دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹

مافیای موتورهای سنگین همچنان می‌تازد

واردات قانونی موتورسیکلت‌های بالای ۲۵۰سی‌سی از یک سو و شماره‌گذاری نشدن این دسته از موتورسیکلت‌ها از سوی پلیس، دلیل اصلی افزایش روزافزون قاچاق موتورسیکلت‌های ورزشی به کشور است.

به گزارش اخبار خودرو ،واردات قانونی موتورسیکلت‌های بالای ۲۵۰سی‌سی از یک سو و شماره‌گذاری نشدن این دسته از موتورسیکلت‌ها از سوی پلیس، دلیل اصلی افزایش روزافزون قاچاق موتورسیکلت‌های ورزشی به کشور است. این روزها بازار موتورسیکلت نیز مانند بسیاری کالاهای دیگر درگیر واردات غیر رسمی است و البته  مشکلات بسیاری را برای ورزشکاران و اقتصاد کشور پدید آورده است.

عدم شماره‌گذاری، علت اصلی افزایش قاچاق
سراغ یکی از پیشکسوتان موتورسواری ورزشی در ایران می‌,رویم. حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما ترجیح می‌دهد نامی از او برده نشود. وی علت اصلی بالا بودن آمار واردات غیررسمی موتورسیکلت‌های ورزشی به کشور را عدم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های سنگینی می‌داند که به‌صورت رسمی از گمرک وارد کشور شده‌اند. وی در توضیح گفته خود می‌گوید: «متاسفانه مسئولان به این نکته توجه ندارند که مطابق قانون، هر وسیله نقلیه‌ای که از طریق گمرک و پس از پرداخت عوارض قانونی وارد کشور می‌شود پلاک تعلق می گیرد. متاسفانه این روزها صدور مجوز تردد با پلاک شدن وسیله نقلیه اشتباه گرفته شده و به این موضوع توجه ای نمی‌شود. نکته مهم اینجاست که تردد این دسته از موتورسیکلت‌ها تنها با مجوز اداره‌کل امنیتی استانداری‌ها، شکل قانونی به خود خواهد گرفت. درست مانند موتورسیکلت‌های سنگین قدیمی‌ که باوجود پلاک شدن مجوز تردد ندارند و تنها در موارد خاص می‌توانند مجوز تردد دریافت کنند.
این پیشکسوت موتورسواری ورزشی با تاکید بر اینکه وقتی موتورهایی که به‌صورت قانونی به کشور وارد شده‌اند پلاک نمی‌شوند، در حقیقت مصرف‌کننده تفاوتی بین موتور قاچاق و قانونی نمی‌بیند و همین امر باعث افزایش قاچاق موتورهای ورزشی به کشور خواهد شد. به‌همین دلیل است که مسئولان باید برای این دسته از موتورها پلاک صادر کنند تا تفاوت خرید موتور قاچاق با موتور دارای پلاک موضوعیت پیدا کند.
گرفتن مجوز واردات موتورهای سنگین از وزارت ورزش
یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییر رویکرد دولت در بحث صدور مجوز واردات به موتورهای سنگین خبر داد و به روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «پیش از این هیات وزیران در مردادماه سال۹۰ ورود و ترخیص موتورسیکلت‌های سنگین را صرفا با اخذ گواهی از وزارت ورزش و جوانان مجاز کرد که این مصوبه چهار سال بعد به‌دلیل مشکلات عدیده‌ای که برای برخی تولیدکنندگان در جهت واردات قطعات به وجود آمده بود، لغو شد. حالا بر اساس جدیدترین مصوبه دولت درخصوص واردات موتورسیکلت‌های سنگین، ورود و ترخیص موتورسیکلت‌های بالای ۲۵۰سی‌سی، اجزا و قطعات آن با شرط عدم تردد در شهرها و دارا بودن نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش، تنها با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز خواهد بود.
پیست نوردی با موتورهای خیابانی!
درحالی‌که قیمت بالا و تکنولوژی فوق‌پیشرفته موتورسیکلت‌های جی‌پی، دست موتورسوارهای ایرانی را برای استفاده از موتورهای ویژه پیست بسته است و آنها مجبورند از نمونه‌های شهری و جاده‌ای در پیست‌ها استفاده کنند اما هنوز هم پلیس از صدور پلاک حتی با کاربرد ورزشی ممانعت می‌کند. البته ممنوعیت فروش موتورهای جی‌پی به ایران همچنان پابرجاست و این موتورها که در بعضی مدل‌ها حتی تا یک‌میلیون دلار هم قیمت‌گذاری شده‌اند تا امروز موفق به راهیابی در بازار ایران نشده‌اند.تکنولوژی بسیار بالا شاید یکی از چند دلیلی باشد که تولیدکنندگان از فروش آن به ایران طفره می‌روند.
به همین دلیل شاید شماره‌گذاری موتورهای ورزشی و گردشگری شاید ساده‌ترین راه برای شناسایی موتورهای قاچاق و خاتمه دادن به قاچاق این کالا به کشور باشد.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. محمد گفت:

    آقا جان اینها نصفه شب اتوبان های تهران را با سر و صدا وحشتناک پیست موتور سواری کردن هیچ کس حتی پلیس هم کاری بهشون نداره بدبخت مردم بخصوص بچه ها. اصلا یه وضعیت هرج و مرج صد رحمت به منطقه جنگی

دیدگاه شما