یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۵:۲۳
رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای‌خودرو» اعلام کرد

کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

قبوضی که از طریق عابربانک‌ها پرداخت شده، پس از دو ساعت و نه بیشتر وصول می‌شود. بنابراین وصول جریمه به ۲ ساعت کاهش یافته و روند ۷۲ ساعته به ۴۸ ساعت رسیده است

به گزارش اخبار خودرو ، پرداخت خلافی خودرو لازمه ترخیص خودرو از پارکینگ است. شاید این مشکل برای شما پیش آمده باشد که از زمان پرداخت جریمه از طریق سایت راهور ۱۲۰ تا صفر شدن آن و ترخیص خودرو از پارکینگ حدود ۷۲ ساعت یا بیشتر معطل شده باشید در حالی که پرداخت جریمه از طریق عابربانک‌ها و ارائه قبض پرداختی سریع‌ترین روش ممکن است که شهروندان کمتر از آن اطلاع دارند.

پایان انتظار ۷۲ ساعته
احمد کرمی‌اسد، رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا، در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» با اشاره به این که پرداخت آنلاین خلافی به معنی صفر شدن هم‌زمان مبلغ خلافی نیست و ذهنیتی که در مورد سایر سامانه‌ها وجود دارد، در پرداخت خلافی صادق نیست، درباره روند طولانی مدت پرداخت آنلاین جرایم گفت: «در مورد مشکلات پرداخت جرایم رانندگی تسهیلاتی را راه‌اندازی کرده‌ایم که پرداختی‌ها سریع وصول شوند.
در گذشته پرداخت آنلاین فقط از طریق درگاه بانک ملی انجام می‌شد و اگر شهروندی جریمه را پرداخت می‌کرد، بعد از ۷۲ ساعت اطلاعات وارد سایت پلیس و جریمه صفر می‌شد. برای حل این موضوع با بانک‌های دیگری هم صحبت کردیم و اکنون ۱۸ بانک طرف قرارداد و عامل ما هستند که پرداخت قبوض جرایم رانندگی را قبول می‌کنند. قبوضی که از طریق عابربانک‌ها پرداخت شده، پس از دو ساعت و نه بیشتر وصول می‌شود. بنابراین وصول جریمه به ۲ ساعت کاهش یافته و روند ۷۲ ساعته به ۴۸ ساعت رسیده است.»

به‌روزرسانی اطلاعات هر ۴۸ ساعت یک‌بار
کرمی‌اسد درباره تاخیر ۴۸ ساعته سایت راهور ۱۲۰ در به روز شدن اطلاعات عنوان کرد: «مشکل دیگر تاخیر در به‌روز شدن سایت راهور ۱۲۰ است که هر ۴۸ ساعت یک‌بار انجام می‌شود. به‌همین دلیل اگر فرد ۲۴ ساعت بعد از پرداخت خلافی به سایت راهور ۱۲۰ مراجعه کند، خواهد دید که خلافی پرداخت‌شده کسر نشده است.»

پرداخت جریمه از عابربانک‌ها
سایت راهور ۱۲۰ فقط یک سایت اطلاع رسانی است. افرادی که می‌خواهند خدمات دریافت کنند یا خودروهایشان را که در پارکینگ است، ترخیص کنند، برای تسریع روند پرداخت خلافی باید از شیوه‌ دیگری استفاده کنند.»

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در این مورد توضیح داد: «در پرداخت آنلاین از طریق سایت راهور ۱۲۰ شهروندان می‌توانند جرایم خود را انتخاب و پرداخت کنند. یعنی می‌توانند به صورت انتخابی بعضی از جرایم یا به‌صورت کلی همه جرایم را پرداخت کنند.

سایت برای پرداخت جریمه شناسه قبض و شناسه پرداخت را اعلام می‌کند و پس از آن فرد را به سمت پرداخت اینترنتی سایت از طریق بانک ملی هدایت می‌کند که روند زمان‌بری دارد.

از سوی دیگر افراد می‌توانند شناسه قبض و پرداخت را یادداشت و از طریق درگاه سایر بانک‌ها پرداخت کنند تا در دو ساعت پرداخت وصول شود و با ارائه قبض پرداخت و وصولی، خودرویشان را از پارکینگ دریافت کنند.»

وی در ادامه افزود: «متاسفانه بسیاری از هم‌وطنان از این شیوه اطلاع ندارند و جریمه خود را از طریق سایت راهور ۱۲۰ و درگاه بانک ملی پرداخت می‌کنند و چند روز معطل می‌شوند، در حالی که می‌توانند جریمه را از عابر‌بانک‌ها و درگاه سایر بانک‌ها پرداخت کنند و چند ساعت بعد خودرویشان را از پارکینگ تحویل بگیرند. توصیه ما به شهروندان این است که از روش دوم استفاده کنند تا سریع‌تر خودرویشان را تحویل بگیرند.»

به گفته کرمی‌اسد تمام واحدهای برون‌شهری و درون‌شهری پلیس راهور توجیه هستند که اگر خودرویی توقیف باشد و شخصی وصولی یا قبض پرداخت جریمه را ارائه کند، آنها موظف هستند خودرو را تحویل دهند. یعنی نمی‌توانند علی‌رغم وصول شدن جریمه خودرو را در پارکینگ نگه دارند تا در سیستم ثبت شود. اگر هم برای کسی این اتفاق بیفتد، می‌تواند با شماره ۱۲۰ تماس بگیرد تا پاسخگو باشیم.»

عودت واریزی اشتباه تا ۲۵ روز
در زیر برگه جریمه‌هایی که با دستگاه دست‌افزار به صورت دستی توسط پلیس صادر می‌شود، شناسه پرداخت وجود دارد که می‌توان آنها را از عابربانک‌ها پرداخت کرد.

کرمی‌اسد در توضیح به عودت جریمه‌هایی که بیشتر یا اشتباه واریز شده‌است، تشریح کرد: «با وارد کردن شناسه پرداخت و شناسه قبض دقیقا همان مبلغ جریمه پرداخت خواهد شد و نه بیشتر یا کمتر اما اگر جریمه دوبار پرداخت یا اشتباهی پرداخت شود، فرم هایی طراحی شده و در اختیار واحد اجرائیات قرارگرفته است تا افراد بتوانند با پر کردن آنها و ارائه مدارک پول خود را دریافت کنند، منتها چون این پول از خزانه برگشت داده می‌شود، حدود ۲۰ تا ۲۵ روز عودت پول زمان می‌برد.»

اعتراض به جرایم در تمامی دفاتر
بر اساس تبصره ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات، پلیس موظف است خودروهایی را که بالای یک‌میلیون تومان جریمه دارند و یک‌ماه از ابلاغ آن به صورت کتبی یا پیامکی گذشته است، متوقف کنند. همچنین افراد می‌توانند به صورت وضعیت جریمه و مبلغ آن اعتراض کنند.

کرمی‌اسد با اشاره به اینکه شهروندان برای اعلام اعتراض می‌توانند به تمام واحدهای رسیدگی به تخلفات مراجعه کنند، عنوان کرد: «در تهران ۱۰ واحد رسیدگی وجود دارد که شهروندان می‌توانند برای اعتراض به جرایم به آنها مراجعه کنند اما فقط واحد نواب ویژه خانواده معظم جانبازان و شهداست و فقط به این عزیزان خدمات ارائه می‌کند. حدود هشت ماه پیش تنها سه مرکز برای دریافت اعتراضات آمادگی داشتند که برای رفاه حال شهروندان تمام دفاتر صورت وضعیت جرایم را ارائه و اعتراضات را ثبت می‌کند.»

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ساسان
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  جریمه های دو برگی واقعا ناحقه من تو شهری که اصلا نرفتم ۵بار جریمه شدم اما در جواب من گفتند حتما یکی دیگه با ماشین شما رفته!!!!!!! حالا اگر دوربین بود یه چیزی بدون هیچ مدرکی آدم را جریمه میکنن

 2. hamed
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  من تا کنون جریمه نشدم تا اینکه قسمت شد و پس از ۱۰ سال پس انداز یک ماشین نو خریدم .
  خرید ماشین با شروع جریمه ها تلخ شد
  جایی که پارک کاملا قانونی بود پلیس … برای من جریمه پارک ممنوع نوشته بود. به بازرسی ناجا مراجعه کردم . با وجودی که حرف مرا تایید کردند نه جریمه من کنسل شد نه با پلیس خاطی برخور-د شد
  از طرف مقابل هر شب شاهد ویراژ دادن و لایی کشیدن ارذل و اوباش در منطقه هستیم که هیچ برخوردی با ان صورت نمیگیرد

 3. ناشاس
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  حقته

 4. مک لارن
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  خدایی خوب دکانی بازکرده اینم ازبرکات دولت یازدهم

 5. رضا محمددوست
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  سلام
  ببخشید من مشهد زندگی میکنم و مبلغ ۶۰ هزار تومان در اصفهان جریمه شدم در حالی که من اصلا اصفهان نرفتم .میشه بگید کجا باید پیگیری کنم واسه اعتراض به این جریمه ؟

 6. احسان
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  چه دله خجسته اید دارید وقتتون اضافست واسه این مبالغ وقت میزارید دمه خروجی پارکینگ خونم دوربین زوج و فرد ۴۵ روز متداول داره عکس نداشتن معاینه میگیره از من منم از همه جا بیخبر دومیلیون قبض مونده رودستم موندم به کی بگم

 7. rahmanghasemi
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  سلام .جریمه در عرض دو ماه دو برابر میشه …..آیا انصافه با این جاده های مسخره ای که داریم هی جریمه بشیم.چرا این قانون را فقط برای قشر ضعیف و کم در آمد اجرا میکنین …

 8. احمد خدایی
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  سلام در طی گذشت کمتر از ۲ماه خودروی من ۲۸بار جریمه معاینه فنی توسط دوربین شده واقعا این پول حلاله واقعا تواین اوضاع اقتصادی این ظلم به هموطن نیست واقعا متاسم واسه خودم که تو کشوری زنگی میکنم که ۹۷۰ هزار تومن حقوق و۴۵تومن یارانه درامد یک شهروند دیگه خود راهنمایی رانندگی قضاوت کنه من چی باید بگم ماشین راهنمایی که ماشین منو متوقف کرد چراغ خطر خودش سمت چپ کار نمیکرد میخواید شمارشه پلاکشو بذارم پس این ظلمه ظلم واقعی

 9. احمد خدایی
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  میدونم پیام من نمایش داده نمیشه ولی بدونی از نظر من شما به مردم به هموطن خودتون ظلم میکنید کمی رحم و انسانیت حق مردم ماست

 10. م ی
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  باسلام خدمت دوستان.
  چند روز پیش رفتم برای خلافی پلیس+۱۰ با کمال تعجب دیدم ۱۲۶۰هزار تومن جریمه دا م اصلا اون مامور بی انصاف هرچقد بخواد مینویسه. کسی هم نیس که ازش سوال جواب بخواد؟ رفتم مبلغ فوق رو واریز کردم چند روز پیش باز رفتم استعلام گرفتم دیدم همون ۱۲۶۰سرجاشه معلوم نشد این پول کجا رفت چرا خلافی پاک. نشد آخه کجای دنیا چنین قانونی هست که اولا هرچقد بخاد جریمت میکنه،، حرفم بزنی که چرا ناحق مینویسی میبره پا رکینگ
  حالا جهنم اینا ماکه عادت کردیم به اینطور جریمه نوشتن
  الانم که مبلغ واریز کردم اومدم برای اولین بار ی استعلام بگیریم. ی اس بیاد برام که
  خلافی ۰
  از شانس بد انگاری قسمت نیس
  خلافی نوشته :۱۲۶۰
  خدا به داد ما برسه با این جریمه هایی که بعضی از برادران برای ما حواله میکنن
  یا علی

 11. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  تمام.کسریهای مملکت باید از جایی جبران بشه از همه راحتتر

 12. عبدالرضا از لاهیجان
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  متاسفانه اینجانب از مشتریان بانک رفاه هستم و در ارتباط با پرداخت قبوض خودم در درگاههای اینترنتی بسیار مشکل دارم از جمله جرایم رانندگی چون بنده ۱۷ ابان جریمه پرداخت کردم و کد رهگیری دریافت نمودم و بعد از چند روز دوباره علاوه بر اینکه خلافی بنده پا برجاست خود سایت بانک بازدن شناسه قبض و شناسه پرداخت هیچ گونه سابقه ای برای پرداخت اینجانب ندارد و حتی امکان پرداخت چندین دفعه ای تک قبض وجود دارد پس بسیار بسیار برای سیستم کامپیوتری واینترنتی بانک رفاه متاسفم

 13. غلامحسین جلیلوند
  در ارتباط با مطلب : کوتاه‌ترین راه صفر کردن خلافی و ترخیص خودرو

  سلام خسته نباشید آقا خداوکیلی خلافی های ماشین من پرایدبه شماره پلاک۸۱ص ۷۵۱ _ایران۵۳ نا حقه به فا مه زهرا ندارم من کلن داروندارم۱۰۰هزارتومن نیست خلافی ۲۶۹۰۰۰۰تومن بوده ریختم الان ریختمش دوباره ۱میلیون ازش بیشترکم نشد تازه خلافی هایی هستم که من مرتکب نشدم

دیدگاه شما