یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۴

سانتافه

در اوایل سال ۲۰۰۱ ایده‌های جدی شرکت کره‌ای هیوندای برای رقابتی آشکار با فورد Escape، مزدا Tribute و پونتیاک Aztek به ثمر نشست و مدل جدید با اسم سانتافه در دو نسل تولید شد.

نسل اول روی پلت‌فرم SM از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ در خط تولید هیوندای جای گرفت. این خودرو که در اولسان کره جنوبی تولید شد، در ابتدا با مدلهای ۳٫۳، ۲٫۷ و ۲ لیتری تولید می‌شد که البته مدل آخر هرگز راهی آمریکا نشد.

نسل اول سانتافه از سیستم انتقال قدرت نیمه اتومات به همراه سامانه‌های AWD، FWD استفاده می‌کرد. درست یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۲ سانتافه بدون تغییر مخصوص دوباره تولید شد و جالب اینکه هنوز هم جزو خودروهای پر درخواست است. اما در اواسط همین سال حجم باک کلیه مدل‌ها از ۶۵ به ۷۵ لیتر تغییر کرد و البته قدری هم طراحی داخلی و چیدمان کنسول تغییر یافت. در سال ۲۰۰۳ به دنبال برخی اعتراض‌ها از سوی مشتریان به علت نبود چراغ در جعبه داشبورد و عدم قدرت کافی، مدل تقویت شده ۳٫۵ لیتری به صورت شش سیلندر V شکل تولید شد. آخرین تغییر ظاهر یا Facelift نسل اول هم در سال ۲۰۰۵ صورت گرفت و علاوه بر تغییر ظاهری، حداکثر سرعت نیز به ۲۳۲ کیلومتر در ساعت افزایش یافت.
اما نسل دوم یا همان مدلی که ما در ایران هم می‌بینیم از ابتدای سال ۲۰۰۷ روی پلت‌فرم CM در کارخانه هیوندای آلابامای آمریکا ساخته شد. هم اکنون در این کارخانه مدل سوناتای شش سیلندر هم تولید می‌شود. اولین بار از این خودرو طی یک تشریفات خاص در نمایشگاه دیترویت سال ۲۰۰۶ رونمایی شده بود. در مورد سانتافه جدید باید گفت ایرادهای وارده به نسل اول مانند ورود صدای محیط به داخل و عدم دید مناسب عقب کاملاً حذف شد. در کل سانتافه در سه تیپ LX، SE و GLS تولید شد که مدل آخر نام آشنای ایرانیهاست.
این اتومبیل که نسل دوم سانتافه می باشد در تمام قسمتها نسبت به نسل اول این اتومبیل تغیر پیدا کرده است. یک پلت فرم یا شاسی جدید یک موتور V6 جدید با مصرف سوخت بهینه و ایمنی بالا با استفاده از قطعات مختلف به صورت استاندارد.
سانتافه برای رقابت با اتومبیلهایی مانند لکسز RX و آکورا MDX و ولووXC90 ساخته شده است. هیوندای توانسته پنج ستاره در بخش ایمنی از اداره کل ایمنی بزرگراهها در آمریکا کسب کند که این مطلب را مدیون شش ایربگ پرده ای جانبی و سیستم کنترل الکترونیکی پایداری ESC و… می باشد.
موتورهای در نظر گرفته شده برای سانتافه دو موتور V6 می باشد که اولی موتوری به حجم ۲.۷ لیتر می باشد که نسبت به موتور نسل قبلی مورد بهینه سازی قرار گرفته است و می تواند ۱۸۵ اسب بخار نیرو تولید کند حداکثز گشتاور این موتور ۱۸۳ پاوند می باشد.
موتور بعدی موتور جدید V6 هیوندای موسوم به لامبادا به حجم ۳.۳ لیتر می باشد که می تواند ۲۴۲ اسب بخار قدرت و گشتاوری معادل ۲۲۶ پاوند ایجاد کند.
مطلبی که می توان راجع به پلت فرم و زیربندی سانتافه بیان کرد استفاده هیوندای از دیفرانسیل موسوم به سه تکه بجای دیفرانسیلهای صلب و یک تکه که امروزه فقط در کامیونها، وانت ها و SUV هایی استفاده می شود که از شاسی وانت بارها استفاده می کنند. این دیفرانسیال ها سبب مستقل عمل کردن هر چرخ٬ نرمی و راحتی بیشتر٬ فرمان پذیری فوق العاده، قدرت مانور و ایمنی بیشتر می شود. این گونه دیفرانسیل که از سال ۱۹۶۶ در ماشینهای آلمانی واز سال ۱۹۷۲ در تمام اتومبیلهای آلمانی به جز اپل و فورد که مالکیتی آمریکایی دارند استفاده می شود با تغییر دادن مرکز ثقل ماشین تاثیر به سزایی در عملکرد دینامیکی اتومبیل دارد.
در کشورمان با توجه به قیمت آن این اتومبیل رقیب سرسختی برای پرادو می باشد و اینکه سانتافه برای کسانیکه کمتر از جاده خارج می شوند اتومبیل مناسبتری به نظر می رسد. ضمن اینکه با وجهی که برای پرادوی چهار سیلندر که می توان گفت ماشین تنبلی است می پردازیم می توانیم یک سانتافه شش سیلندر با دیفرانسیل سه تکه که تاثیر چشمگیری بر رانندگی اتومبیل می گذارد خریداری کنیم.
سانتافه GLS در حالت خشک ۱۹۲۱ کیلوگرم و با احتساب تمام مایعات ۲۴۹۵ کیلوگرم وزن دارد. طول، عرض و ارتفاع آن هم به ترتیب ۷/۱، ۸/۱ و ۶/۴ متر است. طول محور آن ۲۷۰۰ میلی‌متر است که به همراه سیستم هوشمند AWD نیرو را بهتر کنترل می‌کند.
سانتافه GLS با باک ۷۳ لیتری‌اش به صورت تئوری می‌تواند ۷۰۴ کیلومتر را بدون وقفه حرکت کند. این مدل از هیوندای در ازای مصرف هر ۵٫۴ لیتر از بنزین بدون سرب ۴۳٫۲ کیلومتر حرکت می‌کند. از نظر آلایندگی هم این مدل وضعیت نسبتاً خوبی دارد به طوریکه در هر کیلومتر ۲۵۲ گرم CO۲ تولید می‌کند. هیوندای کره سانتافه را تا ۵ سال بدون محدودیت مسافتی گارانتی کرده‌است و در ضمن ۱۶ هزار کیلومتر هم خدمات فنی ارائه می‌دهد. حداکثر سرعت این خودرو ، ۱۷۵ کیلومتر در ساعت بیشتر نیست!

طراحی خارجی:
شاید به جرأت می توان گفت که سانتافه جزو زیباترین اس یو وی هایی است که در دنیا وجود دارد. نمای ظاهری این خودرو اگرچه دارای شباهتهایی نسبت به اس یو وی های مطرح روز دارد ولی این به هیچ وجه از ارزش و البته زیبایی این طرح کم نمی کند.
چراغهای جلوی کشیده ی این خودرو که می توان به نوعی آن را در تقارن با چراغ های عقب دانست حالتی اسپرت و زیبا به خودرو بخشیده اند. این فرم چراغها بی شباهت به مدل سوناتا نیست. جلوپنجره ی این خودرو از تناسب خوبی با چراغها و سایر اجزا برخوردار است. گودی زیر چراغها به جذاب تر نشان دادن خودرو کمک شایانی می نماید. فرم بدنه زیبا و هماهنگ است و اشکال خاصی در آن دیده نمی شود.
البته در نمای عقب فرم چراغهای خرگوشی شکل آن کمی به ظاهر اسپرت خودرو لطمه وارد کرده است. به نظر بنده اگر طراحان قصد هماهنگ کردن چراغهای جلو با عقب را داشتند ( نظیر مدل سوناتا ) بهتر بود تا چراغهای عقب را کمی تیزتر طراحی می کردند تا همانند چراغهای جلو فرمی خشن و اسپرت را تداعی کنند.
سانتافه بر روی پلاتفرم مدل ” سوناتا ” ساخته می شود، بنابراین می توان از آن فضای مناسبی در داخل را انتظار داشت که در بخش طراحی داخلی به بررسی آن می پردازیم.
در کل طراحی سانتافه پویا و زیباست و به نظر من از سایر اس یو وی های هم قیمت خود شکیل تر می باشد.
طراحی داخلی:
طراحی داخلی سانتافه را باید از سوناتا زیباتر دانست. نحوه ی قرارگیری دریچه های کولر شباهتی انکار ناپذیر به رقبای ژاپنی ( خصوصا مدل پرادو ) دارد.
محل قرارگیری تکمه ها و ادوات مناسب بوده ولی از لحاظ ظاهر نه می توان از آنها ایرادی گرفت و نه می توان امتیازی به آنها داد. رنگ بندی کابین در مدل های مجهز به طرح چوب و فلز حداقل در بخش پایینی زیباست و طراحان توانسته اند ترکیب رنگ مناسبی را ایجاد کنند، ولی در بخشهای بالایی داشبورد همانند سوناتا این خودرو نیز دچار ضعف طراحی است. استفاده از رنگ کدر و مواد پلاستیکی در این قسمت یک حالت یکنواخت و بی روح را به وجود آورده. عدم وجود قطعات چوبی یا فلزی حتی در مدل ” لیمیتد ” ( بالاترین مدل ) یکی از نقاط ضعف کابین این خودرو به شمار می رود.
فاصله ی بین دو محور در این خودرو حدود ۲۷۰ سانتیمتر می باشد که تقریباً در حد و اندازه های خودرویی مثل ب ام و سری ۳ است. طول ۴۶۷ سانتیمتری این خودرو اگرچه از سوزوکی گرندویتارا بیشتر است ولی به پای خودرویی مثل پرادو نمی رسد. در داخل کابین این خودرو فضا برای نشستن ۷ سرنشین وجود دارد. از لحاظ جاداری نیز شما با داشتن ۱ متر فاصله بین پای خود و داشبورد در قسمت جلو و ۹۳ سانتیمتر فاصله بین پا و صندلی جلو فضای راحت و جاداری را خواهید داشت. فضای ۱۳۸۷ لیتری در عقب و ۱۶۷۰ لیتری در جلو مناسب بوده و حداقل نسبت به خودرویی مثل ویتارا بیشتر است. در کل طراحی داخلی و فضای این خودرو مناسب و قابل قبول است ولی هنوز به پای تویوتا پرادو نمی رسد.
موتور و گیربکس:
گیربکس در نظر گرفته شده برای این خودرو نیز ۵ سرعته ی تیپ ترونیک ( اتوماتیک– دستی ) می باشد. قابل ذکر است که شتاب جانبی که این خودرو می تواند تحمل کند برابر ۷۵/۰ جی می باشد.
در کل سانتافه را باید خودرویی شیک– مدرن– نسبتاً قوی و زیبا دانست. قیمت این خودرو نیز در بازار آزاد در حدود ۵۳ ملیون تومان می باشد که از رقیب خود پرادو حدود ۱۰ ملیون ارزان تر است . قدرت موتور مناسب– امکانات قابل قبول و چهره ی زیبا از نقاط قوت این خودروست ولی این اتومبیل در طراحی داخلی و البته بزرگی جاداری از پرادو کم می آورد. البته ممکن است سوناتا برگ برنده ی ۱۰ ملیون تومانی خود را رو کند ولی اغلب افرادی که توانایی خرید این خودرو را دارند می توانند ( یا حاضرند ) اضافه پرداخت ۱۰ ملیون تومانی را نیز تقبل کنند و به خرید پرادو دست بزنند ولی در آن صورت نمی توانند از امتیازات سانتافه استفاده کنند ضمن اینکه هنوز واردات این مدل رونق نگرفته و حداقل مثل پرادو تعداد زیادی از آن در خیابان دیده نمی شود.
صنایع خودروسازی کرمان از طریق شرکت خودروسازان راین خودروی هیوندای Santa Fe را در ایران عرضه می نماید. سال ساخت ۲۰۰۷ کارخانه سازنده خودروسازی کرمان مدل هیوندای تریم سانتافه- جی ال اس سبک متوسط شکل ظاهری شاسی بلند موتور و قدرت نوع موتور ۲٫۷ لیتر ۶ سیلندر (V) حداکثرقدرت ۱۸۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه حداکثر گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه سوپاپ ۴ عدد در هر سیلندر قطر سیلندر× کورس پیستون ۷۵×۸۶٫۷ میلی متر نسبت تراکم ۱۰:۱ گیربکس ۵ دنده اتوماتیک (تیپ ترونیک) سوخت ظرفیت مخزن سوخت ۷۵ لیتر نوع سوخت بنزین میزان مصرف سوخت در شهر ۱۳٫۴ لیتر برای هر ۱۰۰ کیلومتر میزان مصرف سوخت در بزرگراه ۱۰٫۸ لیتر برای هر ۱۰۰ کیلومتر وزن و ابعاد خارجی وزن ۱۷۶۵ (کیلوگرم) طول ۴۶۷۶ (میلی متر) عرض ۱۸۹۰ (میلی متر) ارتفاع ۱۷۲۴ (میلی متر) فاصله دو محور ۲۷۰۰ (میلی متر) فاصله چرخهای جلو ۱۶۱۵ (میلی متر) فاصله چرخهای عقب ۱۶۱۷ میلی متر) ترمز و انتقال قدرت
استاندارد سیستم ترمز ABS دارد نوع انتقال قدرت دیفرانسیل جلو سیستم کنترل پایداری دارد. ابعاد داخلی تعداد سرنشین ۷ (نفر)، ارتفاع صندلی جلو ۱۰۲۱ (میلی متر)، ارتفاع صندلی عقب ۹۹۹ (میلی متر)، فاصله جلو پای صندلی جلو ۱۰۸۲ (میلی متر)، فاصله جلو پای صندلی عقب ۹۳۴ (میلی متر)، پهنای صندلی جلو ۱۴۱۷ (میلی متر)، پهنای صندلی عقب ۱۳۹۷ (میلی متر)، پهنای پشتی جلو ۱۵۱۱ (میلی متر)، پهنای پشتی عقب ۱۴۸۸ (میلی متر)، امکانات ویژه تنظیم برقی صندلی راننده ندارد، شیشه برقی دارد، تنظیم برقی فرمان دارد، در باز کن باک خودرو دارد، گرم کن شیشه عقب دارد، رینگ اسپرت دارد، سیستم کنترل سرعت دارد، سیستم تهویه مطبوع دارد، آنتن برقی ندارد، سیستم صوتی رادیو دارد، پخش کاست دار ندارد، پخش CD دارد، پخش DVD ندارد، سیستم تعویض CD ندارد، سیستم امنیتی کیسه هوای راننده دارد، کیسه هوای جانبی دارد، کیسه هوای سرنشین جلو دارد، قفل مرکزی دارد،
مشخصات فنی سانتافه
موتور ۶ سیلندر، DOHC با حجم ۲٫۷۰۰ سی سی و دو خروجی اگزوز، گازهای خروجی مطابق با استاندارد EURO III
حداکثر قدرت ۱۸۸ اسب بخار (۱۳۸٫۶ کیلووات) در rpm ۶٠٠٠
حداکثر گشتاور ۲۸۴٫۴ نیوتن بر متر (kg.m ٢۵,٣)
ظرفیت باک بنزین: ۷۵ لیتر
گیربکس اتوماتیک ۴ دنده با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی
[ تجهیزات ایمنی ]
شش کیسه ایمنی هوا
کلید قطع عملکرد کیسه‌های هوای ایمنی سرنشینان
قفل ایمنی کودک
[ جلوبندی، فرمان و مکانیزم ترمز ]
ABS (ترمز ضد قفل + سیستم ترمز دیسکی جهت چرخ های عقب)
ESP (سیستم کنترل پایداری الکترونیکی)
ترمز پارک پدالی
سیستم فرمان هیدرولیک
فرمان تلسکوپی با قابلیت تنظیم دستی
کمک فنرهای گازی (جلو و عقب)
سیستم تعلیق MacPherson (جلو) و تعلیق چند گانه با فنر کششی (عقب)
[ رینگ و لاستیک ]
رینگ آلومینیومی ۱۸ اینچ (چرخ های اصلی و زاپاس)
لاستیک ۶٠VR١٨/٢٣۵
[ سیستم حفاظتی ]
ریموت کنترل جهت باز نمودن / بستن درها به همراه دزدگیر
سیستم ایموبیلایزر
[صندلی ها ]
پشت سری‌های جلو با قابلیت عکس‌العمل در برابر ضربه
پشت سری‌ها با قابلیت تنظیم
قابلیت تنظیم الکتریکی صندلی راننده و سرنشین جلو
گرمکن صندلی راننده و سرنشین جلو
صندلی‌های تاشوی ردیف‌های عقب
بالشتک جهت صندلی راننده با قابلیت تنظیم الکتریکی

[ سیستم روشنایی ]
چراغ‌های مه شکن (جلو و عقب)
چراغ ترمز شیشه عقب
چراغ نقشه خوان جلو به همراه محفظه عینک
چراغ مطالعه سرنشینان عقب

[ سیستم صوتی]
رادیو پخش + اکولایزر + دیسک چنجر نصب شده در داشبورد با ظرفیت دیسک MP3 + تیوتر
دارای هفت بلندگو
کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

[ تهویه مطبوع ]
سیستم تهویه مطبوع کاملاً‌ اتوماتیک به همراه سنسور رطوبت و عملکرد دوگانه (Dual zone air conditioning)
سیستم کمکی گردش هوای مجزا جهت ردیف عقب
کانال‌های بخاری(ردیف سوم)
سیستم کنترل کیفیت هوا (AQS)
[ تجهیزات و امکانات ]
سیستم تثبیت کننده سرعت (Auto Cruise Control)
فلاپ به همراه چراغ ترمز
آینه‌های بغل با قابلیت تنظیم الکتریکی
گرمکن آینه‌های بغل
آینه راننده با میدان دید وسیع
برف پاکن و یخ آب کن شیشه جلو
سنسور باران جهت برف‌پاکن جلو
برف‌پاکن و شیشه شور عقب
شیشه‌های درب های جلو و شیشه جلو با قابلیت کاهش نور آفتاب (Solar glass)
شیشه‌های تیره (دربهای عقب، درب پشت و شیشه های کنار)
گرمکن شیشه عقب
توری محافظ بار در صندوق عقب به همراه کفپوش و جعبه ابزار
سان روف (دو حالته)
صندلی ها و تودوزی تمام چرم
روکش طرح چرم و چوب داشبورد، غربیلک فرمان و دسته دنده
آینه داخلی الکتروکرومیک (E.C.M) به همراه قطب نما
پوشش ضد سایش درب ها به همراه رکاب فلزی
باربند با میله های عرضی
آینه دید کامل اتاق
کنسول وسط به همراه محفظه خنک نگهدارنده و محفظه لوازم
پوشش کروم دستگیره درب‌های بغل و عقب
جلو پنجره با قاب کرم
شل گیر (جلو و عقب)
شیشه بالابر برقی (سمت راننده با کلید اتوماتیک یک جهته بسمت پائین و روشنایی کلید)
آفتابگیر با قابلیت افزایش سطح به همراه آینه و چراغ
مجهز به سنسور هشدار دهنده موانع هنگام حرکت به عقب
مدیریت پیمایش (Trip Computer)

هیوندا سانتافه مدل SF
مدل ۲۰۰۸ سفارش اروپا فول+ گارانتی شرکت آسان موتور
مشخصات موتور و دنده ۲۷۰۰ سی سی اتوماتیک ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ دنده اتوماتیک
امکانات ۱۲ ایربگ- ABS -ESP- ترمز دستی پایی- رینگ ۱۸ اینچ- لاستیک میشلان یا هانکوک- ریموت کنترل- صندلی برقی راننده+ سرنشین کناری- صندلی گرمکن راننده+ سرنشین جلو- صندلی ردیف سوم- پشت سرس صندلی ردیف دوم و سوم- چراغ مه شکن عقب و جلو -چراغ ترمز اضافی عقب – لامپ های داخل اتاق- کروز کنترل اتوماتیک- باله عقب با چراغ ترمز- آینه برقی- آینه های بغل تاشو- آینه گرمکن بغل- برف پاک کن حساس به باران- برف پاک کن عقب و شیشه شور عقب- شیشه های ضد آفتاب- شیشه های دودی- شیشه گرمکن عقب با تایمر- سان روف (جمع شو و تاشو)- صندلی چرم- فرمان چرم- آینه الکترونیک – یخچال- ریل سقفی- شیشه های برقی- آینه عقب ضد نور- کامپیوتر محاسبه مسافت- سنسور پارک عقب- رادیو+ کاست+ ۶سی دی چنجر+ EQ +MP3+ ساب روفر+۷ بلند گو- کنترل رادیو و ضبط روی فرمان- بخاری- کانال بخاری عقب- کولر و بخاری دیجیتال اتوماتیک- تهویه هوای ردیف های عقب- فیلتر هوا
شرکت هیوندای مدتی است که مدلهای جدید خود را وارد بازار ایران کرده است. از مشهورترین مدلهای هیوندای در ایران می توان مدل سوناتا و آزرا را نام برد. ولی همانطور که در بالا گفته شد چند وقتی است که پای خودروی دیگری به نام ” سانتافه ” به خیابانهای شهر باز شده. در ادامه بیشتربه بررسی این مدل که توسط شرکت کرمان خودرو عرضه می شود می پردازیم
مشخصات فنی سانتافه
[ موتور ]
حداکثر قدرت ۱۸۸ اسب بخار (۱۳۸٫۶ کیلووات) در rpm ۶٠٠٠
حداکثر گشتاور ۲۸۴٫۴ نیوتن بر متر (kg.m ٢۵,٣)
ظرفیت باک بنزین: ۷۵ لیتر

[ گیربکس]
گیربکس اتوماتیک ۴ دنده با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی
[ سیستم متحرک ]
موتور ۶ سیلندر، DOHC با حجم ۲٫۷۰۰ سی سی و دو خروجی اگزوز، گازهای خروجی مطابق با استاندارد EURO III
حداکثر قدرت ۱۸۸ اسب بخار (۱۳۸٫۶ کیلووات) در rpm ۶٠٠٠
حداکثر گشتاور ۲۸۴٫۴ نیوتن بر متر (kg.m ٢۵,٣)
ظرفیت باک بنزین: ۷۵ لیتر

[ تجهیزات ایمنی ]
شش کیسه ایمنی هوا
کلید قطع عملکرد کیسه‌های هوای ایمنی سرنشینان
قفل ایمنی کودک

[ جلوبندی، فرمان و مکانیزم ترمز ]
ABS (ترمز ضد قفل + سیستم ترمز دیسکی جهت چرخ های عقب)
ESP (سیستم کنترل پایداری الکترونیکی)
ترمز پارک پدالی
سیستم فرمان هیدرولیک
فرمان تلسکوپی با قابلیت تنظیم دستی
کمک فنرهای گازی (جلو و عقب)
سیستم تعلیق MacPherson (جلو) و تعلیق چند گانه با فنر کششی (عقب)

[رینگ و لاستیک ]
رینگ آلومینیومی ۱۸ اینچ (چرخ های اصلی و زاپاس)
لاستیک ۶٠VR١٨/٢٣۵

[سیستم حفاظتی ]
ریموت کنترل جهت باز نمودن / بستن درها به همراه دزدگیر
سیستم ایموبیلایزر

[ صندلی ها ]
پشت سری‌های جلو با قابلیت عکس‌العمل در برابر ضربه
پشت سری‌ها با قابلیت تنظیم
قابلیت تنظیم الکتریکی صندلی راننده و سرنشین جلو
گرمکن صندلی راننده و سرنشین جلو
صندلی‌های تاشوی ردیف‌های عقب
بالشتک جهت صندلی راننده با قابلیت تنظیم الکتریکی

[ سیستم روشنایی ]
چراغ‌های مه شکن (جلو و عقب)
چراغ ترمز شیشه عقب
چراغ نقشه خوان جلو به همراه محفظه عینک
چراغ مطالعه سرنشینان عقب

[ سیستم صوتی]
رادیو پخش+ اکولایزر+ دیسک چنجر نصب شده در داشبورد با ظرفیت دیسک MP3 + تیوتر
دارای هفت بلندگو
کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

[ تهویه مطبوع ]
سیستم تهویه مطبوع کاملاً‌ اتوماتیک به همراه سنسور رطوبت و عملکرد دوگانه (Dual zone air conditioning)
سیستم کمکی گردش هوای مجزا جهت ردیف عقب
کانال‌های بخاری(ردیف سوم)
سیستم کنترل کیفیت هوا (AQS)
[ تجهیزات و امکانات ]
سیستم تثبیت کننده سرعت (Auto Cruise Control)
فلاپ به همراه چراغ ترمز
آینه‌های بغل با قابلیت تنظیم الکتریکی
گرمکن آینه‌های بغل
آینه راننده با میدان دید وسیع
برف پاکن و یخ آب کن شیشه جلو
سنسور باران جهت برف‌پاکن جلو
برف‌پاکن و شیشه شور عقب
شیشه‌های درب های جلو و شیشه جلو با قابلیت کاهش نور آفتاب (Solar glass)
شیشه‌های تیره (دربهای عقب، درب پشت و شیشه های کنار)
گرمکن شیشه عقب
توری محافظ بار در صندوق عقب به همراه کفپوش و جعبه ابزار
سان روف (دو حالته)
صندلی ها و تودوزی تمام چرم
روکش طرح چرم و چوب داشبورد، غربیلک فرمان و دسته دنده
آینه داخلی الکتروکرومیک (E.C.M) به همراه قطب نما
پوشش ضد سایش درها به همراه رکاب فلزی
باربند با میله های عرضی
آینه دید کامل اتاق
کنسول وسط به همراه محفظه خنک نگهدارنده و محفظه لوازم
پوشش کروم دستگیره درهای بغل و عقب
جلو پنجره با قاب کرم
شل گیر (جلو و عقب)
شیشه بالابر برقی (سمت راننده با کلید اتوماتیک یک جهته بسمت پائین و روشنایی کلید)
آفتابگیر با قابلیت افزایش سطح به همراه آینه و چراغ
مجهز به سنسور هشدار دهنده موانع هنگام حرکت به عقب
مدیریت پیمایش (Trip Computer)
مدل:
۲۰۱۰ فول آپشن :Europe

اگر تا به حال در رویاهایتان به فکر خودرویی بوده اید که بدون احساس خستگی شما را به مقصدتان برساند، سانتافه تحقق رویای شماست. طراحی بسیار شیک فضای داخلی و ظرافتهای بکار رفته در طراحی بدنه این خودرو به شما امکان تجربه احساسی کم نظیر را می‌دهد. با باز نمودن درب‌های خودرو، آنچه بدون شک تحسین برانگیز خواهد بود طراحی بی‌نظیر و لوکس داخل اتاق این خودرو است که کمال انطباق را با خواسته‌های شما دارا خواهد بود. با سوار شدن به خودرو، خود را در محیطی کاملاً مانوس خواهید یافت که تامین‌کننده کلیه نیازهای شما در طول یک رانندگی خاطره‌انگیز است. مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید که بتوانید در برابر احساس نیاز به آزمودن سایر توانمندی‌های نهان این خودرو مقاومت کنید و آنچه که خواهید یافت، موتوری قدرتمند است که در کمال آرامش و راحتی، تامین کننده یک رانندگی خوب و مطمئن در جاده‌هاست. این قدرت، در کنار امکاناتی که جهت امنیت و آسایش شما در انواع شرایط آب و هوایی جاده‌ها تامین شده است، به صراحت حسن انتخاب شما را به شما تبریک خواهد گفت. از مشخصه‌های این خودرو، سیستم هوشمند توزیع اتوماتیک نیرو بر روی محورها است که بر حسب نوع جاده و شرایط رانندگی شما عمل می‌کند. هیوندای در زمینه ایمنی به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است. مدتهاست که ایمنی دیگر به عنوان یک آپشن در دستور کار هیوندای نیست بلکه ایمنی بخشی از استاندارد خودروهای هیوندای بشمار می‌رود. فرمان‌پذیری بالا، ۶ کیسه هوای ایمنی که شما را از هر جهت حفاظت می‌کنند، ترمز ضد قفل و سیستم کنترل پایداری الکترونیک، یک رانندگی امن و بی‌دغدغه را برایتان به ارمغان می‌آورد و آنچه که ما به صراحت به شما می‌توانیم بگوییم، این خواهد بود: تمامی این امکانات تنها بخشی از آن چیزی است که به دست آورده‌اید.
ظهور اولین نسل هیوندای سانتافه در کلاس SUVها، در سال ۲۰۰۱ غوغایی در بین هم کلاس های ارزان قیمتش به پا کرد.نسل دوم آن درسال ۲۰۰۶ وارد بازار شد و بر خلاف نسل اول (که از طراحی مجهول، ناهمگون و نامتعارفی در بین رقبای خویش رنج می برد) خودرویی جذاب و متناسب بود.
بالانس بصری، ابعاد تایربا بدنه، فاصله ی کف تا زمین و پیکره ای عضلانی، در کنار قیمت، خدمت و کیفیت مناسب باعث گردید تا از بدو ورود به بازار شرایط ایده آل را برای خود ببیند.

امکانات و نجهیزات:
از امکانات این خودرو می توان به: شیشه های برقی- تنظیم فرمان برقی- گرم کن شیشه عقب- رینگ اسپرت- کروز کنترل- تهویه مطبوع- پخش سی دی- قفل مرکزی- ۴ کیسه هوا- سیستم ترمز ضد قفل و سیستم کنترل پایداری اشاره کرد .
البته عدم وجود تجهیزاتی نظیر : صندلی برقی راننده- آنتن برقی و سیستم تعویض سی دی ( چنجر ) در این خودرو قابل توجه است.
البته با توجه به انتخاب مدل جی ال اس ( پایه ) این خودرو موارد فوق نیز در نوع خود قابل توجه است.
این خودرو به صورت دیفرانسیل جلو عرضه می شود.

موتور و گیربکس:
برای این خودرو در بازار آمریکا دو موتور ۶ سیلندر یکی به حجم ۷/۲ و دیگری ۳/۳ لیتر در نظر گرفته شده که مدل عرضه شده در ایران از موتور ۷/۲ لیتری استفاده می کند.
قدرت این موتور برابر ۱۸۵ اسب بخار و گشتاور آن نیز برابر ۱۸۳ پوندفوت می باشد.
این موتور دارای ضریب تراکم ۱۰/۱ : ۱ می باشد.
میزان مصرف سوخت این خودروی ۱۷۶۵ کیلوگرمی در شهر ۴/۱۳ و در اتوبان ۴/۱۰ لیتر می باشد.
گیربکس در نظر گرفته شده برای این خودرو نیز ۵ سرعته ی تیپ ترونیک ( اتوماتیک – دستی ) می باشد.
قابل ذکر است که شتاب جانبی که این خودرو می تواند تحمل کند برابر ۷۵/۰ جی می باشد.
پایان سخن:
در کل سانتافه را باید خودرویی شیک- مدرن- نسبتاً قوی و زیبا دانست…
قدرت موتور مناسب- امکانات قابل قبول و چهره ی زیبا از نقاط قوت این خودروست، ولی این اتومبیل در طراحی داخلی و البته بزرگی و جاداری از پرادو کم می آورد.

مدل:
۲۰۱۱ فول آپشن خلیج فارس(مدل عربی)
مشخصات:
موتور و دنده شش سیلندر ۳۵۰۰ سی سی، شش دنده اتوماتیک – ۲۸۰ اسب بخار
امکانات شیشه ها و آینه های برقی- قفل مرکزی- سیستم ورود بدون کلید- مه شکن جلو- رینگ آلیاژی ۱۸ اینچی- سیستم ترمز- ABS کروز کنترل- کاور موتور- زه و سپر دو رنگ- راهنمای آینه های جانبی- سنسور عقب- صندلی تاشو ردیف سوم- قفل ایمنی کودک- برف پاکن و شیشه شور عقب- فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم در عمق و ارتفاع- کنترل سیستم صوتی روی فرمان – فرمان و دسته دنده چرم- سیستم مدیریت پیمایش (کامپیوتر سفری)

امکانات ویژه:
سیستم کنترل پایداری (ESP)- سانروف برقی- بال عقب- آینه های تاشو برقی- پکیج چرم- سنسور پارک عقب- صندلی برقی راننده و سرنشین- سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه- تهویه سرنشینان عقب- گرم کن صندلی های جلو- ایربگ های کامل جلو، جانبی و پرده ای – DVD نویگیشن

کمپانی هیوندا مدل ۲۰۱۱ سانتافه را با تغییر اساسی نسبت به مدل قبلی تولید و به بازار عرضه کرد…

طراحی بدنه:
کمپانی هیوندا با کپی برداری از طراحی بدنه فولکس توآرگ که یک suv )چند کاره ) کامل، قوی و بسیار موفق است چهره ای جذاب برای سانتافه ایجاد کرد، به خاطر همین موضوع به طراحی ظاهری این خودرو خصوصاً وقتی با دیدنش، قابلیت های فولکس در ذهنتان مرور می شود، نمی توان ایراد گرفت و در این امتحان سانتافه با یاری فولکس موفق شد.

طراحی داخلی:
در این موضوع باز کمک فولکس توآرگ باعث شد سانتافه موفق شود، داخل سانتافه زیباست و تریم داخلی کاملاً قابل قبول می باشد. استفاده از نور آبی در داشبرد زیبائی خاصی در شب به سالن این خودرو داده. این خودرو هفت نفره بوده و فضا برای هر هفت سرنشین کافی است.

ارگونومی:
در سطح قابل قبولی است و با توجه به ابعاد بزرگ سانتافه شما کنترل و دید لازم را البته در نیمه ی جلوی خودرو دارید ولی در نیمه ی عقبی خودرو به دو علت تیرگی شیشه ها و ابعاد شیشه ی عقب کمی ضعف دیده می شود.

ایمنی:
ایمنی در این خودرو مطابق با استانداردهای روز و طبق گزارشات NHTSA دارای تمامی ۵ ستاره از ستاره های ایمنی می باشد.

