جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴

اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

نعمت بخش گفت: شورای رقابت دست ما را در قیمت گذاری خودرو آزاد بگذارد، ما خودمان ملاحظه مردم را خواهیم کرد.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از باشگاه خبرنگاران ،احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه منتظر نظر شورای رقابت برای اعلام قیمت محصولات پر تیراژ هستیم افزود: باتوجه به تولیدات متنوعی که در کلاس‌های مختلف داریم، انتظار داریم شورای رقابت همچنانکه دیگر خودروسازان را از نظام قیمت گذاری معاف کرده ما را هم از قیمت گذاری معاف کنند.

وی با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید در شرکتهای خودروسازی گفت: فقط در بخش کارگری دستمزد‌ها ۱۴٫۵ درصد افزایش یافته است ضمن اینکه فولاد مبارکه در مقطعی قیمت ورق‌های فولادی را حدود ۲۰ درصد افزایش داد، ما اکنون در تامین برخی مواد اولیه با افزایش قیمت مواجه ایم که این موضوع را برخی شرکت‌ها به شورای رقابت اعلام کرده اند و برخی هم در حال ارائه گزارش به شورای رقابت هستند.

نعمت بخش افزود: ما سال گذشته به رغم ابلاغ مجوز افزایش قیمت، بعد از حدود ۶ ماه آن را اعمال کردیم، سیاست کلی ما این است که تا حد ممکن از طریق افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها مانع از افزایش قیمت شویم، ولی اگر اینگونه نشد به ما اجازه بدهند برای جلوگیری از ضرر و زیان، افزایش قیمت داشته باشیم.

وی گفت: خیلی از سهامداران ایران خودرو و سایپا از طریق سود سهام ارتزاق می‌کنند و ما مجاز نیستیم به آن‌ها ضرر برسانیم.

نعمت بخش با بیان اینکه هزینه شماره گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث افزایش یافته است افزود: خودروسازان هیچگونه افزایش قیمتی روی محصولات اعمال نکرده اند و این افزایش قیمتی که مردم و خریداران خودرو با آن مواجه اند ناشی از افزایش هزینه شماره گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث است که شرکت‌های خودروسازی به نیابت از دستگاههای دیگر دریافت می‌کنند.

وی به موضوع قرارداد خودروسازان داخلی با شرکتهای خارجی اشاره کرد و گفت: براساس ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز قراردادهایی که با خودروسازان خارجی منعقد شد، مقرر شد ۳۰ درصد خودروهای جدیدی که تولید می‌شود صادر کنند.

نعمت بخش افزود: ساخت داخل خودروهای جدید به مرور زمان افزایش خواهد یافت، تولید پژو ۲۰۰۸ با بیست درصد ساخت داخل شروع شده و بسرعت این سهم در ۳ سال آینده به ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه قیمت پژو ۲۰۰۸ را شرکت ایران خودرو تعیین می‌کند گفت: براساس اطلاعاتی که ما در اختیار داریم این خودرو با قیمت زیر ۱۰۰ میلیون تومان روانه بازار خواهد شد، البته، چون ۲۰۰۸ رقیب داخلی و وارداتی دارد شورای رقابت به قیمت گذاری این خودرو ورود نمی‌کند.

نعمت بخش به رشد تولید خودرو در سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته تولید خودرو سواری با بیش از ۴۰ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه رسید و تکلیف شد میزان تولید خودرو در سال ۹۶ به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه برسد.

وی با اشاره به افزایش تعداد استانداردهای ملی خودرو از ۵۵ استاندارد به ۸۱ استاندارد گفت: سازمان ملی استاندارد براساس برنامه زمانبندی خودروسازان را مکلف به اجرای این استاندارد‌ها کرده است که ۴۴ استاندارد از تاریخ ۹۵ / ۱۰ / ۰۱ اجرایی شده، ۱۱ استاندارد از ۹۶ / ۱۰ / ۰۱ و نیز ۲۲ استاندارد از ۹۷ / ۱۰ / ۰۱ اجرایی خواهد شد.

نعمت بخش افزود: امیدواریم خودروهای جدیدی که با استانداردهای روز وارد بازار می‌شود بتواند رضایت مردم را نسبت به گذشته بیشتر جلب کند.

وی با بیان اینکه تولید خودروهایی که نتوانند استانداردهای تعیین شده را پاس کنند متوقف خواهد شد گفت: باتوجه به سختگیرانه شدن استاندارد‌ها الان دو نگاه وجود دارد یکی اینکه خودروهای قدیمی مثل پراید و پژو ۴۰۵ تولید نشود، چون خودروهای جایگزین با این قیمت‌ها نداریم و نگاه دوم این است که خودروسازان با استفاده از فرصت باقیمانده استاندارد این دو خودرو را ارتقاء دهند.

نعمت بخش در خصوص نارضایتی وزیر صنعت، معدن و تجارت از صادرات خودرو افزود: سال گذشته برنامه ما در بخش خودرو صادرات ۵۰۰ میلیون دلار بود که نیمی از آن معادل ۲۵۰ میلیون دلار محقق شد و اکنون گسترش بازارهای صادراتی از اولویت‌های ما است و تلاش می‌کنیم به صادرات ۵۰۰ میلیون دلار برسیم.

وی گفت: صادرات ما فعلا منحصر به کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق، سوریه و ونزوئلا است، ولی با ورود خودروهای جدید امکان صادرات بیشتری خواهیم داشت.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  لطفاً تعرفه واردات را صفر و خودروسازان را در قیمت گزاری خودرو آزاد بگزارید ، چون دیگر واقعاً مردم حوصله این جنگ زرگری را ندارند .

 2. MAK7
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  آره جونه …! اگه ملاحظه مردم را می کردید الان قیمت خودرو انقدر گران نبود برو عمو این یه حقه جدید برای بالا بردن قیمت .

 3. احمد
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  از قدیم گفتند ترحم بر پلنگ تیز دندان ستم کاری بود بر گوسفندان!! جناب نعمت بخش برای واگذاری قیمت به دو شرکت ….. زمانی معقول است که تعرفه ها صفر شده باشند.

 4. امیر
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  آقا کاش دست شما رو باز بزارن تو قیمت گذاری و قیمت هر ماشین رو ۲۰ ملیون بزارین روش ولی ما هم از دولت میخوایم که دست ما رو باز بزاره و گمرکی رو صفر کنه اونوقت ببینیم واقعا دست کی باز میمونه ما یا شما که اصلا به فکر مردم نیستین و مونتاژ کاری فقط بلدین

 5. علی
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  ملاحضات شما پدر مردم را در اورده خواهشا شما ملاحظه مردم را نکنید

 6. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم

  … مثل گربه ای که میخواهد ملاحضه در باز دیزی را بکُند

دیدگاه شما