یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۶:۴۴
آخرین نشست خبری نعمت‌زاده در دولت یازدهم به عنوان وزیر صنعت

دلایل تاخیر امضای قراردادهای خودرویی اعلام شد

در روزهای پایانی دولت دوازدهم به سر می‌بریم. شاید برگزاری نشست روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت با اصحاب رسانه آخرین نشست خبری‌اش پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باشد.

به گزارش اخبار خودرو ، محمدرضا نعمت‌زاده، در این جلسه با معاونین خودشرکت و عملکرد چهارساله صنعت را برای خبرنگاران تشریح کرد. در این جلسه وزیر صنعت از موضوعات مختلف حوزه صنعت سخن گفت.

آخرین نشست خبری نعمت‌زاده در دولت یازدهم به عنوان وزیر صنعت

آخرین نشست خبری نعمت‌زاده در دولت یازدهم به عنوان وزیر صنعت

وی همچنین درباره آتش‌سوزی شرکت کروز گفت این امر طبعا روی خودروسازی تاثیر می‌گذارد و ادامه داد: «آتش‌سوزی، تاثیر خود را بر انبار این شرکت گذاشت، اما بلافاصله در روز شنبه جلسه‌ای در وزارتخانه تشکیل و تدابیر خاص این موضوع اندیشیده شد.»

وی ادامه داد: «بر همین اساس، قطعات و مواد اولیه این شرکت از خارج، تامین و قطعاتی که در انبارها وجود داشت فعلا جایگزین دارایی‌های آنها شده و از سوی دیگر از سازندگان قطعات دیگر نیز کمک گرفته شد تا خط تولید خودروها متوقف نشود و کارخانه‌ها به مشکل تعطیلی خط دچار نشوند.»

وزیر صنعت در پایان گفت: «وزارتخانه تمام تلاش خود را می‌کند تا هزینه‌ این آتش‌سوزی برای خودروسازان به حداقل برسد. اگرچه شاهد تاثیر کوتاه‌مدت این حادثه بر خودروسازی خواهیم بود.»

گروکشی در قضیه بنز برای افزایش سهم داخل
همچنین وزیر صنعت در این نشست تاکید کرد‌: «در مورد قرارداد رنو باید اعلام کنم که مسئله جدی است و نامه‌نگاری‌ها ادامه دارد اما در مورد بنز کار تمام ‌شده است و دنبال گروکشی هستیم تا سهم تولید داخل افزایش یابد و امیدواریم این موضوع به نتیجه برسد.»

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تاخیر به وجود آمده در مورد قراردادهای خودرویی و دلایل این تاخیر‌ها گفت: «اگر در قراردادهای خودرویی مذاکره‌کننده بودم، زودتر به نتیجه می‌رسیدیم اما به هر حال در دو مورد قرارداد خودرویی به توافق بالای ۹۵ درصد رسیده‌ایم اما تعجیل کردن نمی‌تواند به نفع ما باشد و باید منافع ملی مدنظر قرار گیرد.»

وی تصریح کرد: «قرارداد سیتروئن هم تمام شده است و با مشارکت ۵۰-۵۰ با سایپای کاشان مشارکت می‌کنند و بحث مخالفت سایپا مطرح نیست.»

ساماندهی واردکنندگان غیر‌نمایندگی
وزیر صنعت در مورد وضعیت نمایندگی واردکنندگان خودرو نیز عنوان کرد: «نمایندگی‌ها در دوران تحریم رها بودند و قصد داشتیم آن را سامان دهیم که برخی اعلام کردند خارجی‌ها به ما نمایندگی نمی‌دهند؛ هرچند قانون بر وجود نمایندگی رسمی تاکید کرده است و ما برای نظم دادن به این بخش تصمیم گرفتیم ۵۰ درصد از کار را پیش ببریم تا نمایندگی‌های معتبری که از نمایندگی اصلی مجوز رسمی دارند، ارائه مجوز کنند اما پس از برجام به شرکت‌های مختلف شش ماه فرصت دادیم تا واحدهایی که از واسطه نمایندگی گرفته‌اند از واحدهای اصلی مجوز خود را دریافت کنند که بخشی از آنها موقت شده‌اند و مابقی نیز در حال دریافت مجوز هستند. بخشی از نمایندگی‌ها مجوز گرفته‌اند و آن قسمتی که باقی‌مانده است، اگر توضیحات‌شان قانع‌کننده باشد به آنها نیز زمان می‌دهیم. اما واقعیت این است ما به تعطیلی نمایندگی‌ها در بخش واردات راضی نیستیم. به هرحال این نمایندگی‌ها مشتری دارند، خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند و حاضر نیستیم خریداران به‌خاطر شرایط واردکنندگان غیرنماینده متضرر شوند در نتیجه منتظریم هرچه زودتر از شرکت‌های مادر مجوز دریافت کنند.»

چگونگی جذب نقدینگی توسط خودروسازان
همچنین محسن صالحی‌نیا‌، معاون امور صنایع وزیر صنعت درباره جلسه بین وزارت صنعت و شورای پول رقابت گفت: «هفته گذشته جلسه‌ای در کمیته اعتباری بانک مرکزی تشکیل و قبل از آن جلساتی با خودروسازان در مورد چگونگی جذب نقدینگی برگزار شد. به‌هرحال خودروسازان آن میزانی که به منظور جذب نقدینگی لازم است از طریق مسیر صرفا بانک‌ها نباید داشته باشند.»

وی در مورد نرخ تسهیلات برای خودروسازها و بالا بودن آن نسبت به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، بیان کرد: «قرار شد درصد و ضریب مناسبی بین این دو مدنظر قرار گیرد و در جلسات در مورد عدد و رقم، توافق‌های لازم انجام ‌شود اما در حال حاضر چون این موضوع نهایی نشده، بهتر است چیزی را اعلام نکنیم.»

نعمت‌زاده در همین مورد نیز تاکید کرد: «وقتی خودروساز پیش‌فروش می‌کند و بدون وثیقه و شرایط خاصی پول نقد می‌گیرد، با گرفتن وام شرایطش فرق می‌کند و می‌دانیم که چقدر ارزش این پول بیشتر است. این مساله همان ضریبی است که باید مورد توجه قرار گیرد.»

محاسبات خودروسازان برای پرداخت سود واقعی به پیش‌فروش خودروها
وزیر صنعت در پاسخ به سوال دیگری در مورد جلسه وزارت صنعت و وزارت اقتصاد درباره فعالیت بانکداری خودروسازان نیز گفت: «خودروسازان برای دریافت تسهیلات بانکی باید سود پرداخت کنند و در نوبت قرار گیرند، اما از محل پیش‌فروش خودرو می‌توانند بدون وثیقه و در مدت یک یا دو روز پول زیادی را جذب کنند.‌»

وی ادامه داد: «قرار شد ضریبی مشخص شود تا ببینیم خودروسازان چقدر می‌توانند سود بالاتری نسبت به نرخ سود تسهیلات بانکی بابت پیش‌فروش‌ها به مشتریان پرداخت کنند. البته به شرط این‌که اگر اعلام ‌شود نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است، همان ۱۸ درصد نیز عملی شود.»

همکاری قوه قضائیه درباره خروج خودروهای فرسوده
همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا خط تولید خودروهایی که بیش از ۱۰ سال از عمر آنها می‌گذرد، در دولت فعلی و پس از برجام متوقف نشد، وزیر صنعت تاکید کرد: «آیین‌نامه در این خصوص برای خودروهای مختلف متفاوت است. به طور مثال برای تاکسی‌ها ۱۰ سال و برای سواری‌های شهری ۲۰ سال در نظر گرفته شده است. حتی این مساله در مورد کلان‌شهرها با سایر شهرهای کشور متفاوت است و ما به دنبال این هستیم که خطوط تولید چنین خودروهایی متوقف شود و روش‌های تشویقی را نیز مدنظر قرار داده‌ایم.»

وزیر صنعت تاکید کرد: «یکی از ارکانی که باید در این زمینه همکاری کند، قوه‌قضائیه است و باید تلفیقی از سیاست‌های ما و سیاست‌های این رکن اجرایی شود. در سال گذشته ۴۸ هزار دستگاه تاکسی جایگزین شد که این رقم بی‌سابقه بود. ما باید کج‌دار و مریز پیش برویم و به استانداردها برسیم.»

درباره ماندنم در دولت تصمیم با بزرگ‌ترهاست
در پایان نشست از وزیر صنعت درباره احتمال حضورش در کابینه دولت بعد پرسیدند که اعلام کرد من یک بار بازنشست شده‌ام و قرار نیست تا آخر عمر کار دولتی کنم و تاکیدش بر این بود که دنبال تربیت جوان‌ها هستیم و به آنها کمک می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تصمیم با بزرگ‌ترهاست، گفت: «من در دوره انتخابات نیز با رئیس جمهور شرط کرده بودم و چند نفر را هم برای پست وزارت صنعت معرفی کردم ولی نپذیرفتند.»

وزیر صنعت تاکید کرد: «حتی یک اپسیلون هم برای من فرقی ندارد و ترجیح ما این است که جوان‌ترها سر کار باشند.»

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس گفت:

    آقای وزیر لطفاً شما فقط به دنبال خصوصی شدن خودروسازان باشید و اموری که در بالا مطرح شد اصلاً به وزارت صنایع ربطی ندارد .

  2. فرهاد گفت:

    اقای نعمت زاده به نظر شما هر خودری که تولید می شه حتما می گی که از چهار پا بهتره ولی کشورهای دیگه درحال طراحی خودرو پرنده هستند حالا شما بشینید پراید یورو چهار کنید ماشین پراید ٢۴سال پیش کره از رده تولید خارج کرده کاری به جان مردم ندارید فقط می گید تولید ملی هستش

  3. فرهاد گفت:

    مردم همه جا خ… حساب کردین این جاهم بالای سرش

دیدگاه شما