موتور:
موتور۳۵۰۰ لیتری v6 با ۲۴ سوپاپ و ضریب تراکم ۱۰:۱ توان تولید ۲۸۰ ( hp ) اسب بخار در ۶۰۰۰ دور و nm ) 248 ) نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور را دارد. انتقال نیرو در سانتافه در دو محور جلو و عقب انجام می شود(۴WD)آلایندگی در سانتافه از استاندارد یورو iv بر خوردارست.
وزن خالص خودرو ۱۸۵۵ کیلوگرم و شتاب ۰– ۱۰۰ آن برابر ۱۱٫۷ ثانیه می باشد.
گیربکس:
گیربکس (اتومات ۵ سرعته با قابلیت تعویض دستی ( تیپ ترونیک
ساسپنشن:
تعلیق در جلو مک فرسون و عقب تعلیق چند گانه با فنر کششی
ترمز:
دیسکی خنک شونده در جلو و دیسکی در عقب که دارای سیستم ABS می باشد.
سیستم های پایداری:
سانتافه مجهز به ESP به جهت پایداری بیشتر می باشد.

آپشن:
۱۲ ایربگ در مدل فول شامل: داشبرد، فرمان، جانبی و ایربگهای پرده ای
رینگ اسپرت r 17 65 / 235
زاپاس فول سایز
فرمان بشکن
دستگیره های کروم
شیشه ی رنگی کنترل کننده ی اشعه ی آفتاب
گریل رادیاتور کرومی
باربند سقفی
مه شکن
کول باکس
قطب نما روی آینه
چراغ وسط دوم برای عقب خودرو
صندلی های برقی برای راننده و سرنشین
کامپیوتر سفری
تنظیم کننده ی اتوماتیک ارتفاع اتوموبیل
سیستم ضد یخ برف پاک کن
کنترل سرعت اتومات
سنسور باران برف پاک کن جلو
سیستم صوتی با ۵ بلندگو و تیوتر و ساب ووفر
کلید های کنترل پخش روی فرمان
سیستم تهویه مطبوع تمام اتومات
سیستم کنترل کیفیت هوای داخل کابین

تست درایو:
دنبال هندلینگ نباشید، سانتافه را برای یک رانندگی ساده و کلاسیک بخرید، البته تقریباً این وجه مشترک ۹۰ درصد ماشین های بلند دنیا ست ولی آسایش، فضای مناسب سالن، زیبایی و امکانات خوبی را در اختیار شما می گذارد. عدد ۰ تا ۱۰۰ معرفی شده توسط کمپانی ۱۱٫۷ ثانیه می باشد ولی در تستی که کردم ظرف ۱۴ ثانیه توانستم از سکون به ۱۰۰ کیلومتر برسم که البته این برای یه ماشین ۱۷۶۵ کیلویی توی فشار هوای تهران خیلی هم بد نیست، میشه گفت با شتاب پراید یا ۲۰۶ تقریباً برابره. حداکثر سرعت سانتافه ۲۲۰ کیلومتر و متوسط مصرف آن ۱۰,۶ لیتر می باشد که بنده چنین مصرفی را هیچ وقت در این ماشین ندیده ام و بیشتر حدود ۱۵ لیتر به بالا را خود ماشین نشان می داد.

ابعاد بزرگش توی شهری مثل تهران خیلی مناسب نیست و دید کم عقب سانتافه از معایب اونه، توی حرکت اولیه ماشین به آرامی دور می گیره ولی به محض تعویض اولین دنده این مشکل تا حدودی حل می شه. رانندگی با سانتافه لذت بخشه خصوصاً در مسیر های کوهستانی و همچنین به اندازه ی خودش پایداری داره و اگر کسی یکمی هم توی پیچ ها بهش فشار بیاره، جواب بدی بهش نمی ده، داشتن آپشن های زیاد یکی از جذابیت های سانتافه است. ترمز برای هر کسی که کمی از ماشین و رانندگی آگاهی دارد، شاید اولین چیزی باشد که به آن دقت می کند. سانتافه ترمز نسبتاً خوبی دارد که به نسبت یک suv معمولی ۱۸۰۰ کیلویی کره ای، قابل قبول است.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=195
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. حسین
    در ارتباط با مطلب : سانتافه

    سلام . من مدل 3.5 دارم . راضی هستم.شتابش 7.8 هست و تقریبا میشه با همه ماشینا کل کل کرد ! هندلینگش عالیه و شما زمانی پی به قدرت نهفته این ماشین میبرید که اونو توی ازاد راه چالوس مرزن اباد برونید ! مصرفش خوبه بستگی داره شما چطوری برونید . گیربکسش عالیه من یه 2.7 داشتم که 160000 km باهاش رفتم عالی بود ولی این خیلی بهتره. گارانتیشم عالیه.بازم هیوندای می خرم . تقریبا همه دوستان ژاپنی سوار ما دارن کره ای سوار میشن چون روح ماشین کره ای ها اسپرته و به المانی ها نزدیکه . روغن بنزینو توجه کنی هیچ بلایی بهش نمیرسه . فقط سوپر بزنید.اگر نمایندگی گفت سوپر نزنید گوش ندید.با بنزین معمولی موتور ناک می زنه و زود خراب میشه اما با سوپر نه . عمر کاتالیزر هم 80000 KM بیشتر نیست ! برای همه ماشین ها

دیدگاه شما