پنج شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
دنیای‌خودرو به بهانه نخستین مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری بررسی می‌کند

آیا وضعیت خودروهای جمع‌آوری زباله پایتخت نابسامان است؟

رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر ادعای شهردار تهران در نخستین مناظره انتخاباتی را رد می‌کند و بر این باور است که شهر تهران هنوز در تفکیک زباله هم مشکل دارد و مهم‌ترین ابزار آن یعنی ماشین‌های جمع‌آوری زباله علاو‌ بر این که به‌روز نیستند، بلکه تعداد آن‌ها کم است و جوابگوی شهری مانند تهران نیست.

به گزارش اخبار خودرو ،شهرداری از زباله برق تولید می‌کند یا آن‌طور که معاون‌اول رئیس‌جمهور می‌گوید شهرداری توان تفکیک زباله‌ها را هم ندارد. رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر ادعای شهردار تهران در نخستین مناظره انتخاباتی را رد می‌کند و بر این باور است که شهر تهران هنوز در تفکیک زباله هم مشکل دارد و مهم‌ترین ابزار آن یعنی ماشین‌های جمع‌آوری زباله علاو‌ بر این که به‌روز نیستند، بلکه تعداد آن‌ها کم است و جوابگوی شهری مانند تهران نیست.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، نخستین مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری با موضوع اجتماعی حواشی بسیاری داشت. در بخش محیط‌زیستی این مناظره پای عملکرد شهرداری در حوزه جمع‌آوری زباله هم به میان آمد. ماجرا از جایی شروع شد که پس از حمله قالیباف به عملکرد محیط‌زیستی دولت، اسحاق جهانگیری در واکنش به این حمله خطاب به قالیباف گفت: «آقای قالیباف چطور بعد از ۱۲ سال نتوانسته است مساله تفکیک زباله‌های شهری را حل کند. ایشان فقط شهردار سازه است و می‌بینید در منطقه۲۲ تهران چقدر برج‌های عظیمی در دوره ایشان رشد کرده که نفس تهران را گرفته است یا پل صدر که با پول آن بسیاری از مسائل زیست‌محیطی تهران می‌توانست از طریق تعویض ناوگان اتوبوس شهری تهران و یا توسعه خطوط مترو حل شود.»در مقابل قالیباف از عملکرد خودش دفاع کرد و پاسخ داد: «امروز افتخار شهرداری تهران این است که از زباله برق تولید می‌کند. این دوستان شما بودند که زباله را از روی زمین جمع می‌کردند و نمی‌دانستند که مکانیزه شده است. شما امروز پول حمل‌‌و‌نقل را نه‌تنها به تهران، بلکه به هیچ شهری نداده‌اید. ببینید زمان شما مترو کجا بود و امروز چقدر است.» شهرداری در شرایطی چنین ادعایی را مطرح کرده است که عده‌ای می‌گویند وضعیت ماشین‌های حمل زباله‌شهری هنوز در حد استاندارد نیست و از نظر تعداد برای شهری مانند تهران بسیار محدود است. در همین‌باره و برای آگاهی‌بخشی بیشتر درباره صحبت‌های شهردار تهران به‌عنوان کاندید انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، محمد حقانی، رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌خودرو» درباره عملکرد شهرداری به‌ویژه وضعیت ماشین‌های جمع‌آوری زباله در این نهاد معتقد است که کمیت و کیفیت این ماشین‌ها مطلوب نیست.

تعطیلی کارخانه تولید برق از زباله
رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر درباره اظهارات شهرداری مبنی‌برتولید برق از زباله‌های شهر به روزنامه «دنیای خودرو» توضیح می‌دهد: «نحوه مدیریت جمع‌آوری و حمل زباله در شهر تهران از ابتدا مشکل دارد و هنوز به مقطعی مانند تولید برق نرسیده است و تا آنجایی که خبر دارم، برقی تولید نمی‌شود. البته یک کارخانه درجه پایین تولید برق از زباله با ظرفیت ۲۰۰ تن در کهریزک وجود دارد که اغلب روزهای سال تعطیل است و تنها چند روز در سال فعال و به‌صورت نمادین کار می‌کند. در عین‌حال اگر این کارخانه به‌صورت تمام‌وقت و با تمام ظرفیت هم کار کند، نمی‌تواند کمتر از ۴ درصد از ۷۵۰۰ تن زباله شهر تهران را به برق تبدیل کند. بنابراین تا نقطه مقصد فاصله زیادی داریم.»
حقانی با انتقاد از نحوه مدیریت جمع‌آوری و حمل زباله و وضعیت ماشین‌های آن توضیح می‌دهد: «واقعیت این است که ساز‌و‌کار حمل زباله باید جدی‌تر گرفته شود و تغییراتی در روش مدیریتی آن صورت بگیرد. موضوعی که در چند سال گذشته این گونه نبوده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است. همچنین در بحث خدمات شهری از ۲۵ سال قبل جمع‌آوری زباله در سطح شهر به بخش خصوصی و پیمانکارها واگذار شد. در حال‌حاضر پیمانکارها با شهرداری قرارداد و وظیفه دارند تمام ماشین آلات ازجمله ماشین‌های جمع‌آوری زباله را فراهم کنند و برای این امر شهرداری باید از طریق تسهیل شرایط و ارائه وام‌های کم‌درصد به پیمانکاران، شرایط را برای ارائه خدمات بهتر فراهم کند، اما متاسفانه اینگونه نیست. حتی در بعضی موارد شهرداری حقوق آنها را ماهانه می‌دهد و درواقع خود شهرداری بر این موضوع نظارت دارد و حتی شهرداری ماشین‌های حمل زباله را به آنها اجاره می‌دهد. درواقع این پیمانکاری نیست، زیرا شهرداری نظارت کامل دارد.»

کمبود ماشین‌آلات حمل زباله
این عضو شورای شهر به کمبود ماشین‌آلات جمع‌آوری و حمل زباله نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «علاوه بر این که تعداد ماشین‌های جمع‌آوری و حمل زباله برای شهری مانند تهران کم است و مشکلات زیادی دارد، سیستم کنونی مدیریت جمع‌آوری و حمل زباله نیز به روز نیست و از بسیاری جهات از دنیا عقب هستیم.»
وی در ادامه به قانون پسماند هم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: «این قانون در سال ۸۳ به تصویب مجلس رسیده است و در سال ۸۴ هم آیین‌نامه اجرایی این قانون به تصویب رسید که ارتباط مستقیمی با سلامت شهروندان و محیط‌زیست شهری دارد. بر اساس این آیین‌نامه بحث تفکیک زباله در دستور کار قرار گرفت. موضوع مهم در این آیین‌نامه مساله تفکیک از مبداست که در منازل و سطل زباله‌های شهر بسیار کم صورت می‌گیرد و البته اگر این کار انجام هم بگیرد، ماشین‌های حمل زباله تمام آنها را با هم جمع‌آوری می‌کنند و باز هم مشکل وجود دارد و این ناشی از ناکارآمدی و بهینه نبودن ماشین‌های جمع‌آوری زباله است.»

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ناشناس
    در ارتباط با مطلب : آیا وضعیت خودروهای جمع‌آوری زباله پایتخت نابسامان است؟

    ای …!

  2. قاسم
    در ارتباط با مطلب : آیا وضعیت خودروهای جمع‌آوری زباله پایتخت نابسامان است؟

    ای بابا شما هم اصلاح طلب از اب در اومدین و هوادار دولت پ این همه مدت کجا بودین حالا بخاطر اینکه بگین مثلا این وظیفه رو شهردار درست انجام نداده اینو گذاشتین واقعا که اگه راست میگین نظرمو بزارین

دیدگاه شما