطعات گفت: «به نظر من این موضوع به هیچ عنوان بر قیمت قطعات تاثیر نخواهد داشت.»

وی اظهار کرد: «این موضوع تاثیری بر خط تولید سایپا نخواهد داشت و همین که در روز جمعه خط تولید خودرو در سایپا تعطیل شد به این دلیل بود که شرایط تحت کنترل و مدیریت باشد. بنابراین این حادثه اختلالی در تولید خودرو در این شرکت ایجاد نمی‌کند.»

قطعات را از منابع دیگر تامین می‌کنیم
مدیرعامل ساپکو در این رابطه در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» اظهار کرد: «اطلاعی از جزئیات آتش‌سوزی در انبار کروز ندارد.»

با توجه به اینکه کروز بزرگ‌ترین تامین‌کننده قطعات به‌خصوص برای دو خودروساز اصلی کشور به‌شمار می‌رود، حسین نجاری در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌شود این اتفاق تا چه زمانی و چه میزان بر خط تولید خودروسازان تاثیر بگذارد، گفت: «در زمینه تامین قطعات مشکلی پیش نخواهد آمد. چون ایران‌خودرو برای تامین قطعات مورد نیاز برای تولید، منابع تامین دیگری دارد که می‌تواند مایحتاج خود را از آن طریق تامین کند.»

به گفته وی ۳۰۰ قطعه‌ساز فعال در کشور وجود دارند که قطعات مورد نیاز برای تولید خودرو را در اختیار خودروسازان قرار خواهند داد.

نجاری اما در این زمینه که غیر از شرکت کروز، کدام قطعه‌ساز می‌تواند ای.سی.یو را به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین قطعات مورد نیاز جهت تولید، در اختیار خودروسازان قرار دهد، توضیحی نداد.

خسارت به انبار مواد پلیمری و ای.سی.یو
به دنبال پیگیری‌های روزنامه «دنیای خودرو» از جزئیات سانحه آتش‌سوزی که عصر روز پنجشنبه گذشته در یکی از انبارهای بزرگ‌ترین شرکت قطعه‌سازی کروز اتفاق افتاد، یک فعال در صنعت قطعه‌سازی با اشاره به اینکه کشاورز و علی‌پور دو مالک اصلی شرکت کروز هستند، تاکید کرد: «شرکت‌های بهمن، کروز و زیرمجموعه‌های آنها در مالکیت این دو نفر است.»

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: «این شرکت مدتی قبل تلاش قابل توجهی برای به دست آوردن دو صندلی در هیات‌مدیره ایران‌خودرو داشت. وی با تاکید بر اینکه در این انبار که دچار آتش‌سوزی شد، حجم زیادی مواد پلیمری و «ای‌سی‌یو» ذخیره شده بود، گفت: «امیدواریم خط تولید دو خودروساز اصلی تا دو هفته آینده مختل نشود.»

این فعال قطعه‌سازی با توضیح این مطلب که تامین‌کنندگان خودروسازان، به خصوص ایران‌خودرو از صبح دیروز در تماس‌های مکرری که با قطعه‌سازان داشته‌اند، دنبال تامین این قطعات هستند، اظهار کرد: «شرکت عظام هم در تولید این قطعات پیشرو است اما طبیعتا ظرفیت تولید کروز را ندارد.»

وی با بیان اینکه برخی از منابع میزان خسارت وارده ناشی از این سانحه را حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌کنند، گفت: «به هر حال این میزان خسارت کمتر از ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان نیست.»

الان ضرورتی برای اعلام جزئیات نمی‌بینیم
حمید کشاورز، عضو هیات مدیره و یکی از دو مالک اصلی شرکت کروز در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» در رابطه با آتش‌سوزی روز پنجشنبه در یکی از انبارهای بزرگ این شرکت با تاکید بر اینکه در جریان این اتفاق است، از ارائه هرگونه جزئیات در این زمینه خودداری و اعلام کرد هر اطلاعاتی که لازم باشد مردم در این زمینه بدانند، پس از انجام تحقیقات و بررسی‌ها، متعاقبا به طور رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما