یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
بررسی رویکرد خودروسازان در سال 96

توسعه محصولات و عرضه خودروهای جدید

سال ۹۵ با افزایش تیراژ برای هردو غول خودروسازی کشور همراه بود. سال گذشته به اذعان بسیاری از کارشناسان، چه آنها که معمولا بصورت مثبت به این صنعت می‌نگرند و چه آنهایی که موضع مخالفت دارند، سال خوب و موفقی برای صنعت خودروی کشور بود. در این سال خودروسازان موفق به افزایش تیراژ و جبران ضعف‌های سال‌های گذشته شدند. ضمن اینکه هر دو خودروساز به رونمایی از محصولات جدید خود پرداختند و مسیر را برای جایگزینی خودروهایی با پلت‌فرم قدیمی خود هموار کردند.

عملکرد مناسب خودروسازان در سال۹۵
عملکرد هر دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور در سال پیش، نویدبخش پیشرفت و توسعه برای سال جدید بود. در همین زمینه نیز شرکت‌ها برنامه‌های پربارتری برای سال جدید دارند. این دو شرکت قصد دارند در سال جدید محصولات با کیفیت‌تر و البته با توجه به نیاز بازار داخلی و خارجی ارائه کنند. شاید مهم‌ترین برنامه خودروسازان داخلی در سال ۹۶ عرضه هرچه بیشتر خودروهایی با گیربکس اتوماتیک باشد.
معرفی ۴ خودروی جدید ازسوی سایپا
اواخر سال گذشته سایپا خودروی اتوماتیک خود با نام کوییک را معرفی کرد. این خودرو که به‌صورت کامل توسط متخصصان داخلی طراحی شده است، گفته می‌شود این خودروی اتومات با قیمتی بین ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان در ماه‌های آینده به بازار عرضه می‌شود. همچنین سایپا قصد دارد تا پایان امسال بر پلت‌فرم ملی SP100 چهار مدل خودرو تولید و عرضه کند.
خودروهای اتومات ایران‌خودرو تا پایان سال
از طرفی دیگر گروه‌ خودروسازی ایران‌خودرو نیز که سال گذشته دو خودروی دناپلاس و پژو۲۰۷i را رونمایی کرد و امسال نیز قصد معرفی چند محصول جدید و توسعه‌یافته را در برنامه‌های خود دارد. همکاری ایران‌خودرو با پژو تنها به عرضه و تولید چند مدل از خودروهای این شرکت فرانسوی ختم نمی‌شود و قرار بر این است پژو در توسعه محصولات ایران‌خودرو همکاری داشته باشد. امسال پژو۲۰۷ و پژوپارس و به احتمال فراوان دناپلاس و رانا اتومات را به بازار عرضه خواهند شد.
یک‌میلیون و۶۰۰ هزار خودرو برای سال ۹۶
با بررسی رویکرد این دو خودروساز به این نتیجه می‌رسیم امسال سال توسعه کمی و کیفی و معرفی محصولات جدید ایران‌خودرو و سایپاست. در همین زمینه سعید مدنی، مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل پیشین سایپا با بیان اینکه سال ۹۶ سال بسیار خوبی برای صنعت خودرو در کشور خواهد بود، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «فکر می‌کنم امسال رشد بیشتری نسبت به سال پیش خواهیم داشت. سال گذشته برنامه‌ها برای تولید یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دستگاه خودرو در نظر گرفته شد. امسال هم اگر برنامه‌های داخلی خودروسازان به خوبی اجرا شود تا یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود. این میزان تولید به تولید سال ۹۰ نزدیک است و تقریبا در راستای چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ عمل خواهد شد.
امسال‌، سال ایران‌خودرو و سایپاست
مدنی در ادامه در پاسخ به این پرسش که سال ۹۶ را سال ایران‌خودرو می‌داند یا سایپا، می‌گوید: «به نظرم امسال، سال هردو خودروساز است. با توجه به معرفی محصولات جدید و توسعه محصولات قدیمی فکر می‌کنم امسال، سال فوق‌العاده‌ای برای آنها خواهد بود.»
توسعه و عرضه محصولات جدید در سال ۹۶
وی می‌افزاید: «مهم‌ترین اقدام خودروسازان در سال ۹۶ تلاش در جهت توسعه محصول و عرضه محصولات جدید خواهد بود. قطعا در سال جاری، محصولات جدیدی در قالب همکاری‌های اخیر خودرویی وارد بازار خودرو کشور خواهد شد. بر این اساس بخشی از محصولات مشترک ایران‌خودرو و پژو و همچنین محصولاتی بر مبنای طراحی پلت‌فرم ملی سایپا تا پایان امسال وارد بازار می‌شوند.»
رشد تیراژ و تنوع محصول
وی تاکید کرد: «بی‌شک امسال نسبت به سال‌های گذشته ضمن رشد تیراژ، شاهد تنوع بهتری در محصولات جدید خودرویی خواهیم بود.» مدنی با اشاره به ضرورت ایجاد تنوع در بازار اظهار کرد: «در راستای دستیابی به رشد کیفی خودروها قطعا امروز تولید محصولات بسیار قدیمی دیگر توجیه سرمایه‌گذاری ندارد، ضمن اینکه مردم نیز حاضر به خرید خودروهایی قدیمی نیستند از این رو باید توسعه محصول در صنعت خودرو ایران اتفاق بیفتد.»
به‌نظر می‌رسد رویکرد دیگر خودروسازان یافتن جایگزین مناسب برای خودروهای قدیمی‌تر باشد. چرا که تولید خودروهایی با پلت‌فرم قدیمی دیگر توجیه اقتصادی خود را از دست داده است.
شروع خروج خودروهای قدیمی
مدنی می‌گوید: «باید تولید خودروهای قدیمی متوقف و خودروهای جدید به گردونه تولید وارد شوند، بی‌شک با ورود این خودروها به جریان تولید، از حساسیت مشتریان داخلی نیز کاسته خواهد شد. امروز با توجه به مدل و قالب‌های قدیمی، برخی خودروها هرگونه سرمایه‌گذاری برای ارتقای کیفی این خودروها، عملا اقتصادی نخواهد بود. از این رو باید به تدریج خودروهای قدیمی به‌خصوص نسل پژو و پراید از رده خارج شوند.»

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما