یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶

قاچاق آفت جدی صنعت قطعه سازی خودرو

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت:: قاچاق توان تولید قطعه سازان داخلی را به شماره انداخته است و واحدهای قطعه سازی خودرو روز به روز بی رمق‌تر از گذشته می‌شوند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،  آرش محبی نژاد در برنامه از حرف تا عمل رادیو اقتصاد از وجود یک هزار و ۲۰۰ قطعه ساز رسمی در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر ۶۰۰ واحد قطعه سازی در مملکت فعال است.
وی همچنین به وجود ۸۰۰۰ قطعه ساز زیر پله‌ای هم در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: تولید زیرزمینی افزون بر اینکه از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کند برای اشتغال و اقتصاد رسمی؛ آفت بزرگ محسوب می‌شود.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت:خدمات و محصولات بدون شناسنامه مشکلات جدی برای بخش تولید و بخش خدمات شناسنامه‌دار ایجاد می‌کند.
وی در ادامه واردات سالانه قطعه خودرو بصورت رسمی و قاچاق را به ترتیب یک میلیارد و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: جمع واردات قطعه خودرو بصورت قاچاق و رسمی ۵۰ تا ۶۰ درصد مجموع تولید ارزشی قطعه داخلی را تشکیل می‌دهد.
محبی نژاد با بیان اینکه قطعه ساز داخلی در رقابت با قطعه ساز خارجی دستکم ۴۵۵ درصد ضربه پذیری رقابتی دارد، اظهار داشت: واردات قاچاق مشمول مالیات بر ارزش افزوده، بهره بالای بانکی، عوارض گمرکی و امثالهم نبوده و نفس تولید داخلی را به شماره انداخته است.
وی با اعلام اینکه بازار یدک از جمله شیرین‌ترین بخش‌های صنعت قطعه سازی خودرو است، گفت: قطعه ساز فقط به امید فروش قطعه به خودرو ساز دست به تولید نمی‌زند بلکه بیشتر به دنبال تامین درازمدت قطعات در بازار یدک است.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به سه نظام برای مقایسه رقابت پذیری صنایع داخلی با صنایع خارجی در هر کشوری اشاره کرد و افزود: این سه نظام شامل نرخ تبدیل دلار به پول رایج کشور از دو بعد «واقعی بودن نرخ ارز» و «افزایش یا کاهش متناسب با تورم داخلی»، نرخ تامین سرمایه و تورم داخلی است.
وی اظهار داشت: کشورهای مختلف دنیا برای متعادل کردن و ایجاد فضای رقابتی تولیدات داخلی با تولیدات خارجی از اهرمی به نام «تعرفه واردات» استفاده می‌کنند.
محبی نژاد اظهار داشت: در حال حاضر سه نظام نرخ ارز، تورم و بهره بانکی در داخل کشور هیچ تناسبی با یکدیگر نداشته بعلاوه تعرفه واردات تمامی کالاهای وارداتی در سال ۱۳۹۱ به دلیل وجود ارز مرجع در کنار ارز مبادله‌ای با این توجیه که محاسبه تعرفه واردات از ارز مرجع به مبادله‌ای تبدیل می‌شودهمه تعرفه‌ها در داخل کشور به نصف تقلیل پیدا کرده است.
وی اظهار داشت: بعد از اینکه ارز مرجع حذف و فقط شد مبادله‌ای هرگز تعرفه‌ها به سر جای اول خود باز نگشت وصنعت خودرو اعم از قطعات خودرو و خود خودرو ساخته شده هم از این قا عده مستثنی نبود.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور کاهش توان خرید مردم را پاشنه آشیل صنایع تولید کالاهای بادوام داخلی دانست و یادآور شد: پایین بودن توان خرید موجب می‌شود مردم نتوانند کالای با کیفیت داخلی خرید کنند بنابراین بازار کالاهای قاچاق و بی کیفیت از رونق دوچندان برخوردار و همینطور جولانگاه خیلی خوبی برای تولیدات زیر پله‌ای در کشور می‌شود.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. مک لارن
    در ارتباط با مطلب : قاچاق آفت جدی صنعت قطعه سازی خودرو

    فکرمیکنی آفت اصلی لگن سازست خخخخخخخخخخخ

دیدگاه شما